[#61] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #43

Kosztów pracy nie pokryję, bo miałaby to być praca hobbystyczna.

Nie no śmiech na sali. Jeszcze napisz "wolontariat" albo w ogóle "szukam frajera, który za darmo zrobi coś za co powinno mu się zapłacić grubą kasę".
Kasa byłaby przeznaczona na prototyp, czyli jak pisał stachu na płytkę, podzespoły i debugowanie.

Chcesz dać słownie kilka groszy na płytkę i parę kondensatorów? Drobne na kondensatory po 10gr za sztukę to ma każdy. Koszt to właśnie praca czyli wiedza osoby, która się na tym zna na tyle, że mogłaby to zrobić.
Dajesz kilka groszy na kondensator a może nawet się "rzucisz" i dostarczysz procesor 68030.
Myślisz, że ktokolwiek dostając takie "zaplecze finansowe" ochoczo się zgłosi i zrobi specjalnie dla ciebie kartę procesorową?
[#62] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #1

Myślę, że jedynym rozwiązaniem jest założenie odpowiedniego bounty, którego celem byłoby stworzenie działającego prototypu. Do tej kwoty trzeba wliczyć robociznę, poświęcony czas nad projektem oraz podzespoły potrzebne do stworzenia przynajmniej kilku gotowych testowych kart. Nie wiem jaka suma zachęciłaby kogokolwiek do podjęcia pracy nad takim projektem ale na pewno nie mała. Osoby wpłacające na bounty mogłyby mieć przy zakupie gotowej karty odpowiednio procentową zniżkę w zależności od wpłaty.
[#63] Re: Turbo do A3/4000

@lekarz_med, post #61

Nie no śmiech na sali. Jeszcze napisz "wolontariat" albo w ogóle "szukam frajera, który za darmo zrobi coś za co powinno mu się zapłacić grubą kasę".


Czy nie bierzesz pod uwagę, że coś można zrobić bez kasy i gotowy projekt można oddać społeczności? Gdyby wszyscy tak myśleli, to nie powstałoby wiele dobrych open (free)/ source(hard) 'owych rzeczy.
[#64] Re: Turbo do A3/4000

@hsimpson, post #63

Nie. Jeśli ktoś coś robi bez kasy, dla społeczności to i tak kryje się za tym jakiś wymierny cel - np. sława/hype, który przełoży się w przyszłości np. na fajną ofertę pracy - bo ktoś zostanie zauważony etc. więc nigdy nie robi się tego całkowicie bezinteresownie.

Bezinteresowny projekt czegoś tak skomplikowanego, jak akcelerator do Amigi, jednocześnie przy tak małym rynku i innych mniej wymiernych korzyściach, jak sława, jest po prostu niemożliwy.

Ja też jedyną szansę upatruje w bounty ale nie sądzę, by ktokolwiek do tego usiadł bez min. 10.000 Euro i w pełni opłaconym prototypie.



Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 13:22:09 przez _arti
[#65] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Turbo do A3/4000
[#66] Re: Turbo do A3/4000

@_arti, post #64

Na pewno masz rację, że potrzeba dużooo kasy na stworzenie prototypu. Dużo można by zaoszczędzić, gdyby ktoś chciał popracować dla społeczności.
Jestem zdania, że społeczności amigowej bardzo brakuje bezinteresownego podejścia. Wiem, że takie podejście może danego osobnika dużo kosztować kasy/czasu. Czy jednak świat nie byłby lepszy, gdyby do wszystkiego nie podchodziłoby się w sposób materialny?
[#67] Re: Turbo do A3/4000

@selur, post #65

[#68] Re: Turbo do A3/4000

@hsimpson, post #66

Jestem zdania, że społeczności amigowej bardzo brakuje bezinteresownego podejścia.


W zasadzie jestem podobnego zdania, jeśli chodzi o rozwój oprogramowania i nowego sprzętu. Tylko użytkownicy przez lata przyzwyczaili się, do takiego a nie innego podejścia twórców, więc teraz nie do pomyślenia jest, że coś można zrobić razem bez wykładania worka pieniędzy.

Większym problemem niż pieniądze jest wiedza, koordynacja, czas, których nie ma (ani jednego, ani drugiego, ani trzeciego). Znów sprowadza się to do tego, co napisałem w poście 4.

Nie chcę się tutaj przechwalać (nie o to mi chodzi), ale czy rok temu ktoś w ogóle podejrzewał, że taki projekt jak Sakura powstanie? Dlaczego się udało? Bo w końcu dwie osoby miały wystarczająco dużo zapału żeby usiąść, poświęcić swój czas, nauczyć się nowych rzeczy i to zrobić. Jak ktoś chce robić jakikolwiek nowy sprzęt, to niech prześledzi oryginalny wątek na ten temat. Zaczyna się od pytania RomanWorkshop jak w ogóle działają takie karty, później przez ok. 100 postów mamy dyskusje techniczną na ten temat... Tutaj mamy dyskusje o pierdołach, wygłaszanie życzeń itd., które są zupełnie nieistotne dla sprawy i nie posuwają projektu do przodu.

Jeśli będziemy zakładać, że ktoś coś zrobi za nas, to g... z tego będzie. Chcesz nową turbinę? To siadaj i rób. "Aleee nieee, bo to trudne, jeszcze przypadkiem bym poświęcił swój czas, wole popisać na forum swoje życzenia jak karta ma wyglądać i jakie wspaniałe interfejsy ma mieć. To nic, że nie mam pojęcia jak miałyby być podłączone. ".

Jak się wkurze to zaraz odpalę KiCada i zrobię projekt Deceleratora 4030. Albo zignoruje ten wątek.

Nie. Jeśli ktoś coś robi bez kasy, dla społeczności to i tak kryje się za tym jakiś wymierny cel - np. sława/hype, który przełoży się w przyszłości np. na fajną ofertę pracy - bo ktoś zostanie zauważony etc. więc nigdy nie robi się tego całkowicie bezinteresownie.


To nie do końca tak jest, np. ja mam dobrą pracę i nie potrzebuje innej. Poświęcałem czas bo to lubię, interesuje mnie programowanie niskopoziomowe, sprzęt, itd. A to, że mogłem przy okazji zrobić coś dla innych to tylko lepiej. Ludzie, którzy zamówili karty będą mieli fajne rozszerzenie Fast w niskiej cenie, Ci którzy będą chcieli się nauczyć jak to działa mają otwarty projekt (każdy teraz może wyprodukować taką kartę samemu).



Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 14:14:41 przez strim_
[#69] Re: Turbo do A3/4000

@strim_, post #68

Jestem zdania, że społeczności amigowej bardzo brakuje bezinteresownego podejścia.


Są wyjątki: http://www.a1k.org/forum/showthread.php?t=44918 Wszystkie projekty Matze są udostępnione społeczności za darmo.
[#70] Re: Turbo do A3/4000

@strim_, post #68

Zgadzam się z Tobą i w 100% popieram. Tylko takie podejście da (i daje) efekty (patrz: Sakura ).

Przejdźmy od słów do czynów. Chciałem powiedzieć kilka słów. (cyt. Rejs)
[#71] Re: Turbo do A3/4000

@zyga64, post #69

Oczywiście, że są wyjątki i to bardzo dobrze. Trzeba tylko zadbać, żeby ilość wolnych projektów rosła.
[#72] Re: Turbo do A3/4000

@strim_, post #45

Skoro zegar Amig 3000/4000 dziala na 25 MHz a cala logika jest bazowana na 68030 to zaadaptowanie CT63 do dzialania w tych Amigach powinno byc banalne dla dobrego elektronika, bo to jest turbo zastepujace w Falconie 68030 25 MHz. Wiec zhackowanie albo przerobka tego turbo moze byc najprostszym i realistycznym rozwiazaniem na dobra karte turbo z 68060 100+MHz, DMA, 512 MB RAM-u i karta graficzna za rozsadna cene dla Amig 3000/4000. Spytam sie SpeedGeek'a co o tym pomysle sadzi, wsad i sporo dokumentacji do karty jest dostepne, a wyglada ze tylko on ma checi na taka zabawe.
[#73] Re: Turbo do A3/4000

@Don_Adan, post #72

W Falconie jest szyna danych 16bitowa. Jesteś pewien że CT63 jest podłączony do D0-D15 niewykorzystywanych w Falconie?
[#74] Re: Turbo do A3/4000

@glichtanski, post #1

Nie mam doświadczenia z elektroniką (jedynie trochę teorii z liceum i studiów) ale pomoc w rozgryzaniu znikającej pamięci Fast w Twojej A3000 bardzo mi się podobała. Na ile będę mógł chętnie pomogę. OK Zaznaczam jednak, że na głównego inżyniera to na pewno się nie nadaję.
[#75] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Turbo do A3/4000
[#76] Re: Turbo do A3/4000

@Don_Adan, post #72

Jak już pisałem wcześniej, turbo 68060 do GBA1000 może być jeszcze prostsze do wykorzystania:
- zaprojektowane jest do działania w systemie amigowym (GBA1000) i w takim systemie działa
- jest montowane w miejscu 68030 (karta zawiera całą logikę przystosowującą 68060 do działania na szynie 68030)
- dokumentacja też jest dostępna
[#77] Re: Turbo do A3/4000

@bogumil, post #73

Nie znam sie na szynach danych. Wiem tylko, ze Falcon ma w oryginale CPU 68030 25 MHz.
Do karty CT63 jest dostepny wsad JED, dokumentacja i opis na stronie Power Phoenix.
Wiec zajrzyj na strone CT63 i poczytaj. Sama karta razem z procesorem 68060 rev6
byla sprzedawana po kolo 320 Euro, czyli jakies 1300 PLN. A jej cena glownie
zalezala od tego za ile Rodolphe Czuba kupil procesory 68060.
[#78] Re: Turbo do A3/4000

@wali7, post #76

Moze i turbo 68060 do GBA1000 jest i prostszym rozwiazaniem, ale nie ma go
co porownywac z CT63, gdyz turbo do GBA1000 ma beznadziejny kontroler pamieci
bazowany na kontrolerze z kart Apollo. Kto widzial wyniki testow c2pbest5 dla
Apollo z 68060 ten wie, ze osiagi sa gorsze niz dla Apollo z 68040, mimo dwukrotnie
(80MHz vs 40MHz) szybszego zegara. Do tego ta karta ma chyba limit 64 czy 128 MB.
A w CT63 jest do 512MB z bardzo dobrym kontrolerem pamieci i duzo szybsza
pamiecia, mozliwosc podlaczenia dobrej karty graficznej itp.
[#79] Re: Turbo do A3/4000

@Don_Adan, post #78

Skąd wiesz że turbo dla 68060 jest bazowane na Apollo? Pytam serio o źródło, bo Georg Braun jest dosyć lakoniczny w kwestii swoich projektów.
Co do RAM, to 64-128 MB jest wlutowane na płytę. Czy jest możliwe dalsze rozszerzenie - nie wiem, ale to jak na Ami zupełnie przyzwoita ilość.
Tak czy inaczej, kartę 68060 dla GBA1000 będę budował, PCB już jest, części w trakcie zamawiania. Więc jakby co będę mógł sprawdzić co się stanie po zainstalowaniu jej w miejsce 68030 w jakiejś karcie np.dla A1200.
[#80] Re: Turbo do A3/4000

@Don_Adan, post #77

Jeżeli Atari ma 16-bit szynę danych, a karta 030 do Amigi 32-bit, to od tak sobie CT63 nie zadziała, trzeba by wtedy dorobić jeszcze mostek 16-32bit, tak jak jest to zrobione w ACA500. Dodatkowo z pewnością procedura dodawania pamięci do systemu w Atari jest inna niż autoconfig w Amidze, przez co dochodzi kolejna modyfikacja w celu dodania modułu autoconfig, bo źródeł wsadu do CT63 nie ma (ja nie znalazłem).
[#81] Re: Turbo do A3/4000

@wali7, post #79

W GBA1000 nie ma podłączonych A31-A25 do MC68030 na schemacie.
Jeśli tak jest też z 060 to mogą być problemy z dużymi amigami.
[#82] Re: Turbo do A3/4000

@strim_, post #60

Dostałem odpowiedź z admatec. Minimalna ilość zamówienia to 21 szt. Niestety sprzedają tylko firmom. Spróbuję jeszcze z Tencell.
[#83] Re: Turbo do A3/4000

@wali7, post #79

Jest taki watek na EAB o tworzeniu kart turbo z 68060, ze niby Georg Braun sam
stworzyl taka karte dla GBA1000, i ze Jens nie byl potrzebny do tego rodzaju projektu.
Wiec Jens troche sie wkurzyl i napisal, jak to GB sam ja stworzyl. Znajdz go sobie
i poczytaj. Ja tylko pobieznie przejrzalem doca tej karty dla 68060, no i dla mnie
jest jasne, ze kontroler pamieci jest taki sam albo wzorowany na kartach Apollo,
bo ma te same wady i ograniczenia co w kartach Apollo.
Zycze powodzenia z tym turbo, byc moze da sie je jakos przerobic do uzycia
w A3000/A4000, ale na pewno potrzebne sa zmiany w jej konstrukcji, tak mi
sie przynajmniej wydaje.
[#84] Re: Turbo do A3/4000

@sanjyuubi, post #80

Dodawanie pamieci jest banalne, ta karta ma flasha, i mozna go pewnie
zaadresowac pod adres $00F00000, a wtedy to bedzie dzialal jako boot ROM
dla tej karty. I jest 0.5MB na rozne dodatki czy ekstra patche. Azeby dodac
pamiec wystarczy uzyc AddMemList - add memory to the system free pool z exeka
z odpowiednimi parametrami, tak to robia np. karty Blizzard. Jedynie trzeba
wybrac adres pod jakim ta pamiec ma byc dostepna, chyba $60000000-$80000000
byloby najlepszym wyborem, albo jakis inny adres gdzies na poczatku obszaru 32 bit
(nie mam pod reka podzialu obszaru 32 bit dla Amig 3000/4000). Potem jeszcze
modyfikacja expansion.library zeby karty Zorro3 sie nie gryzly z ta pamiecia,
czyli nie uzywaly obszaru $60000000-$80000000 do swoich celow.
Gdzies byl plik JED na pewno, jesli to jest wsad do CT60/CT63.
No i jest jeszcze bonus w postaci slotow PCI.
[#85] Re: Turbo do A3/4000

@sanjyuubi, post #80

Dodawanie pamieci jest banalne, ta karta ma flasha, i mozna go pewnie
zaadresowac pod adres $00F00000, a wtedy to bedzie dzialal jako boot ROM
dla tej karty. I jest 0.5MB na rozne dodatki czy ekstra patche. Azeby dodac
pamiec wystarczy uzyc AddMemList - add memory to the system free pool z exeka
z odpowiednimi parametrami, tak to robia np. karty Blizzard. Jedynie trzeba
wybrac adres pod jakim ta pamiec ma byc dostepna, chyba $60000000-$80000000
byloby najlepszym wyborem, albo jakis inny adres gdzies na poczatku obszaru 32 bit
(nie mam pod reka podzialu obszaru 32 bit dla Amig 3000/4000). Potem jeszcze
modyfikacja expansion.library zeby karty Zorro3 sie nie gryzly z ta pamiecia,
czyli nie uzywaly obszaru $60000000-$80000000 do swoich celow.
Gdzies byl plik JED na pewno, jesli to jest wsad do CT60/CT63.
No i jest jeszcze bonus w postaci slotow PCI.
[#86] Re: Turbo do A3/4000

@bogumil, post #81

To nie stanowi problemu, tak jak a A1200.
[#87] Re: Turbo do A3/4000

@Don_Adan, post #84

Flasha jak i miejsce RAM w pamięci można sobie zaadresować gdzie się chce mając kod źródłowy wsadu, bo wszystko jest na sztywno zakodowane w CPLD. Plik JED to wsad skompilowany, nie da rady go edytować, bo to nie jest assembler. Do tego powstaje jeszcze pytanie, czy nie ma w tej karcie jakichś mechanizmów swoistych dla rozwiązań ATARI, ciężko powiedzieć. Jeśli Czuba nie udostępnia źródeł, to może by dokonał modyfikacji sam gdyby go spytać.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 17:11:31 przez sanjyuubi
[#88] Re: Turbo do A3/4000

@sanjyuubi, post #86

Napisałem trochę w skrócie.
Jeśli karta z MC68060 nie wykorzystuje najstarszych 6 bitów A31-A26 jak płyta GBA1000, to będą problemy z dużymi amigami A3000/A4000 .
Następny problem może być z kontrolerem pamięci w 060 i w karcie z 030, jeśli podobnie się zgłaszają ( jak w CDTV z 8MB ruskiego ramu ).
[#89] Re: Turbo do A3/4000

@Don_Adan, post #85

Poproszę o wyjaśnienie banalnego dodania pamięci przez karty Blizzard ( wystarczy 128MB ).
Najlepiej w formie jak z opisem Autoconfig jeśli to możliwe.
Krok po kroku.
Autoconfig jest opisane, ale opisu obsługi pamięci w adresach między ZII a ZIII ( tam się dodaje pamięć w Blizzardzie ) nie udało mi się odszukać.
Będę bardzo wdzięczny.
[#90] Re: Turbo do A3/4000

@bogumil, post #88

Pytanie brzmi, czy karta w ogóle obsługuje DMA w GBA1000, jeśli nie to od razu odpada. Brakujące linie można by podciągnać i ewentualnie zmodyfikować schemat/wsad, ale kwestii DMA ni da się ominąć jeśli nie jest zaimplementowana. Wszystko przez autoconfig zgłasza się tak samo, kluczem jest obsługa łańcucha autoconfig, aby urządzenia pojawiały się sekwencyjnie (najlepiej RAM jako pierwszy). W A600 nie ma nic co zgłasza się przez autoconfig, stąd brak odpowiednich wyjść, by wpiąć się w łańcuch.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem