kategoria: A2000/A3000
[#31] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #30

roznica A2620 a A2630 o tym samym zegarze 25 Mhz bedzie nie wielka wiec twoj pomysł jako karte przejsciowa jest dobry.
[#32] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #3

AGA nie dokupisz...to może idź sobie na pizze :D

Też mam A2000, w szafie. :)
[#33] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@Andrzej Drozd, post #32

AGA to ja mam już w 3 egzemplarzach, wystarczająca ilość no może poza brakiem A4000.

I w szafie resztę wynalazków też trzymam, co nie zmienia faktu że klasyka rozbudować chcę ;)
[#34] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@HOŁDYS, post #31

Znalazłem ciekawy wątek wręcz historyczny z '90 roku z wypowiedziami Dave Haynie (!):

https://groups.google.com/forum/?fromgroups#!topic/comp.sys.amiga.tech/740H-W4hRU8

no i wyrażnie pisze, że 020 będzie jednak te 2x wolniejsze od 030, nawet przy założeniu iż mamy 16-bitowy RAM na takim GVP.
[#35] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #34

wiesz to zalezy przy jakim tescie obliczniowym - wez przyklad ze A4000 040/25 mhz jest w niektorych testach wyraznie wolniejsza niz Amiga 1200 z Blizzardem 030.
Generalnie zalezy od architetury jak i producenta tej karty - C= robilo badziewne dopalki

przeczytalem watek i Dave napisał wyraźnie - but it does vary depending on what you're doing.
w duzej mierze oni pytaja sie o wydajność I/O i dysku jak i koprocesora - a to ma sens przy 030
jednak z moich testów empirycznych moja A1200 z karta Blizzard 1220 (EC 020 / 28 Mhz 4 MB) i porownaniu M-TECa 1230 (030 / 28 8 MB) wykazalo wyraznie ze szalu nie ma w różnicy predkosci - a na pewnoe nie bylo roznicy dwu krotnej.. mowie tu o operacjach CPU

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 17:13:32 przez HOŁDYS
[#36] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #1

troche dziwnie z ta plazma wyglada , do tych Amig bardziej pasuje monitorki klasyczne mieszczace sie na obudowie - ale to kwestia gustu

Co mozna zdzialac - zalezy od Twojego portfela i szczescia

Sensowny koszt to tez troche wzgledne pojecie.

Sadzac po lampce masz prawdopodobnie OCS, ale moge sie mylic, zwlaszcza ze wzgledu na rewizje plyty.

Dysk SCSI mozesz sprobowac(sam bede w przyszlosci probowal) zamienic na karte compactflash, przelotka SCSI-IDE, ale to dosc malo rozsadna cenowo zabawa.

Do tej Amigi bardzo pasuje wideo-tostery , mozesz sobie poszukac takich dla zabawy.
Poza tym reszta to zasobnosc gotowki i szczescia - karty do 68060 spokojnie znajdziesz i graficzne. Gorzej z PPC, aczkolwiek sa jakies mityczne developerskie.

Mozesz jeszcze sprobowac - jako uzytkownik A2000 wyslac petycje/emaila do autorow nowego rozszerzenia turbo dla Amig(co goraco polecam, mam nadzieje, ze nikt nie zapomni o A2000 przy tym) - podobno ma byc w rozsadnej cenie, oferowac 68040 + ~1Ghz, co w polaczeniu z karta graficzna tworzyloby calkiem przyzwoity wspolczesny komputerek tez.
[#37] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #1

[#38] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@HOŁDYS, post #35

Różnica w wydajności pojawi się jeżeli jakaś rutynka jest zoptymalizowana pod data cache. Choć teoretycznie 68030 prawie zawsze powinna być szybsza.
[#39] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@flops, post #38

Wydaje mi sie ze lista instrukcji jest identyczna 020 i 030 po drugie pojemnosc cache w obiu procesorach jest rowniez taka sama i wynosi 256 bajotow (nie kb) .. roznica jest tylko w wypelnianiu cachu w trybie synchronicznym burst (opcjonalnie) i sekwencyjnym odczycie czterech kolejnych dlugich sloww w ciagu siedmiu kolejnych cykli magistrali,gdzie to ma sens przy tak malym cachu ?
a no w petlach..
[#40] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@HOŁDYS, post #39

Tak mają po 256B cache instrukcji, ale 68030 ma dodatkowo 256B cache na dane i to robi różnicę.
[#41] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@flops, post #40

A prawda jest taka że oba procesory mają niemal identyczna wydajność przy tej samej czestotliwości.
[#42] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@flops, post #40

tak jak napisalem przy malutkich petlach ma to sens ale calosciowy wzrost 030/25 nie bedzie dwukrotny tak jak ktos pisal powyzej wzgledem 020/25

256 bajtow cache na dane - taka ilosc to zaden cache :) moze w 1987 r to bylo cos ale gdy zastosowali w ATARI TT / MAC / AMIGA 3000 szybko zorientowano sie ze jest do ilosc nie wystarczajaca i zwiekszyli ja znaczaco w 040 do 4096 bajtow dla instrukcji i danych wzrost wydajnosci z Cache i bez jest tu WYRAZNIE widoczny juz nic nie powiem o 8192 bajtow w 060

czy wielkosc cache ma znaczenie ? odpowiedzia na to pytanie jest kilka rodzajow wbudowanych pamieci CACHE i jej wielkosc liczona w MB w modernych cpu intela
[#43] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@HOŁDYS, post #42

jesli mowimy o histori .. to pierwszy CPU z cachem .. byl MC 68010 .. intel odkryl cache dopiero w 1989 i486
[#44] Re: A2000 - co można zdziałać z takim nowym nabytkiem - jakaś rozbudowa?

@XeNeS, post #34

To dopiero odkop

Fakt faktem ciekawostka niezła !
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem