kategoria: A2000/A3000
[#1] Dysk SCSI 80-pin
Czy, albo jaki dysk SCSI 80-pin będzie pracował ze standardowym kontrolerem A3000. Mam w tej chwili przejściówkę 80 -> 50 pin i dysk serii eServer IBM i nie daje się uruchomić, Amiga go nie wykrywa. Wyrzuciłem już 4 dyski 50-pin bo padły, jeden po kilku godzinach, następne po kilku dniach, a kolejny zepsuł się od leżenia w szafie, a nie chcę już kupować kolejnych 50-pin bo są drogie w porównaniu do innych dysków. płacz

Na razie nie interesują mnie dyski 68-pin.
[#2] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #1

A masz odpowiednio zaterminowany kabel? Lub szerzej - jak wygląda kompletne podłączenie dysku u Ciebie (kabel, kontroler, dysk, terminator z jednej/dwóch stron).

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 22:27:46 przez baderman
[#3] Re: Dysk SCSI 80-pin

@baderman, post #2

arti twierdzi, że ten dysk nie będzie działał z Amigą.
A masz odpowiednio zaterminowany kabel?

Terminacja sracja... żadna kombinacja zworek nie daje rezultatu.

Jak dysk jest podpięty jako pojedyncze urządzenie, to nawet talerze się nie rozkręcają. Dioda na dysku świeci cały czas.
Jeśli podepnę z innym dyskiem lub napędem cd to wtedy rusza, pomieli ze 2 razy głowicą dioda mignie kilka razy i to tyle, system go nie widzi.
[#4] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #3

Mnie się udało uruchomić dysk SCA z moim WarpEnginem.
Znam inne osoby które też w Amidze uruchomiły dysk SCA.

Tekst o terminacji dotyczy się nie zworek (chyba, ze dysk ma terminator - pytanie wtedy, jakiego typu terminatora - aktywnego czy pasywnego - wymaga kontroler w A3000) a terminatorów na kablu. Czy sam kontroler w A3000 ma wbudowany terminator, czy wymaga osobnego (jak CS MK3/PPC). Poza tym - Twoja rymowanka jakoś mi nie podeszła...

Kolejnym pytaniem jest, czy samo urządzenie jest sprawne. Nie dalej jak dwa tygodnie temu z Flopsem walczyliśmy z nagrywarką i ogólnie SCSI na moim Warpie by w końcu dojść do wniosku, że nagrywarka jest zwyczajnie uwalona, a SCSI bez niej radzi sobie co najmniej bardzo dobrze ;).
[#5] Re: Dysk SCSI 80-pin

@baderman, post #4

Na dysku jest zworka TermPower, na przejściówce też jest. Sam kabel ma tylko dwa wtyki, jeden wpięty do płyty, drugi do dysku. Kabelek jest długości około 8-10 cm. A co do dysku, to nie mam pewności. Kupiłem na Allegro, niby sprawny. Może jest jednak niesprawny? Wtedy będę go musiał zwrócić sprzedającemu. Może zaryzykować i kupić inny. Są w granicach 45-70 zł.
[#6] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #5

Terminator za dyskiem - to jedno, pytanie, jaką wersję płyty masz w swojej A3000 - tą z terminatorem, czy tą bez (http://www.bigbookofamigahardware.com/bboah/product.aspx?id=22). Cytuję:
However some motherboard revisions have SCSI termination directly on the motherboard and others don't.


Jeżeli nie masz terminatora, będziesz musiał mieć kabelek który bedzie miał więcej złączek i zaterminować odpowiednio. O ile starsze urządzenia SCSI niekiedy radziły sobie ze źle lub z niezaterminowaną szyną, to nowsze (a takim na moje jest 80 pinowy dysk) już sobie raczej nie poradzą.

Generalnie, najlepiej jakby się wypowiedział ktoś, kto już przećwiczył schemat podłączania urządzeń SCSI do A3000. Ja mam A4000 i kontroler firmy trzeciej, zatem to co tu piszę to jedynie ekstrapolacja własnych doświadczeń :). A A3000 to jednak dość charakterna maszyna, zatem, na pewno wymaga odmiennego i odpowiedniego traktowania :).

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 01:16:13 przez baderman
[#7] Re: Dysk SCSI 80-pin

@baderman, post #6

Już przerabiałem tą terminację. Do dzisiaj nie wiem w którym miejscu powinien być terminator. Obok chipsetu scsi, obok złącza na taśmę scsi?
[#8] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #7

Tego już nie wiem. Zerknij może jeszcze tutaj. Też jest parę opisów. Porównaj swoją płytę, ze zdjęciami na BBOAH i zobacz czy nie brakuje Ci jakichś SIPów (które robią za terminatory). Ogólnie jest ich tam parę "randomowo" ;) rozsianych po płycie ale niestety - nie pomogę i nie powiem który/e są tym od terminacji.
[#9] Re: Dysk SCSI 80-pin

@baderman, post #8

Tu znalazłem gdzie są terminatory na płycie. Dział "Termination"
[#10] Re: Dysk SCSI 80-pin

@baderman, post #8

Podmieniłem SIPy na płycie głównej i dodałem trzeci, którego nie było. Pasują ze starego dysku.
Efekt jest taki, że teraz dysk rozkręca się nawet gdy nie jest podpięty dodatkowy napęd.

Konfiguracja wygląda tak:

CD-ROM zewnętrzny (włączona terminacja) ->płyta główna <- dysk SCSI (włączona terminacja)

Niestety nie mam w zewnętrznym napędzie terminatora ani terminatora na kabel 50-pin.
[#11] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #10

Jeżeli dodałeś terminator do płyty, to nie możesz terminować całego układu w ten sposób, bo masz trzy terminatory zamiast dwóch.

Jeżeli masz terminator na płycie zrób tak:
płyta(z terminacją) <> dysk <> napęd(z terminacją)

Jeżelui nie masz terminacji na płycie:
urządzenie(z terminacją) <> płyta <> drugie urządzenie(z terminacją)

Weź dodatkowo pod uwagę, że typy terminacji muszą się zgadzać (oba aktywne lub oba pasywne) i dodatkowo muszą być obsługiwane przez płytę (ale tu chyba nie ma problemu - płyta w A3000 zdaje się obsługuje aktywną terminację).
I kolejna sprawa - zważ, że któryś z napędów może nie działać. Jak wspomniałem, niedawno miałem taki przypadek, że "wydawało mi się", że wszystko jest ok, bo napęd cd miał terminator, a jak się okazało - napęd cd był zwyczajnie popsuty (tacka wychodziła, czasem było go widać na szynie SCSI, nigdy nie działał).

ps. w tym miejscu pozdrowienia dla Flopsa, który ten fail znalazł :)

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 10:42:25 przez baderman
[#12] Re: Dysk SCSI 80-pin

@baderman, post #11

Niestety żadne z tych rozwiązań nie działa. Napęd CD działa u mnie poprawnie. Odtwarza każdą plytę, więc uznaję go za sprawny. Zostaje jeszcze dysk. Zauważyłem że wydaje dziwny dźwięk w czasie pracy, co kilka-kilkanaście sekund wydaje z siebie jakiś jęk.

Za godzinę będę miał filmik na youtube z uruchomienia komputera.

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 12:37:44 przez glichtanski
[#13] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #12

A oto filmik.
[#14] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #13

Ktos mi jeszcze pomoże czy mam iść do psychiatry :(
[#15] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #14

Mi się nie udało uruchomić dysku SCSI 80 pin na Amidze3000 nawet pod kartą CyberstormPPC, natomiast na tej karcie zadziałał poprawnie ten dysk w Amidze4000.
[#16] Re: Dysk SCSI 80-pin

@AS, post #15

Może nie miałeś modyfikacji INT_2 ?
[#17] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #16

Miałem, inaczej podłączanie nie miałoby sensu - dysk 68pin działał jak najbardziej poprawnie.
[#18] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #14

Wedlug mnie "na sluch" to dysk kończy się.
[#19] Re: Dysk SCSI 80-pin

@Norbert, post #18

Nikt więcej nie próbował podłączać takiego dysku ?
[#20] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #19

Czy TEN dysk będzie odpowiedni do mojej Amigi ?
[#21] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #20

Zapewne nikt tutaj szklanej kuli nie posiada.
Generalnie jeżeli dysk jest ok, kontroler jest ok, kabel SCSI jest ok, terminacja i SCSI ID są ustawione prawidłowo, zasilanie jest ok to całość MUSI działać.

W A3000 dość często występują problemy z obsługą SCSI ze względu na zabugowany układ kontrolera. Wszyscy guru od A3000 (ja do nich nie należę) zalecają wyjęcie oryginalnego kontrolera SCSI i wstawienie układu w najnowszej rewizji.
Było o tym kilka razy na forum.

Co do reszty (np. w jakim stanie jest Twój kabelek SCSI) nikt się nie wypowie bo po prostu nie ma szklanej kuli i nie widzi ma odległość.
No chyba że ktoś ma - no to przepraszam.
[#22] Re: Dysk SCSI 80-pin

@stachu100, post #21

Układ SCSI już wymieniłem. Zamówiłem też inny dysk SCSI 80-pin. Jeśli ten nie zadziała, to będę musiał poszukać jakiekoś 50-pinowego.

A w poście chodziło mi o opinie innych użytkowników, którzy próbowali podłączyć takowy dysk w Amidze 3000 lub jakiejkolwiek z kontrolerem SCSI firm trzecich, a nie o wróżenie z fusów, bądź z wspomnianej już "szklanej kuli".
Jeśli moje wypowiedzi to sugerowały to przepraszam, ale z natury jestem cholernie niecierpliwy, a już miesiąc minął odkąd padł mi pierwszy dysk i od tamtej pory bezskutecznie walczyłem z kolejnymi dyskami.

Co do terminacji, to wyczytałem tutaj, że terminatory na płycie muszą być wyjęte jeżeli chcemy skorzystać z napędu zewnętrznego a ja takowy posiadam i używałem.
Szczerze to już tak namieszałem, że nie wiem gdzie ma być terminacja, gdzie nie ma być a gdzie ją zrobiłem.
Jedno jest pewne, napęd zewnętrzny którego używam posiada wejście i wyjście centronics scsi. Do jednego podpinam kabel wychodzący z Amigi a drugi jest pusty (otwarty, czy jak tam zwał). Zamówiłem do tego zewnętrzny terminator, ażeby zamknąć z tej strony łańcuch scsi. Jeśli zaś chodzi o drugą stronę łańcucha, to oprócz zworki TERMPWR w dysku nie mam innego terminatora. Kabelek ma tylko 2 wtyki i obydwa są zajęte. Jeden jest wpiety przez przejściówkę 80-> 50-pin w dysk a drugi wtyk w płytę. Posiadam też drugi kabel, który ma 3 wtyki, czy wtedy muszę użyć terminator wpinany w kabel, czy wystarczy terminacja zworką?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 00:19:13 przez glichtanski
[#23] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #22

A może z innej beczki. Nie dziwi cię że w krótkim czasie padło ci parę dysków ? Ten ode mnie też?
Może zarzyna je zasilacz ?
[#24] Re: Dysk SCSI 80-pin

@Dark_luke, post #23

Ten od ciebie też, niestety :(

Zasilanie sprawdzałem ale we wtyczce zasilania dysku. Tam gdzie powinno być 12V jest 12,10V
a tam gdzie 5V jest powyżej 5,10V nie pamiętam dokładnie ale nie chce mi się rozbierać Amigi.

Z tym twoim to była trochę inna sprawa, kilka dni po tym jak go zamontowałem próbowałem zainstalować system. Niestety z niewiadomych mi przyczyn zabrakło prądu w połowie dziury, w której mieszkam i pracuję i .... resztę chyba już się domyślasz.


Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 00:27:47 przez glichtanski
[#25] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #24

Mam dysk 2.2GB 80pin z przejściówką na 50pin. W PC wszystko ok ale A590 już go nie widzi różne konfiguracje zworek ale nic z tego. Może na innym amigowym kontrolerze może by zadziałał.
[#26] Re: Dysk SCSI 80-pin

@Dark_luke, post #25

A jaki masz rom w A590?
Na BBOAH jest info, że wersje 6.6 i 7.0 obsługują dyski do 9GB.

Dodano: No i ten nieszczęsny WD33C93A wersja -04, chociaż on właściwie sprawia problemy przy podłączeniu więcej niż jednego dysku lub napędu CD, Streamera.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 00:55:48 przez glichtanski
[#27] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #26

Próbowałem i z 6.6 i z 7.0.
[#28] Re: Dysk SCSI 80-pin

@Dark_luke, post #27

No to może te dyski jednak nie współpracują z Amigami? A ja już zamówiłem kolejny
[#29] Re: Dysk SCSI 80-pin

@glichtanski, post #28

Niektóre dyski 80pin "Wide" nie działają z kontrolerami 50pin "Narrow".
Generalnie do kontrolerów 50pin (Narrow) najlepiej jest używać napędów 50pin ewentualnie napędów 68pin (Wide) które mają zworkę do przełączenia trybu pracy Narrow/Wide.
[#30] Re: Dysk SCSI 80-pin

@stachu100, post #29

W poście #20 dałem link do sklepu w którym jest dysc 80-pin. W informacjach jest napisane, że działa w trybie narrow (8-bit), ale nie mogę znaleźć informacji producenta o tym dysku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem