kategorie: Sklepy, Sprzęt
[#1] PC0, CrossDos - 2 pytania
1. Czy jest jakas alternatywa do systemowego CrossDosa, która umożliwiałaby normalny odczyt dyskietek z PC? O ile DD jeszcze jakoś łazi, to HD są u mnie odczytywane 3x na krzyż (CRC Erros) a jeśli już, to transfer przy kopiowaniu nie przekracza 10kb/s;

2. Jak zrobić, żeby nazwy plików nie były ucinane do 8+3?
[#2] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@_arti, post #1

Trzeba zdobyć komercyjne wydanie CrossDosa. Na pewno czyta długie nazwy, a czy poprawi się odczyt dyskietek HD to już nie wiem. Można kombinować ze zwiększeniem buforu danych, ale generalnie dyski HD Amiga czyta wolniej niż DD.
[#3] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@_arti, post #1

uzyj file system Fat95 dodany do obslugi CF.device
[#4] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@_arti, post #1

a jeśli już, to transfer przy kopiowaniu nie przekracza 10kb/s;

Obawiam się, że ten typ tak ma. Niestety.

Co do błędów CRC - jeżeli czyszczenie głowicy nie pomoże, to spróbuj wykonać Erase w X-Copy (program leży na Aminecie) a następnie sformatować taką dyskietkę "z błędami" pod Ami. Jeżeli się sformatuje i będzie działać - to możliwe, że masz lekko przesuniętą/rozregulowaną głowicę w napędzie. U mnie ten patent z X-Copy działał na starym, zdezelowanym napędzie - żeby przenosić dane Amiga-PC musiałem formatować dyskietki na Ami (napęd w PC jakoś sobie z tym radził).

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 16:43:59 przez APC74
[#5] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@APC74, post #4

Zaraz będe kombinował. Dzięki za rady.
[#6] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@_arti, post #1

Niestety, Amiga po dziadowsku odczytuje dyskietki HD - manewr jest taki, że jak dostaję taką dyskietkę, to prędkość obrotowa flopa spada o połowę - stąd słabe transfery....
[#7] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@gorzyga, post #6

Na dyskietkach HD dane są zapisane 2 razy gęściej, więc transfer danych przy tej samej prędkości obrotowe co przy dyskietkach DD będzie też 2 razy większy,a ponieważ amiga nie jest w stanie czytać tak szybko to zmniejszono obroty silnika o połowę, w efekcie prędkość odczytu DD i HD jest taka sama.

Czy dyskietki sformatowane na 1,76 też mają problemy?

Crossdos ma słabe transfery i to jest normalne.



Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 19:08:41 przez rafgc
[#8] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@gorzyga, post #6

Tak, mizerny transfer to normalka, raczej trzeba się z tym pogodzić. No po prostu Amiga tak czyta dyskietki HD, taka jej uroda.
Ale to, że czyta "co trzecią", a na pozostałych wywala się komunikat o błędzie... Tu już coś nie halo ze stacją FDD w Amidze jest, jak sądzę. U mnie (korzystam czasami z dyskietek) ten problem nie występuje. Fakt - ślamazarnie i wolno, ale bez błędów (sporadycznie, przy jakichś leciwych dyskietkach się zdarza).

Generalnie przy "poważniejszych" sprawach raczej trzeba sobie darować dyskietki. Ja używam do A500 i A600, z czystego sentymentu, bo czasami lubię to charakterystyczne klikanie stacji i chrobot głowicy. Miło jest odpalić sobie na A500 jakieś klasyczne demo z dyskietki nagranej w 1993 roku (a mam wiadro takich:D). Jednak to tylko gwoli trzymania się w klimacie, podróżowania w czasie.
"Poważne" dane przenoszę przez PCMCIA/CF, na płytach CD, "po kablu".

Serdeczności
Des
[#9] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@PopoCop, post #2

Komercyjny CrossDos radzi sobie z długimi nazwami, ale prędkości odczytu nie poprawia. Kombinowanie z buforem nie daje zauważalnych efektów. Tak samo mam z Iomega ZIP - zarówno transfer, jak i formatowanie nośnika "pod Amigą" są ślamazarne, znacznie wolniejsze, niż pod Win95 na przykład.
Ale mnie to nie przeszkadza To retro look and feel Amigi.

Serdeczności
Des
[#10] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@Des, post #9

Ale z tego co wiem, kiedyś do Amigi 4000 były dodawane stacje dysków Chinona, które dużo żwawiej, szybciej czytały dyskietki HD. Z tego co wiem to zauważalnie szybciej. Jak tego dokonano ? Bardzo jestem ciekawy, skoro te przerobione z PC już się ślimaczą.
[#11] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@_arti, post #1

Właśnie, po ponad 3 miesiącach dotarła do mnie przelotka IDE - CompactFlash z Dealextreme, tak więc problem chyba się sam rozwiązał... albo zaraz będzie nowy temat odnośnie karty CF
[#12] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@gilban, post #10

Hm, nie wiem, czy dobrze pamiętam, bo to jednak kawałek ładny czasu upłynął - ale miałem A4000 z fabrycznie zainstalowaną "gęstą" stacją. I jeśli się nie mylę, to operacje na dyskietkach HD były jednak wolniejsze, niż na dyskietkach DD. Znaczy - dyskietka sformatowana na 1,76 pod PC, z danymi nagranymi na PC dłużej chrobotała, niż dyskietka DD. Zawsze, mimo komercyjnej wersji CrossDos, jakoś ślamazarniej to banglało.

Ale mogę się mylić - tu by się musiał wypowiedzieć jakiś obecny użytkownik A4000, korzystający z gęstego, firmowego napędu FDD.

Serdeczności
Des
[#13] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@_arti, post #11

Masz w kompie kartę sieciową i używasz dyskietek do przenoszenia danych ?
Wstyd.


Pozdrawiam
[#14] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@_arti, post #11

Hm... Znaczy - jeśli trafisz na kartę CF, którą Amiga (kapryśna, niestety) raczy zaakceptować - to po problemie. Ja osobiście najbardziej preferuję przenoszenie danych "po kablu". Chyżość transferu jest, jaka jest, bez szału, no ale rozwiązanie proste i pewne - raz podłączysz, chwilę się z ustawieniami pomęczysz - i masz na wieki, bez podpinania, odpinania, montowania. Się komputery widzą, się lubią, chętnie wymieniają się danymi Jedynym kłopotem może być ilość miejsca na biurku i plątanina kabli.

Serdeczności
Des
[#15] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@RadoslawF, post #13

Niestety, wszystkie moje komputery w domu mają Sambę niekompatybilną z moją Amigą.
[#16] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@_arti, post #15

Postaw FTPa na PC/Mac i użyj AmiFtp, albo AmiTradeCenter na Amidze. Po walkach z Sambą u mnie, tak przenoszę dane między MacBookiem i Amigą 4000 :)
[#17] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@_arti, post #15

Sambę czy tango? Bo to tango w ostatnich problemach okazywało się winowajcą. Rozwiązania są 2:
1. http://aminet.net/package/comm/net/SMBMounter
2. zamontowanie na sztywno katalogu.
[#18] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@Mir3k, post #17

Samba. Na Maku jest jakaś zbyt nowa i nie chce się łączyć.
[#19] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@_arti, post #18

Coście się tego otoczenia sieciowego czepili ? krypto windowsiarze czy jak ? zainstaluj sobie na Amidze serwer FTP, klienta znajdziesz bez problemu na każdy z posiadanych komputerów, w odróżnieniu od otoczenia sieciowego FTP działa zawsze, dodatkowo przy przesyłaniu masz informację z jaką prędkością idzie.


Pozdrawiam
[#20] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@RadoslawF, post #19

Albo na Maku niech włączy wbudowany serwer FTP i się łączy byle jakim klientem z Amigi. Albo na Maku niech włączy wbudowany serwer NFS i się łączy ch_nfsem z Amigi, co jest dość wygodne.
[#21] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@RadoslawF, post #19

kogo kochasz bardziej mamusie czy tatusia/kde czy gnome?
Po prostu mi tak wygodniej, podlinkowane mam montowanie jednego katalogu, działa jako wolumen. Do tego dopus czy filemaster i to wszytsko. Na laptopie mam folder na dane do amigi (jest prawie cały czas włączony).


EDIT: I wychodzi na to samo, też działa. :)

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 15:34:50 przez Mir3k
[#22] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@Mir3k, post #21

Pod ftp masz FTPMount to podmontowania polaczenia jako urzadzenie.
"Do tego dopus czy filemaster i to wszystko"
[#23] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@PopoCop, post #2

Podepnę się aby nie tworzyć kolejnego wątku.

Czy na dyskietkach Workbench 3.0 (Extras) jest CrossDos?

Czy lepiej może kupić CrossDos 7 (osobne wydanie)? Czy będzie tam działać komenda do zrzutu z pliku .adf z .zip (transadf drive df0: format write dyskietka.zip pkzip)?
[#24] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@seng164, post #23

Workbench 3.0 ma w komplecie CrossDOS, ale jest to wersja zubożona w porównaniu do komercyjnego CrossDOSa. Obsługi plików adf w nim nie ma, bo WB 3.0 powstał w 1992 roku, kiedy o plikach adf mało kto słyszał.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 15:42:16 przez PopoCop
[#25] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@seng164, post #23

Witaj.

CrossDos 7 jest lepsze, bo obsługuje długie nazwy plików. CrossDos służy do obsługi dyskietek PC, jednakże z plikami adf nie ma nic wspólnego, gdyż adf jest obrazem dyskietki amigowej. Wtedy gdy powstało CrossDos 7 1998 rok o plikach ADF raczej nikt nie słyszał. Co najwyżej o DMS i ten format służył do pakowania dyskietek amigowych do pliku.
[#26] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@PopoCop, post #24

No ale programem transadf można na Amidze nagrać dyskietkę z pliku .adf. Kopiujemy z PC0: do Ram Disku i stamtąd programem transadf nagrywamy na dyskietkę. Jeden gość na YouTube pokazywał i to rzeczywiście działa. Sam CrossDos w tym przypadku służy tylko do odczytu skompresowanego pliku .adf (w zipie) z dyskietki pecetowej 770KB celem przekopiowania do RAM:

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 16:03:53 przez seng164
[#27] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@seng164, post #26

CrassDos nie rozpakuje Ci obrazu ZIP, bo nie ma archiwizera w sobie. Musisz osobnym programem rozpakować plik adf z formatu ZIP a później posłużyć się plikiem transadf.

CrossDos służy tylko i wyłącznie temu abyś mógł włożyć do stacji dysków Amigi fizyczną dyskietkę z PC 720 lub jeżeli masz gęstą stację to nawet 1,44 i z niej dane odczytać lub na nią zapisać w celu przeniesienia do PC. Można też formatować dyskietki w w formacie PC Pod Amigą. I nic więcej nie robi. Czyli jednym słowem dodaje dodatkowe urządzenie PC0.
[#28] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@gilban, post #27

Zadziała jeśli użyjemy dodatkowej komendy pkzip. Trzeba wpisać:

transadf drive df0: format write file dyskietka.adf pkzip

Poza tym to nie CrossDos rozpakowuje tylko transadf. CrossDos służy tylko do przekopiowania pliku z dyskietki pecetowej do RAM:

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 16:07:03 przez seng164
[#29] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@seng164, post #28

No właśnie. Czyli się dogadaliśmy.
[#30] Re: PC0, CrossDos - 2 pytania

@Des, post #12

Ja mam FB-357A w A3000D i problem z HD jest identyczny. 1/10 działa (formatowanie bez błędów), a i to losowo przy kopiowaniu plików są błędy. Odczyt oczywiście wolniejszy. Korzystam więc tylko z DD, a do większych plików jest Rapid-USB. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem