• Easy1541

03.04.2005 17:21, autor artykułu: Bago Zonde
odsłon: 6291, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Było to moje pierwsze zetknięcie się z udogodnieniem dla mego C64 i Amisi. Program ten umożliwia transfer danych między dyskiem twardym Amigi i jak sama nazwa wskazuje stacją dysków 1541 lub jej pochodnymi. Należy jedynie skonstruować bardzo prosty kabelek i podłączyć go na jednym końcu do portu paralell po stronie Amisi, na drugim końcu znajduje się (lub przynajmniej powinna ;) stacja c64. Następnie, dzięki kilku komendom, które warto skopiować do C:, możemy zapisać dany program na dysku, sprawdzić zawartość dyskietki, sformatować ją na dwa możliwe sposoby (format i quick-format) lub usunąć dany plik. Możliwe jest także zgranie wcześniej wspomnianych plików w formacie .d64 lub utworzenie takiego disk image'a na partycji amigowej. Niestety operacja ta zajmuje sporo czasu (około 12-stu minut), dlatego zachęcam do zerknięcia na opisywany w tym dziale program DiskTransferUtility.

Powracając do Easy1541, jego autorem jest Fabrizio Farenga i należy mu się niski pokłon, program ten bowiem nie sprawiał mi żadnych problemów. Easy1541 obsługiwany jest jedynie z poziomu CLI, nie jest to jednak zbyt kłopotliwe. Dlatego też zachęcam do ściągnięcia programiku c64kopik, który będąc filemanagerem na pewno uprzyjemni pracę z Easy1541.

Do samego Easy1541 nie można się przyczepić, niestety na dłuższą metę transfer danych w ten sposób mija się z celem ze względu na czasochłonność. Może doprowadzić także do uszkodzenia dyskietki co jest oczywiste w przypadku częstej wymiany danych choć te "bardziej" elastyczne dyskietki są o wiele solidniejsze niż współczesne. Mimo wszystko wielkim udogodnieniem staje się możliwość zgrania danych z taśm lub z dysków na dysk twardy naszej Amisi, przez co pliki te są bezpieczniej przechowywane. Jeżeli posiadamy kabel zbudowany na wzór i podobieństwo schematu dołączonego do dokumentacji Frodo, Easy1541 także poradzi sobie z tym interfejsem. Wystarczy tylko przekopiować do Libs: bibliotekę iec.library w wersji dla kabla działającego z emulatorem Frodo. Warto jeszcze dodać, że dzięki komendzie C:mount dyskietka ta jest widoczna na Workbenchu, można przeglądnąć zawartość, lecz niestety wszelkie próby usunięcia, zmiany nazwy pliku zakończą się fiaskiem.

Na koniec opiszę krótko wszystkie komendy. Ich dokładny opis znajduje się w samej dokumentacji, wszystkie komendy podajemy oczywiście z poziomu CLI.

IECCmd - umożliwia operowanie na plikach dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku poleceń Commodore Basic

np: OPEN15,8,15,"S0:GLUPI PLIK":CLOSE15

IECCmd I inicjalizacja stacji dysków, np: po wystąpieniu disk error, gdy miga lampka stacji DRIVE

IECCmd "N0:DYSK,GO" formatowanie dysku, będzie nazywał się DYSK zaś jego #id to "GO"

IECCmd "N0:DYSK" szybkie formatowanie dysku, będzie nazywał się DYSK, #id pozostanie taki sam

IECCmd "S0:DZIADAJSTWO" usunie (scratch) plik o nazwie DZIADAJSTWO

IECCmd "R0:MAKARON=0:KLUSKI" nazwa pliku KLUSKI zostanie zmieniona na MAKARON

IECCmd "C0:KOPIA=0:ORYGINAL" zostanie utworzona kopia pliku ORYGINAL pod nazwą KOPIA

IECDir - odczytuje zawartość dyskietki wyświetlając ją po "komodorowemu" ;)
IECLoad - skopiowanie pliku z dyskietki na dysk twardy

IECLoad "NAZWA_PLIKU" "NAZWA_NA_HD" 8 ,gdzie "8" to numer urządzenia - w przypadku "8" nie musi być podawany, gdyż program ma ustalone urządzenie nr 8 jako default

IECSave - zapis pliku na dyskietkę, składnia podobna jak w przypadku IECLoad
IECReadD64 - utworzy disk image (.d64) dyskietki na twardzielu

IECRead "zrzut_dyskietki.d64" 8

IECWriteD64 - zapisze plik w formacie .d64 na stację dysków

IECSave "Slaine.d64" 8

IECStatus - wyświetla obecny status stacji dysków

IECStatus 9 zostanie wyświetlony status stacji znajdującej się pod nr 9

IECUnit - ustala numer logiczny stacji dysków

IECUnit 9 8 od teraz program będzie komunikował się z urządzeniem nr 9

Zachęcam do ściągnięcia napisanej przeze mnie nakładki na ten program - c64kopik.

  • wersja: 1.3 (1996.12.15)
  • wymagania: AmigaOS 2.04 lub wyższy, interfejs parallel <-> serial(c64), stacja dysków 1541/1541-II
  • autor: Fabrizio Farenga
  • kontakt z autorem: brak
  • opinia: program nie sprawiał mi żadnych problemów, jest dobry i już

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem