[#1] Co Dave Haynie sądzi o następcach Amigi?
W książce Freax (informowaliśmy tutaj) znalazł się wywiad z Davem Haynie, w którym udziela on odpowiedzi na pytanie odnośnie następców Amigi:

— What's your opinion about the new Amiga successors, the Amiga One and the Pegasos? Do you think they have future?

They're both just PCs with PPCs. Nothing more, nothing less. If a PowerPC is something you find interesting, look at these. If not, they're barely a blip on the radar. What really bothers me is the business case. I don't think anyone working on these things has actually run a company before, certainly not a real company.
First question: who are your customers? If you can't answer that, you are not in business. Both seem to be saying "old Amiga users", but I don't believe that alone is a market large enough to sustain one new computer platform, much less two. Second question: how dedicated are your customers? AmigaOS/MorphOS require custom hardware. So it's $800-$1600 invested before you boot to Workbench. Once there, you don't have applications yet. So it's just a toy.
My claim is and has been that AmigaOS, or a clone, should have been ported to a PC. I just bought a 2.6GHz P4/Celeron machine, including 80GB hard drive, DVD/CD-R/CD-RW drive, 256MB of DDR-DRAM, etc. for $199. Ok, it was a good sale, this is one of my son's Christmas presents. This runs many times faster than any "neo-Amiga" class PPC machine. And many other people have PCs, they don't have PPC machines. What this means: there's a barrier to entry for new Amigas. In the old days, we had advances in hardware and software. But when the hardware is substandard and expensive, why bother? AmigaOS or MorphOS on x86 would sell orders of magnitude more than the current, hardware-intensive solutions. And they'd go faster.
Ok, so my opposition will say something like "but, if it runs Windows, they'll just run Windows, not AmigaOS". Dudes... Newsflash! They're already doing that. No one will accidently run AmigaOS rather than Windows. Everyone running AmigaOS, or MorphOS, made that decision. They're early supporters, they see something better. So they absolutely will run things on AmigaOS, if they can run them on AmigaOS. This is exactly how Linux has been growing.
Flip the coin around... if there's a job I need to do, that I can't do under AmigaOS or MorphOS today, that's a reason to not buy. I might also have reasons, such as interest to buy. Add them up, and there's my purchase decision. It's a threshold thing. If the path-independent means to getting AmigaOS on my desktop is $100 rather than $1000, more will sign up. Likely, many more, because the threshold of rejection is a log scale. You might find, for every 100 people willing to buy a New Amiga, there are 1000 or 10,000 willing to buy the software to run this environment on their PC. This is only made more obvious by the fact that none of the hardware is even as good as the cheap PC stuff. If it was better than PC, you'd have a big geek attractor there, even if they didn't know Amiga. Today, it's a big geek repellant, they understand all the details, and don't want to be made fool of.
And all of these issues are largely independent of the OS itself. In OS terms, "better" gets some curious people, if there's a free download. "Dramatically better" gets more, if there's a free download. "Dramatically better, with applications" is where the revolution might begin.

Więcej w źródle tej informacji na portalu Amiga.org.
[#2] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@mailman, post #1

Za darmo i na peceta to już mam linuxa i (niedługo) MacOSX (przy zakupie razem z pecetem, a pewnie pojawi się jakaś zcrackowana dystrybucja do zainstalowania na każdym pececie).
Gdyby AOS/MOS był za darmo na peceta to tym bardziej nikt by na to nie spojrzał tylko potraktował jak kolejną odmianę/dystrybucję linuxa.
[#3] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@amigafan, post #2

Dave chce aby AOS/MOS konkurował z innymi systemami na tym samym dostępnym tanim co nie znaczy złym sprzęcie, a wręcz przeciwnie, jednak nie jest to możliwe bez dobrego oprogramowania to zabawka dla dzieci, a obenie to (ogólnie) drogie zawawki bez wizji przyszłości. Ciekawe co na to Hyperion, bo może się okazać, że będzie miał kto robić sprzęt, a nie będzie procków PPC. Tak ja to zrozumiałem i się mu nie dziwie. Dave dawaj te kości AAA



Ostatnia modyfikacja: 11.01.06 17:15
[#4] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #3

Uważam że facet dobrze myśli. Byłem podobnego zdania. Skoro cały świat idzie w unifikację, to może dać sobie spokój z nowym hardwarem i skupić się na systemie AmigaOS dla platform x86-32 i x86-64? Przeicież każdego PC można tak zmienić że będzie wyglądał jak Amiga (klawiatury, myszki, monitory, itp. Za przykład podam Pegasosy i stare AMigi tower. Czy oprócz stosownego znaczka na obudowie jest ktoś w stanie zgadnąć co jest w jej środku (mam na myśli czy nie ma tam komponentów PC)?

Pozdrawiam

Azzorek



Ostatnia modyfikacja: 11.01.06 17:28
[#5] Re: Co Dave Haynie sądzi o nastêpcach Amigi?

@mailman, post #1

A ja chciałbym zwrócić uwagę na inną sprawę: nie sądzę, aby Davy klepał biedę, a porusza jednak ważny element ceny sprzętu (i systemu) "100$ raczej niż 1000$"... Często bowiem krytykujemy wysokie ceny Amigowego sprzętu, na co druga część naszego środowiska odpowiada "na Zachodzie zarabiają dużo więcej od nas, ich stać, prawdziwy Amigowiec kupi...". Niestety, nie jest to prawdą - właśnie mieszkańcy "zgniłego zachodu" umieją liczyć swoje pieniądze i w wydatkach kierować się bardziej rozumem niż sercem. Będąc niegdyś w Danii pożyczyłem od moich współpracowników aparat cyfrowy, dając mi go, przestrzegli "tylko uważaj, to bardzo drogi sprzęt". Zdziwiło mnie to: "drogi? dla nich? którzy średnio zarabiają najwięcej w Europie? za pojedynczą pensję mogą sobie kupić takich dwadzieścia". Potem zrozumiałem - taka mentalność.... zachodnia.
U nas mamy tylko przysłowie "oszczędzają bogaci....".
Zdecydowanie coś jednak w tym jest :)
[#6] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@Azzorek, post #4

Świat nie idzie w unifikację tylko w monopol. Monopol jednego typu procesora i jednego OSa. A to jest straszne.
[#7] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@Azzorek, post #4

Czy oprócz stosownego znaczka na obudowie jest ktoś w stanie zgadnąć co jest w jej środku (mam na myśli czy nie ma tam komponentów PC)?

typowego piecyka poznasz nawet z daleka - "na słuch".
wiatraków tam co niemiara, a do tego jakieś tłoki, pompki, sprężarki itp.


przyszłość pece?
http://www.muropaketti.com/artikkelit/cpu/nw2800/ln2_7.jpg



Ostatnia modyfikacja: 12.01.06 21:55
[#8] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@R-Tea, post #7

Hehe współczesny pecet ale jazda

[#9] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@amigafan, post #6

Jednego OSa? Hmm nie sądzę. Windows jest po prostu za drogi dla użytkownika domowego. MOże się sprawdza w firmach, które na niego stać, ale w domu jest inaczej. Nie jest wielką tajemnicą że bardzo dużo ludzi w Polsce ma Windowsy "prawie oryginalne", czyli takie które udają oryginalne po pewnych zabiegach. Ja mam zainstalowanego Suse Linuks 9.2 Pro i jestem z niego bardzo zadowolony. Windowsa trzymam tylko dla gier i paru programów, których odpowiedników nie znajdę na razie pod Linuksem. Co do R-Tea :D, masz rację chłopie! O hałasie nie pomyślałem, ale wystarczy że kupisz do PC to : http://www.1coolpc.com/resorator.htm i masz odgłos tylko twardego dysku i napędu CD-DVD. Ale takie cacko kosztuje ponad 1000zł :/. Marzę o czymś takim, mam już dosyć tego wyjca :[. Nawet nie macie pojęcia jak miło jest opdalić stojącą obok A1200 i dosłownie wypoczywać przy komputerze. Cisza spokój, tylko ja i Protracker, albo A-Train :D. Porównanie: Moja Amiga 1200 pobiera prąd z commondorowskiego zasilacza 25W, natomiast stojący obok PC ma zasilacz 420W !!! Amiga pobiera prawie 17 razy mniej prądu niż PC! AMiga powinna mieć takie hasło reklamowe: AMIGA - Nie dla idiotów!!!

Pozdrawiam

P.S.

Ostatnio opracowano i przetestowano nowe układy chłodzenia ciekłym metalem. Są bezszelestne i bardzo wydajne. Może hałas przestanie być wreszcie charakterystycznym znakiem rozpoznawczym PC?



Ostatnia modyfikacja: 13.01.06 00:56
[#10] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@Azzorek, post #9

ale wystarczy że kupisz do PC to

To i tak jest przykra porażka.....

[#11] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@Azzorek, post #9

Azzorek napisał(a):

> Porównanie: Moja Amiga
> 1200 pobiera prąd z commondorowskiego zasilacza 25W, natomiast
> stojący obok PC ma zasilacz 420W !!!

Czy twoj PC zawsze pozera te 420W? Jej, co to za maszyna? Przetaktowane Pentium IV, dwie karty graficzne pracujace w SLI, kilka dyskow twardych i jeszcze pare dodatkow?

> Amiga pobiera prawie 17 razy mniej prądu niż PC!

No ba, i do tego ma tak na oko 40-50 krotnie wolniejszy procesor (zakladajac ze masz tam na pokladzie 68060@50MHz), duuuzo slabszy uklad graficzny (nawet jesli mialbys tam jakies bvision na permedii2) i jeszcze kilka innych sprzetowych slabostek. Nie ma jak rzeczowe porownanie sprzetu, co?


Ludzie, ja wiem ze macie alergie na pecety, ale na milosc boska, nie badzcie az takimi hipokrytami.

[#12] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@Azzorek, post #9

Hmm jak windows jest drogi to powiedz mi co z AmigaOSem 4? Doplaca sie do niego 100Eurosow, to mniej wiecej tyle co za home edition windowsa XP...

[#13] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@Azzorek, post #9

Przepraszam mam takie zapytanie czy ten grzejnik ogrzeje mi pokuj 12 m/m bo kurcze moze zrezygnuje z grzejnika i postawie sobie pc-ta jako ogrzewanie.
[#14] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@Kaczus, post #12

dokładnie!
Mit drogiego Windowsa w zderzeniu z ceną AmigaOS, czy jakiegokolwiek niskonakładowego komercyjnego systemu upada...
[#15] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@R-Tea, post #7

Laptopy zaliczasz do pecetów?
[#16] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@szuler, post #11

Facet a czy moja Amiga w danym momencie pobiera 25 W? Ja mówię o maksymalnych mocach jakie dają zasilacze obu komputerów. Mam PC z Atlonem 3000+ (2137MHz) / 1,5GB RAM DDR 333MHz / GF6800Ultra/ Płyta Asus A7V8X / Creative SB Audigy 2 ZS / 3 HD i jeden DVD-RW i to wszystko. Nie jest to najnowszy sprzęt, ale żeby parametry napięciowe były stabilne musi mieć silniejszy zasilacz niż potrzeba (ja mam Topower 420W). Amiga też nie pobiera 25W bo by się zwieszała - jej konfig jest w moim opisie. A to że PC jest szybszy to chyba niezbyt dziwne co? Ja porównuję komfort pracy (ciszy) na obu komputerach i ich ekonomię. Zwracam uwagę jak postęp w elektronice poszedł do przodu i ile to kosztuje. Hałas nowoczesnych komputerów jest ujemną stroną tego wszystkiego. Oczywiście można sobie kupić resorator Zalmana albo laptopa. Tyle że ile to zwiększy koszty? A hipokrytą nie jestem :[. Jestem również dumny z mojego PC i pracy z nim (szczególnie pod linuksem). Z szacunkiem szanuję nie tylko Amigi, ale każdy sprzęt w domu, od wszystkich komputerów zaczynając, poprzez konsolę, Syntezator, i na całym sprzętcie RTV / AGD kończąc.

[#17] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@Kaczus, post #12

No właśnie, cena powala..... :( . Za 333zł rok temu kupiłem Suse Linux 9.2 Professional ze stajni Novella. Wydanie w pełni boxowe w środku dwie całkiem grube książki z opisem systemu (po angielsku) i ładne etui z pięcioma płytami CD i dwiema DVD. Jest na nich łącznie 3500 programów (legalnych oczywiście) i dwie dystrybucje tego samego linuksa - jedna 32 bitowa druga 64 bit. Dzięki temu po zainstalowaniu "Susełka" masz komputer na którym możesz zrobić prawie wszystko i to w pełni legalnie (bardzo dobra polonizacja systemu). A winda XP Pro Box kosztuje około 1500zł i co masz? Menadżera poczty OE, Windows Media Player, obsługę formatu ZIP i przeglądarkę internetową IE 6.0. A pakiet biurowy? Ponad 2000zł box kosztuje ten ze stajni Microsoft, podczas gdy w w/w Linuksie jest w standardzie (po polsku - wersja 1.1). Rozumiem że nie wszystko da się porównać, ale czy ta niewielka ilość usprawnień w produktach MS jest warta tej ceny?

[#18] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@Dziadziomiecio, post #13

:D. A grzeje chłopie grzeje ;). Powiem ci że teraz (zima) w sposób znaczący poprawia termiczność pokoju na plus (chociaż tyle z tego). Gorzej jest latem (wtedy muszę podkręconego Athlona 3000+ z 2300MHz schodzić na fabryczne 2137MHz bo się wiesza), ale da się przeżyć.

Pozdrawiam

P.S.

A pokój mam około 16m kw. ;).

[#19] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@Azzorek, post #16

Azzorek napisał(a):

> Facet

nie denerwuj sie :)

> a czy moja Amiga w danym momencie pobiera 25 W? Ja mówię
> o maksymalnych mocach jakie dają zasilacze obu komputerów.

Coz. mozesz wlozyc zasilacz 500W, ale komputer wiecej pradu przez to potrzebowac nie bedzie.

> Nie jest to najnowszy sprzęt, ale
> żeby parametry napięciowe były stabilne musi mieć silniejszy
> zasilacz niż potrzeba (ja mam Topower 420W).

Tak, a jest tak tylko dlatego, ze producenci zasilaczy podaja ich moc sumaryczna, liczona po wszystkich napieciach jakie zasilacz potrafi dostarczyc. Co z tego, ze komputer jako calosc bedzie potrzebowal maksymalnie 200W (nie bierz tej liczby na serio - to przyklad wziety z sufitu), jesli np. bedzie wymagal dajmy na to 20A na 3.3V a twoj 300-watowy zasilacz bedzie potrafil dac max. 15A? Bedziesz musial wziasc mocniejszy zasilacz. Ale to nie bedzie oznaczalo, ze komputer potrzebuje wiecej niz 300W mocy.

> A to że PC jest szybszy to chyba niezbyt dziwne co? Ja
> porównuję komfort pracy (ciszy) na obu komputerach i ich
> ekonomię.

Jakies 800MHz VIA C3 tez da sie zmusic do pracy bez wiatraka. I komfortowo, i bardziej ekonomicznie niz twoj PC.

> A hipokrytą nie jestem :[. Jestem również dumny z mojego PC i
> pracy z nim (szczególnie pod linuksem). Z szacunkiem szanuję
> nie tylko Amigi, ale każdy sprzęt w domu...

Ok, ale te slowa o hipokryzji byly nie tylko do ciebie

[#20] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@FOrest, post #15

Hmm no wiesz jest to jakaś forma PC tylko mobilna. Najdroższe modele mają funkcjonalność zbliżoną do stacjonarnych PC (a PC oznacza Personal Computer czyli osobisty, a nie "Stacionary Computer").

[#21] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@szuler, post #19

No właśnie, charakterystyki prądowe i napięciowe zmuszają do zakupu takiego a nie innego zasilacza. Oczywiście że komputer nie pobiera tyle mocy ile ma max na zasilaczu. A co do mocy tego mojego zasilacza, jego gwarantowana moc to 420W (więc może dać więcej, tyle że nie będzie mógł trzymać wtedy stabilnych napięć i prądów, co jest bardzo ważne dla płyty głównej komputera).

Pozdrawiam ;)

[#22] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@szuler, post #11

>No ba, i do tego ma tak na oko 40-50 krotnie wolniejszy procesor >(zakladajac ze masz tam na pokladzie 68060@50MHz), duuuzo slabszy >uklad graficzny (nawet jesli mialbys tam jakies bvision na permedii2) i >jeszcze kilka innych sprzetowych slabostek. Nie ma jak rzeczowe >porownanie sprzetu, co?

Aha, czyli wedlug ciebie wydajnosc komputera jest wprost proporcjonalna do energii jaka pobiera ???? Dziwne bo np. moja Amiga ma 040 i karte GFX Picasso II+ i zre wiecej pradu niz iBook ktory ma G3 i Ati Rage 3d )))

[#23] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@szuler, post #11

No ba, i do tego ma tak na oko 40-50 krotnie wolniejszy procesor (zakladajac ze masz tam na pokladzie 68060@50MHz), duuuzo slabszy uklad graficzny (nawet jesli mialbys tam jakies bvision na permedii2) i jeszcze kilka innych sprzetowych slabostek. Nie ma jak rzeczowe porownanie sprzetu, co?


Za to na pewno twoim zdaniem rzeczowe porównanie sprzętu to A1200 z 1992 i najnowszy pecet z 2006 i porównanie mocy ich procesorów i kart graficznych.
To dopiero jest hipokryzja.
[#24] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@twardy, post #22

Sorki, że z innej beczki, ale nie mogłęm się powstrzymać... - Twardy zarąbista stronka o C 128 !!! Masz naprawdę wspaniały egzemplarz tego kompa (dbaj o niego to już prawie biały kruk ;) ). Na jednym z twoich zdjątek widziałem C64 "walniętego" na pułkę byle jak... :(. No wiesz..? Ale musi być mu przykro ... . Ja mam w super stanie C64 i magnetofon (bialutkie jak śnieg), oraz mnóstwo kaset z grami. Poluję na stację do C64 w równie idealnym stanie :).

Pozdrawiam ;)

[#25] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@amigafan, post #23

amigafan napisał(a):

> Za to na pewno twoim zdaniem rzeczowe porównanie sprzętu to
> A1200 z 1992 i najnowszy pecet z 2006 i porównanie mocy ich
> procesorów i kart graficznych.

Nie przeczytales ze zrozumieniem, trudno. W moim poscie chcialem ukazac bezsens porownania, ktore padlo z ust (palcow?) kolegi Azzorka. Z nim juz sie dogadalem, zrozumielismy sie bez problemu.

> To dopiero jest hipokryzja.

Pozwolisz, ze nie bede komentowal twojej zlosliwosci wynikajace z tego, ze nadinterpretujesz moja wypowiedz :P

[#26] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@twardy, post #22

w pewnych granicach pobór prądu przez komputer jest proporcjonalny do mocy sprzętu. a to dlatego, że układy CMOS można w uproszczeniu traktować jako kondenstator - tak więc przepływ przez niego prądu zależy od częstotliwości, wielkości kondensatora i odległości między okładkami (a więc w przypadku struktur CMOS od wymiaru technologicznego i ilości tranzystorów).
i oczywiście zgodnie z prawem Ohma zależy od napięcia. tak więc mamy spadek poboru w miarę spadku napięcia zasilającego (68040 vs 68060), wzrost w miarę wzrostu ilości tranzystorów (68LC030 vs 68030) i oczywisty wzrost w miarę wzrostu częst. taktowania.
notebooki z reguły wykonane są z układów o obniżonym poborze mocy (PowerMac G3 już niekoniecznie będzie bardziej oszczędny od PowerBooka G3.
[#27] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@amigafan, post #23

Za to na pewno twoim zdaniem rzeczowe porównanie sprzętu to A1200 z 1992 i najnowszy pecet z 2006 i porównanie mocy ich procesorów i kart graficznych.
To dopiero jest hipokryzja.

A masz Amige z 2006 roku by ją porównać z pecetem z 2006 rok?

[#28] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@szuler, post #11

Nie zapominaj, że są teraz nawet ponad 100x szybsze proce od M68k 030/50MHz jak ma Azzorek w A1200, które pobierają podobnie, a nawet mniej prądu np. ARM, ColdFire, MIPS itd. ;)

http://productsdb.riscos.com/admin/riscos.htm

A BVisionPPC ciągnie znikomą ilość prądu, wiem bo mam. Jedyny problem to taki, że ta znikoma ilość prądu pobierana jest z karty BlizzardPPC, a nie bezpośrednio od zasilacza i czasami mogą występować problemy brakiem prądu do cpu, które na szczęście u mnie nie występują.

Ciekawi mnie jaki zasilacz będzie mieć PS3 skoro ma procek CELL taktowany co najmniej 3,5GHz :)

Może ktoś sprawdzić jaki zasilacz, a dokładnie ile ciągnie PS2 bo wiem, że są tu takie osoby mające PS2.



Ostatnia modyfikacja: 13.01.06 17:40
[#29] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #28

PS2 slim ma zasilacz 48W
[#30] Re: Co Dave Haynie sądzi o nast?pcach Amigi?

@Azzorek, post #24


thanx. C64 juz sprzedany ... doszedl iBook za to. sorki za offtopic

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem