kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)
Dumając dzisiaj nad obudową do mojej nowej "chińszczyzny" wpadłem na pomysł umieszczenia całego urządzenia wewnątrz E/Boxa. Założyłem śledzia od jakiejś starej, niedziałającej karty ATI, która miała gniazda DSub i DVI i włożyłem pod Mediatorem. Pasuje idealnie. Sygnał doprowadziłem widać którędy. Zrezygnowałem z zasilania zewnętrznym zasilaczem i zasiliłem urządzenie napięciem 5V z molexa wykorzystując starą wtyczkę od jakiejś przejściówki zasilania. Zresztą - zdjęcia powiedzą więcej:
Fotka 1
Fotka 2
Fotka 3
Fotka 4
Fotka 5
Fotka 6
[#2] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Jenot, post #1

No i świetnie OK

Ja u siebie mam trochę inaczej sprawę wyświetlania rozwiązaną. Jako, że mój monitor "łyka" sygnał z AGA i BVision na jednym wejściu po RGB, to w środku EBoxa zamontowałem własnej roboty przełącznik źródeł video oparty na trzech, podwójnych przekaźnikach. Przełączają one R, G, B i obie synchronizacje. Sygnał przełącza się klawiszem turbo na przodzie obudowy. Może coś takiego u Ciebie by się sprawdziło?
[#3] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@gorzyga, post #2

Pewnie by się przydało, zwłaszcza, że teraz mam zwykły, ręczny przełącznik KVM z dwoma wejściami. Jakbym umieścił coś wewnątrz obudowy to byłoby zdecydowanie lepiej. :)
[#4] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Jenot, post #3

Bardzo estetycznie to wyglada. I bardzo ciekawi mnie jak ten scandoubler pracuje. Koniecznie bierz w tym roku sprzet na AEM to potestujemy :) A przez KVM przepuszczasz tylko obraz czy takze i KB?
[#5] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@virago, post #4

Jak będę miał chwilę to napiszę jakiś artykuł do działu "Sprzęt". Z tych kilkudniowych testów wynika jedno - pracuje o niebo lepiej niż wewnętrzny micronikowy Scandy 1200. Jak wygląda porównanie z zewnętrznymi urządzeniami lub Indy? Nie wiem.
Co do AEM - kiedy? Bo musiałbym sobie w robocie zmiany ustawić. I jeśli będę jechał to na pewno wezmę Ami i mini. :)
[#6] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@virago, post #4

A zapomniałem - przez KVM idzie tylko obraz, dlaczego miałoby być inaczej? Przełączam tylko wejścia - karta graficzna/konwerter.
[#7] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Jenot, post #6

Ja mam KVM x 4 i podpięte kolejno: PC, Pegazos1, Voodoo + KB, i AGA przez chinch - TunerTV.

Pecet i Pegazos mają 1 myszkę i klawiaturę, Amiga w trybie karty graficznej ma też wspólną z nimi klawiaturę (mysz oddzielnie podpinam). Natomiast w trybie AGA jest problem bo działa mi tylko myszka. Ja chce coś napisać to przechodzę na wejście voodoo i piszę w ciemno a później przełączam sie i widzę rezultaty swoich działań. :) Zawsze mogę do ami oddzielną klawiaturę podłączyć ale nie zawsze mam miejsce na biurku. Zastanawiam się na "reduktorem" do gniazda KB do ami tak aby obsluzyc 2 wejścia z KVM jednocześnie: na przyklad takim
[#8] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@virago, post #7

O matko, nieźle namieszane chociaż u mnie nie lepiej - teraz są trzy klawiatury (Apple Alu do Maca Pro, Logitech UltraX do mini, ale zamierzam wymienić na akrylową Apple, i biały Logitech na PS/2 do A1200 bo nie mogę dojść do ładu z amigową od infinitiva). I nie mam jak za bardzo tego zmienić - KVM jest na PS/2 a maczki muszą mieć USB. Myszy mam dwie - Logitech MX Revolution do maczków i jakiś mały bezprzewodowy laserowy Logitech na USB do mini i Amigi, podłączony przez taki interfejs na dwa Joye i mysz. Do tego dwa monitory - Viewsonic VX2435wm (Amiga 1200 po DSub i Mac Pro po DVI) i Dell 2407WFPHC (Mini po DSub i Mac Pro po DVI). Przełączanie źródeł na monitorach, KVM, przekładanie dongla od myszy, na szczęście jakoś się jeszcze łapię ;)
[#9] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Jenot, post #8

Klawiatury i myszy USB mozesz podpinac poprzez laptopowy "reduktor" z 2x PS2 na USB. Z powodzeniem testuję go na Pegasosie, który ma padnięte PS2 klawiatury. Jestem zmuszony uzywac wejścia USB godząc je z PSami KVM właśnie za pomocą takiej przejściówki (mysz mam tradycyjnie przez PS2, chociaż pewnie przez USB też by poszła).
W klasyku natomiast obraz z AGA chwilowo leci tylko przez chincha do TuneraTV. Docelowo w tym miejscu planuje chinski scandoubler zastosować :) A TunerTV pozostawić tylko dla C64 ...

Ps. a słyszałeś o patencie podpięcia AGA przez tuner Tv w Mediatorze ? :)
[#10] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@virago, post #9

Klawiatury i myszy USB mozesz podpinac poprzez laptopowy "reduktor" z 2x PS2 na USB.


Tylko te myszy i klawiatury, które faktycznie obsługują protokół PS/2. A nie każda myszka i klawiatura z wtykiem USB obsługuje protkół PS/2...
[#11] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@strim, post #10

Są aktywne przejściówki tego typu.
[#12] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Nathanel, post #11

Widziałem tylko takie PS2 do USB, a na odwrót nie, choć być może istnieją...

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 09:55:18 przez strim
[#13] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@strim, post #12

Ale są czasem w sprzedaży, choć teraz to już rzadko myszy i klawiatury, które w komplecie mają przejściówkę z USB na ps/2. Czyli sama klawiatura ma wtyczkę usb czy mysz.

Co do przełączników KVM najlepszym wyborem chyba są elektroniczne np:

tekst pod linkiem

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 14:10:48 przez gilban
[#14] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@gilban, post #13

Dla używających tylko pecetowych klawiatur na PS2.
A nie używający jak mają przełączyć sygnał na tej "rewelacji" ?


Pozdrawiam
[#15] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Jenot, post #1

Przytażał się w końcu mój chińczyk i coś, jak to mówią, nie banglać.
A mianowicie zrobiłem sobie przelotkę D-SUB23 -> VGA według tego schematu:
> 3 (red) --- 1 (red)
> 4 (green) --- 2 (green)
> 5 (blue) --- 3 (blue)
> 11 (hsync) --- 13 (hsync)
> 12 (vsync) --- 14 (vsync)
> 16 (masa) --- 5 (masa)
> 17 (masa) --- 6 (masa r)
> 18 (masa) --- 7 (masa g)
> 19 (masa) --- 8 (masa b)
> 20 (masa) --- 10 (masa)
No i niestety nie widzi sygnału. Port w Ami jest na pewno sprawny, sprawdzałem też wtyczkę
DB23 na wypadek jakichś zwarć czy zimnych lutów i wszystko jest ok.
U ciebie na zdjęciach widzę że podłączyłeś sygnał z Ami przez kabelek dostarczony ze scandoublerem.
Zastanwaim się czy wszystkie masy połączyłeś w jedną i wtedy podpiąłeś do przelotki, czy w inny sposób.
Łączenie mas RGB nie ma wpływu na jakość obrazu?
I co podpiąłeś do "S" (styk po między "HS" i "B" ) na scandoublerze.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 21:17:57 przez Radek_Cz
[#16] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Radek_Cz, post #15

Ha, teraz nie pamiętam, jak połączyłem, zgodnie z rozpiską sygnałów w DB23 i pinów chińczyka (na "czuja") i zadziałało od razu (mas chyba nie łączyłem ale teraz pewności nie mam), wybierasz odpowiednie wejście przyciskiem na Chińczyku? RGBHV ma być chyba.
[#17] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Jenot, post #16

wybierasz odpowiednie wejście przyciskiem na Chińczyku?
Tak, próbowałem wszystkie. Sprawdziłem też oba wyjścia VGA i wciąż nic. Gdybym wiedział co podłączyłeś do "S" na chińczyku...
Gdy coś źle podłącze to nic nie wybuchnie? Jeśli nie to może sam popróbuję coś wymyślić :)

PS. Chińczyk zdaje się być ok, wyświetla menu, dioda czerwona się świeci .

PS2. Może być tak że do "S" podczepiłeś TTL CSYNC ze styku 10? Tak jak na schemacie z tej strony

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 22:31:25 przez Radek_Cz
[#18] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Radek_Cz, post #17

Zerknij TU
Zdaje się, że z tego wątku korzystałem przy lutowaniu kabelka.
[#19] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Jenot, post #18

Dzięki wielkie za link OK, coś tam na pewno wygrzebę.
[#20] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Radek_Cz, post #19

Powodzenia :)
Ja teraz mam inną wersję tego konwertera (z jednym wejściem VGA) i używam kabelka RGB->VGA, który przerobiłem z kabla RGB->SCART. I też działa bezproblemowo.
[#21] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Jenot, post #20

Strasznie to dziwne że nie chce działać, mój kabelek też zrobiłem z RGB->SCART ;p.

Znalazłem schemat według którego na Amibayu to podłączają, zaraz popatrzę czy działa.

Ja teraz mam inną wersję tego konwertera (z jednym wejściem VGA)
Kupiłeś drugi? Lepszy, gorszy, taki sam?

PS. Dobry patent z zasilaniem tam jest bo ciągną go z gniazda video Ami ze styku 23.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 22:57:18 przez Radek_Cz
[#22] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Radek_Cz, post #21

Pierwszy sprzedałem na Allegro - taki rekonesans cenowy ;) drugiego dostałem od znajomego, któremu się nie przydał (nie nadaje się do przemysłowych urządzeń, które mają 20kHz HSYNC). A działa w zasadzie tak samo, ma tylko jedną przypadłość - zanim się zagrzeje to obraz lekko drży.
A, tak jeszcze pytanie kontrolne - z której strony podłączasz Amigę? Bo wejście jest po tej stronie co pojedyncze gniazdo VGA. Rozumiem, że menu OSD się pojawia na monitorze?
[#23] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Jenot, post #22

Tak podlączam do gniazda "RGBHV Signal Input"

Teraz patrząc na te różne fora, jedna rzecz jest interesująca. Szary kabel - to tajemnicze "S"
jest w mojej przejściówce nie podłączony, myślę że dlatego nie "banglać". Zaraz go przylutuję,
albo może jak tylko znajdę gdzie powinien wejść CSYNC z AMI do gniazda VGA

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 23:22:07 przez Radek_Cz

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 23:24:12 przez Radek_Cz
[#24] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Radek_Cz, post #23

HA udało się :D

Nie zauważyłem tego wcześniej, nie przyglądałem się chińskiemu kabelkowi, ale tam styk
HSYNC jest pusty, zamiast tego jest potrzebny CSYNC amigowy.
Czyli jeśli chcemy zrobić przelotkę na DB9 to musimy użyć sygnału ze styku 10 - CSYNC
zamiast 11 - HSYNC
Czyli przelotka dla chinola musi wyglądać tak:

> Amiga - CHINOL - VGA

> 3 (red) --- 1 (red)
> 4 (green) --- 2 (green)
> 5 (blue) --- 3 (blue)
> 10 (csync) --- 13 (hsync)
> 12 (vsync) --- 14 (vsync)
> 16 (masa) --- 5 (masa)
> 17 (masa) --- 6 (masa r)
> 18 (masa) --- 7 (masa g)
> 19 (masa) --- 8 (masa b)
> 20 (masa) --- 10 (masa)

Kolorem zaznaczona jest różnica względem "zwykłej" RGB->VGA

PS. Masy można łączyć - przynajmniej tak piszą na forach zagramanicznych,
ja mam oddzielnie bo tak zrobiłem i chyba nie ma(?) sensu żebym to zmieniał.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 23:59:52 przez Radek_Cz
[#25] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Radek_Cz, post #24

Sprzedam ACV 011 ver 1,6.
Cena to 150pln.
Pisze tu bo w ogloszeniach nie udalo mi sie a probowalem kilka razy.
Cos nie tak z ta gielda skoro nie idzie dac ogloszenia.
ACV jest przygotowany na zabudowe w tower , czyli ma sledzia .
[#26] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Jacol, post #25

Tyle to nowy na allegro kosztuje.
[#27] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@Radek_Cz, post #24

Zaraz zaraz, chcesz powiedzieć że udało ci się otrzymać sygnał RGB z Amigi na wyjściu VGA konwertera?
[#28] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@XeNeS, post #27

bo ten konwerter do tego sluzy zostal wyprodukowany na potrzeby arcade gier z salonów przekształca system pal na pecetowy vga
[#29] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@marcin1982, post #28

Być może, aczkolwiek wcześniej czytałem że niekoniecznie da się osiągąć na VGA amigowe 15khz RGB... czyli już się da tak?

Jak dobrze widzę to mówimy o tym:

http://www.ebay.pl/itm/CGA-EGA-RGB-VGA-GAME-Video-Converter-Board-1-VGA-Output-Game-Convert-GBS8200-/350549113746

Ktoś może podesłać jak wygląda obraz RGB po przepuszczeniu przez wynalazka w praktyce?
[#30] Re: Chiński scandoubler - wewnętrzny ;)

@XeNeS, post #29

jest pare wątków na ppa poszukaj
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem