kategoria: A1200
[#1] Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.
Ze względu na trudności z rozszerzeniem mojej A500, sprawiłem sobie A1200 - teraz ten sprzęcik gości na moim biurku niestety goły jak go C= stworzył. Moje pytanko, na rynku jest o niebo więcej rozszerzeń do A1200 niż do staruszki A500, ale co kupić? Wiadomo im szybciej tym lepiej, tylko jak amigę używam tylko do zabawy, WHDLOAD i takie tam, zatem co koledzy radzą, by było fajnie i nie kosztowało tyle co samochód?
Aha i czy bawić się ze zmianą kick3.0 na 3.1? Ma to jakiś sens? Czytałem, że pod kick3.0 da się używać workbench 3.1, ale może i on w wersji 3.0 wystarczy do zabawy ?
PS. Czasami trafiają się turbiny apollo - czytałem dużo złego o nich, ale ceny są znacznie niższe niż blizzardów...
Dziękuję za radę i pozdrawiam.
[#2] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #1

Wszystko zależy od tego jaką ilością gotówki dysponujesz.
Moim zdaniem powinieneś się zainteresować nowym turbem ACA1231 - do WHDLoad i gier w zupełności powinno wystarczyć. Ewentualnie na początek poszukaj innej karty z prockiem 030.
Co do ROMu to WB 3.1 pójdzie na kickstarcie 3.0, problemy będą z WB3.9, ale można je obejść przy dodatkowej pamięci.

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 11:42:09 przez mallorn
[#3] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@mallorn, post #2

Dziękuję za odp, kasy wiadomo zawsze jest mało, ale też zastanawiałem się nad ACA1231, z tego co tam czytałem jest możliwość ewentualnego zmapowania kick do ramu, tylko jaki to ma sens ? Bo chyba 3.9 na 030 nie jest najlepszym rozwiązaniem - mam rację ? Swoją drogą czasami widać na aukcjach 060 za ok 1800 zł, z jednej strony to raptem 2.5 raza więcej niż to 030, ale czy ma sens ? Co do kasy, to ewentualnie puszczę turbine z a500 i wpakuję się docelowo w a1200, szczególnie jak padł mi kontroler a590. Chyba zostawię sobie gołą a500 a inwestować bede w nową...
[#4] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #3

3.9 na ACA będzie śmigał. Czy 060 ma sens? Pewnie że ma, zależy co będziesz chciał na swojej ami uruchamiać. Do whdload ACA wystarczy w zupełności.
[#5] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@fazior, post #4

Co do sensu 060 bardziej chodziło mi o wykorzystanie, czy poza programami użytkowymi (a ja nie ukrywam przede wszystkim bawię się whdload) mogę trafić na pozycję która popsuje mi humor kiedy pod maską będzie 030 (mówię o klasykach na amigę, nie dyskutujemy o quakeopodobnych)?
Powiem, że jak do a500 dołożyłem 020 to już poczułem wiatr w żaglach, ha, ha.
[#6] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #5

exodus, napalm - tyle mi przychodzi do glowy z niedumowych:).
[#7] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #3

Miałem ACA 1230/42 z kickiem 3.0 i OS 3.9 - żadnych problemów, gierki pod WHDLoad śmigały, mapowanie 3.1 na początku s-s i działa. Natomiast problemy pojawiły się po dodaniu Mediatora, 1230 nie chciała z nim współpracować.
[#8] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@Jenot, post #7

A może zapytam z innej strony, który z akceleratorów będzie poprawnie pracował w desktopie? 030 wiem że na pewno, a jak 040 (tutaj są różne opinie) no i 060 oraz ppc? Pytanie o PPC jest w sumie retoryczne, bardziej z ciekawości bo na to na pewno nie będę miał kasy, ale 040, a może i 060 (jakbym zastawił rybki i psa oraz upłynnił turbo z a500, elbox ram i kcs ...) Więc jak? W grę wchodzi tylko karta do desktopa (jakoś amiga w tower mi nie pasuje nie tak ją pamiętam z dzieciństwa). A i jak już będę polował czy pchać się w apollo, bo ona występuje na rynku znacznie, znacznie częściej niż blizzard...

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 12:33:02 przez posylus
[#9] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #8

Większość 040/060 powinna w desktopie pracować bez problemu (no może z jakimś dodatkowym radiatorem bez klapki coby się komp nie grzał za bardzo) no chyba, że kupisz tak jak ja Apollo 060 z dodatkowym gniazdem SIMM (karta wtedy się nie zmieści pod klapkę). O PPC się nię wypowiadam - nie miałem.
A Apollo? Działa bez problemów, tylko przypadkiem nie pchaj się w SCSI bo działa ponoć tragicznie w porównaniu z Blizzardowym.

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 12:40:59 przez Jenot
[#10] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #8

Wszystkie do 030 i 060 powinny, przynajmniej temperaturowo wytrzymać. Czterdziestki nie wkładalbym do desktopa. Jeśli lubisz stare gry, to proponowałbym ci szybkie 030. Nie wiem, może tylko ja tak mam ale pod WHDLoad wszelkie wektorówki (które bardzo lubię) chodzą mi płynniej na 030 niż czymkolwiek innym.

Jeśli zaś chcesz nowsze gry 3D i demka, to tylko sześćdziesiątka. Wogóle nie pchałbym się w 040.
[#11] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@_arti, post #10

Czyli wiemy już więcej: 030 albo od razu 060. Ok, co to oznacza szybką 030, czy aca1231 wpada pod szybka ? Co do 040 to spytałem się bo cena nowej a1231 i używanej apollo 1240 potrafi być zbliżona...
[#12] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #11

Jeżeli Apollo 1240 ma Machy 131 to w prosty sposób można ją upgrade'ować do 060.
A ACA 1231 to szybka karta z dużą ilością naprawdę szybkiego Fast RAM.
[#13] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@Jenot, post #12

"Jeżeli Apollo 1240 ma Machy 131 to w prosty sposób można ją upgrade'ować do 060. ", rozumiem zatem że to loteria albo kupimy i mamy farta, albo nie i nie da się zmienić na 060. Czy aby ten Mach131 to nie ten układ, który regularnie pada w tych kartach i była prośba do Jensa o jego upublicznienie ?
[#14] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #1

[#15] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@Dorian3d, post #14

Najlepsza z procesorem 030.
Biorąc pod uwagę po ile sobie niektórzy za nią życzą na allegro niech lepiej kupi którąś z ACA.


Pozdrawiam
[#16] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@Dorian3d, post #14

Najlepsza, czy najpopularniejsza/stabilniejsza ? Ehh wiem, że teraz prowadzimy popularno-naukowe dewagacje, ale ciekawy jestem dlaczego uważasz tą kartę za najlepszą, przecież jest wiele innych szybszych w podobnej cenie np:
1. nowa aca1231
2. używane apollo 1240
Dzisiaj za b1230IV ludzie chcą więcej niż za nową aca1231 i niewiele mniej niż apollo 1240. Czy w kompie nie liczy się prędkość? A aca1231 podobno jest znacznie bardziej stabilna w dziwnych konfiguracjach niż poprzedniczka aca1230...
[#17] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #3

Bo chyba 3.9 na 030 nie jest najlepszym rozwiązaniem - mam rację ?


Ja jestem usatysfakcjonowany prędkością działania OS 3.9 na mojej 030 a mam ustawiony hi-res. Karta jest w desktopie. Grzeje się, bo ma się grzać, ale nic nie dymi ani się nie topi ;)

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 14:50:53 przez Duracel
[#18] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@Duracel, post #17

To pytanie, jeżeli miałbyś kupić za dajmy na to 800zł turbinę 030, albo się szarpać i dołożyć tysiaka do 060 skusiłbyś się ?
[#19] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #18

400
[#20] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@Dorian3d, post #19

Pudło - była cena minimalna, więc nie zaliczamy 400 zł za B1230 OK Wydaje mi się, że aktualna cena to ok 600 zł, niektórzy liczą sobie ok. 800 co wydaje się sporo bo cena aca1231 z przesyłką do Polski to ok 800 zł. Za 400 łykam dzisiaj
[#21] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #5

Ja mam 040 i do WhdLoad jest ok jeśli chodzi o wydajność.

Problemem jest jedynie kapryśność procka 040 przy starych grach.
[#22] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@Hubez, post #21

Czyli 040 jest mniej kompatybilny z softem niż 030, czyli 060 tym bardziej ?
[#23] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #22

jeżeli chodzi o apollo 40 to nie tylko przy grach ale też przy zabawie programami muzycznymi
a zwłaszcza jak używamy kart muzycznych .
Na przykład Delfina szmata zawsze się wiesza , miałem około 20 - 25 kart apollo 40 (oczywiście nie na raz).
Testowałem je z rożnymi wersjami płyt głównych i nie chce mieć więcej żadnej apollo 40. Mam tylko jedną apollo 60



Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 15:27:03 przez Dorian3d
[#24] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@Dorian3d, post #23

" Delfina szmata zawsze się wiesza" - miłość amigowca ha, ha, ha Ale do brzegu - rozumiem że z apollo 1260 jesteś zadowolony ? Pytanie, czy można je tak jak blizzard 1260 tymczasowo wyłączyć by mieć 020 ?
[#25] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #24

Z tego ficzera (wyłączania turbo) praktycznie nikt nie korzysta, bo wyłączasz całą kartę wraz z pamięcią i jak przetrzymasz wszelkie komentarze systemu że blizzkick wywalił błąd nr. ... to staniesz przed komputerem z zawrotną ilością 1MB wolnej pamięci.
A w czasach WDHLoad gier z dyskietek nikt rozsądny nie odpala.


Pozdrawiam
[#26] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@RadoslawF, post #25

To te karty do A1200 nie mają czegoś takiego jak mój m-tec020, że przełącznikiem fizycznie odłączam turbinę i po włączeniu amigi mam golasa a500, bez żadnych programowych udziwnień ?
[#27] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #26

Blizzardy tak mają, tylko wyłącznik nie jest mechaniczny, ale potem system wczytujesz z HD a wszyscy ustawiają go pod nowy procesor i jakąś tam ilość pamięci fast, w efekcie po po wyłączeniu karty masz gołą A1200 z zajętą połową Chipu.


Pozdrawiam
[#28] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@RadoslawF, post #27

Rozumiem, ale w sumie jak zostało powiedziane poprzednio w dobie whdload nie ma sensu bawic sie w taką kompatybilność?. Dobrze dziękuję za rady. Podsumowując, wybór jest następujący:
1. dobre 030 (tutaj rządzi chyba aca1231)
lub worek kasy i 060 (nie ma znaczenia blizzard 1260 lub appolo 1260)
3. BPPC ze względu na obłędną cenę nie podlega dyskusji, ale wydaje mi się, że na potrzeby klasyka w zupełności wystarczy 1260, prawda?
[#29] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@posylus, post #28

Ja niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem 060 na cyberstormie, i mogę powiedzieć tylko że demka pod whdload swirowały na 040 gry również, teraz potestowałem to samo na cyberstormie mk2 i wszystko chula ja ta lala :)

Zero problemów, czrerdziestka jest be
[#30] Re: Turbo / Ram do nowej przyjaciółeczki.

@QUAD, post #29

Z drugiej strony 040 bije na głowę 030, a w dzisiejszych czasach, kurczę ciężko jest psioczyć na 040, bo trafienie 060 to loteria jak licho. Mimo wszystko przymierzam się do 030, ale będę miał rozbiegane oczy za jakąś 060 - dowolną bo teraz tak sucho, że i apollo trafić to sztuka (tak jak 030 w dobrej cenie pod a500)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem