kategoria: A1200
[#31] Re: turbo a1200

@conrdd, post #30

no wlasnie tylko malo co kto sprzedaje, a gola 1200 trzeszczy jak cos chce uruchomic , dyskietki padaja ;) xD

4mb za 250 na allegro poszaleli ;)
[#32] Re: turbo a1200

@Red_Bullet, post #29

UFO w wersji AGA nie bardzo skorzysta z 030 bo nie korzysta z pamięci Fast.


Pozdrawiam
[#33] Re: turbo a1200

@conrdd, post #30

Tak, ale to dwukrotne (dokładnie 2,14 do 2,4 "raza") przyspieszenie ma miejsce wtedy, kiedy proc grzebie w FAST RAM. Wszystkie inne operacje przebiegają z normalną dla 68EC020 prędkością. Nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć. Był na ten temat artykuł w MA przy okazji testów jakiegoś rozszerzenia. Miałem zresztą E1208 w mojej pierwszej A1200. Tego przyspieszenia nie było czuć ani przy dekompresji modków w xpk, ani przy wyświetlaniu jpg. Tak naprawdę to tylko dodatkowy ram. Przynajmniej ja tak to pamiętam. Mogłem coś pokręcić bo to był 96 albo 97 rok.

Co do UFO, to ok, niech sobie z pamięci FAST nie korzysta, ale chyba fakt posiadania 68030 nie pozostaje mu obojętny. Jak dla mnie to w UFO na turbiaczu daje się normalnie grać. Aczkolwiek musiałbym pożyczyć od kumpla A1200 żeby to sprawdzić różnicę. Na bank nie ma różnicy przy Ruff 'n Tumble, Superfrog, Zeewolf czy Slam Tilt (w te gry gram najczęściej), ale taki Seek & Destroy przy odpaleniu wywala 68030 detected - chyba nie bez powodu. Temat jednak ciężki i bez bezpośredniego porównania nic się nie da powiedzieć. Zwłaszcza że nie ma żadnej listy gier korzystających z dobrodziejstw turbo. Poszedłbym w sumie w stwierdzenie, że każda gra pod WHDL dostaje kopa na 030. Szybciej pracuje dysk, więc (teoretycznie) szybciej powinny załadować się obrazy dysków.

Co do samego zakupu "czegoś" do A1200, to z tym nie jest łatwo. Ceny, wszyscy wiedza jakie są. Pozostaje tylko odkładać kasiorkę i czekać na coś rozsądnego. Obecnie na efunzine jest Apollo 1230 za 450 PLN. Lepiej kupić już to niż 4MB FAST za 250. Sporo gier działa bez dodatkowej pamięci, tylko trzeba odpalać komputer bez startup-sequence i potem wklepać ścieżki dostępu. 99% gier na dyskietkach dosowych załatwia się albo przez installer, albo przez assigny. Wymaga to naprawdę minimalnej wiedzy o AmigaDOS. W ten sposób na pewno pójdzie Slam Tilt, WormsDC, Dune 2 i pewnie jeszcze multum innych o których nie pamiętam.
[#34] Re: turbo a1200

@Red_Bullet, post #33

Masz rację, jednak dołożenie choćby samego fastu powoduje, iż zabawa Amigą nabiera nowego kształtu. Nie trzeba "żebrać" o każdy wolny kB tylko jak panisko instalujemy i używamy wypasionego Workbencha z dodatkami oraz odpalamy sobie gry standardowo i przez whdload. Moim zdaniem o ile Amigą 600 można się świetnie bawić bez fastu (ale z dodatkowym 1MB chip pod klapką) o tyle A1200 wiele bez tego fastu traci. Nie procesor jest bowiem za słaby ale pamięci jest w golasie za mało. Dlatego ACA1220 wg mnie dla mnie dobrym rozwiązaniem: przyspiesza 3,5x komputer, daje pamięć fast i jest nowa z gwarancją a przy tym cena nie zabija. W razie problemów wiadomo gdzie szukać pomocy - a co będzie jak stara MTec czy Apollo zacznie sprawiać kłopoty?

A że Blizzard to dobra karta? Fakt - świetna. I przez to trzyma cenę.
[#35] Re: turbo a1200

@Red_Bullet, post #33

Co do UFO, to ok, niech sobie z pamięci FAST nie korzysta, ale chyba fakt posiadania 68030 nie pozostaje mu obojętny.


A1200 bez fastu działa dwa razy wolniej niż z fastem.
UFO AGA było pisane na CD32 gdzie producent fastu nie przewidział więc gra trzyma dane w chipie a efekt tego jest taki że jaki procesor nie włożysz to będzie on skutecznie spowalniany przez wolną pamięć chip. W UFO bez fastu nie grałem ale grałem na kartach z 030, 040 i 060, zauważalnych różnic nie ma.


Pozdrawiam
[#36] Re: turbo a1200

@Red_Bullet, post #33

Na bank nie ma różnicy przy (...) Zeewolf

Whut? To jest jedyna gra (moja ulubiona zresztą), dla której warto mieć 030 w małych Amigach. Druga to Stunt Car Racer i tryb "turbo" podwajający ilość klatek/s. Trzecia to F29 Retaliator ;) Może na 020 tego tak nie widać ale różnica między 68000 w ww. grach a 030 jest ogromna.



Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 11:02:51 przez _arti
[#37] Re: turbo a1200

@_arti, post #36

Myślę że kolega ma trochę racji, wiele gier w ogóle nie "zważa" na obecnośc fastramu i ładuje wszystko w pierwszej kolejności do chip. Dopiero porządnie napisane gry "czują" obecnośc fastu i z niego korzystają,,OK
[#38] Re: turbo a1200

@Red_Bullet, post #29

We wszystkim, co napisales masz racje - sam zaczynalem od MTeca, a skonczylem na Blizzardzie, z ktorego jestem zadowolony najbardziej na swiecie. Ta karta jest nie do wyje**nia - bez dwoch zdan. Jednoczesnie trzeba tez zrozumiec, ze nie wszyscy sa power-userami i jezeli ta Amiga ma sluzyc do casualowego odpalenia kilku gier od czasu do czasu z poziomu WHDLoad, czy posluchania paru modulow to build: A1200 (KS3.0) + MTec 1230/42 bedzie swietnym kompromisem oczekiwan do ceny. Kick 3.0 rozwiazuje blokowanie PCMCIA w w/w przypadku, 3.1 nie jest tutaj niezbedne.

Edit: Roznice 020 vs 030 widac przepieknie w grze Fears.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 11:49:39 przez F7sus4
[#39] Re: turbo a1200

@Red_Bullet, post #29

- M-Tec 1230 - jedyna zaleta to turbo, ram max. 8MB nierozszerzalne, blokuje PCMCIA, awaryjna.

Tak to jest jak się wygrzebuje jakieś parchy z niemieckiego basketu Mój egzemplarz chodzi bez zarzutu, co prawda nie używam amigi 24/7 ale do prostych zadań karta sprawuje się wyśmienicie i jestem z niej zadowolony tym bardzie w cenie za jaką ją kupiłem. :)

Skoro wala Ci się po kątach to odstąp ją autorowi tematu będziesz miał problem z głowy, a nowy użytkownik może coś jeszcze z nią zrobi.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 14:15:45 przez mikser
[#40] Re: turbo a1200

@mikser, post #39

o to to to...


Mam dokładnie takie sam zdanie, posiadam m-teca od ponad 2 lat w swojej A.
Też kupiony dość okazyjnie i przypadkowo.
Sam dolutowałem dodatkowe 4 mb ,zmieniłem dwa kondonki na nowe plus wywalenie martwej renaty.
Karta do tego co przewidziałem chodzi bezawaryjnie ,oczywiście w wersji 42 mhz zalecany na procu radiator bo inaczej jajecznice można smażyć.

Stabilna nawet podczas wielogodzinnych sesji .

Na głowę musiałbym upaść aby teraz rzucać się za wspomniane 700 dla ok +1 mipsa na zmianę na blizzarda.

oczywiście nie przeceniam jakości i stabilności wyrobów legendarnej p5.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 14:40:54 przez damianx
[#41] Re: turbo a1200

@damianx, post #40

ten mtec nie wydaje mi sie zly kwestia ceny i tylko dlatego mam dylemat bo podejrzewam ze do moich potrzeb to wystarczy ale ok 320 pln za mtec1320 rtc 28Mhz 8mb to troche duzo jak na moj gust i chyba wolalbym dolozyc 130 do takiego apollo z 32mb ram ;)
[#42] Re: turbo a1200

@pyzio2, post #41

apollo A1230 to sensowny wybór.

pewnie te miałeś na myśli za 450

http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro&id=192&sid=43a297d561217aabe17d3d1bcdf3ac7f

plasuje się tak pomiędzy m-teckiem a blizkiem,i tak jak pisałem nie ładuj się w wersję 28 mhz.

tylko nie wpadnij w pułapkę dodawania bo okazuje się że 320 +130 to mamy 450 ale + kolejne 150 jest szansa na blizarda itd. itp. potem już są 040 i 060 a na koniec ppc.


Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 15:32:58 przez damianx
[#43] Re: turbo a1200

@damianx, post #42

no jestem cierpliwy takze narazie sie pobawie assignem i whdload od cd32 na gołej 1200 . Jak sie cos trafi dobrego to kupie ;) wazne ze sensible działa z dyskietek ;)))
[#44] Re: turbo a1200

@pyzio2, post #43

SWOS`a mozesz zainstalowac natywnie i pojdzie z HDD.
[#45] Re: turbo a1200

@F7sus4, post #38

Ok, zgoda. I właśnie dlatego polecam Blizzarda. Zawsze wstanie - nie tak jak M-Tec. Działał, działał i któregoś razu zaczął sypać kolorkami. Żeby nie było, karta była z polskiej dystrybucji (kupiona nowa w 1994-1995). Po prostu jej czas minął. Blizzard aktualnie przewraca się na alledrogo (dosłownie).

Co do różnicy w Fears, to w każdym FPS proc będzie robił różnicę. Co do konfigu który podałeś, to zamienić tego M-Teca na Elbox/Apollo i już będzie można spać spokojniej. Dlaczego jestem takim hejterem M-Teca? Bo padł wtedy kiedy był najbardziej potrzebny. Nie życzę nikomu takiej sytuacji. Uwalone turbo boli przez całe życie:)
[#46] Re: turbo a1200

@Red_Bullet, post #45

Uwalone turbo boli przez całe życie

Turbo? ja do dzisiaj nie mogę sobie odżałować odwrotnego wsadzenia oryginalnej kości z kick 3.1 do a500 i jej spalenie drunk
[#47] Re: turbo a1200

@damianx, post #42

Wywolam burze w szklance wody, ale napisze to. Chcesz kupic problematyczna, grymasna i kaprysna jak kobieta podczas okresu karte turbo? Kup Apollo 1230. :)
[#48] Re: turbo a1200

@Red_Bullet, post #45

Dlaczego jestem takim hejterem M-Teca? Bo padł wtedy kiedy był najbardziej potrzebny. Nie życzę nikomu takiej sytuacji. Uwalone turbo boli przez całe życieusmiech

Jako kolega po fachu, doskonale rozumiem ten bol. Natomiast zdaje sobie tez sprawe, ze jeden prywatnie padniety egzemplarz nie czyni calej platformy zlomem. Idac tym tropem, Blizzard tez bylby do bani, bo niedawno na Allegro sprzedawany byl jeden trup. ;)

MTec'om do szczescia jednej rzeczy potrzeba - radiatora. Wielu zignoruje, inni zaprzecza, ale na ok. 8 znanych mi losow tej karty (w wersjach 28Mhz i 42Mhz), bylo to jej zbawienie - konczyly sie artefakty graficzne, zwiechy i "przypadkowe" Guru. Biorac pod uwage rozmiar tamtejszego procesora versus generowane przez niego cieplo, wcale mnie to nie dziwi.

Dlatego - jezeli ktos ma 600-700zl na amigowanie - nie zastanawiac sie, tylko brac Blizzarda. Jesli ktos chce zmiescic sie w progu gornego 300zl - MTec 1230 bedzie dobra alternatywa dla golych rozszerzen FastRAM w zblizonych cenach (ktore wcale tez nie sa takie zle - niska temperatura).

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 22:53:40 przez F7sus4
[#49] Re: turbo a1200

@F7sus4, post #48

generalnie krecenie prockow skraca ich zycie , no ale czas tez robi swoje. Z tego co czytałem to te karty nowe z gwarancja ACA tez maja uzywane procesory ?
Moze jednak sam fast to jest najlepsza / najzywotniejsza opcja jesli nie chce sie grac w doomy etc i

jeszcze jedno pytanko czy sa jakies kompilacje gier w sieci juz zainstalowanych (assigned?) jako obraz hdd ?

pozdr
[#50] Re: turbo a1200

@pyzio2, post #49

Ilosc gier, ktore stracisz posiadajac "wylacznie" FastRAM jest relatywnie niewielka - w moim wypadku o zakupie 030 zadecydowaly raptem 4 pozycje i, okazjonalnie, dema.

jeszcze jedno pytanko czy sa jakies kompilacje gier w sieci juz zainstalowanych (assigned?) jako obraz hdd ?

Oczywiscie - preinstalowane paczki do pakietu WHDLoad znajdziesz tutaj: [link został usunięty].

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 08:30:03 przez recedent
[#51] Re: turbo a1200

@F7sus4, post #48

Miałem M-Teca, całkiem dobra karta, ale brak możliwości posiadania więcej niż 8MB FASTu to jej duży minus (tutaj wolałbym już Apollo które takich ograniczeń nie ma- tak, nie boję się Apollo ;) ).
Relatywnie niska cena tych kart wynika właśnie z ich ograniczeń.

Co do samego wyboru karty rozszerzeń, nie ma znaczenia co wybierzesz (byle było przynajmniej 8MB FASATu- każda odrobina prawdziwego FASTu sprawia, że A1200 zaczyn działać "normalnie") po prostu, po jakimś czasie użytkowania amigi sam się przekonasz, cze go Ci brakuje i w którą stronę chcesz dalej podążać ok, racja
[#52] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: turbo a1200
[#53] Re: turbo a1200

@miroll, post #52

Następna osoba, która zamieści linka do warezowych stron zostanie zbanowana.
[#54] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: turbo a1200
[#55] Re: turbo a1200

@pyzio2, post #1

Tu ci znalazłem alternatywę, ma gniazdo na FPU :
link OK
[#56] Re: turbo a1200

@Voyox, post #55

Fajna karta. Ja ją właśnie mam razem z FPU, tylko nigdzie nie można znaleźć rozszerzenia pamięci do niej. A szkoda.
[#57] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: turbo a1200
[#58] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: turbo a1200
[#59] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: turbo a1200
[#60] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: turbo a1200
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem