kategorie: CDTV, Sprzęt
[#1] ROM 3.1 w CDTV
Potrzebuje do mojego kolejnego projektu ROM 3.1, który bezproblemowo będzie działał w CDTV, wraz z jej napędem CD. Żeby nie było - naczytałem się trochę ale istniejące rozwiązania nie do końca mi odpowiadają.

Czy da się tak zaprogramować kickstart i zaprojektować cały przełącznik tak, ażeby:
- pokazywało się normane boot-menu 3.1?
- można było zabootować z dyskietki FFS przy takim wynalazku?
- urządzenie CD0: byłoby od razu widoczne i możnaby z niego wystartować system?

Czy ktoś jest mi to w stanie zrobić? ;) Wystarczy by było samo 3.1. Nie potrzebuje 1.3.




Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 01:55:38 przez _arti
[#2] Re: ROM 3.1 w CDTV

@_arti, post #1

Mam taki przełącznik ale to 3.0 niestety. Nie potrafię go uruchomić na CDTV. Na A 500 działa normalnie.
Ma takie przełączniki własnie żeby działał CD-ROM. Zdjęcie z Graffiti


Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 08:25:22 przez Dark_luke
[#3] Re: ROM 3.1 w CDTV

@_arti, post #1

Jedynym najprostrzym rozwiazaniem tego problemu jest aktualizacja CDTV BOOT-ROMu do wersji 2.30.
Pliki wsadowe z ta wersja mozna pobrac legalnie z internetu.
[#4] Re: ROM 3.1 w CDTV

@Phibrizzo, post #3

I co to konkretnie daje? Mogę wtedy użyć dowolnego przełącznika kickstartów i będzie działać CD0: ?
[#5] Re: ROM 3.1 w CDTV

@_arti, post #4

Ta wersja CDTV-BR oprocz tego ze zostaly poprawione tez inne bledy ma na zadanie lepiej wspolpracowac z innymi KickSatratami (podejrzewam ze w starszych tez to zauwazono i poprawiono). Kiedys byla taka stronka cdtv.ork.uk na ktorej bylo to dokladnie opisane, jednak teraz nie moge jej znalezc. Z mojego doswiadczenia wiem ze z moim kickiem 3.5 dziala bez problemu. I moge stwierdzic na pewno ze:
1. Kick 3.5 i nowy Boot ROM nie gryza sie i przy uruchomieniu pokazuje sie normalny kreciolek CDTV i nie wystepuje reset CDTV jak nie ma dyskietki lub plyty w napedzie
2. Player muzyczny dziala a nie zawiesza sie zaraz po uruchomieniu
3. Boot-Menu da sie wywolac jednak wciskanie dwoch klawiszy myszy po resecie nic nie daje.
Aby tak sie stalo musi byc jakis nosnik w ktoryms z napedow.

Czy poprawie dzialaja dyskietki FFS to nie wiem bo nie sprawdzilem. Jakos mi to nie przyszlo w pozniejszym czasie do glowy bo zawsze startowalem system z plyty CD (hadeka sie jeszcze nie dorobilem).
Absolutnie nie wiem jak zachowuja sie oryginalne plyty z grami. Czy nowy CDTV BR nawet z Kickiem 1.3 nie powoduje jakis problemow.
[#6] Re: ROM 3.1 w CDTV

@Phibrizzo, post #5

Kiedys byla taka stronka cdtv.ork.uk na ktorej bylo to dokladnie opisane, jednak teraz nie moge jej znalezc.


Raczej cdtv.org.uk ;)
[#7] Re: ROM 3.1 w CDTV

@Dopuser, post #6

Mala literowka z mojej strony, to fakt. Ale jak widac, niewiele zostalo z tej strony :(
[#8] Re: ROM 3.1 w CDTV

@_arti, post #1

Kiedyś znalazłem takie rozwiązanie: link
Trochę trzeba polutować, ale programuje się tylko jedną kostkę i na niej jest kickstart i extended rom. Podobno ciężko jest dostać epromy takie na których można by zaprogramować extended rom i byłyby zgodne z tymi w CDTV.
[#9] Re: ROM 3.1 w CDTV

@Maniu, post #8

Fajne rozwiązanie. Epromki sa łatwo dostępne na ebay.
Ma ktoś doświadczenie i mógłby "zrobić zawartość epromu" dla tego 27C160 (gdzie wejdzie tego 2 x więcej) ... to moze bym sobie to tez wmontował do CDTV.
[#10] Re: ROM 3.1 w CDTV

@stryker, post #9

Coś czuje, że ten projekt mnie przerasta...
[#11] Re: ROM 3.1 w CDTV

@_arti, post #1

Witam.

Dwóch prawdziwie niesamowicie utalentowanych elektroników stworzyło dla mnie coś co pozwala odpalić 3.1 razem z CD i tak by działał również dysk twardy na CDTV.

Wszystko działa u mnie wyśmienicie pod ClassicWB.

Pozdrawiam
[#12] Re: ROM 3.1 w CDTV

@R_J_MacReady, post #11

Dobra SWAP BYTE można zrobić w Willemie: http://eab.abime.net/showthread.php?t=46636
Tak więc potrzebuje tylko plików z opisu "ext rom 1.0 + KS 1.3 and 2.07 + KS 3.1."
Zamawiam kilka sztuk 27C160... (które podpasują też do A600)

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 08:39:28 przez stryker
[#13] Re: ROM 3.1 w CDTV

@stryker, post #12

Rozumiem, że jesteś w stanie to zrobić? ;)
[#14] Re: ROM 3.1 w CDTV

@_arti, post #13

Tak, ale robiąc to wpierw na swoim egzemplarzu :)

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 13:14:57 przez stryker
[#15] Re: ROM 3.1 w CDTV

@stryker, post #14

Mógłbyś mi to wycenić?
[#16] Re: ROM 3.1 w CDTV

@_arti, post #15

[#17] Re: ROM 3.1 w CDTV

@stryker, post #16

Jak coś to mam trochę zbędnych 27C800 i 27C400.
[#18] Re: ROM 3.1 w CDTV

@stryker, post #16

Przepraszam za ingnorancje - a jakaś płytka, podstawka? To nie jest potrzebne?
[#19] Re: ROM 3.1 w CDTV

@tom256, post #17

Poszło PW w sprawie 27C800
[#20] Re: ROM 3.1 w CDTV

@_arti, post #18

http://eab.abime.net/showpost.php?p=377129&postcount=6
te linki z jpg'ami z tego postu widział ? Jaka płytka ?
[#21] Re: ROM 3.1 w CDTV

@stryker, post #20

"Widział" ale myślałem, że Toniemu się po prostu nie chciało i zrobił jak zrobił. Jak tak nie lubię lutować nic na płycie Amigi... Taka podróż w jędną stronę
[#22] Re: ROM 3.1 w CDTV

@_arti, post #21


Mam mały problem z wyborem kickstartów...
1) kick 1.3 rev 34.5 mam kilka rodzajów .... co one oznaczają ? Niektóre mają 256Kb inne 512KB. Który wybrać ? Ma ktoś opis ?
2) kick 3.1 rev 40.63 ... to maksymalny numer który pójdzie na cdtv ?? Mam 4 różne romy odpaliły mi sie na emulatorze z cd extended rom 2.30 lub 2.7 - tylko dwa.... [!] i [h ShapeShifter] czym one się różnią ?
3) dla kicka 3.1 jaki extended rom najlepiej wybrać ? 2.30 czy 2.7 ?
4) czym sie rozni w extended rom v1.0 - plik z i bez [!] na końcu ?
Całość można zobaczyć na powyższym obrazku....
Mam już pamięć eprom ale coś mi nie bangla :) podejrzenia są na wsad... (złe pliki) dlatego czekam na wasze porady :) lub za wolny 74LS02 .... (nie mam jeszcze wersji F u siebie)
[#23] Re: ROM 3.1 w CDTV

@stryker, post #22

1. to spis zawartości katalogu "Modified" tyle ze brak opisu przez kogo i do czego zmodyfikowane. Skorzystaj z oryginalnych z katalogu "KS-ROMs".


Pozdrawiam
[#24] Re: ROM 3.1 w CDTV

@RadoslawF, post #23

racja :) dzięki za wskazówkę
[#25] Re: ROM 3.1 w CDTV

@stryker, post #24

Dobra mam juz układ w wersji "F" i ext rom 1.0 z kick 1.3 ruszyło.
Ale kick 3.1 z katalogu KS-ROMs "Kickstart v3.1 rev 40.63 (1993)(Commodore)(A500-A600-A2000).rom" nie chodzi :) ani na cdtv ani na emulatorze winuae ... czy jako a500 czy cdtv....
Coś z tym plikiem nie tak ?
Tak jak pisałem wersja z [!] i [h ShapeShifter] chodzą.... ale co one mają w sobie ? Ktoś wie ?
Najbardziej zależało by mi na tym oryginalnym ale w necie to same lipne pliki są....
Ktoś pomoże ?
[#26] Re: ROM 3.1 w CDTV

@stryker, post #25

Ja na emulatorze odpalałem z kickstartem "KS ROM v3.1 (A500,A600,A2000) rev 40.63 (512k)" i extended romem v2.30 i działa bez problemu. Nawet udało mi się pod to stworzyć obraz bootowalnej płyty z systemem 3.1 - tak kiedyś na przyszłość jakby mi się udało rozbudować CDTV i stworzyć maszynę do WinUAE :) Na pewno jak Ci się uda zaprogramować kość to się uśmiechnę w tej sprawie do Ciebie :D A póki co mogę Ci wysłać na maila te romy na których odpalam na emulatorze.
[#27] Re: ROM 3.1 w CDTV

@Maniu, post #26

Maniu podesłałeś :) ale ten 3.1 ma w nazwie [!] - taki też mi działa:) ale czym ten dopisek konkretnie się różni od wersji bez tego wykrzyknika ? :)

Jeszcze jedno orientuje się ktoś jak się przełączać w tej przeróbce pomiędzy extr rom a kickiem ? Bo odpalanie gier z dyskietki bez dodatkowego ramu z ext rom zabiera sporo pamięci i gry coś się nie chcą dobrze wczytywać....
[#28] Re: ROM 3.1 w CDTV

@stryker, post #27

Za http://www.tosecdev.org/index.php/tosec-naming-convention


Known Verified Dump - [!]

Image has had multiply person/multi dump verification to confirm it is a 100% original and correct dump. This is currently only used in the ancillary TOSEC-ISO branch.

The variants are:

[!] - Verified good dump
[#29] Re: ROM 3.1 w CDTV

@stryker, post #27

Wydaje mi się, że tak samo jak przed przeróbką: czyli rozwierając zworkę J15 - wtedy CDTV nie wczytuje danych extended rom. Przydałby się jakiś dodatkowy ram, bo 1mb na whdload to mało :(
[#30] Re: ROM 3.1 w CDTV

@Maniu, post #29

Tu masz dodatkowy ram dla CDTV: http://www.amibay.com/showthread.php?t=34580
Ktoś z was to ma/miał/widział ?

Z tą zworką to niestety nie działa gdy ją wyjmę "widzę ciemność" - jakieś pomysły ?

Co do Kicka 3.1[!] z odpowiednim extrom to:
- przy 2.3 po włączeniu przez 2 sekundy mam ciemność po czym pokazuje się płytka i po chwili zmienia się wszystko w tryb jednokolorowy pomarańczowy kolor. Gdy wejdę do odtwarzacza i wyjdę obraz jest oki. Co jeszcze zauważyłem że po jakimś czasie następuje reset :)
- przy 2.7 wszystko wygląda oki

Jakieś pomysły ?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 12:06:51 przez stryker
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem