kategoria: A600
[#1] Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę
Jako laik i nadoptymista próbowałem zmusić moją A600 z ROMem 37.300 do pracy z 4GB kartą CF zakupioną w komplecie z softem na Allegro. No i klapa, bo wprawdzie kartę 1GB komputer widział i formatował dobrze, to tutaj działa tylko pod HDtoolbox (rozpoznaje partycje) ale już nie montuje żadnego napędu i nie startuje WB z karty (komunikat "not a DOS file system" czy jakoś tak).

Więc sprawa wygląda tak: albo wymienię ROM 37.300 na 37.350 (gdzie podobnoż nie ma tych problemów), albo... no właśnie. Co można zapakować do A600, żeby komputer działał, żeby dało się odpalić WB z CF, stare gry z FDD i w ogóle żeby było miło i przyjemnie bez przerabiania całej reszty komputera na A1200? Podwójny ROM z przełącznikiem? Ale jaki? I czy sobie poradzę z montażem (nie mam dużej wprawy z lutowaniem - za grube paluchy).

Wszelka pomoc mile widziana.
[#2] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Yolk, post #1

Mam ten sam rom i karte 4Gb Kingston z kwiatkiem, wszystko dziala ok. Z tym , ze partycje zrobilem ok 2Gb.
Uzyj Winue , podziel karte na partcje, zainstaluj system, przetestuj i wtedy sprawdz na prawdziwym sprzecie.
[#3] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@rs2008, post #2

Tu są trzy partycje: 83MB systemowa, i dwie po nieco mniej niż 2GB. Tak pokazuje HDtools.
Partycje były budowane przy pomocy WinUAE - tak twierdzi sprzedający.

Karta Kingston z kwiatkiem.
[#4] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Yolk, post #3

I diabli wiedzą jak i pod co je sformatował.
Jak widzisz partycje jako nodos to sformatuj je pod Amigą, partycję systemową koniecznie jako FFS, pozostałe najlepiej też ale jak bardzo chcesz to możesz poeksperymentować z innymi filesystemami.
Jeśli nie widzisz partycji to załóż nowe ale odradzam zakładania partycji większych niż 2GB.


Pozdrawiam
[#5] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@rs2008, post #2

A jak wygląda sprawa z takimi przełączanymi ROMami jak z tej aukcji:
http://allegro.pl/show_item.php?item=2217145298

Czy ROM 3.1 jest pod każdym względem lepszy od ROMu 2.5? Jak z kompatybilnością wsteczną? Czy taka goła A600 (bez akceleratorów, dodatkowej pamięci CHIP, tylko z FAST RAMem 1MB) uciągnie nowszy WorkBench 2.5?
[#6] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@RadoslawF, post #4

Sęk w tym, że żal mi danych. Tam miało być "wszystko co się da". Jak sformatuję tę kartę to będę potem dwa miesiace musiał klikać żeby to wszystko odtworzyć.
[#7] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Yolk, post #5

3.1 będzie na pewno lepszy pod każdym względem. Jedyny minus to brak kompatybilności z niektórymi bardzo starymi grami. Możesz też stworzyć własny custom ROM 3.9.
[#8] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Yolk, post #6

To podepnij kartę pod peceta z winuae i zrób kopie danych.
A jak karta była nagrywana pod A1200 to tobie do A600 te programy w większości nie będą potrzebne.


Pozdrawiam
[#9] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Yolk, post #6

Zrób sobie kopie pod WinUAE .
[#10] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@SAAX, post #9

Dzięki za podpowiedzi.
Oczywiście mój czytnik kart CF ma ułamane gniazdo USB. Żeby nie było za łatwo. Całe życie wiatr w twarz.

Może uda mi się przylutować. Będzie przy okazji ćwiczenie manualne.
[#11] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Yolk, post #5

Zabawa z HDD i WB 3,1 na golej A600 to niezly hard core. Za malo pamieci zeby cokolwiek mozna uruchomic.
[#12] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@rs2008, post #11

Pod WB2.1 trochę gier działało ładnie z HDD. Nie mówię w wgrywaniu z WHDload - tu wiadomo, ale o pełnej instalacji na HDD. Przykładowo: IK+, Monkey Island 1/2, Indiana Jones and the Fate of Atlantis, Fury of the Furries. Te wszystkie miałem na testowym CF i działały.

Dlatego pytam jak jest z WB 3.1 czy inny nowszy od 2.1. Potrzebuje więcej pamięci dla siebie? Działa wolniej na takim nieakcelerowanym procu? Itp.
[#13] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Yolk, post #12

Siema.
Podepne sie pod temat.
Mam Amige 600 z romem 37.300 jak kolega. Kombinuje z zainstalowaniem WB (2.04 i 2.1)na karcie CF pod WinUAE. W emulatorze wszystko instaluje sie jak trzeba, potem odpala sie elegancko. Po przelozeniu karty do Amigi wielka dupa. Komputer uruchamia sie, przez okolo 30-40 sek. bialy ekran a potem pojawia sie znana plansza z wersja romu i prosi o wlozenie dyskietki. Gdy wyjme karte Amiga odpala sie blyskawicznie. Od razu prosi o dyskietke. Karta to kingston 1gb a adapter CF2IDE taki http://allegro.pl/show_item.php?item=2163887047.
Pomozcie bo juz nie mam nerwow. głową w mur
[#14] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Guchy, post #13

Zrób partycje i sformatuj je na Amidze a nie na pececie.


Pozdrawiam
[#15] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@RadoslawF, post #14

A600 plus dodatkowe 1MB pod klapką i karta CF jako twardy dysk w efekcie daje całkiem wygodny sprzęt do grania i słuchania modow. Oczywiście wielodyskowe gry pod whdload będą sprawiać problemy ale dużo gier i programów instaluje się na twardym dysku ew. można je przekopiować na HD do katalogu i odpalać z ikony. Workbench to nie windows - nie ma rejestru i ukrytych haczyków. W końcu w złotych latach Amigi nie było czegoś takiego jak whdload a dysk był pełen softu.

Problem jest z grami niedosowymi - ale znów większość z nich to małe 1 max 2 dyskowe gry które na 2MB RAM powinny na whdload ruszyć.

Zrzucanie backupu partycji Amigowych z CF na HDD peceta przez winuae jest banalne a pozwala później zaoszczędzić mnóstwo czasu w przypadku problemów.

Kick37.300 jest ok - mam taki i w porównaniu z 37.350 (który też mam) różnicy na minus nie widzę w pracy z CF czy PCMCIA

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 07:17:56 przez conrdd
[#16] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@RadoslawF, post #14

Problem w tym ze nie mam dyskietek z WB.

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 11:00:39 przez Guchy
[#17] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Guchy, post #16

To masz problem, poszukaj dyskietek lub skonfiguruj emulator dokładnie na A600 i przygotuj kartę jeszcze raz.
Z powodu że Amiga może karty jednak nie zobaczyć to druga metoda nie jest najpewniejsza.


Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 11:08:18 przez RadoslawF
[#18] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@RadoslawF, post #17

Probowalem juz ze 100 razy i caly czas to samo. Emulator skonfigurowany dokladnie tak jak moja Amiga (kick 37.300 i 1mb ram). Rece juz mi opadaja. Moze uwalona przejsciowka CF2IDE albo cos z kontrolerem dysku w samej Ami? Z drugiej strony chyba nie bo jednak na wkladanie i wyjmowanie karty Amiga reaguje. Sam juz nie wiem.
[#19] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Guchy, post #18

Amiga nie chce współpracować z niektórymi kartami, pozbieraj od znajomych i rodziny większą ilość i próbuj.
Ja jednak chyba poszukał bym w okolicy aktywnego Amigowca i nagrał u niego dyskietki systemowe.


Pozdrawiam
[#20] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Guchy, post #18

W moim przypadku karta tworzone na WinUAE nie działała pod Amigą (system rozpoznawał kartę i partycje, ale nie montował ich pod workbenchem). Ta sama karta sformatowana na Amidze działa bez problemu. Stawiam na to, że obsługa dysków pod WinUAE jest zrobiona byle jak i nie jest zgodna z prawdziwym sprzętem. Albo coś w konfiguracji samego WinUAE, co może mieć wpływ na działanie kart pod A600.
[#21] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@RadoslawF, post #19

No i wlasnie tu jest problem z tym aktywnym amigowcem :) U mnie w miescie nie spotkalem jeszcze zadnego. Ot takie zadupie. Jak mowie do kogos o Amidze to patrza na mnie jak na jakiegos debila i pytaja co to jest Amiga :)
[#22] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Yolk, post #20

Tu chyba masz racje. Tez mi sie wydaje ze to wina tego ze robie to pod WinUAE. Tylko po co te wszystkie tutoriale na necie jak zrobic taka karte skoro potem nie dziala na Ami.
[#23] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Guchy, post #18

1. Banalne pytanie: a czy widzisz co jest na karcie CF z poziomu windows? (nie powinieneś widzieć)
2. Czy czytnik masz na taśmie a jeśli tak to czy prócz taśmy masz dwa przewody osobne zasilania czytnika?
3. A czy przed formatowaniem spartycjonowałeś po amigowemu kartę?
http://www.tadla.net/amiga/a600cf/

Formatowanie CF-ki spod winuae to wygodna i prosta rzecz. Problem z etapem nr 1 czyli partycjonowanie. Można to podobno zrobić na WinUAE ale jak tego nie wiem.

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 11:40:40 przez conrdd
[#24] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@conrdd, post #23

1. Z poziomu windows nie widze nic. Pokazuje ze nawet partycji nie ma.
2. Zwykly czytnik USB wpinany w plyte glowna (w PC), a w Ami cos takiego http://allegro.pl/katowy-adapter-przejsciowka-cf-2-5-ide-amiga-i2163887047.html. Wpina sie toto od razu w plyte Amigi bez zadnych dodatkowych kabelkow zasilania itp.
3. Tak zrobilem to wedlug tutoriala spod WinUAE. Tak jak napisalem po instalacji WB odpala sie bezproblemowo z karty spod WinUAE, a na Ami blada dupa.
[#25] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Guchy, post #24

Dzisiaj będę taki czytnik podłączał w zestawie z CF 4GB kwiatek kingstona.

A widziałeś coś takiego:

http://www.apc74.ppa.pl/PPA/HD_Dla_Ami/WinUAE_i_HD_dla_Amigi.html

Jest twardy dysk a nie cfka ale może się przyda.
[#26] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@conrdd, post #25

No wlasnie ja tez mam taka karte kingstona z kwiatkiem. Jak masz taki sam zestaw i Ami 600 to daj znac czy ci to dziala.
[#27] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Guchy, post #13

Mam taką Amisię i też miałem problem z tego typu przelotką, po pierwsze, żeby działała dioda HDD musiałem dolutować kabelek, po drugie tylko jedna karta CF 2 GB "no name" działała bez problemu, po trzecie za żadne skarby nie działał przy nie PCMCIA-CF.
Poddałem się, założyłem przelotkę na kabelku i wszystko chodzi bez problemu. Nie wiem nadal gdzie był problem, ale "subiektywnie" i osobiście odradzam te przelotki dla A600, do testowania z A1200 nie miałem już "siły" i "zapału"
[#28] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Guchy, post #26

A tak z zupełnie innej paki, jakiego masz Windowsa ?
[#29] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@macsad, post #28

No wlasnie tez podejrzewam ze to moze byc wina windowsa. Mam 7. A co do diody na przelotce to wlasnie nie swieci. Tylko teraz niech ktos mi powie jaka przelotke najlepiej kupic. Byle nie bylo kabelka zasilania osobnego bo bedzie mnie denerwowac platanina kabli.:D

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 15:20:46 przez Guchy
[#30] Re: Amiga 600 - jakie ROMy można zapakować na płytę

@Guchy, post #29

Osobiście używam takiej :
http://www.ebay.co.uk/itm/New-CF-44-Pin-Laptop-IDE-Hard-Drive-Adapter-bootable-/390218420533?pt=UK_Computing_CablesConnectors_RL&hash=item5adad49135#ht_3720wt_1163
oczywiście plus kabelek 2.5" 44-pin nie wymaga żadnego dodatkowego zasilania, dioda działa bez żadnych przeróbek.
Odnośnie Windowsa to nie wiem jak z Win7, ale pod Vistą musiałem używać WinUAE 1.6, żeby Amiga widziała poprawnie kartę, za "chiny ludowe" nie wiem dlaczego ??? Oczywiście WinUAE odpalone z menu "jako Administrator".
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem