kategoria: A1200
[#1] A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)
witajcie.

od okolo 20 lat nie mialem amigi wiec teraz jak ja sobie kupilem to natknalem na kilka problemow :)

Mam A1200 z romem 3.1 kupilem na allegro adapter ide2xCF i 2 karty CF SamDisk Extreme III 4GB (gdzies na necie wyczytalem , ze chodza super w amigach)
walczylem z winaue kilka godzin zanim udalo mi sie sformatowac karte.... lecz tez jakos dziwnie to sie zrobilo...karta jest 4Gb a workbench ja zidentyfikowal jakos dziwnie 2GB ... co dziwniejsze tworzac 1 partycje w HDtoolsbox ... on po restarcie pokazal mi 2 partycje po 2GB i udalo sie je sformatowac i zainstalowac workbencha 3.1.

Pytania:
dlaczego nie moglem zrobic 1 partycji 4GB ? i dlaczego jakos sie zrobily 2 partycje po 2GB ?
tak ogolnie sie zastanawiam jaka zrobic partycje dla workbencha... mysle ze 200mb w zupelnosci wystarczy a reszte bym sobie zrobil na np "toolsy", "dema" i "gry"
Co do diody HD w amidze ... ladnie sie pali i widac kiedy cos czytam z karty .... ale tylko wtedy gdy w adapterze CF mam tylko jedna karte CF, gdy wloze druga karte to przy starcie amigi swieci sie nonstop dioda HDD, po zaladowaniu systemu i uruchomieniu HDtoolsboxa dioda gasnie i zaczyna prawidlowo migac... nie wiem co jest przyczyna takiego zachowania i szczerze mowiac chcialbym to zmienic. Po drugie jakos nie moge pod amiga dobrze zidentyfikowac tych kart ... pokazuje jakies bzdury. Postanowilem wiec ze druga karte sformatuje pod winaue ... podziele (jak to on sam mi robi) na 2 partycje po 2 GB i bede tam mial wlasnie "dema" i "gry" a na pierwszej karcie "amigaOS" i "toolsy"... niestety albo cos robie nie tak... albo tak przygotowanej karty CF nie chce widziec amiga :( nie wiem dlaczego :(

no i ostatni problem ... nie wiem jak przeniesc ADFy z winaue na karte CF nie mowiac juz , ze chcialbym jakos pod workbenchem uruchamiac te ADFy jak normalne dyskietki i tez nie mam pojecia jak to zrobic ... nie mowiac juz o tym ze mozna by bylo te ADFy zgrac na dyskietki i np uruchomic programy z dyskietek na amidze 500 (ktora takze posiadam) chcialem np sobie nagrac dyskietke z sysinfo aby moc dokladnie sprawdzic czy amiga jest sprawna (mam nadzieje , ze ten program do tego sluzy, a jezeli sa inne to prosze o podpowiedz)

hmmm to chyba na tyle , tak na poczatek

pozdrawiam

Oxyron
[#2] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #1

Amigowy filesystem z ROMu ma ograniczenie wielkości partycji do 2GB, można to oczywiście obejść ale po co niezorientowany ma sobie robić kłopot. Podziel sobie kartę na trzy partycje, pierwsza małą na system i dwie duże na dane, te duże nie powinny być większe niż 2GB.

Druga karta powinna być widoczna jako kolejna urządzenie logiczne, dzielisz na partycje i używasz.

Do komfortowego przenoszenia danych w twojej amidze sugerował bym przelotkę PCMCIA-CF, a w niej drugą kartę CF sformatowaną pod windowsem.


Pozdrawiam
[#3] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@RadoslawF, post #2

jezeli chodzi o adapter PCMCIA to mam taki do SD, MMC 16bit i na 5V wiec ladnie wchodzi do amisi ... nie mam co prawda karty ale mam pytanie z taka karta tez zadziala ????

co do 2 karty CF to chyba nie byla odpowiedz na moje pytanie :)
moze ktos odpowie na pytania z 1 postu :)

pozdrawiam

Oxyron
[#4] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #3

Włóż kartę SD czy jej odpowiednik i sprawdź.

Na większość chyba jednak odpowiedziałem.
Co zrobić z ADFem na Amidze ? w większości przypadków (niedosowe gry) trzeba przegrać na dyskietkę lub podstawić dla WDHLoad, w nielicznych przypadkach można je podmontować jako wirtualną dyskietkę.


Pozdrawiam
[#5] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@RadoslawF, post #4

jednak mam problemy :( sluchajcie ... :)
kupilem taki adapter na allegro, mozna do niego podpiąc 2 karty CF, wiec dokupilem sobie 2 karty CF.

adapter 2xCFIDE

W WinUAE, podzielilem na partycje jedna karte CF:
CF master:
200 MB - AmigaOS
1900 MB - Tools
1900 MB - Instalki

CF slave:
2000 MB - Gry
2000 MB - Dema

no niby wszystko ok... ale ... jak podepne karte z systemem amiga startuje i ladnie po kilu sekundach mam workbencha (bardzo szybko sie uruchamia z CF master. (dioda poprawnie pracuje)
po podpieciu 2 karty CF (CF-slave) dioda w amisi caly czas sie pali ... system startuje i sie uruchamia, ale nie widac partycji z karty CF-slave. Jak uruchomie HDToolsBox to diooda hdd w amisi gasnie i zaczyna normalnie pracowac, program HDToolsBox rozpoznaje 2 urzadzenia, nawet moge zrobic partycje na nowo ale i tak pozniej ich nie widac..cos robie zle ale nie wiem dlaczego :(

inna sprawa jest taka... ze nagle dzis (po paru dniach spokoju i odlozeniu amisi w karton ... ) wrocilem do tematu i odziwo... nie ma znaczenia czy mam wlozone 2 karty CF czy tez jedna karte CF ... dioda w amisi nie chce nawet blysnac ... (ciagle jest zgaszona) myslalem, ze moze cos z kabelkiem itd , ale to nie to... z przyczyn mi nieznanych poprostu tak sobie dioda przestala migac.
Podpiolem wiec jedyny dysk HDD jaki mam ... 60GB i dioda miga, niestety nie moge zmusic amigi aby widziala caly dysk i w sumie stworzylem tylko 5 partycji ( 1x 1GB i 4x 2GB ) w sumie na laczna pojemnosc okolo 9 GB - dlaczego tak - nie wiem - moze mi ktos wyjasni. Prosilbym tez o wyjasnienie , jak ewentualnie zmusic amige do pracy z duzym dyskiem. tak sobie mysle ze moze wloze do amisi dysk SSD 32GB tylko aby to amisia chciala widziec :)

pozdrawiam

Oxyron
[#6] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #5

Problem z CF, jest mocno prawdopodobne że interfejs CF-IDE nie pracuje poprawnie, sprawdź go z jakimś innym komputerem.

Problem z dużym dyskiem, Amigi nie obsługują poprawnie dysków powyżej 4GB, da się to obejść ale wymaga odrobinę wiedzy lub systemu w wersji 3,9. Na początek załóż partycje w pierwszych 4GB dysku i sprawdź czy poprawnie będzie działać.


Pozdrawiam
[#7] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@RadoslawF, post #6

Problem z CF, jest mocno prawdopodobne że interfejs CF-IDE nie pracuje poprawnie, sprawdź go z jakimś innym komputerem.


masz na mysli np PC ?

myslalem o zainstalowaniu workbencha 3.9 ... ale nie za bardzo wiem jak to zrobic :) mam obraz iso i 3 plpiki LHA, niestety na WinUAE nie potrafie podpiac napedu CD albo nie wiem co nie tak robie ... a tutejsze porady jakos tegpo nie obejmuja.. az dziwne :)

instalowalem tez sobie AmigaSYS for AGA no ale chyba tez cos nie tak to mi wychodzi ... myslalem, ze... jak juz sie zainstaluje i uruchomi (system z niebieskim tlem i tym fajnym menu po prawej stronie) to to samo bede mial na amisi jak tylko przeniose system na CF, a tym czasem amisia sie uruchamia standardowo (wszystko szare) no tylko ze widac ze jest wiecej programow w roznych katalogach typu utilites, system i etc.
[#8] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #7

iso zamontuj w wirtualnym napędzie, a potem dodaj ścieżkę jako twardziela w winuae..
[#9] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #7

Jeśli ten PC ma kontroler IDE to jak najbardziej.

Pewnie mnie zaraz zakrzyczą ale co tam, WB3.9 nie musisz instalować z napędu optycznego, możesz z dowolnego katalogu z odpowiednią zawartością.

Skoro co innego widzisz na emulatorze a co innego na Amidze to znaczy że albo emulator źle skonfigurowany albo skopiować partycji systemowej nie potrafisz.


Pozdrawiam
[#10] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@RadoslawF, post #9

oki sprawdzilem adapter IDECF w PC ... no i dlugo z tym walczylem... PC nie widzial zadnej karty ... dioda sie palila lub nie .. kompa zawieszalo lub nie wykrywalo kart ... zmienialem kabelek przejsciowke 3,52,5 .... i w koncu podpiolem do adaptera 3,52xCF . z zasilaniem zewn wszystko ladnie chodzi. w biosie widac cf w master i w slave .. karty mozna swobodnie sformatowac. Teraz sie zastanawiam, czy przypadkiem nie trzeba dac zewn zasialania tego adapterka w amidze.... z drugiej strony... PC nie chcial wykryc dysku HDD 2,5 cala bez zewn zasilania a miga spokojnie sobie z tym radzi.. wiec napiecie 5V w ide amidze mozna obciazyc mocniej. sprobuje podpiac +5V z amigi do tego adapterka i powiem co i jak... moze wystartuje dobrze :) lecz raczej nie wydaje mi sie aby to byl problem w koncu amiga z 2 kartamiCF laduje workbencha, w HDtoolsBox rozpoznaje 2 karty... a jednak cos nie dziala :(
[#11] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #10

Chyba ładowała.

A wiesz że w przypadku złącza 2,5 cala ,mającego 44 piny na tych dodatkowych 4 pinach jest podawane zasilanie ? jak podepniesz do złącza 40 pinowego przez przelotkę to właśnie zasilania brakuje.


Pozdrawiam
[#12] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@RadoslawF, post #11

no dobra, tylko ze amiga ma zlacze 44pin wiec zasilanie idzie z amigi po przewodzie IDE ... jezeli tak ... to w takim razie adapter jest dobry, dziala dobrze na PC , a na amidze nie chce za bardzo :(
jakies sugestie ? P.S mam tez pojedynczy adapter 40 pinowy IDE<>CF i tam mam jumper ktorym wybieram zasilanie ext/int IDE... wiec roznie jest z tymi adapterkami :)

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 14:59:46 przez Oxyron
[#13] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #12

Niektóre adaptery 40pin mają puszczono napięcie 5V na jednym wolnym pinie.
Jeśli jest możliwość najlepiej podłączyć dodatkowe zasilanie.
[#14] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #12

Zakładając ze adapter jest dobry to jest możliwość że jedna z kart CF gryzie się z Amigą lub drugą kartą.
Trafiają się też adaptery które nie dogadują się z Amigami, więcej pomysłów nie mam.


Pozdrawiam
[#15] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@RadoslawF, post #14

oki zostala ostatnia mozliwosc.... dzis to zrobie .... podepne adapter do PC, uruchowie WinUAE, dodam 2 karty jako dyski i uruchomie emulator. w emulatorze sprawdze czywidzi 2 karty i czy moge je spokojnie sformatowac, jezeli bedzie to mozliwe, to sformatuje dwie karty , zainstaluje WB, zresetuje emulator , sprawdze czy wszystko OK i przeloze caly zestaw do amigi 1200.

Czyli aby byla jasnosc, nie musze podpinac dodatkowego zasilania (+5V np ze stacji amigi 1200) do adapterka, skoro adapterek mam podpiety przewodem 44PIN?
[#16] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #15

Raczej nie, zasilanie idzie na 4 ostatnich pinach taśmy sygnałowej, ale tej przelotki jeszcze w łapkach nie miałem i skoro ma wejście zasilania i nie do końca poprawnie zadziała na samej taśmie to w ramach testu odepnij flopa i podłącz przelotkę do zasilania.


Pozdrawiam
[#17] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@RadoslawF, post #16

ku scislosci ... adapter, ktory mam posiada zlacze 44pin, oto fotka tego adapterka.


jak widac on ma zlacze 2.5 cala , ja aby podpiac go do PC musialem uzyc dodatkowej przejsciowki 3.52.5 IDE i tamta przejsciowka posiadala dodatkowe wejscie do zasilania (takie jak HDD na ATA lub CD 'molex' bodajrze to sie nazywa ).

natomiast jak widac na zdjeciu ten adapter ma 44pin i ja go podpinam tasma 2.5 cala bezposrednio z amigi do tego adapterka.

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 21:35:25 przez Oxyron

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 21:44:57 przez Oxyron
[#18] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #17

Zworka D2 opisana jako Power do czego służy ?


Pozdrawiam
[#19] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@RadoslawF, post #18

to nie zworka to dioda SMD po drugiej stronie jest D1 - active czyli ta dioda mruga gdy jest read/write. jedyny jumper jest przy zlaczu tasmy (patrzac na zdjecie to sa 2 rzedy (4 piny) od dolu zdjecia (pierwsze piny jakie widac opisane na laminacie 47) jest tam zalozona zwora i ta zwora okresla ktora karta to master a ktora to slave.

w adaptezre mam wlozone 2 takie same klarty SanDisk 4GB ... moze z tymi kartami ma problem amiga, jakie karty uzywacie ?


Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 22:04:22 przez Oxyron
[#20] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #19

a jeszcze mam jedno pytanie odnosnie pojemnosci karty CF ... gdzies wyczytalem ze 4GB to max... a jak podpinalem dysk 60GB do amigi to widziala ten dysk jako 9GB ... wiec mam pytanie mozna podpiac do amigi normalnie karte 8GB i amiga bez dodatkowych zabiegow bedzie widziala ta karte jako 8GB ? wtedy moglbym podzielic sobie na 5 partycji?

0,4 GB
1,9 GB
1,9 GB
1,9 GB
1,9 GB

mozna tak zrobic ??

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 20:16:35 przez Oxyron
[#21] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #20

Nie można.
Albo programowo przygotujesz Amigę do obsłużenia obszaru powyżej 4GB albo przy formatowaniu trzeciej partycji zamażesz sobie pierwszą.
Jak masz taką kartę pod ręką to możesz sprawdzić.


Pozdrawiam
[#22] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@RadoslawF, post #21

poniewaz meczy mnie ten temat ... i bede probowal go w koncu rozwiazac ... mam pytanie... bo teraz tak patrze , te moje karty maja predkosc zapisu i odczytu okolo 30MB/s czyli x200 (1x = 150kb/s)
czy jest taka mozliwosc, ze te karty (poniewaz sa takie same) moga sie gryzc ? moze powinienem poszukac innej karty 4GB no i teraz pytanie czy karty powinny byc tej samej predkosci tzn w tym wypadku x200 ? czy moze powinienem te karty wymienic na jakies wolniejsze ? Jakie karty CF posiadacie ??

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 23:42:06 przez Oxyron
[#23] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #22

Mam przelotkę na dwie karty, działa z nieśmiertelnymi zielonymi kingstonami z białym kwiatkiem 4 i 8GB i jakąś toshibą 4GB.


Pozdrawiam
[#24] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@RadoslawF, post #23

amozesz pokazac jaki masz adapter 2CF IDE ?
aTe Kingstony to jaka maja predkosc Read/Write ?
[#25] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #24

Wlasnie walcze z Tymi kartami i adapterem ....
no i jest tak jak bylo na poczatku...tzn:

1) Amiga sie uruchamia z 1 karta w ustawieniu master (szybko sie uruchamia i laduje system z dyskietki) nastepnie HDT00lsBox wykrywa i moge stworzyc partycje. po restarcie amiga widzi partycje jako ndos i moge je sformatowac. Dioda Led w amidze zachowuje sie normalnie tzn miga jak jest read/write.

2) Amiga sie uruchamia z 1 karta w ustawieniu slave (dlugo sie restartuje zanim na ekranie pojawi sie fioletowe tlo z dyskietka) system startuje z dyskietki w HDtoolsBox nie wykrywa zadnych dyskow. dioda LED nie swieci.

3) Amiga sie uruchamia z 2 kartami (jedna jako master i druga jako slave (szybko sie uruchamia laduje system z dyskietki) nastepnie HDToolsbox wykrywa 2 dyski jako scsi id 0 i id1) programem niby moge zrobic parycje ale po restarcie nie widac zadnych dyskow :( Dioda led swieci przy starcie caly czas, gadnie dopiero podczas identyfikacji dyskow podczas przeszukiwania dyskow programem HDTooslBox. pozniej miga dobrze tylko podczas read/write.

po tych wszystkich kombinacjach sprobowalem zrobic takie cos, wlozylem karte do adaptera i ustawilem ja jako master, uruchomilem amige sformatowalem partycje na karcie, nastepnie zrobilem to samo z druga karta (aktualnie sie formatuje). To co jest dziwne ..HDToolsBox zrobil te partycje gdy karty byle dwie wlozone do adaptera IDE CF, niestety nie bylo widac tych partycji po restarcie systemu. Teraz jak sformatuje te partycje na 2 kartch to sprobuje uruchomic amige z 2 kartami w adapterze ... wiedzac ze partycje sa sformatowane w FFS.

mysle jeszcze aby kupic inny adapter CF IDE , ktory by poprawnie dzialal z 2 kartami, no i ewentualnie inne karty CF. juz sam nie wiem jak zrobic aby bylo widac 2 karty CF i wszystkie partycje:(
[#26] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #24

Tani adapter podobny do tego: http://allegro.pl/adapter-przejsciowka-ide-karta-cf-i2537569450.html
tylko z wlutowanym drugim slotem na kartę, posiada też diody pokazujące pracę kart, swojego czasu reklamowali go jako umożliwiający obsługę dwu kart CF jako jednego dysku co okazało się nieprawdą.
Karty CF mam wolne, wyciągają połowę prędkości zwykłego HD.


Pozdrawiam
[#27] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@RadoslawF, post #26

Czyli uzywasz adaptera 40 pinowego i osobno zasilasz karty ?
zgadza sie ???

mam taki adapter "Hard Disk Kit 3,5' firmy Elsat ... to jest wlasnie adapter 44 pin 2,5' 40 pin 3,5' do tego mozna podpiac juz normalny dysk lub CD no i Twoj adapter - tylko jak zauwazyles .. takie rozwiazanie wymaga zasilania zewnetrznego.
[#28] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #27

Tak, całość jest w plastikowej towerce infiniti a do zasilanie musiałem polutować kabelek/przelotkę bo końcówka do zasilania flopa była tylko jedna w zasilaczu.


Pozdrawiam
[#29] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@Oxyron, post #25

Hmm A jak formatujesz karty? Spróbuj z włączonym koszem - trashcan.
[#30] Re: A1200 + 2CF 4GB i zwiazane z tym problemy :)

@11MASTEr, post #29

dzis otrzymalem drugi adapter IDE na 2xCF no i tutaj to juz w ogole masakra, amiga sie nie chce uruchomic z 2 kartami :(

Zauwazylem ze ogolnie mam problem gdy karta jest np w slocie jako slave, a np w master nie ma niczego, wtedy jak amiga sie uruchomi i uruchomi wb 3.1 nastepnie uruchomie HDTOOLBox to nie widzi zadnych dyskow.... teraz tak sobie mysle ... moze podpiac a dyski ide do amigi na zewn zasilaniu i sprawdzic w czym problem... :( ogolnie mowiac rece opadaja za zadne skarby nie moge uruchomic 2 kart CF :( Zapytam wiec dla pewnosci, mozna do A1200 podpiac bez zadnych przerobek 2 urzadzenia IDE ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem