kategorie: A600, Karty CF
[#1] pcmcia - CF amiga nie widzi karty.
Witam zdaje się że zainstalowałem wszystkie sterowniki do pcmcia do mojej A600 ale jak podłączam kartę cf playtinum 1gb żeby przenosić dane to moja A600 jej nie widzi. Czy muszę ją jakoś specjalnie formatować? żeby A600 ją zobaczyła?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 11:29:24 przez heniek29cr

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 11:30:09 przez heniek29cr
[#2] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@heniek29cr, post #1

Gdzieś czytałem, że trzeba sformatować pod winUAE ale nie widzę tam opcji format a jak zrobie pod workbenchem hdtool to windows mi tej karty nie zobaczy..... Może po prostu karta jest zła?
[#3] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@heniek29cr, post #2

Powinieneś ją sformatować na FAT na PC.
[#4] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@heniek29cr, post #2

Spróbowałem postawić na tej karcie system workbench i w winUAE wszystko śmiga ale niestety moja A600 jej kompletnie nie widzi więc karta do bani.........Przestrzegam przed 1 GB PLATINUM NA A600 nie działa. Zamówię inną i się zobaczy....

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 13:34:51 przez heniek29cr
[#5] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@heniek29cr, post #4

Zakładam że kartę wpinasz z CF-IDE, podziel na partycje i sformatuj pod Amigą, Windows tego nie zobaczy boi po co, emulator Amigapod windowsem rozpozna i to wystarczy.


Pozdrawiam
[#6] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@heniek29cr, post #4

Nie do końca rozumiem: czyli masz skonfigurowany system na karcie CF w czytniku IDE na płycie głównej Amigi 600 (w środku) i teraz chcesz sobie skonfigurować kartę zewnętrzną w czytniku PCMCIA do przenoszenia danych? Jeśli tak to kartę CF w slocie PCMCIA formatujesz w FAT na PC i jesli masz sterownik CF0 w workbenchu na twardym dysku IDE (wewnątrz Amigi) karta wystartuje. Ponieważ kupiłeś kartę gotowca z systemem podejrzewam iż sterownik do CF0 raczej masz.

Jeśli karta CF pod PCMCIA nie chce wystartować (choćby pusta) to najpewniej należy do grupy kart które nie chodzą z Ami. Część z kart chodzi pod IDE a nie chodzi z PCMCIA, inne chodzą pod PCMCIA a nie chodzą z IDE itd.

Oczywiście na karcie CF pod PCMCIA nie stawiasz żadnego systemu - ona jest taką wielką dyskietką do przenoszenia danych i sama z siebie raczej nie zabootuje.




Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:19:01 przez conrdd
[#7] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@heniek29cr, post #1

Nie pamiętam dokładnie ale standart pcmcia wyróżnia 3 rodzaje kart cf. Zasilane napięciem 3,3V, 5V, oraz dwunapięciowe. Amiga posiada chyba? gniazdo 3,3V więc karty 5V nie będą działać. Sprawdź na jakie zasilanie jest twoja cfka. Moje działające obydwie są na 3,3V.
[#8] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@Sosabowski, post #7

Co do tych napięć, to karta CF powinna mieć możliwość zasilania napięciem jednym jak i drugim. Co do kart Platinum to już wcześniej pisałem tu: link do innego posta, że te karty nie działają w Amidze, w gnieździe PCMCIA, ale jakoś nikt mi nie uwierzył.
[#9] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@heniek29cr, post #1

Moment. Trzeba wypakować to i rozpakować do DEVS. Następnie to do L. Mount CF0: i powinno działać. Dwie karty San Disk Extreme III 2GB działają na A1200 bez najmniejszego problemu.
[#10] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@Red_Bullet, post #9

Ale nie porównuj San Diska do Platinuma. Platinum w ogóle nie jest przez Amigę wykrywany. Program Card Prep jej nie widzi nawet. A powinien, nieważne, że dodatkowej pamięci się na niej nie zrobi.
[#11] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@gilban, post #8

Niestety nie wszystkie cfki sa dwunapieciowe, wiem bo sam posiadam starsze modele ktore zasilane sa tylko 3,3V a niektore tylko 5V. Dwunapieciowe sa najpopularniejsze z tym ze nieraz na popularnym portalu sprzedawane sa stare partie.
[#12] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@gilban, post #8

Po pierwsze to pan mi napisał, że karta nie działa jak już była zakupiona niestety a co do PLATINUM to mam jeszcze 4GB tej firmy i działa bez zarzutu.... A propozycja zakuku z pana aukcji karty 512MB za prawie 90 zł była jak to delikatnie powiem NIEMORALNA......
[#13] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@heniek29cr, post #12

Ja tu nie proponowałem, a tylko dałem przykład jakiego typu CFka mi działa bez problemu. Oczywiście za 90 zł też bym nie kupił.
[#14] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@heniek29cr, post #1

Z własnego doświadczenia i z obserwacji podobnych problemów które przewijały się na forum wiem, że 90% przypadków to niekompatybilna karta.

Jeżeli sformatowałeś na FAT, jeżeli przelotka jest dobra, jeżeli wrzuciłeś sterowniki a system dalej nie widzi karty, albo widzi ją, ale nie da się jej sformatować to znaczy, że musisz spróbować z inną kartą.
[#15] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@RadoslawF, post #5

Zakładam że kartę wpinasz z CF-IDE, podziel na partycje i sformatuj pod Amigą

w temacie jest pcmcia. na ten sposób użytej karcie nie odpalisz systemu, co najwyżej możesz przenosić dane.
[#16] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@QkiZ, post #15

Ale gdyby do RAD: wgrac sterowniki dla pcmcia i CF jest możliwy start systemu z CompactFlash.
Oczywiście potrzebna jest stacja dysków do zamontowania rad i przekopiowania danych.
[#17] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@Norbert, post #16

W ten sposób możliwy jest start systemu z CF, ale generalnie od tego są przejściówki IDE
[#18] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@QkiZ, post #17

JA mam system na cf w środku tylko mi dodatkowej karty nie widzi w pcmcia ale chyba coś sknociłem ze sterami bo kingstona też nie widzi spróbuję jeszcze raz wgrać.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 23:01:09 przez heniek29cr
[#19] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@heniek29cr, post #18

A jakiego masz tego Kingstona ? Ja miałem Kingstona 4 GB z kwiatkiem i cardprep go wykrywał, jednakże system traktował go jako tylko do odczytu. choć plików nie widział z karty.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 00:21:23 przez gilban
[#20] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@gilban, post #19

To jest 4GB z kwiatkiem. Czy po włożeniu karty w adapter pcmcia=cf w amidze muszę coś zrobić czy porostu powinna wyskoczyć ikonka nowego dysku?
[#21] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@heniek29cr, post #20

Powinna wyskoczyć ikonka nowego dysku podpisana bodajże CF0. Podobnie jak sama pojawia się ikonka dyskietki gdy włożysz ją do stacji.
[#22] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@conrdd, post #21

Nie wprowadzaj go w błąd. Obsługa dyskietek jest w systemie, obsługa płyt CD czy kart CF przez PCMCIA nie i trzeba zainstalować do tego oprogramowanie. Jakie to już ktoś podał w w tym wątku poście nr. 9.


Pozdrawiam
[#23] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@RadoslawF, post #22

No te sterowniki i fat95 zainstalowalem ale dalej nie widzi nic muszę się jeszcze tym trochę pobawić wieczorem napiszę co i jak.....
[#24] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@heniek29cr, post #20

Czy po włożeniu karty w adapter pcmcia=cf w amidze muszę coś zrobić czy porostu powinna wyskoczyć ikonka nowego dysku?


Jeżeli masz dobrze zainstalowane sterowniki, to powinna wyskoczyć ikonka, ale czasami nawet jak jest wszystko dobrze zainstalowane i wyskoczy ikonka, a nie możesz nic z karty odczytać, to znaczy, że Amiga nie trawi tej karty przez PCMCIA.

Miałem tak w przypadku 2GB Platinium. Ikonka widoczna, karta poprawnie sformatowana na PieCu, wrzucone pliki amigowe, ale niestety poza widoczną ikonką nic nie można zrobić. Amiga chce formatować kartę po próbie otwarcia, ale z formatowania nic nie wynika.

Osobiście używam 256MB Kingstona (z pomarańczowym paskiem na górze) i w zupełności mi wystarcza.
[#25] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@heniek29cr, post #23

Karta musi być sformatowana w FAT, jeśli będzie w NTFS to też Amiga jej nie zobaczy.
Instalator czasami potrafi coś namieszać, sprawdź ręcznie czy masz na HD odpowiednie pliki z podanych pakietów, jak dalej nie widzi to może być problem z kartą. Trzeba sprawdzić czy karta jest widziana sprzętowo. Na A1200 najlepiej to zrobić programem do partycjonowania HD, oczywiście po wpisaniu do jego ikonki odpowiedniego devica, sprawdź czy coś takiego umożliwia program z WB2.x.


Pozdrawiam
[#26] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@RadoslawF, post #22

Nie wprowadzaj go w błąd. Obsługa dyskietek jest w systemie, obsługa płyt CD czy kart CF przez PCMCIA nie i trzeba zainstalować do tego oprogramowanie. Jakie to już ktoś podał w w tym wątku poście nr. 9.


Oczywiście. Ale gdybyś przeczytał wątek wiedziałbyś iż kolega który zadał pytanie ma w A600 gotową kartę CF na której jest zainstalowane oprogramowanie do obsługi CF. I jego pytanie dotyczyło już tylko sytuacji co się stanie na pulpicie gdy karta CF będzie w czytniku w slocie PCMCIA i czy trzeba specjalnie gdzieś kopać by ją ujrzeć. Więc odpowiedź jest prosta: kopać nie trzeba ;)
[#27] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@conrdd, post #26

W poście poprzedzającym pytanie napisał że ma kartę z systemem ale nie napisał że ma tam zainstalowane oprogramowania do obsługi CF przez PCMCIA. We wcześniejszych też nie ma jednoznacznej informacji. Więc bardzo chętnie przeczytam w którym konkretnie poście napisał że to oprogramowania zainstalował.


Pozdrawiam
[#28] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@RadoslawF, post #27

W tym wątku:

link

post 115 a w nim link:

link

A w linku:

"Na karcie CF niezbędne sterowniki dla CZYTNIKA PCMCIA - CompactFlash"

Tak wiem - technicznie to inny wątek więc formalnie w tym wątku nie ma tylko w innym ale chyba sobie darujemy dalszą dyskusję na ten temat ;) Po prostu wiedziałem iż pytający ma zainstalowaną obsługę CF0 stąd taka a nie inna odpowiedź.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 14:52:38 przez conrdd
[#29] Re: pcmcia - CF amiga nie widzi karty.

@conrdd, post #28

To dlaczego napisałeś:

Oczywiście. Ale gdybyś przeczytał wątek wiedziałbyś iż kolega który zadał pytanie ma w A600 gotową kartę CF na której jest zainstalowane oprogramowanie do obsługi CF.


Mam wrażenie że teraz na siłę ratujesz sytuację powołując się na informacje z innego wątka.
Ja wiem że powinien mieć zainstalowaną, ale czy ma na pewno to nie jestem przekonany nawet teraz.


Pozdrawiam
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem