kategoria: A1200
[#1] amiga 1200 świeżak
witam wszystkich forumowiczów, zakupiłem parę dni temu amiga 1200 . mam takie pytanko czy jest możliwość rozbudowania w miarę tanim kosztem, chodzi mi zwłaszcza o pamieć ale i nie tylko prosił bym o jakieś wskazówki odnośnie jaki sprzęt dokupić żeby było lepiej.
Z góry dzięki za pomoc.
[#2] Re: amiga 1200 świeżak

@rostan242, post #1

Tanio nie będzie. Koszt zwykłego fast ramu to około 200 pln. Napisz do czego chcesz amigę wykorzystać i jaki masz budżet. Wtedy my coś doradzimy.


Benedykt Dziubałtowski
[#3] Re: amiga 1200 świeżak

@Benedykt Dziubałtowski, post #2

generalnie do zabawy moja przygodę kiedyś skończyłem na amiga 600 teraz wróciły wspomnienia.
chciał bym zainstalować AmigaOS 4.1 i móc grać.Mogę wydać na początek nie więcej niż 400zł.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2011 15:50:35 przez rostan242
[#4] Re: amiga 1200 świeżak

@rostan242, post #3

Jeśli interesuje Cię na klasyku Amiga os4.1 to czeka Cię wydatek kilku tysięcy pln.

Jełsi interesują Cie gry, które pamiętasz z amigi 600 to 400 pln wystarczy. Totalnie na sam początek jakiś ram 4 mb (około 150 pln) hdd 4gb (50-80pln) Karta CF + Przelotka ( jakieś 50-60pln) Możesz się cieszyć wtedy grami z klasyka.


Benedykt Dziubałtowski
[#5] Re: amiga 1200 świeżak

@Benedykt Dziubałtowski, post #4

dysk twardy mam 10GB podzielony na 3 partycje jak na razie pamięci strasznie mało.wiec na początek jak mogę rozbudować pamieć.
[#6] Re: amiga 1200 świeżak

@rostan242, post #5

o dysk twardy sie nie martw dla amigi 4 gb to poteznie duzo danych :) 10gb gwarantuje ci ze nie zapelnisz
[#7] Re: amiga 1200 świeżak

@rostan242, post #5

i tak jak koledzy wczesniej pisali uposazenie Amigi nie tylko do gier to duze pieniadze
[#8] Re: amiga 1200 świeżak

@Blendor, post #7

a jeżeli chodzi na początek o sam RAM ?? JAK ZWIEKSZYć potrzebna pewnie jakas dodatkowa plyta tylko jaka???zielony jestem.
[#9] Re: amiga 1200 świeżak

@rostan242, post #5

Pamięć (najprościej i najtaniej) potrzebną do radowania się klasycznymi grami rozbudujesz szukając na aukcjach prostego rozszerzenia pamięci z 4 MB Fast. Jak Benedykt pisał - około 150 PLN, może nawet ciut taniej.

Twardziel 10 GB wystarczy jak najbardziej, nie musisz szukać żadnego innego/większego.

No i to styknie do ogromnej masy gier. Spokojnie.

Zaś o systemie 4.1 pomyślisz, jak dozbierasz do tych 400 złotych, które masz, jeszcze jakieś 2 tysiące złotych

Pozdrawiam serdecznie
Des
[#10] Re: amiga 1200 świeżak

@rostan242, post #5

Mając budżet 400zł, to będziesz mieć minimum:

- karta pamięci 4/8MB pod klapkę - ok. 200zł
- karta CF 4GB do przenoszenia danych - ~50zł
- czytnik PCMCIA<>CF - ~50zł
- kabel Video<>SCART RGB - ~50zł (warto pod kątem jakości obrazu - celem podpięcia Amigi pod duży TV)

Jeśli dorzucisz jeszcze 100zł, to jest szansa na zakup karty turbo typu Elbox 68030/33MHz z 8MB RAM do 400zł, wtedy ciut bardziej "klasyczne" gry 3D typu Doom można próbować uruchamiać - ale do pełnej grywalności daleko.
[#11] Re: amiga 1200 świeżak

@rostan242, post #8

Tu kolega ma przykładowe karty do amigi 1200 i ich ceny.

http://www.efunzine.com/efnz.php?a=kat&id=22&sid=59a43bb53fdc9582c345595e96a1be10

Chyba najlepsza możliwa karta do Amigi 1200 (mam na myśli do wykorzystania ze starymi grami) to ta:

http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro&id=584&sid=59a43bb53fdc9582c345595e96a1be10


Benedykt Dziubałtowski

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2011 16:13:15 przez Benedykt Dziubałtowski
[#12] Re: amiga 1200 świeżak

@Benedykt Dziubałtowski, post #11

no to na razie będę szukał coś z tego co kolega Benedykt podał bo reszta kart generalnie nie znam zastosowania ceny przerażaja.
[#13] Re: amiga 1200 świeżak

@rostan242, post #12

Witaj w świecie pasjonatów. Pamiętaj, że warszawa z 1955 w niedolanym stanie kosztuje jakieś 50 tyś pln :)


Jeśli masz już HDD to proponuje CI dozbieraj i postaraj się upolować tę kartę ACA. Jeśli to to kup sobie 4mb fast ramu. Do systemu bez bajerów i gier whdload w sam raz.


Benedykt Dziubałtowski
[#14] Re: amiga 1200 świeżak

@Benedykt Dziubałtowski, post #13

spróbuje kupić tą kartę ACA 1230/28 zobaczymy co z tego będzie jak dojdzie.
[#15] Re: amiga 1200 świeżak

@rostan242, post #14

hehe Benedykt dobry przyklad ! ktos kiedys wspomnial ze ludzie beda sie ogladac za autami starymi a nie za nowymi i przyszly te czasy ! wole sobie spojrzec na starego mercedesa niz na nowego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2011 16:46:17 przez Blendor
[#16] Re: amiga 1200 świeżak

@rostan242, post #12

Najlepszą kartą (nie najszybszą, ale doskonale wykonaną i całkowicie bezproblemową) jest Blizzard IV. Niestety jest dosyć droga. Oczywiście dostępne tylko egzemplarze używane. Z nowych kart to ACA, którą polecił Benedykt.
Moim zdaniem na początek zupełnie wystarcza rozszerzenie pamięci - A1200 przyspiesza z takim rozszerzeniem około 2 razy, stając się 5x szybsza od A500. Najlepiej kupić 4 MB, bo 8 MB uniemożliwia wykorzystanie kart PCMCIA (lepsze karty turbo, takie jak ACA, Blizzard i wszystkie z procesorami 040 i 060 nie mają tego ograniczenia). Taka A1200 z rozszerzeniem pamięci Fast pozwala cieszyć sie bezproblemową zabawą około 95% amigowych gier. Najlepiej użyć dodatkowo program WHDLoad, który uwalnia od ciągłej wymiany dyskietek (obrazy gier trzymane są na dysku twardym) i dodatkowo niweluje pewne różnice sprzętowe (zwłaszcza w przypadku starszych gier z A500).
Drugą zaletą rozszerzenia pamięci jest bezproblemowe działanie. Oczywiście dotyczy to również kart z procesorami 030 takimi jak ACA.
4 GB dysk twardy wystarczy do wszystkiego. Przynajmniej jeśli mamy na mysli gry.
Reasumując - oczywiście nie będzie tanio, ale A1200 i tak jest najrozsądniejszą i najtańszą Amigą klasyczną do zabawy i rozbudowy.

O AmigaOS4.1 zapomnij (na razie). Po pierwsze system ten działa wyłącznie na procesorze PPC, więc albo kupisz kartę z takim procesorem do A1200 (nie sądzę, aby dało się kupic taniej niż za 1500 zł, może więcej), albo kupisz komputer z procesorem PPC kompatybilny z tym systemem (AmigaOne, Samantha, PegasosII, microA1 - ceny od 2000 zł, ale za to komputery te są 5-10x szybsze od A1200 z PPC). Po drugie, jest to system na zupełnie inny procesor niż w klasycznych Amigach (68k), i stare gry będą działać wyłącznie w emulatorze UAE (jak pod Windows), często z problemami. Do amigowych gier - tylko klasyczna Amiga. Jeśli kiedyś pomyślisz o systemach amigowych nowej generacji, to masz do wyboru albo AmigaOS4, albo Morphos. Ale to zupełnie inna historia. Nie na ten wątek (polecam przeglądniecie forum i artykułów na PPA pod kątem tych systemów).
[#17] Re: amiga 1200 świeżak

@wali7, post #16

Myślę ze nie na się co zastawiać tylko brać od razu kartę ACA?

- nowoczesny projekt,
- małe rozmiary,
- wbudowana bardzo szybka pamięć RAM, w ogromnej jak na Amigę wielkości: 64MB
- duża kompatybilność ze starymi grami ( w przeciwieństwie do choćby 68040)
-5 razy szybciej niż A1200
-nowa karta mająca rok gwarancji (w przeciwieństwie do standardowych Amigowych zabytków np Blizzardów)
-stosunkowo dobra cena

Jedyna wada to brak FPU, ze względu na optymalizację dostępu do RAM, MMU, oraz SCSI.

Ale z FPU i MMU korzystają jedynie nieliczne programy. SCSI większość osób i tak nie używa.
[#18] Re: amiga 1200 świeżak

@tom256, post #17

MMU korzystają jedynie nieliczne programy


Możnaby nad tym stwierdzeniem dyskutować. Na szczęście nowa ACA 1231, która ma być dostępna w grudni będzie miała w standardzie MMU.
[#19] Re: amiga 1200 świeżak

@wali7, post #16

Z tym 8 mb bym nie przesadzał, w większości kart są zworki i zawsze można ilość ramu szybko zmienić jeśli chcemy PCMCI poużywać. 8 mb się zawsze przyda jak będzie się chciał systemem pobawić. Poza tym ostatnio się bawiłem i wywnioskowałem ze majac karte sieciową na PCMCIA można mieć te 8 mb przy romie 3.0. A przy 3.1 też można, ale się trzeba trochę nakombinować.
[#20] Re: amiga 1200 świeżak

@Mir3k, post #19

Coś kolega wali7 ściemnia - mam dwie karty z 8MB RAM do A1200 jak w sigu, na obu nie ma najmniejszych problemów z pracą portu PCMCIA.

Być może pomyliło mu się z 68000 czyli A600...

Ja osobiście zaczynając przygodę z Amigą klasyczną wziąłbym jakąkolwiek kartę z 68030, a czy ona będzie miała 8, 16, 32 czy 64MB RAM to nie będzie miało kompletnie znaczenia. Cokolwiek - Elbox, ACA, M-Tec, Apollo, Blizzard będzie dobre.

A jak funduszy brakuje - zwykła karta pamięci z 8MB FAST lepsza jest niż nic.

Cały istotny klasyczny soft do Amigi zadziała elegancko na takich kartach. A jak apetyt wzrośnie w miarę jedzenia, wtedy przechodzimy na 68060.

PPC pozostawiłbym zdecydowanie na deser, kupowanie egzotycznych zabawek tylko dla posiadania, bez umiejętności jest średnim pomysłem. No ale ja to truskawki cukrem...

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2011 21:41:57 przez XeNeS
[#21] Re: amiga 1200 świeżak

@XeNeS, post #20

Wali nie scieminia ma racje Elsat 1208 nie wspopracuje z PCMCIA w 100 % .. chesz sie przekonac wsadz co kolwiek np CF0 nawet nie musisz jej mountowac ,,skopiuj jakis dowolny plik 5 MB do RAM dysku ... zobaczysz efektowne zolte guru

karta fast w 1200 ktora wspolpracuje z PMCIA jest ELBOX 1208

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2011 22:23:21 przez HOŁDYS
[#22] Re: amiga 1200 świeżak

@HOŁDYS, post #21

karta fast w 1200 ktora wspolpracuje z PMCIA jest ELBOX 1208


To ciekawe. Więc gdzie jest mapowane drugie 4MB jeśli nie w obszarze 0x600000 do 0x9FFFFF? Może ktoś wklei output ShowConfig kto ma tą kartę?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2011 23:02:18 przez strim
[#23] Re: amiga 1200 świeżak

@strim, post #22

Jeśli potrzebujesz MMU(niektóre programy), to niedługo(w grudniu o ile mnie pamięć nie myli) ma wyjść nowa poprawiona wersja z MMU: ACA1231
http://www.vesalia.de/e_aca1231-42.htm
Dzięki wydajnemu podsystemowi pamięci ma mieć wydajność na poziomie Blizzarda IV.

Jeśli zamierzasz głównie grać wystarczy karta bez MMU, będzie również świetnym wyborem.
[#24] Re: amiga 1200 świeżak

@strim, post #22


To ciekawe. Więc gdzie jest mapowane drugie 4MB jeśli nie w obszarze 0x600000 do 0x9FFFFF? Może ktoś wklei output ShowConfig kto ma tą kartę?


w sumie moze i masz racje

"with 8 MB RAM installed, the memory address space can be set either continuous or PCMCIA compatible"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2011 07:52:16 przez HOŁDYS
[#25] Re: amiga 1200 świeżak

@Benedykt Dziubałtowski, post #13

No i tu jest dylemat - ACA 1230/28 czy Blizzard IV 1230/50? Blizzard IV ponad 7-krotnie przyspiesza Amigę, poza tym tą kartę jeśli kupisz w zasadzie sprzedasz bez strat (a może i drożej).
Blizzarda IV można kupić za 500-600 zł z FPU (nie mówię tu o ostatnich cenach z Allegro, gdzie ktoś wystawił 2 Blizzardy 1230 w cenie ok. 1300 PLN za sztukę . Za tyle kasy można mieć Apollo/Blizzard 1260 albo słabsze PPC.)
[#26] Re: amiga 1200 świeżak

@HOŁDYS, post #21

Hołdys. Też myślałem tak jak TY. Byłem jakiś czas temu w Gliwicach u tanich miłych ludzi co mają chyba z 50 amig i 200 rozszerzeń po szafach pochowanych, Leżała tam kupka kart (fast ramów oraz m-teców do 1200). Zacząłem sobie oglądać te karty i widzę, że każda ma jakiś fix. Kabelek robił mostek między pinami karty. Pytam się co to są za mody a facet mi odpowiada, że dzięki temu karta nie blokuje pcmci.

No i faktycznie miał wpięte do amigi niezroszenie ramu i nie kolidowało ono z cf0.


Benedykt Dziubałtowski
[#27] Re: amiga 1200 świeżak

@Benedykt Dziubałtowski, post #26

tu nie chodzi o kolidowanie po bezposrednim zamountowaniu CF0: ,bedzie dzialac identycznie jak w A600 z fast ramem 9.5 + 2 MB CHIP .. w ten sposob da sie pracowac
ale wystarczy skopiiowac plik 5 MB z CF0: lub innego zrodla do RAM i bedzie zolte guru
Elsat ma tak na bank .. z elboxem nie testowalem

fix kabelkiem nie zmienia adresacji pamieci ciaglej od 0x600000 do 0x9FFFFF
on po prostu wylacza zworka z 8 MB ..4 MB ..
tak ze Strim jak zwykle ma racje


Ostatnia aktualizacja: 20.11.2011 10:26:27 przez HOŁDYS
[#28] Re: amiga 1200 świeżak

@HOŁDYS, post #21

Proszę bardzo, sprzęt jak w sig'u tj. Elsat 1208 8MB i z FPU.

Dysk 16MB - karta CF w przejściówce PCMCIA, skopiowałem jakieś 7MB zapychając cały dostępna FAST.

Efekt jak poniżej:

http://www.fotoszok.pl/show.php/720146_img-3341-tn.png.html

Śladu guru nie uświadczyłem...
[#29] Re: amiga 1200 świeżak

@XeNeS, post #28

no to dokonales cudu :)

"Elsat 1208 card is not PCMCIA friendly if more than 4MB of RAM is installed on the card. There is also a jumper on the card to limit the RAM to 4MB, even if you have more than 4MB installed. "
[#30] Re: amiga 1200 świeżak

@XeNeS, post #28

Kolego miałem Elsat'a 1208 i była kolizja z PCMCIA. Przy ustawieniu, już nie pamiętam dokładnie ale alb o na 1MB albo na 4MB problemu nie było.

Wtem sprzedałem ją, kupił ją Shredder, kupiłem MTec'a 030 od kolegi Jareckiego i co? Kolizji brak. Choć mówiło się że te Mteci kolidowały z PCMCIA. Mój nie kolidował, więc to różnie z tym bywa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem