kategoria: A2000/A3000
[#1] A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?
Hej,

Zanabyłem (prawie) drogą kupna takie cudo:

http://allegro.pl/show_item.php?item=2464533190

- A2000, rocznik 88, płyta Rev 6, 68000, 1MB RAM
- kontroler SCSI GVP Impact A2000-HC+8 Series II Rev I + 6MB RAM
- dysk SCSI, FDD

Myślę aby dołożyć do tego :

- 2MB RAM do pełnego obsadzenia kontrolera czyli 8MB
- drugi FDD
- napęd CD lub nagrywarkę Teac SCSI (mam taki i taki)
- wymienić dysk SCSI na max 4GB ale ceny kosmiczne za weriant 50 pin (aż się zdziwiłem)

celem otrzymania pełnego klasyka z możliwością przerzucania różnych rzeczy via CD.

Co jeszcze można na takiej maszynce podziałać sensownym kosztem?

Jakieś sugestie?

Pozdrawiam,
[#2] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #1

150zl za taka konfiguracje?
Woow!! Gratulacje!

Toc u nas rodzimi amigowcy za wieksza cene sprzedaja sama obudowe ;)
http://allegro.pl/obudowa-amiga-2000-kompletna-sliczny-stan-i2460631649.html
[#3] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@selur, post #2

Dobra dobra, ja się nie pytam o cenę tylko o perspektywy ;)

Co radzicie i za czym się rozglądać, aby zrobić z tego pełnego miłego klasyka?
[#4] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #3

Jakieś turbo na 030, rozbudowa do 2MB ChipRAM i powinieneś być w domu :)
[#5] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@altcomputing, post #4

Jeszcze scandoubler i kontroler ide by się przydały :D

edit: zapomiałem o przełączniku KS, ułatwia życie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 13:53:03 przez binmoder
[#6] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@altcomputing, post #4

W jaki sposób robi się rozbudowę na 2MB CHIP? Z tego co doczytałem to w Rev.6 jest zwykły Agnus i Denise, a więc bez zmiany chipu do 2MB nie dojdziemy. Czyli MiniMegi Chip - tak?

Na turbo już pobieżnie zerknąłem - u nas to chyba ciężka sprawa, a na eBay za 600PLN coś się znajdzie. A więc czekamy aż coś się pojawi.

Jedno pytanko - jak się masz szybkość pamięci na tym kontrolerze do szybkości pamięci dodatkowej np. na karcie procesorowej typu A2630? Daję rade te 8MB na krótkich simmach?
[#7] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@binmoder, post #5

Hmm... ale jak wrzucę scan doubler to wtedy... z klasyka nici ;)

Kontroler IDE - skoro będę miał dysk SCSI i CD/R SCSI to jest sens?

Czy kickstart 1.3/3.1 od A600 będzie pasować do A2000?
[#8] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #6

Przede wszystkim potrzebny jest Fat Agnus 8372AB lub 8372B, Ty najpewniej masz 8372A, który nie obsługuje 2MB Chip. Uwaga! 8375 nie zadziała "od ręki". Potem możnaby pomyśleć o nalutowaniu (piggyback) dodatkowego 1MB na to co już jest na płycie.

Teoretycznie można się też pokusić o przeróbkę płyty i wsadzić łatwo dostępnego 8375 (są w A500 rev.8 i A500+). On ma kilka pinów inaczej ułożonych w stosunku do 8372A/B, więc trzeba będzie uciachać i polutować kilka ścieżek na płycie głównej. W sumie dość prosta sprawa.

Istnieją takie rozwiązania jak np. megAChip z gotowym 1MB i 8372B na małej płytce, wtykane w miejsce 8372A, lecz są trudne do zdobycia i dość drogie.

Pamięć na ZorroII w zasadzie nie będzie hamować tylko 68000 i 68010, przy pozostałych procesorach nie pozwoli uzyskać 100% wydajności.

Pamięci na karcie turbo (pamięć lokalna karty turbo) zawsze będzie o wiele szybsza niż pamięć na karcie Zorro.

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 14:10:29 przez altcomputing
[#9] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #7

Kontroler IDE - łatwiej o duże, szybkie i ciche dyski.

Kickstart 1.3/3.1 będzie pasował z A600.
[#10] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #1

Przetrzymać z 10 lat i puścić za 100 razy drożej
[#11] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #1

"- 2MB RAM do pełnego obsadzenia kontrolera czyli 8MB
- drugi FDD
- napęd CD lub nagrywarkę Teac SCSI (mam taki i taki)
- wymienić dysk SCSI na max 4GB ale ceny kosmiczne za weriant 50 pin (aż się zdziwiłem)"

Zrezygnował bym z drugiego flopa, w momencie posiadania HD staje się mało przydatny a zajmuje miejsce.
Dyski (4GB) można trafić okazyjnie poniżej 100zł, trzeba polować lub czekać, jeśli ten stary ma 1 lub 2 GB to może na razie wystarczy, radził bym tylko odkręcić go od płytki i wstawić w miejsce drugiego flopa, będzie miał zdrowszą pozycję.

Co do turbo są tanie jak Commodorowskie A2630 czy 2620 mają pamięć wlutowana na stałe o pokrywa się z obszarem normalnego Fastu i drogie które mają podstawki pod simmy i często kontrolery SCSI. Tradycyjnie polecam te drugie, z tego SCSI od GVP wyciśniesz 1,8MB/s z 000 i 2,1MB/s z 030, z kontrolerem na karcie procesorowej powinieneś mieć 4 - 6 a może i 8 MB/s.


Pozdrawiam
[#12] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@RadoslawF, post #11

Dziękuję wszystkim za rady, bardzo wartościowe, docelowo zapewne będzie to wyglądać tak:

- GVP SCSI 8MB (nie ma ktoś 2x1MB SIMM krótkie na zbyciu)?
- A2630 4MB (mam na oku)
- HDD 4.5GB UltraSCSI (stary ma całe 52MB, "nowy" mam na oku)
- 2xFDD (czeka na montaż, drugi FDD się przyda do ciupania w stare gierki)
- CD Teac SCSI (czeka na montaż)
- kick 1.3/3.1 (czeka na montaż)

A w przyszłości być może GVP Force 040, ale to się okaże ;)

Na koniec zabawka jest już u mnie, działa bardzo zacnie i cieszy oko zapięte do plazmy 51" - o właśnie tak:

[#13] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #12

No z monitorem pojechałeś po bandzie. OK
[#14] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@stachu100, post #13

o co ci chodzi Staszku ? moze ma wade wzroku i nie dowidzi ;p
[#15] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@stachu100, post #13

No wiesz, jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma ;)

2x1085S leży w szafie i czeka na kable RGB 239pin, a na 19" LCD TV 4:3 Samsunga dopiero chcę kupić, ale rzadkie toto jest i pewnie jeszcze chwila minie zanim go upoluje w okolicy.

A poza tym - mam eBox'a i klawiaturę oraz mysz bezprzewodową, więc jak się siedzi po drugiej stronie pokoju na kanapie to się świetnie ciupie w różne dziwne rzeczy ;)
[#16] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #15

Świetny sprzęt, praktycznie jak za darmo Wysłałem maila odnośnie kabla RGB i pamięci.
A2000 jest niedocenianym modelem, może wygląda jak czołg, ale do rozbudowy jest świetna. Na biurku z monitorem do góry prezentuje się bardzo fajnie. Można nawet 68060 wstawić, a na upartego przez developer board nawet PPC.
[#17] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@flops, post #16

Chyba ostatnio mam coś szczęście.

Na wiosnę trafiłem zestaw A1200 w eBox'ie z Apollo 040/33 za 450zł, a teraz A2000. Zaczynam sobie ostrzyć zęby na A3000/A4000 ;)

Myślę że aż tak wysoko na razie mierzyć nie będę, większą frajdę da założenie takiego 030/25MHz a pozostałe środki można ulokować w A3k/A4k.

A możesz rozwinąć jak do A2k włożyć 060?

I jeszcze jedno pytanie dla wszystkich tu obecnych, mając:

- jeden dysk, dwie partycje
- kick 1.3 i 3.1 z przełącznikiem

jak zrobić, aby Amiga startowała automatycznie przy kick 1.3 z jednej partycji z OS 1.3 a przy aktywnym kick 3.1 z partycji z OS 3.1?

Jakiś gotowy pomysł zrealizowany w praktyce?
[#18] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #7

Hmm... ale jak wrzucę scan doubler to wtedy... z klasyka nici


Niekoniecznie. Sam początkowo musiałem używać starego monitora crt i nie było problemów z grami n-dos, demkami i oczywiście WB. Być może zależne to jest od samego sd. Mój konfig widoczny jest w stopce.

Kontroler IDE - skoro będę miał dysk SCSI i CD/R SCSI to jest sens?


Mam dysk i cdrom scsi (oba 50pin , nie wiem jaki to typ scsi) i klnę się na wszystkie świętości ze wolał bym mieć nowy cichy dysk ide, niż słuchać co chwila rozpędzania talerzy w tej szlifierce kątowej (dysk jest od mac'a i jest wyjątkowo głośny :/ )

Czy kickstart 1.3/3.1 od A600 będzie pasować do A2000?


Jak najbardziej.

A propo KS - pytanie do obeznanych w temacie: mam podwójny ks 1.3/2.04(37.175) w jednej kości, dodatkowo mam adapter-przełącznik ks1.3 / ks2.04 (każdy ks w osobnej kości oba można wyjąć). Chce dokupić sobie kick 3.1 i wstawić go, razem z tym podwójnym, do adaptera i uzyskać w a2k możliwość przełączania ks 1.3 - 2.04 - 3.1. Można tak zrobić? Nic się nie będzie gryzło?
[#19] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #1

Kiedyś ta maszyna była podstawowym wyposażeniem lokalnych stacji telewizyjnych :) Kiedyś w telewizji Porion pracowałem na takiej maszynce :)

Pozdrawiam
[#20] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #17

A możesz rozwinąć jak do A2k włożyć 060? Blizzard 2060 :)
[#21] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@fazior, post #20

Faktycznie, zakodował mi się 2040 a jakoś 2060 przeoczyłem...
[#22] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #12

"- GVP SCSI 8MB (nie ma ktoś 2x1MB SIMM krótkie na zbyciu)?
- A2630 4MB (mam na oku)"

Tak dla przypomnienia A2630 adresuje swoja pamięć z obszarze zwykłego Fastu co oznacza że jeśli już ją kupisz to taką sama ilość pamięci będziesz musiał "wyłączyć" na kontrolerze GVP, więc może nie szukaj za dokładnie tych krótkich simów.


Pozdrawiam
[#23] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@RadoslawF, post #22

A o tym to nie wiedziałem. Prosze ciągle się człowiek uczy...

No to już wszystko jasne, doczytałem na szybko - faktycznie tak jest, pamięć się pokrywa - a więc mogę spokojnie szukać sobie A2630 w wersji 2MB, a o SIMM'ach zapomnieć.

Szkoda że z tą kartą można mieć max 2MB CHIP + 8MB FAST tylko...

A swoją drogą, jak jest adresowana ekstra pamięć w rozszerzeniach do A2630:

DKB 2632 accepts 112 MB of SIMMs
Access 32 accepts 32 MB of ZIPs

?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 20:16:01 przez XeNeS
[#24] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@RadoslawF, post #22

A2630 miałem i jest to słaba karta... chyba , że rozszerzy się ja o DKB2632 i np 32MB fastu. Wtedy ma to sens. Samo adresowanie pamięci (jeśli się ma np kontroler hdd z fastem, kartę graficzna i inne cuda) to mordęga, nie mówie już o uruchamianiu DMA. Po ominięciu tych wszystkich problemów staniesz się szczęśliwym użytkownikiem naszej kochanej "krówki" jeśli do tego dotrwasz.
[Nie chce wywoływać kłótni, opisuje własne doświadczenia]
Pozdrawiam
[#25] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@Skiba, post #24


w staniesz się szczęśliwym użytkownikiem naszej kochanej "krówki"


no wkoncu doszlo OK
[#26] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@Skiba, post #24

Zaraz, ale w czym problem jest z adresowaniem pamięci? W zworkologii?

Jak tutaj pisano, jeśli do mojego GVP dorzucę A2630 2MB to w efekcie będzie oszałamiające 1Mb CHIP i 8MB FAST - bez pokrywania się z adresowaniem. Tak?

Na razie potrzebuje czegoś sensownego, te 9MB i 030 na początek wystarczy. 040 że nie wspomnę 060 to już inna półka cenowa. Z A1200 też zaczynałem od samego dołu, teraz mam już 040, powolutku a będzie dobrze.

PS: U naszych sąsiadów też ciekawe cukierki można znaleźć: http://aukro.cz/2xhdd-3-5-4-5-gb-scsi-ibm-pci-radic-adaptec-i2478002371.html + wysyłka ;) Lada chwilą do mnie będą wysłane.

PS2: O DKB 2632 (accepts 112 MB of SIMMs) i Access 32 (accepts 32 MB of ZIPs) wiem ;)


Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 00:38:19 przez XeNeS
[#27] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #26


Zaraz, ale w czym problem


problem jest w wydajnosci tej karty ..nie bedzie pracowala z predkoscia 030 w A1200
[#28] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@HOŁDYS, post #27

Coś mi się po zakamarkach pamięci obija że ona wewnętrznie ma 16-bitową szynę RAM? I dlatego wydajność jest kiepskawa? (taki typowy dla C= kastrat a'la 386SX - pięknie na papierze, doopa w praktyce)

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 02:45:13 przez altcomputing
[#29] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@altcomputing, post #28

karte mozna jeszcze przyspieszyc za pomoca upgredu firmy trzeciej z 1992 r owy modul chyba jest nie do zdobycia w 2012 r
[#30] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@altcomputing, post #28

Czy gdzieś ktoś może znalazł porównanie wydajności A2620 vs A2630 vs A1200 z 030/~33MHz?

Skoro A2630 jest "wolne", to zacząłem się zastanawiać czy na początek nie wystarczy A2620 a potem od razu przeskoczyć na przyzwoite 040 lub 060.

Hm?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem