kategoria: A4000
[#31] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Sventevith, post #30

+5 do lansu
[#32] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Sventevith, post #30

Myślę, że Gideon jest na tyle ogarnięty, że zdaje sobie sprawe z tego, iż bez emulacji Powerup/Warp3D tudzież portu MOS/OS4 ta karta nie ma sensu. Skoro dalej ją robi, to znaczy, że ma na to jakiś pomysł.
[#33] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@_arti, post #32

Emulacja to znaczący spadek wydajności, a reimplementacja... na to trzeba znać jak dokładnie działa oryginał. Niemniej skoro Elbox chciał G3/G4 w postaci SharkPPC wygląda na to, że nie byłoby to niemożliwym przedsięwzięciem.
[#34] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@abcdef, post #33

Emulacja i nowy podsystem PPC? OK! Niech stare programy PPC chodzą z predkością 603, to mnie to wystarczy a playery MP3/Video i inne przeglądarki pewnie raz-dwa pojawią się pod nowego "PowerUpa" ok, racja
[#35] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Sventevith, post #30

PPC bedzie robił jako kontroler SATA i USB. Jakiś problem??? :P
[#36] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@_arti, post #32

Problem w tym że procesor tam siedzący ma jakieś wydumane FPU. Obecny kod PPC na tym się nie uruchomi. Trzeba by robić na ten procek oddzielne kompilacje nikt się w to nie będzie bawił.

Czy nie było innych procków ? Wybrali jakiś wynalazek szatana
[#37] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Sventevith, post #36

procesor PlayStation 3 chyba też ma takie FPU
[#38] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #37

Chyba nie, w każdym razie PPE z Cella ma działające AltiVec (ale czy w 100% trudno mi teraz powiedzieć). Z kolei rdzeń e500v2 ma FPU, którego nowe instrukcje do obsługi FP64 (albo jak z C/Cpp sprzętowa obsługa zmiennej typu double) niestety mają bodajże taki sam opcode jak niektóre instrukcje wcześniejszych wersji FPU PPC oraz jednostki AltiVec (więc mogą być drobne problemy, ale nawet nie doszedłem jeszcze do tego co to za instrukcje i czy przy kompilacji nie da się tego naprostować jak w przypadku przenoszenia kodu między VMX, VMX128 i SPE Cella). Ogółem można bezpiecznie powiedzieć, że można będzie o konkretach rozmawiać jak już będą mieli działający prototyp pod kontrolą AOS.
[#39] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@abcdef, post #38

http://www.amiga.org/forums/showpost.php?p=694126

http://eab.abime.net/showpost.php?p=820157

http://amigaworld.net/modules/news/article.php?storyid=6389#86088

Z ich wypowiedzi nie wynika, że drobne. Wiedzą co mówią.
[#40] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Sventevith, post #39

Z ich wypowiedzi nie wynika, że drobne. Wiedzą co mówią.


Szkoda, że Ty sam nie wiesz, tylko powtarzasz wypowiedzi innych. Zupełnie ignorując fakt, że wiele systemów operacyjnych ma wspólne binaria dla różnych procesorów PPC (OEA, Book-E, e500). Ten problem da się rozwiązać programowo, tylko nie jest on trywialny.

W Amigalandii jest tak, że niezależnie jaki by produkt nie był, to zawsze znajdzie sie powód aby na niego narzekać (ba, zanim ten produkt w ogóle zostanie wyprodukowany).


Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 00:25:46 przez strim
[#41] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Sventevith, post #39

Właśnie przejrzałem dokumentację układów QorIQ na e500v2 i porównałem listy rozkazów fpu, vmx oraz ich SPE APU i nie wygląda to za dobrze. To SPE nie jest ani ppc fpu, ani vmx, a do tego ma zupełnie niekompatybilną listę rozkazów i jak wyżej wspomniałem nachodzi na to jak zakodowane są rozkazy altivec więc bezpośrednio nie może być kompatybilności na poziomie binariów.
[#42] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@abcdef, post #41

Ależ jest, pod warunkiem, że nie korzystasz z FPU i Altiveca :P. Albo korzystasz, ale robisz to z użyciem odp. biblioteki która ma zaimplementowane wywołania specyficzne dla danej rodziny CPU.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 09:10:30 przez strim
[#43] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@strim, post #42

Ależ jest, pod warunkiem, że nie korzystasz z FPU i Altiveca

Kolejny hurraoptymistyczny projekt, który zdechnie dokładnie tak jak wszystkie poprzednie, poczynając od słynnego iWin, poprzez projekty ACK Controls, Amy05 i drugi projekt tej samej ekipy, którego nazwy już nawet nie pamiętam. Do tego niekończąca się historia NatAmi.

Szybkie usunięcie tekstu o AmigaOS4 i MorphOS-ie z FAQ projektu świadczy o tym, że autorzy projektu nie mają żadnego pomysłu na oprogramowanie sprzętu, a o niekompatybilności P1013 z PowerISA zostali chyba uświadomieni dopiero teraz. Typowe podejście "zrobimy sprzęt, a potem się zobaczy". Ogłoszenie projektu na tak wczesnym stadium świadczy o tym, że chodzi tylko o podjaranie ludzi na forach i chwilę amisławy.
[#44] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@abcdef, post #41

dzięki temu że za chipset robi FPGA możliwe jest zrobienie sprzętowej emulacji na zasadzie takiego swoistego microcode. Bardzo trudne ale możliwe...
[#45] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@strim, post #40

Wybacza ale dla mnie osoby tworzące MOSa, są wystarczająco wiarygodnym źródłem informacji. Przynajmniej zadałem sobie trud zapoznania się z opinią osób które się na tym znają. Inni w marzeniach nie tylko widzą, tą kartę w swoim sprzęcie ale nawet odpalają na tym soft WOS czy PUP. Nie mając pojęcia o tym że, póki co siedzi na karcie jakiś dziwny procesor uniemożliwiający wykorzystanie istniejących binarek, a źródeł do PUP czy WOS nie ma.

Nie odwracaj sytuacji zasłaniając się środowiskiem. Wybór procka jest dziwny. Ja raczej powiedział bym, że jak to zwykle bywa w amiświatku wielki hura optymizm owieczek nie zdających sobie sprawę z czego się cieszą. To krytyczne podejście części środowiska pozwoliło na stworzenie AOS NG, który nie tylko da się używać, ale sprzęt na jakim da się to odpalić jest w zasięgu ręki każdego.
[#46] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@krashan_, post #43

@Krashan

Kolejny hurraoptymistyczny projekt, który zdechnie dokładnie tak jak wszystkie poprzednie


Oh, dajmy im szansę.

Typowe podejście "zrobimy sprzęt, a potem się zobaczy".


Ale czy tak nie było też z kartami Phase5? Wsparcie programowe w momencie ich wypuszczenia prawie nie istniało.

hodzi tylko o podjaranie ludzi na forach i chwilę amisławy


Myślisz, że komuś się chce robić coś takiego tylko dla "chwili amisławy" ?

@Sventevith

Wybacza ale dla mnie osoby tworzące MOSa, są wystarczająco wiarygodnym źródłem informacji.


Zwłaszcza wiarygodnym w wykazywaniu potencjalnych wad wszystkich rozwiązań, które nie są MOSem .

To krytyczne podejście części środowiska pozwoliło na stworzenie AOS NG, który nie tylko da się używać, ale sprzęt na jakim da się to odpalić jest w zasięgu ręki każdego.


"Krytyczne podejście części środowiska" jak na razie pozwoliło jedynie na stworzenie setek brednioseriali na forach.
[#47] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@strim, post #46

Oh, dajmy im szansę.

Przecież chyba, jako ludzie serio, z doświadczeniem i w ogóle, nie przejmują się specjalnie krytyką na forach. Zwłaszcza krytyką nieobiektywnych mosistów?

Ale czy tak nie było też z kartami Phase5? Wsparcie programowe w momencie ich wypuszczenia prawie nie istniało.

Tak, tylko że wtedy tak czy inaczej jakiś system wykorzystania tego PPC trzeba było opracować. Phase 5 było pionierem. A teraz mamy 5 możliwości (WarpOS, PowerUP, MorphOS, AmigaOS 4, AROS) i planowana karta nie będzie kompatybilna z żadną z nich (można sobie ewentualnie wyobrazić przeportowanie AROS-a przez jakiegoś hardkorowca). Poza tym Phase 5 mogło liczyć na bazę użytkowników rzędu kilku tysięcy. Na ilu mogą liczyć twórcy tej nowej karty?...

Myślisz, że komuś się chce robić coś takiego tylko dla "chwili amisławy"?

A dlaczego nie. Na razie mamy zdjęcia czegoś, co wygląda na (niekoniecznie działający) prototyp i specyfikację. Ile razy już to przerabialiśmy?

Zwłaszcza wiarygodnym w wykazywaniu potencjalnych wad wszystkich rozwiązań, które nie są MOSem

To pusty chwyt retoryczny z Twojej strony. Niezgodność P1013 z PowerISA to jest fakt, a nie wymysł złych mosistów. Magiczne zniknięcie odniesień do MorphOS-a i AmigaOS 4 z FAQ projektu wydaje się potwierdzać, że "krytyczne podejście części środowiska" dopiero uświadomiło konstruktorom, z czym będą się musieli zmierzyć.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 12:36:18 przez krashan_
[#48] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@krashan_, post #47

Niezgodność P1013 z PowerISA to jest fakt, a nie wymysł złych mosistów.


Ja wcale nie neguje tego faktu. Poza tym nie twierdzę, że są źli. Ale faktem jest, że są zawsze pierwsi by wykazać ewentualne problemy w innych rozwiązaniach ;).

Magiczne zniknięcie odniesień do MorphOS-a i AmigaOS 4 z FAQ projektu wydaje się potwierdzać, że "krytyczne podejście części środowiska" dopiero uświadomiło konstruktorom, z czym będą się musieli zmierzyć.


Może mam zkeszowaną tą stronę, czy coś w tym stylu, ale wg. mnie dalej jest tam widoczne odniesienie, że będą współpracować z każdym, kto będzie chciał portować MorphOSa lub AmigaOS4...
[#49] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@strim, post #48

Niby wszystko prawda, ale czy nie byłoby lepszym rozwiązaniem jednak zaadaptowanie kart procesorowych G3/G4 z makówek? Jest tego całkiem sporo, jest to nie takie drogie, jest znacznie bardziej kompatybilne z amigowym softem...
[#50] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@strim, post #48

Ale faktem jest, że są zawsze pierwsi by wykazać ewentualne problemy w innych rozwiązaniach

Po prostu orientują się dobrze w temacie.

wg. mnie dalej jest tam widoczne odniesienie, że będą współpracować z każdym, kto będzie chciał portować MorphOSa lub AmigaOS4

Fakt, to zostawili, wywalili tylko Haage&Partner... Pytanie tylko, kto będzie chciał portować? Hyperion jeszcze do końca nie opanował X1000, MorphOS Team nie wydaje się być zainteresowany. No i żeby można było mówić o portowaniu, ten sprzęt musi najpierw działać.
[#51] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@krashan_, post #50

Karta pokazana i działająca. Jeszcze nie z Amigą ale działa OK Z tego, co piszą autorzy, jest szansa zarówno na OS4 jak i na WarpOS! OK




Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 20:42:34 przez _arti
[#52] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@strim, post #48

dalej jest tam widoczne odniesienie, że będą współpracować z każdym, kto będzie chciał portować MorphOSa lub AmigaOS4..

Jeśli właściciele praw do AOS4.x i MOS3.x nie będą chcieli współpracować, to będą liczyć na jakiś Moana Loader czy raczej będzie to karta tylko dla Linuxa i AROSa?

Kolejny potwór 68k + PPC, jak widać historia nie uczy :) Grunt że mają fun z tego :)
[#53] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@kjb666, post #52

historia nauczyła, że 68k + PPC w klasyku = mega fun :)
[#54] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@stachu100, post #1

Coś się chyba ruszyło.
[#55] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@tom256, post #54

We hope 2015 will bring you all many good things. We have been very preoccupied the last year or so with things in our personal life... This led to a "pause" in the development of our uppc project. But! We have restarted our efforts to get a working demo ready before the Amiga30 event in the Netherlands this summer!
[#56] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@pong777, post #55

Hmm, czyli chłopaki się jednak nie poddają?
[#57] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@BULI, post #56

Ten komunikat zionie entuzjazmem i szczegółami technicznymi, więc dalej nie mam pewności co do tego...
[#58] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@strim_, post #57

Tym nie mniej coś kiedyś będzie musiało w końcu zastąpić starzejące się karty PPC. Przy okazji pokazuje to jaki potencjał miało Phase5 skoro tyle lat później nikt nie potrafi pobić ich produktu.
[#59] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@alekc, post #58

Przy okazji pokazuje też ile kosztuje opracowanie takiego produktu. Koszt opracowania i wsparcia kart PPC był kamieniem u szyi który pociągnął phase5 na dno. Druga sprawa to wypięcie się włodarzy na system wsparcia procków PPC w AOS opracowany przez phase5 - to był drugi kamień u szyi.

Z dwoma kamieniami u szyi pływa się słabiuuuuuutko.
[#60] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@stachu100, post #59

Masz rację. Co do kosztów to myślę, że jednak mieli jakieś pojęcia bazując na wcześniejszych produktach. Oczywiście włożenie 2 różnych procesorów tak aby działały równolegle do systemu, który nie był do tego przystosowany ani zaprojektowany było karkołomnym pomysłem już na samym początku. Jeśli UPPC ujrzy światło dzienne bardzo pouczające byłoby zobaczenie kosztów tego projektu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem