kategoria: CDTV
[#31] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@zyga64, post #29

Multiplexery już ogarnąłem. Nie mogę tylko rozgryźć jednej rzeczy.

33 A17 IN HI 68000 CPU Address
34 A18 IN HI 68000 CPU Address
35 A19 IN HI 68000 CPU Address
36 A20 IN HI 68000 CPU Address
37 A21 IN HI 68000 CPU Address
38 A22 IN HI 68000 CPU Address
39 A23 IN HI 68000 CPU Address

to są wyprowadzenia z GARY

Address Range Bank
000000-1FFFFF BANK0
200000-9FFFFF BANK14 (1 through 4)
A00000-BFFFFF BANK5
C00000-DFFFFF BANK6
E00000-FFFFFF BANK7
C00000-C7FFFF ERAM (expansion RAM, qualified by GO)
D80000-DB0000 NNAC (non auto config for RTC)
E00000-E7FFFF NROM
FB0000-FFFFFF NROM
000000-1FFFFF NROM if OVR asserted

a to zakresy adresów

i nie wiem jak to ze sobą połączyć. Pinów jest 7, a zakresów 10 i nie doczytałem się jak się ustawia kombinację do "zaklepania" zakresu.
[#32] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@ExciterELB, post #31

Zaprojektowałem, zbudowałem, zaprojektowałem PCB i działa świetnie... w C64.. pora na większe wyzwanie.


Pinów jest 7, a zakresów 10 i nie doczytałem się jak się ustawia kombinację do "zaklepania" zakresu.


Żartujesz prawda ?
[#33] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@zyga64, post #32

Nie, nie miałem do tej pory do czynienia z adresowaniem.

Próbuje doczytać to z tej strony: http://www.devili.iki.fi/mirrors/haynie/systems/amiga2k/docs/gary.txt

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 12:45:30 przez ExciterELB
[#34] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@ExciterELB, post #33

Proponuję poanalizować schematy rozszerzeń pamięci nie tylko dla Amigi (dla c64 też), problem z adresowaniem powinie trochę się rozwikłać. Polecam też tą książkę: http://allegro.pl/mikrokomputer-andrzej-rydzewski-i2974873950.html. Bardzo przystępnie napisana.

BTW. Obszar pamięci Fast ($200000-9FFFFF) nie jest adresowany przez GARYego, tylko bezpośrednio przez procesor. Stąd pochodzi jego nazwa. W związku z tym układy specjalizowane jej nie 'widzą', widzą tylko pamięć CHIP.
[#35] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@zyga64, post #34

a w międzyczasie znalazłem na tym forum takie zdanie:

"gdyż kontroler pamięci adresuje grupę kości należącą dla danego obszaru pamięci " - napisał rafgc w jednym z tematów

czyli mam z tego rozumieć, że adresu nie "nie wysyła" tudzież nie ustawia się w/do GARY (ani procesora tak jak napisałeś), tylko to procesor napotykając na rozszerzenie w czasie łańcucha AUTOCONFIG przypisuje obszar DO napotkanej pamięci?

Może uda mi się dzisiaj rozrysować schemat na bazie tego co mam. Na razie szukam zamiennika bramek i niby znalazłem, ale w wersji HCT i mają za mały czas propagacji w porównaniu do oryginalnego LS zastosowanego w A590 (bo na jego schemacie rozkminiam zasadę budowy rozszerzenia).
[#36] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@ExciterELB, post #35

Odpuść sobie narazie Autoconfig, postaraj się na początek zrozumieć to: http://www.amiga-service.info/projekte/bilder/m68k2mb/manual_eng.pdf

A tutaj wątek jak powstawało to rozszerzenie: http://www.a1k.org/forum/showthread.php?t=13947

Poczytać choćby przez google translatora.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 15:36:45 przez zyga64
[#37] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@ExciterELB, post #35

Na razie szukam zamiennika bramek i niby znalazłem, ale w wersji HCT i mają za mały czas propagacji w porównaniu do oryginalnego LS zastosowanego w A590 (bo na jego schemacie rozkminiam zasadę budowy rozszerzenia).


Jakby był za dużu czas propagacji - to wtedy miałbyś problem. Jak jest mniejszy to lepiej (chyba że ktoś coś uzależniał od jakichkolwiek opóźnień).

Wracaj na nasze 8 bitowe komodorowe poletko ;) Zyga dobrą knigę Ci polecił - ale tam z tego co pamiętam o Z80 chyba piszą ;) "Mikroprocesor 6502 i jego rodzina" Kruszyński i Kulpa - tam też jest sporo podstawowych informacji. Możesz też rzucić okiem na schematy stacji 1541 - tam dekodowanie adresów jest zrobione "tradycyjnie" - dekoderem (a nie GAL/PAL/PLA czy inny gate array).
[#38] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@konrad_0x42, post #37

Źle się wyraziłem :) oczywiście chodziło o zbyt długi czas propagacji :)

C64 na razie musi odpocząć, bo CDTV się obraziła, że zbyt dużo czasu poświęciłem na 64, a ona stoi taka samotna i świeci tylko zegarkiem :D

A teraz zabieram się za lekturę :)
[#39] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@ExciterELB, post #35

Znaczy się, HCT masz wolniejsze niż LS ?
A czy sprawdzałeś datasheety konkretnych producentów ? Może się okazać, że będą miały taki sam czas propagacji, albo HCT będzie nawet trochę szybsze - to akurat zależy od producenta.
[#40] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@konrad_0x42, post #37

Zyga dobrą knigę Ci polecił - ale tam z tego co pamiętam o Z80 chyba piszą

Zgadza się. Ale jest tam łagodne przejście do podstaw techniki cyfrowej do budowy komputera. I o adresowaniu ZTCP też chyba było.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 17:23:35 przez zyga64
[#41] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@konrad_0x42, post #39

Porównywałem PDF-y obu układów i HTC był wolniejszy od LS
[#42] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@ExciterELB, post #35

Gary ma w sobie dekoder adresów, 7 linii adresowych to wystarczająca ilość by określić wybrany obszar, który jest rozpoznawany w zależności od stanu tych linii adresowych, np gdy A23, A22, A21 mają stan 0 to znaczy, że jest aktualnie wybierany obszar 0-1FFFFF, pozostałe obszary mają inne kombinacje, które możesz sobie sam ustalić po konwersji zakresów na kod binarny.

czyli mam z tego rozumieć, że adresu nie "nie wysyła" tudzież nie ustawia się w/do GARY (ani procesora tak jak napisałeś), tylko to procesor napotykając na rozszerzenie w czasie łańcucha AUTOCONFIG przypisuje obszar DO napotkanej pamięci?

Gary na podstawie stanu adresów z procesora aktywuje układy tak, że pojawiają się one na szynie w odpowiednim obszarze, procesor nie wie co znajduje się pod danym adresem, wie to tylko program który wykonuje jakąś operacje na danym zakresie.

Autoconfig to prawie zwykły ROM (za wyjątkiem zapisywalnych rejestrów jak wyłączanie rozszerzenia albo rejestru przypisanego adresu - które i tak w większości przypadków rozszerzeń pamięci się pomija), który pojawia się do odczytu w określonych warunkach, nie jest potrzebny do działania, umożliwia jedynie automatyczne dodanie do systemu urządzenia po resecie. Możesz sobie zrobić autoconfig, w którym system przypisuje adres do pamięci i na tej podstawie konfiguruje dekoder, w praktyce jednak się to ignoruje, ponieważ pamięć fast jest dodawana automatycznie od adresu $200000.

Widziałeś to: http://aminet.net/package/docs/hard/8meg ?

Co zrobiłeś do C64?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 19:32:00 przez rafgc
[#43] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@ExciterELB, post #41

w praktyce niema to żadnego znaczenia, przynajmniej dla A590, wymieniłem w nim wszystkie układy na HCT całkiem niedawno, mniej prądożerne są, bo to CMOS-y więc i nie grzeją się jak LS i to tyle, wszystko hula elegancko.
[#44] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@rafgc, post #42

Wielkie dzięki za naświetlenie tematu.

Do C64 nic wielkiego i szczególnego. Zrobiłem sobie przeróbkę magneciaka do wgrywania gier z telefonu (i to samo wcześniej zrobiłem z Atari) i zaprojektowałem sobie sam PCB pod SD2IEC (budując przy okazji programator ISP, bo nie miałem :) ), ale dzięki nawrotowi zamiłowania do starych klasycznych kompów z dzieciństwa w końcu ruszyłem z kopyta w pogłębianiu wiedzy elektroniczno cyfrowej. I tak mój warsztat wzbogacił się o porządną stacje lutowniczą, Willema (i inne mniej skomplikowane programatory), kasowarkę UV i ukochane CDTV, które miałem za dzieciaka :)
Lutownicą macham od 6 roku życia, ale z wiedzą to stałem w miejscu. Głównie budowałem z gotowych schematów. (taki mały offtop, ale zawsze byłem otwarty na ludzi :) )
[#45] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@zyga64, post #36

Zrobilem cos podobnego kiedys:

http://www.ppa.pl/graffiti/obrazek/1611/pamiec-fast

Nawet jedna osoba poprosila mnie o dokumentacje do tego. Jednak nie wiem czy osoba ta probowala zrobic cos podobnego na wlasna reke. Jakby bylo wieksze zainteresowanie to plany te moge udostepnic np w galerii.

Ponadto, w projekcie do ktorego linka zapodales, autor bardzo sprytnie rozwiazal sprawe sygnalem z R/W. Sam bym na to nie wpadl.
[#46] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@Kilos, post #43

Czasy propagacji i szybkość przełączania to cecha serii a nie ogółu. Każda wytwórnia produkuje układy scalone według swojego layoutu i proces technologiczny też się nieznacznie różni (czasem bardzo). Jeszcze większe cyrki są w przypadku firm "fabless". Fakt, że na dwóch scalakach jest nadrukowany ten sam typ znaczy tylko tyle, że mają ten sam pinout i funkcjonalnie są odpowiednikami.
[#47] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@_luk, post #46

jeśli jakaś manufaktura produkuje układy drastycznie odbiegające parametrami od ogólnej specyfikacji to należy jej życzyć powodzenia na rynku
Mówimy o rodzinie układów z serii 7400 i po to dana podrodzina logiczna jest oznaczona jako np. HC żeby było wiadomo, że jest to high speed CMOS i jest parametrami zbliżony do LS, a np. HCT dodatkowo operuje na poziomach TTL etc. etc., co nie zmienia faktu, że czytanie datasheet-ów to dobry zwyczaj
[#48] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@Kilos, post #47

Przewrotnie napiszę, że o powodzeniu na rynku decyduje cena :) ... c'est la vie. Dlatego, tak jak napisałeś, należy pilnie studiować to co producenci wypisują na temat swoich wynalazków.
[#49] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@zyga64, post #36

Pragnę tylko dodać, że nie olałem tematu i jestem w trakcie budowania :)
W prawdzie idzie to trochę powolnie gdyż czas mam dopiero popołudniami a i spać kiedyś trzeba, ale już zostało tylko doprowadzenie linii A1:A8 do pamięci :)
[#50] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@ExciterELB, post #49

Prototyp nr.1
Niestety nie zadziałał. Powód raczej znany - schemat nie dał się zaadoptować do posiadanych kości pamięci.

[#51] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@ExciterELB, post #50

No kosmos
[#52] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@BULI, post #51

Kosmos to by był gdyby to zadziałało :D
[#53] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@ExciterELB, post #50

Niech zgadne. Chciales zaadaptowac dynamiczne kosci pamieci typu D-RAM? Uklad ktory byl podlinkowany byl zbudowany na pamieciach S-RAM.
[#54] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@Phibrizzo, post #53

Njieee.... układ na schemacie obejmował A0:A16 a ja miałem kości z wejsciami jedynie A0:A8. Miałem cichą nadzieje, że jak posklejam kości i rozbiję je po pół to zadziała.(chociaż na schemacie od A590 ewidentnie było inaczej)
N-mind. spadną inne kości to sie wezme do tego jeszcze raz. Nie chcę doklejać 573465983 bramek żeby zaadoptować 4 kości do całości (chociaż byłoby to jakieś wyzwanie, ale miejsca brak).
[#55] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@ExciterELB, post #54

Ech...
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/siemens/HYB514400BJ-50-.pdf

Uzyles pamieci dynamicznych bez multiplekserow i myslales ze zadziala. To nie moglo sie udac.
[#56] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@ExciterELB, post #54

ech.... doczytaj się najpierw jaka jest różnica pomiędzy SRAM i DRAM, bo jest ogromna.

Gdzie jest multiplekser w tym układzie? Gdzie jest logika odświeżania pamięci? Gdzie jest generator sygnałów RAS, CAS i MUX (do multipleksera)?

Podawałem Ci wcześniej schemat rozszerzenia na kościach dynamicznych z Aminetu, zobacz ile tam jest różnych układów, w tym najważniejszych przerzutników.
[#57] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@Phibrizzo, post #55

ale przynajmniej pierwszy raz zobaczyłem błękitny ekran w CDTV :)

a teraz posypuję głowę popiołem i wracam do lektury.

Niemniej jednak cieszy mnie, że potraficie wskazać błędy zamiast wyśmiewać. To pozwala nabrać pokory do elektroniki i zachęca do dalszego działania.
[#58] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@ExciterELB, post #57

Podrzucę link do ciekawej IMHO lektury: http://www.users.cloud9.net/~stark/hardw68k.htm
[#59] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@zyga64, post #58

Złapałem chwilę i analizuje sobie rozszerzenia do A500.

Praktycznie wszystkie jakie oglądam oparte są na DRAM.

Praktycznie wszystkie do 1 MB nie posiadają GAL/PAL'a ani żadnej innej logiki.

Pytanie czysto teoretyczne: Czy PAL/GAL jest potrzebny tylko i wyłącznie do autokonfiguracji? Czy jeżeli posklejam sobie z kości DRAM 2, 4, 6(głupie), lub 8 MB RAM i przylutuję to do M68k bez żadnej innej logiki i dodam AddMem'em (na przykład) to Amisia zobaczy tak normalnie tę pamięć??

Pytam, bo aż mi się wierzyć nie chce, że to może być takie proste.
[#60] Re: CDTV a 1200 RAM Expansion

@ExciterELB, post #50

Bardzo ładneOK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem