kategoria: A1200
[#1] BVPPC a CGX4
Mam problem z uruchomieniem BVision PPC w A1200. Zainstalowałem oryginalny CGX4 oraz jakiś update dodany do płytki i nic. Obraz jest dalej na TV, a na LCDku mam tylko logo CGX4.
Najdziwniejsze jest to, że podstawowy instalator CGXa nie obsługuje BVPPC, a jedynie CVPPC, update już tak. Czy przy instalacji podstawowego pakietu powinienem wybrać CVPPC, czy nie zaznaczać żadnych kart i dopiero w update wybrać BVPPC?

W screenmode mam co prawda jedną opcję rozdzielczości dla BVPPC, ale po użyciu mam od razu reset Amigi.
[wyróżniony] [#2] Re: BVPPC a CGX4

@kwaku85, post #1

zainstaluj tylko cgx4 bez updatow, sprawdz jakie tryby pojawia sie w screenmode, to pojedyncze screenmode to pewnie emulacja agi na bvizji, mozna olac
[#3] Re: BVPPC a CGX4

@rzookol, post #2

Ale podstawowy CGX nie ma w spisie BVPPC. Instalować jako CVPPC? Czy nie dawać żadnej opcji?
[#4] Re: BVPPC a CGX4

@rzookol, post #2

Zainstalowanie CGXa bez ustawienia żadnej karty graficznej nie dało żadnego efektu. Updater dostępny na CD przy opcji BVPPC ma dodaną gwiazdkę, oznaczającą że nie jest jeszcze supportowany.
Updatery z Aminetu o oznaczeniu 43.rc4-6 posiadają już pełną obsługę BVPPC, ale w dalszym ciągu wyświetlane jest tylko logo CGX v4, ale próby ustawienia w screenmode obrazu z BVPPC kończy się zwiechą systemu. Wiec albo z hardware'm jest coś nie tak, albo system posiada jakieś błędy. Używam ClassicWB, a on jest nieco rozbudowany, możliwe że coś się gryzie.
Nie doczytałem ile RAMu potrzebuje BVPPC, chwilowo wpiete mam tylko 32MB 70ns. Może tu jest problem? Czy potrzebne są jakieś dodatkowe ustawienia w bootmenu Blizzarda?
[#5] Re: BVPPC a CGX4

@kwaku85, post #4

Przede wszystkm instaluj na czysty system. Najlepiej na AOS3.9 BB2.
I tak jak napisałeś najpierw sam CGX4, potem update z opcją BVPPC.

I na wszelki wypadek firmware na BPPC dać w wersji 44.69. Najnowszy firmware 44.71 jest dla G-REXa.
Pierwszy test to boot menu (po naciśnęciu dwóch klawiszy myszy przy starcie) musi być od razu widoczne na wyjściu VGA BVPPC.
[#6] Re: BVPPC a CGX4

@kwaku85, post #4

na początku instalujesz CGX podając że ma zainstalować sterowniki do CVisionPPC, powinno działać z BVision. Jeśli zadziała to robisz update. Zawsze sprawdzaj czy pojawiły się nowe tryby. Poza tym sprawdz w utilku do generowania trybów czy da się generować.
[#7] Re: BVPPC a CGX4

@stachu100, post #5

W bootmenu zarówno karty jak i amigi obraz jest normalny. Przed zainstalowaniem driverów obraz miałem nawet w WB, tylko jakiś taki niekompletny.
Tryby wyświetlania są 2, 640x480 i 800x600, ale przy obydwu mam reset Amigi.
W Prefsach mam jeszcze jakiś dodatkowy programik do ustawień rozdzielczości, kilka razy udało mi się wygenerować obraz na tym, ale w większości przypadków mam błąd i jakieś krzaki na ekranie.
BPPC jest przesoftowany najnowszym wsadem, tym nieoficjalnym od twórcy BPPC. Zaniżyć?
[#8] Re: BVPPC a CGX4

@kwaku85, post #7

ja bym zniżył do ostatniego z 99 roku
[#9] Re: BVPPC a CGX4

@kwaku85, post #7

Tak jak pisałem zób downgrade do 44.69. A nawet do 44.67. Jak masz 44.71 to mogą być jaja.
Moja CyberVision PPC na przykład robi zwis w aplikacjach 3D przy firmware 44.71.
Przy 44.67 wszystko działa idealnie. Ciekawe, prawda?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 10:24:30 przez stachu100
[#10] Re: BVPPC a CGX4

@stachu100, post #9

Ta ciekawostka kosztowała mnie kilka nocy kombinowania. Nieciekawe :)
Zrobię dziś downgrade, zobaczę co się będzie działo. Czym jest ten G-Rex?
[#11] Re: BVPPC a CGX4

@kwaku85, post #10

G-rex to najlepszy mostek PCI dla A1200/4000.

Info o G-rexie
[#12] Re: BVPPC a CGX4

@kwaku85, post #10

Osprzęt da Amig ma różne myki i zachcianki. Przewaliłem tego trochę to wiem co mówię. Dla przykładu jakiś czas temu naprawiałem niespotykaną na polskim rynlu kartę turbo do A1200 (karta produkowana we Włoszech, nazwy nie pomnę teraz) i okazało się że z KS3.1 karta daje czerwony ekran.
Po zmianie KS do 3.0 karta śmiga aż miło!
Jest to nadmienione na jakiejś stronie internetowej, ale kto by pomyślał...

Generalnie na takich zagwozdkach też zmarnowałem trochę czasu. Inni też. Nie jesteś sam. :D
[#13] Re: BVPPC a CGX4

@Sir_Lucas, post #11

Ciekawa sprawa, ale tego już do desktopa nie wcisnę :D
No nic, dzisiaj robię downgrade FW karty, mam nadzieję że wszystko zacznie działać jak należy, bo już zaczynam nerwy tracić :)

Jeszcze mam jedno pytanie. Chciałbym jakoś tak wyczarować system w swojej A1200, żeby wyglądał jak AmigaSys4 dla UAE, standardowy wygląd dla A1200 wygląda koszmarnie jak dla mnie. Uda się taki efekt uzyskać dzięki BVPPC?
[#14] Re: BVPPC a CGX4

@stachu100, post #12

@stachu100
Bardzo często są to problemy programowe, a nie sprzętowe. Marne sterowniki i jeszcze gorsze ROMy.

@kwaku85
Da się uzyskać ;). Zainstaluj AmigaSYS4 na klasycznej Amidze, odpal BVPPC i będzie tak samo.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 12:06:29 przez strim
[#15] Re: BVPPC a CGX4

@stachu100, post #12

Ostatnio walczyłem z zasilaniem do swojej A1200. Okazało się że po wpięciu Blizzarda z BVisionem napięcie z 5V siada do 4.6, i AGAta nie chce gadać, jak włączał się napęd CD to obraz mi wysiadał. Zacząłem od kondensatorów, po czym okazało się że przy wtyczce zasilającej dosłownie odpadła cyna z przewodem od pinu 5V. Wyglądało jakby nigdy nie była przylutowana, pin był idealnie czysty, nie pobielony.

A już zaczynałem kombinować z wylutowaniem stabilizatorów 3.3V z BPPC i BVPPC żeby odciążyć linię 5V i wpiąć tam wyjście 3.3V bezpośrednio z PSU. Na szczęście wymiana kabla zasilającego pomogła.
Niby proste, a zajęło mi to wszystko kilka nocek.
[#16] Re: BVPPC a CGX4

@Sir_Lucas, post #11

Najlepszy??eeeee, brak wsparcia dla usb,radeonów, os4....No i jest wolniejszy od medka.



Benedykt Dziubałtowski
[#17] Re: BVPPC a CGX4

@Sir_Lucas, post #11

To prawda.
Szkoda że ja muszę PODGRZEWAĆ mój egzemplarz żeby działał:
fotki

video

Nad tym też parę wieczorów spędziłem.
[#18] Re: BVPPC a CGX4

@stachu100, post #17

Oj nasze Ami czasem dają popalić;)
PS:Staszku,co to za "gadżet" z diodami?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 12:11:40 przez Grisza
[#19] Re: BVPPC a CGX4

@Benedykt Dziubałtowski, post #16

No i jest wolniejszy od medka.

A coś na poparcie tej tezy?

Radeonów nie wspiera, to spory minus, z tym się zgodzę. AOS4.X też nie zadziała, fakt.
Ale za to G-REX jest wspierany przez MOS 1.5.OK
[#20] Re: BVPPC a CGX4

@Grisza, post #18

To termostat do podgrzewania G-REXa.
No ale koniec offtopa.
[#21] Re: BVPPC a CGX4

@stachu100, post #19

A coś na poparcie tej tezy?


Myślę, że dobrym podstawowym testem byłoby wykonanie programu bustest na pamięci karty graficznej. Żeby uniknąć wątpliwości, najlepiej żeby to była taka sama karta (czyt. Voodoo3). Wydajność jej pamięci i tak jest znacznie większa niż każdego Amigowego mostka PCI.

Ja osobiście oczekiwałbym, że wydajność G-REXa będzie większa, gdyż podłączany jest on do slotu rozszerzeń bezpośrednio na CSPPC (więc unikamy tego całego bajzlu zw. z obsługą Zorro).

Podstawowym problemem G-REXa jest wg. mnie brak dokumentacji i sterowników. Niestety sam go nie posiadam, ale mam rozpracowaną sporą część jego mostka PCI, jest bardzo podobny do tego w CVPPC/BVPPC.
[#22] Re: BVPPC a CGX4

@Benedykt Dziubałtowski, post #16

Yy.. no jakto, przecież MorphOS 1.45 wspiera G-Rex i Radeony 8500/9200 etc. Pamiętam, że jak przegrałem stery z dystrybucji MOSa PowerUP na Pegasosa II (do Voodoo) do wszystko śmigało - bo to są te same sterowniki. ;)
sorki za offtop



Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 12:31:57 przez ede
[#23] Re: BVPPC a CGX4

@Benedykt Dziubałtowski, post #16

eee, odbijanie piłeczki, mediator nie ma wsparcia mosa
[#24] Re: BVPPC a CGX4

@rzookol, post #23

Ale to wina mostemu a nie ekboxu.



Benedykt Dziubałtowski
[#25] Re: BVPPC a CGX4

@kwaku85, post #15

Okazało się że po wpięciu Blizzarda z BVisionem napięcie z 5V siada do 4.6, i AGAta nie chce gadać, jak włączał się napęd CD to obraz mi wysiadał.

/ Offtop mode on
To też jest jeden z powodów dla których ostatnio zaprzestałem sprzedaży kart BPPC po upgrade osobom których nie znam a które mogą mieć zerowe pojęcie o sprzęcie.
Jakoś czas temu osoba która kupiła u mnie zestaw BPPC+BVPPC była bardzo zdziwiona że prawo Ohma faktycznie działa i chciała odesłać sprzęt z powrotem do mnie.
E-maili wysłanych do innych użytkowników z wyraźną sugestią o zrobienie pomiarów napięcia też sporo wysłałem. Niekiedy było ciężko bo osoba miała 2 lewe ręce...
Dlatego postanowiłem każdy sprzedawany turbiacz wyposażyć w miniaturowy woltomierz coby nawet najbardziej antytechniczna osoba mogła sprawdzić napięcie zanim zacznie pisać do mnie.
Zobaczymy. :.-)
/Offtop mode off
[#26] Re: BVPPC a CGX4

@ede, post #22

Yy.. no jakto, przecież MorphOS 1.45 wspiera G-Rex i Radeony 8500/9200

Jesteś pewien????
Jeżeli tak, to jak tego dokonałeś?
[#27] Re: BVPPC a CGX4 a G-REX

@stachu100, post #26

Jestem pewien, że MOS 1.45 wspiera G-Rexa i wspiera Radeony 8500. Ale nie jestem pewien czy MOS 1.45 wspiera Radeony włożone do G-Rexa, tu może być pies pogrzebany :).

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 12:48:54 przez strim
[#28] Re: BVPPC a CGX4

@kwaku85, post #13

A w kwestii wyglądu systemu jest mi w stanie ktoś coś pomóc? Chcę zainstalować takiego ładnego gotowca, nie mam doświadczenia w instalowaniu tych wszystkich łatek, dodatków, usprawnień na goły system 3.1, a os 3.5/3.9 kompletnie nie przypada mi do gustu. AmigaSys4 w wyglądzie jak dla WinUAE byłby idealny.

Jeszcze jedno, jak wygląda sprawa z BVPPC i PUP/WOS? Czy jest różnica którego systemu używamy dla PPC?
[#29] Re: BVPPC a CGX4 a G-REX

@strim, post #27

Niby szczegół a znaczy wiele.

Lista obsługiwanego sprzętu link nie zmieniła się od dawna.
[#30] Re: BVPPC a CGX4

@Benedykt Dziubałtowski, post #16

Najlepszy??eeeee, brak wsparcia dla usb,radeonów, os4....No i jest wolniejszy od medka.

Usb ze Spiderem niestety nie działa, Poseidon go nie wspiera. Chyba bardzo stara wersja 3.8 o ile mnie pamięć nie myli wspiera Spider-a. Natomiast, jeśli dzisiaj bym chciał kupić Mediatora i Spider-a USB to niestety nie wykorzystam Spidera.

Radeon pod OS 3.x niestety nie ma wsparcia 3D, więc jest to tylko połowiczna korzyść. Najlepiej jest zdobyć Voodoo 4 4500.

G-Rex nawet w teorii jest już szybszy, ponieważ ma bezpośredni dostęp do szyny i pamięci kart CSPPC i BPPC w porównaniu z całym kombinowaniem z Zorro w Mediatorze.

No i jeszcze DMA w Mediatorze dostępne tylko w jednym slocie, a w G-Rexie w każdym.

Oczywiście jeśli gdzieś się pomyliłem to proszę o sprostowanie ;) Pisałem z pamięci ;)

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 13:17:35 przez Sir_Lucas
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem