kategoria: A4000
[#61] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@alekc, post #60

Jeśli UPPC ujrzy światło dzienne bardzo pouczające byłoby zobaczenie kosztów tego projektu.


Może wówczas skończyłyby się wątki pt. "dlaczego nikt nie robi kart 68060 albo PPC, przecież JA CHCEM".

Zrobienie partii 80 flopów zewnętrznych, to jest inwestycja ok 14000 PLN. Nie licząc poświęconego czasu. A czas jest najdroższym czynnikiem. Teraz zastanówmy się o ile bardziej skomplikowaną rzeczą jest karta turbo...

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 15:27:04 przez strim_

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 15:27:14 przez strim_
[#62] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@strim_, post #61

Oj tam oj tam, przecież to świat amigi, tutaj wszystko robi się po kosztach albo dokłada ku chwale, no właśnie, ku czyjej chwale...
[#63] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@strim_, post #61

Oby teraz Ciebie nie zakrzyczeli narzekacze że kasa, kasa, kasa i że już się chwalicie ile to trzeba wydać... Ludzie nie rozumieją że produkty nie biorą się z niczego. Fajnie, że Wam się chce - trzymam kciuki za dalsze projekty.

Niewątpliwie projekt UPPC to spora inwestycja jak na rynek retro. A czy Phase5 kiedyś podało chociaż jakąś estymację ile ich wyniosło R&D dla kart PPC?
[#64] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@alekc, post #63

Generalnie życzę powodzenia ludziom od Ultimate PPC, bo ich projekt jest przecież kilkanaście razy bardziej skomplikowany, a co za tym idzie droższy. Tylko sam do takich obietnic się nie przywiązuje zbytnio, w końcu ile to Ami projektów (które już teraz, zaraz miały wyjść) już umarło?

że już się chwalicie


Nie chwalimy się. Sam zapytałeś o estymat, to ja dla porównania podałem koszt znacznie mniejszego projektu. Kosztów Deceleratora nie podam, bo projekt jeszcze nie jest na tym etapie, żeby można było je określić. No ale na pewno będą kilka razy wyższe...

A czy Phase5 kiedyś podało chociaż jakąś estymację ile ich wyniosło R&D dla kart PPC?


Wydaje mi się, że szef DCE rzucał jakimiś kwotami, przy okazji pytań o udostępnienie projektów kart PPC, ale ja nie pamiętam już. Trzeba by było poszukać w odchłani internetu.
[#65] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@strim_, post #61

Stworzenie karty z 68060 od podstaw na pewno wymaga czasu i sporych umiejetnosci, ale juz przerobka karty CT63 z Atari Falcon na Amige 3000/4000 czy moze tez na A1200, powinna byc duzo prostsza i bardziej realna, gdyz mozna wykupic licencje od jej autora w cenie nizszej niz cena tych 80 zewnetrznych flopow. Zreszta akurat pieniadze na licencje i produkcje w przypadku karty turbo z 68060, DMA, 512MB RAM, PCI, fast IDE etc do A3000/A4000 nie sa zadnym problemem, bo zainteresowani sponsorzy/inwestorzy sa w Niemczech czy w Polsce. Glownym problemem jest brak osoby, ktora by CT63 zaadaptowala na Amige majac jej dokumentacje. Tak wiec wedlug mnie najwazniejszym czynnikiem sa umiejetnosci, a nie czas. Sa osoby ktore nigdy nie bylyby w stanie zrobic czegos podobnego, sa tez osoby ktore zrobilyby taka adaptacje w miesiac czy dwa.
[#66] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Don_Adan, post #65

Dla tych zapaleńców procesor mc 68k w ogóle się nie liczy. Zabiera tylko cenne miejsce na karcie. Zapewne zainstalowali go po to aby system wystartował na 68k, jak to jest w przypadku znanych kart 68k/PPC, a potem już tylko PPC. Co i tak jest pozytywne, bo ta 040 uzyska bardzo wysokie noty z powodu użytych pamięci.
Twórcy skupili się zapewne na PPC który w klasyku pokaże na co go stać.
1 GHz PPC plus nowoczesne dodatki i SO-DIMM 2 GB robi z takiego komputera naprawę niezła alternatywę dla posiadaczy A3/4000. Nie muszą inwestować w NeoAmigę i nie rozstają się ze swoimi klasykami OK
P.S Od 2010 roku przewidywałem że coś takiego powstanie, brakuje tylko normalnej karty grafiki. Bo ten układ 2D to jakaś proteza....
[#67] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Voyox, post #66

Nie wiem jak jest z kompatybilnoscia procesorow PPC, ale zdaje sie ze sa duzo
wieksze roznice w ich dzialaniu niz pomiedzy 68020 a 68060, a wiec wedlug mnie
bardzo duzo programow nie bedzie dzialac albo bedzie dzialac zbyt wolno, jesli
bedzie uzywana emulacja programowa. Wiec bez nowego dedykowanego oprogramowania
raczej nie liczylbym na zbyt czeste uzywanie nowego PPC, a 68040 to jest za malo.
Zreszta autor CT63 tez zamierzal kiedys zrobic karte 68k/PPC dla Atari Falcon,
ale zrezygnowal bo stwierdzil, ze to raczej nie ma wiekszego sensu. Ale jakies
jego schematy czy doce do tej karty sa dostepne albo byly dostepne na jego stronie
ze starymi projektami, wiec kazdy sam sie moze sprawdzic w temacie kart z dwoma
procesorami, o ile czuje sie na silach. Juz wieksza szanse na sukces ma projekt
Apollo Core o ile autorzy (czyli Gunnar) zrezygnuja z glupich pomyslow, choc
128MB RAM to jest za malo, no ale moze bedzie jakas mozliwosc dodania wiekszej
ilosci RAM-u.
[#68] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Sventevith, post #36

Problem w tym że procesor tam siedzący ma jakieś wydumane FPU

Problem w tym, że to cudo nigdy nie trafi na rynek. Dajcie se siana.

A jak nie wierzycie, to przypomnijcie sobie, jakim wyzwaniem były karty PPC dla Phase5, przy całym ich doświadczeniu i potencjale rynku oraz perspektywach rozwoju platformy, jakie wtedy jeszcze istniały. Teraz mamy pewnie 1/100 tamtej koniunktury.
[#69] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@strim_, post #64

W starym wywiadzie szef DCE wspominał że karty PPC to był milionowy projekt (wtedy chyba jeszcze chodzilo o milion marek niemieckich.)
[#70] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Don_Adan, post #67

Czy procesory Power6, Power7, Power8, które osiągają ponad 4Ghz są kompatybilne z serią PPC G4 i mogą zostać zastosowane w nowych Amigach ?
[#71] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Pawelek, post #70

Nie do końca (tak mi się wydaje), bo to konstrukcje 64-bitowe i są typowo serwerowe rozwiązania, a G4 to raczej desktopowy procek, ale to tylko moje gdybania. Co innego gdyby je jakoś zmodyfikować.
Zamiast tego lepiej wybrać coś co obsługuje little i big edian SuperH i wstępuje w wersji 64-bit też.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 13:44:49 przez Ender

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 13:50:23 przez Ender
[#72] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Ender, post #71

Argh! splat
[#73] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Pawelek, post #70

Teoretycznie powinny być kompatybilne bo to ta sama architektura. Wiem że niektóre AIXy można było odpalić na PowerPC.
[#74] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@recedent, post #72

To już taka świecka tradycja
[#75] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@tom256, post #73

Nie ta sama. Bazowa wersja może i owszem, ale to nie znaczy, że jest to samo. Patrz na ARM gdzie nawet FPU bywa różne (jak i SIMD) i dopiero od pewnej wersji ARM Holding wprowadził standardowe FPU i SIMD (neon) bo wcześniej każdy producent robił swoje, niekompatybilne z innymi.
[#76] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Daclaw, post #68

Problem w tym, że to cudo nigdy nie trafi na rynek. Dajcie se siana.


Ty niszczycielu amigowskich marzeń ;)
[#77] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Ender, post #71

A tak serio to przejście na coś lepszego niż G5 (czyta 32 i 64 bity) to właściwie przepisywanie systemu od nowa. Wystarczy spojrzeć na opóźnienia AOS 4.2, bo te nowe PPC są jednak nieco inne niż dotychczasowe PPC. Mnie zastanawia, czy jest nie lepiej zostać przy G4/G5, ewentualnie procek od Wii U (G3 zmodyfikowany razem z Ati, pewnie w miarę nowym), które jest produkowane, ciekawe czy do dostania?
[#78] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@tom256, post #73

Trzeba by spojrzeć na listę rozkazów assemblera, by stwierdzić, czy się pokrywa. w przeciwnym razie potrzebna byłaby biblioteka emulująca brakujące rozkazy, tak jak jest w przypadku 68040.library.
[#79] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Ender, post #77

Jednym z problemów AOS 4.x jest liczba wspieranych platform: nawet jeśli wszystkie były by na tym samym procesorze to... start procesora i reszty systemu wygląda inaczej. To samo dotyczy części peryferiów i kart rozszerzeń. Inaczej wygląda inicjalizacja na klasykach z PPC, inaczej na SAM, inaczej na AmigaOne i jeszcze inaczej na X1000. Ograniczone zasoby programistyczne po prostu nie są w stanie w rozsądnym czasie oprogramować i przetestować wszystkich wspieranych platform.
[#80] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@alekc, post #79

Bez przesady, MorphOS obsluguje wiecej platform (15) i jakos daje radę. W platformach od OS4 masz klasyka, microAmigaOne, AmigeOne, Same440, Sam460, Pegasosa i X1000 + ewentualnie maca mini. To 7 (8) komputerów, wcale nie tak duzo patrząć na liczbę lat rozwoju systemu.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 20:54:56 przez michal_zukowski
[#81] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@michal_zukowski, post #80

...ewentualnie maca mini
?? os 4 poleci ma mini?
[#82] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@thomek, post #81

Nieoficjalnie tak.
Film znajdziesz na youtube, a system na google.
[#83] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@thomek, post #81

Tak, będzie działać, ale tylko na 1,5Ghz 64MB GFX, tzw. Silent upgrade.
[#84] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@Sir_Lucas, post #83

w 2009 roku OS4 odpalałem na Mac mini 1.42Ghz 32MB VRAM

nagrałbym film ale od kilku lat napęd optyczny mam na firewire.
[#85] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #84

bo o ile dobrze pamietam OS4 sprawdzał wersje OF a nie sam typ procka.
[#86] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@stachu100, post #1

No to koniec czekania... UltimatePPC
[#87] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@*y, post #86

Szkoda... pamietam jak Cizar mówił coś o karcie z G3, myślę że warto zacząć powoli ich nagabywać.
[#88] Re: UltimatePPC - marzenie każdego posiadacza A3000/A4000

@*y, post #86

Wspaniała wiadomośćOKok, racja

Szkoda... pamietam jak Cizar mówił coś o karcie z G3


Czemu więcej producentów, raczej wpłynie pozytywnie na rozwój chyba że się boją że ktoś wykupi wszystkie G3.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem