• Emulacja SNES

02.01.2022 09:28, autor artykułu: Solo Kazuki
odsłon: 1203, powiększ obrazki, wersja do wydruku,

Powodem do napisania tego tekstu było to, że niektóre osoby poruszały temat potrzeby opisu emulacji SNES na Amidze. W artykule skupię się wyłącznie na emulatorach stricte SNES, nie zagłębiając się w multi-emulatory typu "Final Burn Alpha". SNES jako konsola została już opisana na portalu, więc nie będę pisał o technikaliach. Sama konsola miała dosyć bogatą bibliotekę gier, dlatego była popularna na początku lat 90. Niektóre osoby z powodu tych gier przeniosły swoje zainteresowanie z Amigi właśnie na nią.

Sama emulacja SNES jest bardzo wymagająca. Wpływ na to ma fakt, że jak na tamte czasy konsola posiadała niezłe parametry techniczne. Na Amigę i systemy AmigaNG jest kilka emulatorów tej konsoli, więc postaram się pokrótce o nich wspomnieć, nie zapominając również o dostępnych dla nich, w niektórych przypadkach, osobnych GUI. Na Amigę z procesorem 68k istnieją dwa emulatory - AmiSNESE oraz MySNES - niemniej nie są one doskonałe i trzeba się liczyć z ograniczeniami. Emulacja SNES na Amidze klasycznej z procesorem PPC wygląda lepiej, ale trzeba brać poprawkę na bardziej rozbudowaną i dokładniejszą emulację, przez co wymagania są dosyć wysokie. Na systemy AmigaNG właściwie każdy emulator działa prawidłowo.



Emulatory dla Amig klasycznych (68k i PowerPC)

AmiSNESE 0.13b

Emulator AmiSNESE v0.13b w mojej ocenie to absolutna porażka. Próbowałem znaleźć działającą pod niego grę, niestety pomimo głębokich starań, nie udało się to. Wszystkie gry, które sprawdzałem powodowały, że emulator wykrywał błąd "Illegal Instruction". Możliwe, że istnieją jakieś tytuły, które z nim współpracują, ale zostawiam to eksperymentatorom i poszukiwaczom.

AmiSNESE

MySNES 0.18b

Pomimo tego, że podobnie jak poprzedni, emulator jest we wczesnej, nierozwijanej już wersji, to jest pomiędzy nimi spora różnica. Wprawdzie niewiele gier działa poprawnie, a dźwięku nie ma w ogóle, to jednak da się znaleźć gry, które działają dobrze. Emulator w teorii wymaga minimum 68020, chipset AGA oraz 2,5 MB wolnej pamięci, ale w praktyce do jakiejkolwiek zabawy potrzeba procesora 68060/60 MHz i powyżej. Przy zegarze 80 MHz prędkość emulacji tych działających gier jest zadowalająca. Niemniej jednak należy cały czas pamiętać, że nie ma w ogóle dźwięku, a biblioteka gier jest ograniczona. Dla zainteresowanych lista przetestowanych z nim gier, z adnotacją jak działają dostępna jest na Aminecie.

MySNES

WarpSNES 7.0 z dodatkiem SNES9xGUI 2.3

Pomimo innej nazwy, jest to tak naprawdę emulator oparty na źródłach SNES9x. Emulator z dosyć dużą dokładnością emuluje konsolę SNES, ale mogą się zdarzyć przekłamania grafiki czy zła paleta kolorów - wtedy trzeba pogrzebać w ustawieniach. Na Blizzardzie PPC 160 MHz brakuje wciąż mocy do grania z dźwiękiem, więc zalecałbym zabawę na najsilniejszym modelu z procesorem PPC taktowanym zegarem 240 MHz lub nawet przetaktowanym do 300 MHz. Na takim Blizzardzie PPC da się grac z najsłabszym dźwiękiem i obrazem 8 bit. Jednak grafika w grach z powodu pewnych tricków i efektów układów graficznych SNES może wyglądać niezadowalająco. Na CyberStormie jest lepiej, ale nawet na 450 MHz czuć lekki brak mocy w 16-bitowych trybach graficznych i wyżej. W pełni dobrze natomiast działa na G3 950 MHz. Trudno więc określić minimum do prawidłowego działania, bo dla jednego wystarczy działanie już na Blizzardzie PPC, inny się nie zadowoli nawet działaniem na CyberStormie.

Pod PPC jest także dostępny SNES9x 1.26 (wykorzystuje to samo SNES9xGUI 2.3) i jest on szybszy, ale brakuje w nim obsługi dźwięku. Są także wersje tego emulatora działające pod chipset AGA, ale z tego co mi wiadomo, nie ma ich już obecnie dostępnych.

SNES9xGUI



Emulatory dla Amig NG

Emulacja SNES znacznie lepiej wygląda na systemach AmigaNG, czyli AmigaOS 4.x, MorphOS czy AROS. Poza nielicznymi wyjątkami, to praktycznie każdy sprzęt AmigaNG prawidłowo obsłuży emulację konsoli SNES. Użytkowników AmigaOS 4 odsyłam do obszernego artykułu Rafała Chyły w serwisie AmigaOne Zone.

WarpSNES 1.43

Jest to emulator dla AmigaOS 4 i należy nadmienić że jest on nowszy niż wersja 7.0 na Amigi klasyczne z procesorem PPC. Przyczyna tego jest taka, że autor najpierw stosował własną numerację, aby w końcu po jakimś czasie stwierdzić, że będzie prowadził ją wraz z oryginalną numeracją, więc jest oparty o źródła SNES9x 1.43. Działa bardzo dobrze. Zdecydowana większość gier działa na nim prawidłowo. Umożliwia korzystanie z joypada i posiada wbudowany manager stanów gry.

WarpSNES

SNESStarter SNES9x 1.43 z dodatkiem SNES9xStarter 2.3

Wspomniany emulator dostępny jest dla MorphOS. Sprawuje się znakomicie i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Wszystko działa dobrze z dźwiękiem i dobrą prędkością. Możliwe jest korzystanie z klawiatury jak i kontrolerów typu joypad. Można grać na własnym ekranie lub w oknie, z overlay lub bez a wszystko da się przełączać na bieżąco. Emulator posiada też opcję przyspieszenia emulacji, gdy zachodzi taka potrzeba. Należy jednak wspomnieć, że dokumentacja do niego dodana jest bardzo uboga i nie ma w niej wspomniane o klawiszologii. Jest ona następująca:

---------------------------------------------------------------------
[F1] - [F10]			- load snapshot
[SHIFT] + [F1] - [F10]		- save snapshot
[F11]				- load snapshot (requester)
[F12] 				- save snapshot (requester)
[P] 				- pause emulation on/off
[O]				- fullscreen on/off
[I] 				- direct/overlay graphic mode
[U] 				- sound emulation on/of
[L]				- fast mode on/off
[0]				- ToggleHDMA
[1]				- ToggleBG0
[2]				- ToggleBG1
[3]				- ToggleBG2
[4]				- ToggleBG3
[5]				- ToggleSprites
[6]				- SwapJoypads
-----------------------------------------------------------------------

Dla systemu MorphOS istnieje również wersja 1.53, która nie jest obsługiwana przez SNES9xStarter, ale posiada dodany filetype do obrazów kartridży (cartridge) ze SNES, przez co można uruchamiać je dwuklikiem z poziomu Ambienta.

 głosów: 4   tagi: SNES, emulacja
komentarzy: 14ostatni: 20.02.2022 13:52
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem