kategorie: A2000/A3000, Sprzęt
[#1] ZorrRAM vs FastLane Z3
W skrocie - jakis gosc na Amibay sprzedaje FastLane'a, inny zas napisal w watku, ze to super karta, bo pamiec w niej jest szybsza niz ZorrRAM.
Czy ktos ogarniety w temacie moglbym powiedziec i wyjasnic, czy:
A. To wogole prawda?
B. Jesli prawda, to dlaczego tak jest?

Zastanawiam sie nad kupnem jednej i drugiej. Cena podobna, choc oczywiscie ZorrRAM, biorac pod uwage ilosc pamieci, wychodzi ciut taniej ...i mam dylemat.
[#2] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@_arti, post #1

FastLane to kontroler SCSI z miejscem na 64MB Fastu, nie wiem czy pamięć będzie szybsza ale na karcie podobnie jak w Blizzardzie IV jest zworka ustawiającą obsługę pamięci 60ns zamiast 70ns co teoretycznie powinno skutkować szybszym dostępem.
Karta jest dosyć wiekowa a pamięć na niej nie jest autokonfigurowalna, trzeba zazworkować każde obsadzenie banku pamięci.

Generalnie radził bym się od obu kart trzymać z daleka a poszukać dobrej karty procesorowej z miejscem na Fast i kontrolerem SCSI, będzie drogo ale będzie też szybko, dobrze i dużo (na takich kartach można dołożyć 128MB).

Jak już musisz ładować się w takie rozwiązanie to poproś właścicieli kart o zrobienie testu programem BusTest z Aminetu, jak będziesz je miał to daj znać podeśle wyniki testu CSMK2 i porównasz sobie.

PS. podobno były wersje gdzie można włożyć więcej niż 64MB, ale zdaje się te karty obsługują stare simmy 30 pin.

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 23:54:03 przez RadoslawF
[#3] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@_arti, post #1

Co do samej szybkości ZorRAM to na ppa znajdziesz reckę strima.
Generalnie 6-10MB/s w zależności od trybu pracy.
Na temat FastLane się nie wypowiem - nie wiem gdzie szukać wiarygodnych danych.
ALE
1) ZorRAM jest nowy - na gwarancji
2) Możesz mieć wersję 256MB ZorRAM - wychodzi taniej na 1MB niż dwie FastLane. Bardzo wątpliwą potrzebę posiadania tak dużej ilości wolnego FAST-u pod AOS3.9 przemilczę.
3) Do tej FastLane z Amibay musisz dokupić jeszcze pamięć. Nie jest to ani łatwe ani tanie.

Konkluzja: ja za tę cenę wybrałbym zdecydowanie ZorRAM. Którego obecnie jestem posiadaczem - wersja 256MB.

Gdyby ta oferta na Amibay byłaby tańsza - to wtedy tak - jako rozwiązanie klasyczne.
[#4] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@stachu100, post #3

Wszystko rozumiem, recke oczywiscie czytalem tylko FastLane Z3 ma jeszcze fajne i szybkie SCSI.
Pamieci mam do tego; w dosc przystepnej cenie (128MB). Razem wychodzi jakies 30% drozej niz ZorrRAM... no ale to SCSI.
Sam nie wiem...
[#5] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@_arti, post #1

A. To wogole prawda?


Wątpie... Dla świetego spokoju należałoby to sprawdzić doświadczalnie, do tej samej Amigi wkładając obie karty i wykonując bustest. W przypadku obu kart i tak wąskim gardłem jest szyna Zorro, jeśli w ogóle występują jakieś różnice w wydajności to pewnie w interfejsie do szyny Zorro.

Jeśli chodzi o kartę ZorRAM, to jak zapewne wiesz w dziale sprzęt jest recenzja.

BTW. Ja od tego sprzedającego kupiłem A2410, szybka transakcja bez problemów.

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 23:58:07 przez strim
[#6] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@_arti, post #4

Zastanów się czy potrzebujesz tego scsi.


Benedykt Dziubałtowski
[wyróżniony] [#7] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@_arti, post #1

Ja mam Fastline z 64MB u siebie - akurat wyjętą, ale mogę ją zapodać i zrobić testy tylko powiedzcie jak i czym. :)
[#8] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@Deftronic/..., post #7

Jakbys mogl, to bylbym wdzieczny.

@Benedykt
To SCSI bys sie jednak przydalo, bo to w A3000 jest juz dla mnie troche za wolne.

PS: W moim poprzednim poscie mialobyc 64MB oczywiscie. 128MB w modulach SIMM 30pin na pewno potroiloby wartosc FastLane'a w stosunku do ZorrRaM ;)

EDIT:
Odpowiedz, jaka dostalem do fitzsteve'a:
There was a post somewhere that compared the speed of Ram for Amiga, Radeon was slowest followed by DKB3128 then ZorRam but the fastest was FastlaneZ3, I can't find it now though, it was testing read/write speeds.


Mam mi tam coś podesłać później.



Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 09:28:05 przez _arti
[#9] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@_arti, post #8

W takim razie nie potrzebujesz FastLane tylko turbiacza ze SCSI i 128MB na pokładzie. WarpEngine byłby idealnym (i przy tym tańszym) rozwiązaniem. Wiem bo sam miałem ładnych parę lat. Polecam!
[#10] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@stachu100, post #9

Niestety, nie bylby tanszym w moim przypadku. Warp potrafi kosztowac nawet i 1200,00 PLN przeciez.
Ja, za 600,00 z groszami mam komplet pamieci + kontroler.
Akcelerator tak, ale to dopiero na wakacje i pewnie jakas 060; poki co strasznie brakuje mi RAMu
i musze cos z tym zrobic.



Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 09:57:14 przez _arti
[#11] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@_arti, post #10

ZorRAM - łatwo dostępny, nowy, niezbyt drogi, znacznie bardziej kompatybilny z różnymi konfiguracjami, przyda się też gdy będziesz miał akcelerator, w ostateczności zawsze możesz sprzedać. Go for it.

Taka ciekawostka: może się okazać, że ZorRAM działa szybciej jak wyjmiesz A3640 . Musze kiedyś zrobić porównanie... Z 68030, które wbudowane jest na płycie A3k można robić bursty do pamięci na szynie Zorro. Z A3640 nie.


Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 10:04:00 przez strim
[#12] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@_arti, post #10

Co do ceny nie będę się upierał, ale rok temu sprzedałem dwie sztuki WarpEngine (ze 128MB RAM) po 900PLN. Tylko w Twoim przypadku należy polować na specjalną wersję do A3000D (64MB RAM max).
[#13] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@_arti, post #8

Więc zrobiłem test tym programem BUSTEST i takie mam wyniki:

Wynik

Składnia: bustest fast chip rom

Teraz tak domyślam się, ze wynik Fast podany jest dla pamięci z Cyberstorm060?

Zaczynam szukać od jakiego adresu zaczyna sięFastline Z3 i przetestuję tylko tę pamięć.

Sprzęt na jakim testuję to:

- A4000D płyta główna ver. D (ta z tą okrągłą baterią),
- Cyberstorm060 50 Mhz 64 MB Ram,
- Kickstart 3.1 ładowany do Ram,
- Picasso IV, Concierto, Deneb,
- brak pamięci na płycie głównej.

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 13:03:44 przez Deftronic/...
[#14] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@Deftronic/..., post #13

OK, wyniki dla samego FastlineZ3:

FastlineZ3

Wychodzi 2-3 razy wolniej niż pamięć na Cyberstorm.

Aha, na Cyberstorm mam tylko 32 MB pamięci - pomyliłem się (na drugiej karcie mam 64 MB :) ).



Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 13:29:51 przez Deftronic/...
[#15] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@Deftronic/..., post #14

Porównując to testami, które zrobił Strim, to na oko, rzeczywiście wychodzi szybciej.
[#16] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@_arti, post #15

1. Def wylacz cache do testow.
2. Nie ma sensu porownanie wynikow z roznych kart turbo. Oczywiste, ze CS wypadnie lepiej niz A3640.
[#17] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@strim, post #16

OK, więc wyłączyłem cache w Cyberstorm i taki dało wynik dla pamięci Fast (tej na Cyberstorm), Chip i Rom:

Cyberstorm060 NoCache Test

Natomiast jesli idze o przetestowanie pamięci na FastlineZ3 to... lipa panowie. Wpisuję adres 80000000 i następuje guru. Dlaczego? Nie wiem. Testuję tak jak to robiłem poprzednio. Więc nie wiem o co chodzi. Zmniejszyłem o jedno zero czyli 8000000 i takie dało wyniki (tylko pytanie czy testowana jest pamięć Fast na FastlineZ3 czy jakaś inna?). Nie jestem programistą i nie orientuję się w tym za bardzo. Zakres pamięci odczytywałem z tego co podało mi ShowConfig (zresztą widać to na zdjeciach wyżej).

FastlineZ3 NoCache?

Kurcze, Krashan by zucił okiem to by wiedział co tak naprawdę testuję pod tym adresem 8000000. :D
Jak widać bez cache wyniki mocno się pogorszyły.

Żeby testować na wbudowanym procku 030/25Mhz musiałbym wyjąć tego Cyberstormna060 a to wymaga rozłożenia Amigi. Może za parę dni się w to pobawię.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 16:57:54 przez Deftronic/...
[#18] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@Deftronic/..., post #17

RAM na FastLane masz w zakresie 44000000 do 48000000. To widać w wyniku ShowConfiga. Jeśli pamięć pod 44000000 jest zaalokowana to spróbuj dalszy adres, np. 45000000.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 17:11:33 przez strim
[#19] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@strim, post #18

OK, zatem takie są wartości dla FastlineZ3 z włączonym/wyłączonym Cache 060ki:

FastlineZ3 CacheOn/CacheOff
[#20] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@Deftronic/..., post #19

Hmm... dziwne jest to, że uzyskane wartości są prawie tak samo dobre jak dla Fastu na CyberStormie... Rozumiem, że nie zmieniałeś konfiguracji od ostatniego screenshota ShowConfig?

Tak na przyszłość, wg. mnie lepiej dawać paramter MEGA do bustesta. Wtedy używana jest jednostka 2^20, czyli megabajt, a nie 10^6.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 18:21:20 przez strim
[#21] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@strim, post #20

Nie, niczego nie zmieniałem. Także się zdziwiłem, że różnice są niewielkie co jest trochęnieprawdopodobne bo pamięć na Zorro3 nie może być tak szybka jak ta na Cyberstorm060 (tak mi się na logikę wydaje).

Mam jednak pytanie - to jaką pamięć testowałem od adresu 800000, że otrzymałem takie wolne wyniki jak w post#17 pod linkiem fastlineZ3 NoCache.
[#22] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@Deftronic/..., post #21

A w sysinfo pod przyciskiem memory nie będzie wyszczególniony adres tej pamięci?
[#23] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@rafgc, post #22

Fakt! Przecież to oczywiste. Zaraz sprawdzę. OK
[#24] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@Deftronic/..., post #23

OK, zatem podszedłem do sprawy od podstaw. Wyjąłem Cyberstorma060MKII, został wbudowany procesor 68EC030/25Mhz. Zapodałem też Amidze 16 MB ram na płytę.Wpiąłem FastlineZ3 (ostatecznie okazało się, że ona ma 48MB pamięci, zakałapućkałem się trochę, bo mam kilka Amig i kilka kart turbo i trochę już mi się to myli).

Pierwszy obrazek to pokaz konfiguracji oraz wyniki BUSTEST z włączonym cache procesora (Kickstart 3.0):

A4000/030 + Fastline Z3 - cpu cache on

Drugi obrazek pokazuje wyniki działania BUSTEST z wyłączonym cache procesora ORAZ poniżej wyniki z parametrem MEGA jak sugerowałeś. Są dokładnie takie same jak bez paramteru MEGA:

A4000/030 + Fastline Z3 - cpu cache off



Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 15:05:37 przez Deftronic/...
[#25] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@Deftronic/..., post #24

Po pierwsze, Deftronic/..., wielkie dzięki, że zająłeś się tym i mamy co porównywać OK
Tu widać jeszcze większą przewagę nad ZorRAM, ale to chyba dlatego, że testowałeś pod 030, gdzie, jak wspominał Strim, będzie najszybciej. Tak czy siak, może gość z Amibay miał trochę racji, że to jednak szybsze jest.

BTW: udało mi się dorwać dość tanio 16MB-owe SIMMy. Kupię narazie kilka i zobaczę jak to zadziała. Jak będzie gut, to dorzucę ich tak z 6 sztuk i będzie cacy.
I SCSI i pamięć w jednym



Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 18:18:00 przez _arti
[#26] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@_arti, post #25

Tu są wyniki ZorRAM z CSPPC i Blizzardem 4030.
[#27] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@_arti, post #25

Gdzie dorwałeś 16MB simmy 30pin ?
[#28] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@Dark_luke, post #27

Pewien gosc rozmontowywal jakies tam studio muzyczne i sprzet wszelaki mial wlasnie na pokladzie powtykane 16-stki, 8-ki i 4-ki. Ze 140 sztuk, jakie mial, udalo mi sie wyrwac niestety tylko 25. Musze je posprawdzac, bo w ciemno bralem i nie wiem nawet czego ile jest, ale z tego, co mowil, co najmniej dwie 16-stki powinny tam byc.



Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 22:07:22 przez _arti
[#29] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@_arti, post #28

[#30] Re: ZorrRAM vs FastLane Z3

@Dark_luke, post #29

Hm, no moze sie 4 znajda a jak nie, to spokojnie, mam juz drugie zrodelko
Tak czy siak, wlasciciele MegaRAMow pewnie beda mogli zrobic sobie zakupy niedlugo ;)

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 22:15:53 przez _arti
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem