kategorie:
[#541] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #539

Monitor to może też być Commodore 1960. 1935 nie wyświetlał obrazu PAL.
[#542] Re: Raytracing i Amiga

@glichtanski, post #541

Fakytcznie, możesz mieć rację. Niestety z oryginalnej reklamy nie da się odczytać numeru, ale te dwa monitory wyglądają bardzo podobnie. Na szczęscie wszystkie napisy mam zrobione wektorowo i zmiana numeru to jedno kliknięcie w viewporcie:

[#543] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #542

To już 20 lat od dnia bankructwa Commodore (29 kwietnia 1994), a wciąż wiele osób ma emocjonalny stosunek do tego logo. Z tej okazji - świeczka.

1
[#544] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #543

Dzięki za rocznicową świeczkę jubi
Świetne, symboliczne, upamiętnienie okrągłej rocznicy bankructwa firmy, która stworzyła tak wspaniały sprzęt, jakim jest nasza kochana Ami :)
[#545] Re: Raytracing i Amiga

@dominiqr, post #544

To raczej uczczenie 40 lat sukcesów. Prawda że tak lepiej brzmi? :)
[#546] Re: Raytracing i Amiga

@ZbyniuR, post #545

Mam teraz małą zagwozdkę w związku z tą reklamą. Na oryginalnym zdjęciu zaślepki i stacja dysków są ciemniejsze niż reszta A4000:



i teraz mogę zrobić na swoim obrazku ciemniejsze, wtedy będzie jak w reklamie, albo mogę zrobić w tym samym kolorze co A4000, wtedy będzie ładniej.

Z tego co widzę na innych zdjęciach nowych A4000 to zaślepki są raczej w tym samym kolorze co obudowa (czasem stacja dysków się różni, ale losowo, niektóre są ciemniejsze niż obudowa, niektóre jaśniejsze). I co tu zrobić?
[#547] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #546

Dwie wersje :)
[#548] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #546

A będziesz starał się oddać wygląd samej fotografii?
Tzn, szumy, przebarwienia, przepalenia, daleko jej do dzisiejszej fotografii obiektu - byłaby fajna praca i pewnie wyzwanie.
(zaślepki imo jak reszta)
[#549] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #546

Mi się wydaje że te zaślepki czy klapki pod spodem Amig też, nigdy idealnie nie pasowały bo nie były dość precyzyjnie wykonane, a gdy nie są domknięte to nieco inny kąt padającego światła tłumaczy inny odcień.
Ta duża zaślepka wygląda jakby z lewej strony wystawała z obudowy a z prawej przeciwnie. I rowek w niej też jest jakby ciut wyżej niż rowek w obudowie.
Podobnie lewa krawędź stacji rzuca szerszy pasek cienia w górnej części niż niżej, jakby jej górna część była pochylona w stronę widza. Myślę że to jest wytłumaczenie. Choć stacje faktycznie mogły pochodzić z innej fabryki niż obudowa i mogły mieć inny odcień. :)
[#550] Re: Raytracing i Amiga

@jokov, post #548

A będziesz starał się oddać wygląd samej fotografii?
Tzn, szumy, przebarwienia, przepalenia, daleko jej do dzisiejszej fotografii obiektu - byłaby fajna praca i pewnie wyzwanie.
(zaślepki imo jak reszta)


To co tu widzisz, to tylko słabo zeskanowany słaby wydruk na marnej jakości papierze, który pokazuje zapewne słabo zeskanowane zdjęcie. Z tego względu lepiej nie wyciągać wniosków na temat jakości fotografii, która przez cały ten proces została bardzo zniekształcona.

Moim zdaniem oryginalna fotografia nie zawierała ani ziarna, ani przepaleń, bo była zrobiona w znającym się na rzeczy, profesjonalym studio fotograficznym, najpewniej na kolorowym slajdzie wielkoformatowym lub co najmniej średnioformatowym (w żadnym wypadku małoobrazkowym).

I też nie zgodzę się z tym, że "daleko jej do dzisiejszej fotografii obiektu", moim zdaniem jest raczej odwrotnie. Kolorowe slajdy wielkiego formatu (np 8x10 cali) zawierają dużo więcej informacji niż dzisiejsze, nawet najbardziej wyrafinowane aparaty cyfrowe są zdolne zapisać. Tak się składa, że mam kilka książek z lat 80-tych z fotografiami produktów wykonanych na takich właśnie materiałach i na porządnej jakości papierze po prostu zapierają dech w piersiach. Dziś ciężko znaleźć fotografię produktu z takim dbaniem o detale, nic zresztą dziwnego, skoro dziś naciśnięcie spustu nic nie kosztuje i idzie się raczej na ilość a nie na jakość.
[#551] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #550

ha – odnoszę się do tego co widzę (zresztą mi się podoba taki retro klimat, dlatego spytałem jak chcesz to rozegrać) a zgadywać jak fota wyglądała nie będę

aż tak źle z fotografią cyfrową nie jest ;) – przystawki cyfrowe do korpusów np. hasselblad czy mamiya "parę" szczegółów też zawierają... – o czym świadczy fakt niezaprzeczalny, że prawie nikt na analogu już profesjonalnie nie pracuje.
Nawet skłonny byłbym założyć się, że nie pogląd ów upadł by po zwykłym ślepym teście.
Jest też wiele agencji/atelier które bynajmniej jakości nie pomijają (myślę, że dużo więcej niż kiedyś) - ale przy tym zalewie śmiecia rzeczywiście giną w tłoku.

Ale dość offtopa - robisz naprawdę dobre prace - gratki
[#552] Re: Raytracing i Amiga

@jokov, post #551

Dzięki, naprawdę cieszę się, żę Ci się podoba.

Nawet skłonny byłbym założyć się, że nie pogląd ów upadł by po zwykłym ślepym teście.


Możesz mieć rację, może po prostu tak nam się już w podświadomości poukładało uwielbienie dla "tamtych" rzeczy, przecież już dawno przestarzałych i minionych, ale jednak coś nas do nich pcha, i to nie tylko jeśli chodzi o komputery i fotografię. Co do jednego możemy się chyba zgodzić, dziś robi się o wiele wiele więcej zdjęć niż np. w latach 80tych i faktycznie zalewają nas one. Tu jest ciekawy artykuł prognozujący ilość zdjęć jaka zostanie zrobiona w 2014 roku: link
[#553] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #552

Ciekawy news z przeszłości. W skrócie - w styczniu 2014 roku odnalazł się oryginalny kod źródłowy słynnego dema z 1986 które wszyscy znamy pod nazwą "Amiga Juggler". Jeden z fanów przepisał ten kod do javascriptu, wczoraj trochę pogrzebałem w tym kodzie i wyrenderowałem Jugglera w rozdzielczości 3200x2400 pikseli:



W 1986 roku wyrenderowanie jednej klatki Jugglera w rozdzielczości 320x200 (120 razy mniejszej niż ta powyżej) trwało około godziny na Amidze 1000 z 512 kB RAM.

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 21:56:49 przez jubi
[#554] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #553

"W 1986 roku wyrenderowanie jednej klatki Jugglera w rozdzielczości 320x200 (120 razy mniejszej niż ta powyżej) trwało około godziny."

To pewnie gdybyś to robił wtedy /1986/ to skończył byś pewnie dopiero teraz aby było w takiej rozdzielczości. Szok szczęka opada! szok! brawo!
[#555] Re: Raytracing i Amiga

@amizet, post #554

Pewnie w okolicach roku 2000. brakło by pamięci
[#556] Re: Raytracing i Amiga

@amizet, post #554

To pewnie gdybyś to robił wtedy /1986/ to skończył byś pewnie dopiero teraz aby było w takiej rozdzielczości.

Nie wiem skąd ta pewność. Jak łatwo policzyć trwałoby to około 5 dni. :) Oczywiście przy odpowiedniej ilości pamięci lub renderowaniu w segmentach.
[#557] Re: Raytracing i Amiga

@ede, post #556

Było to napisane w celach humorystycznych aby też można spostrzec ile kiedyś zajmowało coś czasu a ile terazOKok, racja
[#558] Re: Raytracing i Amiga

@amizet, post #557

W końcu wybrałem rozwiązanie kompromisowe, kolor zatyczek będzie się różnił od koloru obudowy, ale minimalnie, nie tak bardzo jak na oryginalnej reklamie.

Work in progress:

[#559] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #558

Bardzo dobrze wybrałeś. Tamta Amiga ze zdjęcia, to musi być jedna z pierwszych, albo nawet jakaś przed produkcyjna. Przez ręce przeszły mi trzy sztuki i odcień był taki sam (choć po czasie od słońca zaślepki szybciej żółkną). Jak dobrze jest skręcona Amiga, to linie z zaślepek u mnie idealnie się składają. Front FDD też jest w kolorze Amigi, choć raz widziałem szarą u kogoś, ale nie na 100% mogę powiedzieć, że to był oryginał. U mnie na 100% jest oryginalna chuda, bo jeszcze A4000D miały grube stacje (jak w A2000) i dolna zaślepka była w tedy niższa.
[#560] Re: Raytracing i Amiga

@flops, post #559

Do rodzinki renderowanych Amig dołącza dziś A4000.

2560x1440:



Zawsze jak modeluję jakąś Amigę a potem oglądam jej zdjęcia to widzę szczegóły, które na pierwszy/drugi rzut oka są niedostrzegalne, ale które kodują się w głowie podczas wielu godzin obcowania z modelem. Taki efekt uboczny.
[#561] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #560

Flops twierdzi, że monitor jest zbyt kwadratowy :D
[#562] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #560

Render ladny, ale gorna i prawa krawedz plastiku przy kineskopie za ciemna. Tak jasne tlo powinno go mocniej podswietlic, nie sadzisz?
[#563] Re: Raytracing i Amiga

@Skrzyp, post #561

Bo się wyszczupliłem na Avatarze, a w rzeczywistości jestem szerszy szeroki uśmiech
[#564] Re: Raytracing i Amiga

@Skrzyp, post #561

Piękna jest. OK
Przecież Amigowy obraz ma proporcje 5x4 tak ma być. :)
[#565] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #560

Ale A4000 na pewno nie była sprzedawana z tą myszką
[#566] Re: Raytracing i Amiga

@mschulz, post #562

Render ladny, ale gorna i prawa krawedz plastiku przy kineskopie za ciemna. Tak jasne tlo powinno go mocniej podswietlic, nie sadzisz?


Nie wiem co dokładnie masz na myśli, ale najlepiej spójrz na avatar flopsa i porównaj.

Ale A4000 na pewno nie była sprzedawana z tą myszką


Zapewne masz rację, jednak w reklamie A4000 zrobionej przez Commodore na której się wzorowałem występuje dokładnie taki model myszki. Używali go też w reklamach A3000, A600 itd. chociaż te komputery przeważnie były dostarczane z innymi myszkami.


Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:15:12 przez jubi
[#567] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #566

Bo ta myszka to gwiazda (tak jak Miki) i występuje w reklamach. szeroki uśmiech
[#568] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #566

Mnie wydaje się bardzo dopracowana. Plusy za subtelne ściemnienie zaślepek napędów i pozostałe detale (ładnie wyszło gniazdko na kluczyk), no i takie drobiazgi jak dotarcie do oryginalnej grafiki wyświetlanej na monitorze.
[#569] Re: Raytracing i Amiga

@jubi, post #560

czekam na Commodore C64 OK
[#570] Re: Raytracing i Amiga

@sebbb, post #569

Commodore C64 raczej nie planuję, bo musiałbym zrobić nową klawiaturę czyli najbardziej żmudny element. A3000 i A4000 mają taką samą klawiaturę więc nie było problemu. Chociaż nigdy nie wiadomo.

W tej chwili jestem na etapie poszukiwania jakiegoś ciekawego pomysłu na render. Z Amig pozostały jeszcze A500 i A2000 (raczej nie - obie mało ciekawe wizualnie) i A1000 (inna klawiatura, więc odpada). Warianty "Tower" też pomijam.

Przeważnie staram się odtworzyć obrazki które pamiętam osobiście, ale ciekawi mnie co ludzie pamiętają z tamtych czasów, więc jeśli jakiś obrazek utkwił Wam szczególnie w pamięci to wrzucajcie tu, może się przyda.

Dorobiłem jeszcze A4000 w bardziej surowej wersji, bez tła:

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem