kategoria: Minimig
[#1] FPGA Arcade vs Minimig
Czy FPGA Arcade jest rozwinięciem Minimiga ? Z ostatniej wiadomości i komentarzy dotyczącej karty rozszerzeń nie mogłem się z orientować czy to są te same konstrukcje czy nie. Tytuł mówi karta rozszerzęń do minimiga a w komentarzach wszyscy piszą o FPGA. Minimig dostępny na stronie Acube ma sprztowęy procesor m68k, a w specyfikacji FPGAA są wymienione 3 więc zakładam, że są zaimplementowane na FPGA.

Czy tak karta rozszerzęń dotyczy FPGAA czy jakiegoś nowego Minimiga ?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 10:38:13 przez Sventevith
[#2] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@Sventevith, post #1

To są dwie zupełnie różne konstrukcje opracowane przez inne osoby.
FPGA Arcade nie ma fizycznie zamontowanego procesora m68k i może emulować dowolną platformę, np ZX Spectrum lub Atari. Oczywiście pod warunkiem że ktoś napisze wsad do FPGA.
[#3] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@stachu100, post #2

Czyli news dotyczył jakiejś nowej wersji Minimiga ? Cytyuję: "Zapowiada się na to, że Minimig (Zapowiada się na to, że Minimig (FPGA Arcade) może stać się całkiem poważną konkurencją dla Natami. Do Minimiga przygotowywana jest płyta rozszerzeń z procesorem 060 na pokładzie. )"

Czyli ta karta będzie do jakiejś nowej wersji minimiga z obsługą AGA i jednocześnie będzie pasowała do FPGAA ? Temat na stronie minimiga dotyczy FPGA Arcade ?
[#4] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@Sventevith, post #3

FPGA Arcade uzywa zmodyfikowanego (obsluga aga itp) wsadu emulujacego amige napisanego na potrzeby Minimiga. Tak wiec 'soft' jest ten sam ale sprzet na ktorym dziala juz nie.
[#5] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@Sventevith, post #3

Do Minimiga przygotowywana jest płyta rozszerzeń z procesorem 060 na pokładzie.

No tak, ten wpis jest niezgodny z prawdą i wprowadza zamieszanie. Chyba że o czymś nie wiem...
[#6] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@Sventevith, post #1

Obydwa rozwiązania to oparte są o FPGA, tyle że Arcade idzie dalej, bo jest szybsza, posiada więcej pamięci, emuluje AGA, posiada gniazdo rozszerzeń...

MiniMig to odpowiednik podkręconej A500, starcza do giercowania.
FPGA Arcade to Amiga 1200/030@50MHz (+ turbo 060/100MHz/128MB RAM), taki lepsiejszy Minimig, mówiąc potocznie.

The FPGA Arcade Replay to niejako zamiennik starzejących się Amig od 1200 wzwyż... i o ile Minimig jako taki jest już na rynku od jakiegoś czasu o tyle FPGA Arcade dopiero się pojawia ( z tego co piszą w necie kilkadziesiąt sztuk rozeszło się po ludziach)...
[#7] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@stachu100, post #5

Stachu - ktoś dał ciała i tyle myląc MiniMiga z Replayem :P

MiniMig 1.x nie jest rozwijany dalej (poza drobnymi bugfixami) - bo tam w FPGA już miejsca prawie nie ma. MiniMig 2.0 (MiniITX) chyba też umarł śmiercią naturalną (zresztą to był 1.x na innej płytce).
[#8] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@kiero, post #4

Tzn wykorzystuje kod układów specjalizowanych ami, bo z tego co zrozumiałem w FPGA Arcade m68k jest już jako implementacja, a nie jako fizyczny procek. Nie rozumiem jednak wiadomości czy dotyczy FPGA Arcade, czy jakegoś nowego minimiga który był prezentowany na amiwawie.

Minimig kojarzy mi się z czymś co jest już w sprzedarzy i ma fizyczny proc. Dużo osób mówi o jakiejś nowej wersji minimiga i nie wiem czy tą nową wersją jest FPGA Arcade z m68k softcore, czy jest to jeszcze jakaś nowa wersja minimiga.

Swoją drogą na stracie robi się z tego już kanapka, a sumarycznie cena będzie duża. Chyba lepszym podjeściem było dać mocniejszy FPGA, co by był w stanie na softcore mieć wydajnośc takiej 060 200 Mhz + karta sieciowa i dużo ramu na płycie główniej.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 13:30:13 przez Sventevith
[#9] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@Sventevith, post #8

na amiwawie bylo fpgaarcade wlasnie. po prostu wsad bazuje na minimigu (poza procesorem)
[#10] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@Sventevith, post #8

Hmmm... FPGA w które można by upchnąć 060-kę kosztuje raczej więcej niż fizyczna 060-ka (używana, bo nowa to kosmos i chyba nikt ze światka Amigowego nowych nie kupi) - zwłasza jeśli spodziewasz się wydajności na poziomie 060@200MHz. Poza tym - kto by ją tam "upchnął" ?

A Replay (zwany przez niektórych FPGA Arcade) to jest właśnie ta "nowa wersja MiniMiga". Na AmiWawie była starsza wersja Replay'a.
[#11] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@konrad_0x42, post #10

Oczywiście jeśli takie rozwiązanie jest droższe, to rozumiem podejście.

Co do nazwenictwa powinno się zaprzestać używania nazwy Minimg w stosunku do FPGAA.
[#12] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@konrad_0x42, post #10

FPGA Arcade to nie jest minimig, tylko elastyczny sprzęt, w którym możesz zaimplementować różne komputery lub konsole, samego minimiga też. Można też dorobić sobie dodatki w postaci 060 i mieć super szybką implementację wypasionej Amigi 1200/4000. Jest w Polsce osoba, która wykonała sobie taki moduł we własnym zakresie razem z implementacją karty graficznej oraz AHI i może używać trybu 1920x1080 w 256 kolorach.
[#13] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@rafgc, post #12

[#14] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@rafgc, post #12

Napiszesz coś więcej ? jak działa (prędkość i kompatybilność), ile kosztowało ?
[#15] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@RadoslawF, post #14

Jest to ta sama osoba, która dokonała usprawnień kodzie Minimiga i ma naprawdę dużą wiedzę w dziedzinie funkcjonowania sprzętu Amigi. Mało się o nim mówi mimo, że Jens mógłby przy nim wymięknąć, ale po prostu nie zajmuje się działalnością komercyjną na rzecz Amig klasycznych, raczej ogranicza się do minimiga i FPGAArcade, chociaz widziałem kiedyś na EAB wątek w którym podzielił się nowymi wsadami do GALi w A4000 umożliwiającymi pracę portu IDE w PIO2. Osoba ta to Jakub Bednarski znany pod pseudonimem Yaqube i wiem tylko tyle, że PCB kosztowało go ponad 300zł do FGPAArcade, nie zagłębiałem się w temat, bo mnie w tej chwili to nie interesuje i podając tą informację wolałbym, aby nie został zasypany toną maili w stylu "co i jak, a czy nie zrobiłbyś tego czy tamtego". Lepiej wybrać kogoś do reprezentacji, jeśli chcecie porozmawiać z nim na temat FPGAArcade.

jak działa (prędkość i kompatybilność)
Biorąc pod uwagę, że osoba ta ma wszechstronną wiedzę, zarówno na temat implementacji w PLD, FPGA jak i programowania i nie waha się jej używać, to podejrzewam, że przynajmniej wystarczająco dobrze.


Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 00:16:45 przez rafgc
[#16] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@rafgc, post #15

Byłbym zainteresowany takim rozwiązaniem (odpowiednikiem kompa z AGA, 060 i GFX) jeśli jego cena będzie mniejsza od odpowiadającego mu konfiguracją klasyka czy minimiga. Ciekawy jestem czy zgodził by się zrobić takie coś dla grupy chętnych ?


Pozdrawiam
[#17] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@RadoslawF, post #16

Podejrzewam, że prędzej udostępniłby coś lub załatwił np płytki niż brał się za chałupnictwo, głównie ze względu na czas. Nie wiem, co rozumiesz pod pojęciem "odpowiadającej mu konfiguracją klasyka", kiedy napisał mi kiedyś o tym przy okazji odpowiedzi na kilka moich pytań, pisał o 060 pracującym na 100MHz i pamięci SDRAM pracującej z połową częstotliwości, teraz wspomniał o: "060 + SDRAM + USB HS + Ethernet 100mbps (do tego jeszcze kartę RTG i AHI w FPGA)" i zbyt wolnym FPGA, który ogranicza tryb graficzny do FullHD w 8bitach. Który klasyk jest odpowiednikiem tej konfiguracji i jaka byłaby jego cena?

Możesz się go zapytać osobiście o ten projekt. Potrzebne jest oczywiście do tego FPGA arcade w którym będzie zaimplementowany rdzeń minimiga.
http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=55885&page=14#209

Częstotliwość wypowiedzi Jakuba raczej nie świadczy o nadmiarze wolnego czasu.


Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 01:58:45 przez rafgc
[#18] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@rafgc, post #17

060 + SDRAM + USB HS + Ethernet 100mbps (do tego jeszcze kartę RTG i AHI w FPGA)

Możliwość posiadania takiego "klasyka"- SUPER! Może warto by jednak pomyśleć o jakiejś akcji grupowej w tym kierunku?
[#19] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@BULI, post #18

Moje zdanie w kwestii Natami, Minimiga i FPGA Arcade jest takie, ze kazde z tego sprzetu posiada jakas przewodnia zalete.

Jezeli chodzi o moralna i duchowa spuscizne, to ta moim zdaniem bez watpienia nalezy sie Natami ze wzgledu na to, ze ma byc rozwinieciem klasyka z zachowaniem wszystkiego pozytywnego co ów klasyk ma. Czyli jest krokiem dalej, nadaniem dodatkowych mozliwosci praktycznych przy jednoczesnym zachowaniu przyjemnosci z tego co daje klasyk.

Co do Minimiga, to jego niewatpliwa zaleta jest rozmiar, jednak poza tym nie daje on nic wiecej wiec trudno zeby byl nawet w domysle traktowany jako nastepca, czy nastepny model Amigi.

FPGA Arcade z tego co wiem do tej pory jest sprzetem o niesprecyzowanym przywiazaniu do zadnej z kultowych maszyn ktore moze zastapic. Dlatego jego glowna zaleta jest zaleta uzytkowa. Mozna miec w jednym urzadzeniu kilka. Dzieki czemu mozna pograc w klasyczne hity z kilku platform. Sam sprzet jednak nie moze (przynajmniej narazie) liczyc na status kultowego czy na status sprzetu z dusza.

Oczywiscie to moje subiektywne odczucia i wnioski. Kazdy moze postrzegac to inaczej. Jednak jak sadze moja opinia jest najbardziej zbalansowana pod katem postrzegania ;)
[#20] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@Duracel, post #19

Jakie plusy ma takie FPGA Arcade nad klasykiem poza tym, że jest nowe ? Systemem operacyjnym będzie połatany OS 3.9. 060 100 Mhz i tak nie wystarczy do WWW.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 15:11:25 przez Sventevith
[#21] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@Sventevith, post #20

Szybsza grafika, szybszy procesor, szybsza i większa pamięć (szczególnie CHIP), szybszy transfer z HD itp..
o kanapkowaniu nie wspomnę OK
[#22] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@Sventevith, post #20

Napisałem: Będziesz mógł sobie pograć w klasyczne hity z różnych platform mając jeden uniwersalny sprzęt i tyle :)

Przypuszczam, że większą szansę będzie miał na to by stać się kultowym sprzętem za jakieś 10 lat, jak retro gry będą owiane jeszcze większa legendą, a my będziemy już kompletnie starymi dziadami nie posiadającymi w ogóle czasu na takie hobby :)
[#23] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: FPGA Arcade vs Minimig
[#24] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@Duracel, post #22

Czyli ja to tak rozumiem, że ten FPGA Arcade to jest taki emulator sprzętowy Amigi. Taki WinUAE tylko tyle, że bez Windowsa ??

Tak to mam rozumieć ??

I może to obsłużyć emulację starych Maków, różnej maści komputerów Atari i podobnych wynalazków.

Czyli w sumie droga zabawka, na dodatek nic nie warta. Lepiej dalej jechać widzę na WinUAE.
[#25] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@gilban, post #24

Źle rozumiesz.

FPGA Arcade to urządzenie umożliwiające sprzętową emulację różnych maszyn, poczytaj sobie różnice pomiędzy sprzętowym a programowym emulowaniem - różnica jest duża.

Po drugie, rozwiązanie pokazane na AmiWAWA posiadało dodatkową płytkę zaprojektowaną przez Jakuba z prawdziwym procesorem 68060, pamięcią i innymi podzespołami. Wszystko to razem składa się na tak zwanego "nowego minimiga", który jest dość mocno kompatybilny z klasyczną Amigą z 68060, a także posiada dodatkowe możliwości - np. aktywne porty USB, szybsza pamięć, dodatkowa karta graficzna "widziana" bodajże poprzez sterowniki Picasso96. Itp, itd.

Klasyczny minimig też opiera się na sprzętowej emulacji, która była by 100% gdyby zostały ujawnione schematy Amigi w rozbiciu na pojedyncze bramki logiczne. Podobnie jak w konstrukcji Jakuby, klasyczny minimig też posiada prawdziwy procesor 68000.

Oczywiście, rozwiązanie to nie jest skierowane do wszystkich - podobnie jak inne postamigowe platformy sprzętowo-programowe. Każdy wybiera co mu pasuje.


Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 18:41:31 przez gorzyga
[#26] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@gilban, post #24

Jeżeli tak Minimig czy FPGA Arcade 060 wykorzystują prawdziwe procki M68k, tzn. M68k nie jest tam emulowany w żaden sposób, to emulatorami czego są w takim razie?
[#27] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@Dopuser, post #26

Emulują resztę układów specjalizowanych Amigi.
FPGAArcade bez płyty rozszerzeń emuluje 3 rodzaje procesorów m68k do 68020 włącznie. Swoją drogą nie wiem czy to koniecznie trzeba nazywać sprzętowym emulatorem. Może klonem Amigi, który zrealizowany jest w oparciu o FPGA.
[#28] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@gilban, post #24

Różnica między winuae a implementacjami w FPGA jest taka, że w przypadku pierwszego nie jest potrzebna wiedza na temat w jaki sposób komunikują się elementy systemu sprzętowo (słowa Toni'ego Willena), w przypadku drugiego musisz odwzorować sprzęt na poziomie bramek logicznych aby wszystko działało, czyli muszą być zachowane oryginalne przebiegi sygnałów jak w prawdziwej Amidze, mając taką wiedzę można wprowadzać swoje modyfikacje. Różnica jest mniej więcej tak jak skopiowanie człowieka w postaci robota (emulator), a zbudowania go za pomocą komórek organicznych jak w oryginale.
[#29] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@rafgc, post #28

Różnica jest mniej więcej tak jak skopiowanie człowieka w postaci robota (emulator), a zbudowania go za pomocą komórek organicznych jak w oryginale.
--


:) w koncowym rezultacie wszystko sprowadza sie do sygnalow elektrycznych, wiec to jedno i to samo, tym bardziej, ze na koncu jest dok. to samo w przypadku uae i fpga.

ps. fpga jest na pewno lepiej zoptymalizowane tj. potrzebuje mniej bramek logicznych niz uae.

ps2. natomiast czlowiek vs robot, ciezka sprawa, bo czlowiek jest jednak analogowy :)
[#30] Re: FPGA Arcade vs Minimig

@gorzyga, post #25

A to ja zadam inne pytanie: Ile orientacyjnie będzie kosztowała całość minimiga nowego wraz z 68060 na pokładzie, jako całość dla zwykłego śmiertelnika, który już nic nie będzie modyfikował, a jedynie używał całości do zabawy itd. Czyli obie płytki razem. I dodatkowe pytanie: Czy nie można by tego zestawu uprościć i sprzedawać całości w formie jednej płytki, razem z 68060 na pokładzie ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem