• Emulacja MSX

30.03.2022 14:17, autor artykułu: Solo Kazuki
odsłon: 1107, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

W czasach, gdy u nas panowały ZX Spectrum, Atari XL/XE, Commodore 64 czy CPC, w Japonii panował standard komputerów MSX. Były one także popularne w niektórych innych krajach, głównie w Azji (wraz z półwyspem arabskim), Ameryce Południowej i Północnej, jak i w Europie - w Wielkiej Brytanii i krajach południowych, takich jak np Hiszpania, Francja czy Włochy. Napisałem "standard komputerów", gdyż wiele firm produkowało komputery MSX, które były ze sobą kompatybilne, np Sony, Panasonic, Sanyo, Pioneer, Mitsubishi czy nawet Samsung i Philips. MSX zawędrował również do Polski, ale tylko jako sprowadzane komputery (np. przez Centralną Składnice Harcerską), ale rzadko je ktoś w Polsce posiadał. Dokładniejsze informacje na temat MSX można przeczytać w obszerniejszym artykule.

Na Amigę istnieją dwa emulatory komputerów standardu MSX: AmiMSX i fMSX. Postaram się je pokrótce opisać, aby każdy sam mógł wybrać, z którego emulatora korzystać.

AmiMSX AmiMSX 3.2

AmiMSX to emulator tego samego autora, który stworzył AmiGameBoy, AmiMasterGear itp. Cechuje się on niewielkimi wymaganiami, ale z tego powodu ma mniejszą dokładność emulacji. Wymaga do działania minimum procesora 68020 i układów AGA, jednak należy pamiętać, że to konfiguracja umożliwiająca tylko jego uruchomienie. Do sprawnego działania oraz granie we wszystkie gry z MSX i część gier z MSX2 w pełnej prędkości niezbędny jest procesor 68030 i trochę pamięci Fast. Program obsługuje obrazy ROM (cartridge), dyskietki i taśmy z MSX, MSX2 i MSX2+. Potrafi także korzystać z prawdziwych dyskietek MSX za pomocą stacji dysków. Obsługuje rozszerzenia muzyczne PSG i SCC. Do jego wad należy zaliczyć mniejszą dokładność emulacji, przez co nie wszystko działa poprawnie, obsługę tylko układów AGA w trybach PAL i NTSC oraz wymóg konwertowania obrazów dyskietek do formatu MVD. Do konwersji ze standardowych obrazów dyskietek na MVD potrzebny jest osobny program DDI2MVD.

Archiwum z emulatorem do pobrania z Aminetu skąd również można pobrać konwerter obrazów dyskietek.

fMSX fMSX 2.3/2.4a

fMSX to program znacznie bardziej rozbudowany i dokładniejszy niż AmiMSX, ale przez to ma także większe wymagania. Co prawda minimalne wymagania ma podobne, bo jest to procesor 68020 i AGA lub karta graficzna, ale aby dobrze działał wymagane jest minimum 68040 (najlepiej 68060) i trochę pamięci Fast. Emulator obsługuje obrazy ROM (cartridge), dyskietki i taśmy z MSX, MSX2 oraz MSX2+, ale nie tylko (o czym później). Obsługuje rozszerzenia muzyczne PSG, SCC, SCC+ oraz FM-PAC (wymaga do tego AHI). Można w nim ustawić dodatkowy slot na cartridge i/lub dodatkową stację dyskietek oraz wiele innych dodatkowych opcji. Można używać z nim kart graficznych (zarówno z CGX jak i P96) i dźwiękowych (AHI), przez co da się go używać nawet na sprzętach bez AGA jak i bardziej rozbudowanych konfiguracjach. Właściwie jego jedyną wadą jest prędkość działania spowodowana dokładnością emulacji i wieloma dodatkowymi opcjami, ale odpowiednio dostosowując opcje można te wymagania nieco zmniejszyć. Największe znaczenie ma opcja "instruction threshold", której za duża wartość powoduje, że nawet bardzo silne procesory mogą się "dławić", a za mała powoduje pojawianie się różnych błędów w emulacji. Sporo daje też odpowiednie ustawienie układów/rozszerzeń muzycznych. fMSX oferuje także dodatkowo emulację Coleco Vision oraz (tylko w 2.4a) Spectra Video 3x8 (SVI).

Aby skorzystać z wersji 2.4a, należy pobrać z Aminetu bazową wersję 2.3 i ją zainstalować a następnie pobrać wersję 2.4a_src i dograć z niej katalogi /msxdata/, /msxfonts/ i /documentation/ oraz pliki fmsx, fmsx_n, fmsx060 i fmsx.data. Na końcu warto dodać (skopiować którąś) ikonę do nowego fmsx_n (jest to wersja lekko okrojona, ale za to działająca szybciej na słabszych konfiguracjach).

fMSX fMSX

    tagi: MSX, MSX2, emulacja
komentarzy: 28ostatni: 05.04.2022 21:41
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem