kategoria: A1200
[#1] turbo a1200
witam,
co byscie wybrali :
- ACA 1220 020/16MHz 128MB RAM ~400pln - to chyba ma gwarancję
- Mtec 1230 8mb ~300pln
- fast 4mb/8mb ~~200 pln ale to chyba wogole ciezko dostac ...
ceny to tak mysle ze sa realne ale może ktos sprostuje ewentualnie ;)
pozdr
pyzio

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 18:10:10 przez pyzio2
[#2] Re: turbo a1200

@pyzio2, post #1

Z tego co kojarzę Mtec 1230 8mb blokuje PCMCIA - więc dla mnie minus.
Osobiście z tego zestawu wybieram ACA 1220.
[#3] Re: turbo a1200

@conrdd, post #2

Tyle, że 020/16 to zbyt dużego kopa nie da... ja bym poodkładał na 030, albo przynajmniej tą szybszą wersję 020.

128 MB ramy przy 020 to nie wykorzystasz za bardzo....
[#4] Re: turbo a1200

@conrdd, post #2

PCMCIA nie jest potrzebna cały czas a tylko przy przenoszeniu danych a i z tym blokowaniem tego portu to przesada, jak kopiujesz nie do RAMu tylko na HD to przeważnie działa.
Szybszy procesor przydaje się praktycznie zawsze, ale 1220 jest niespecjalnie szybszy, główny zysk to jej pamięć Fast. Ja z podanego zestawu wybrał bym kartę z 030 mimo jej ograniczeń.


Pozdrawiam
[#5] Re: turbo a1200

@RadoslawF, post #4

mowa o mtec 1230 rtc 28mhz - rozumiem ze nie ma znaczenia LC czy rtc , oba blokuja pamiec ale maja jumpera aby wl/wyl ?
[#6] Re: turbo a1200

@pyzio2, post #5

Mialem vipera 1230/45. Baaaardzo przyjemna karta.
Zdecydowanie polecam 030 do amisi. Przewagą ACA jest tylko szybki ram i gwarancja.
Mnie do whdload 030 pasowała idealnie.
[#7] Re: turbo a1200

@Sosabowski, post #6

na tym mtec da sie uzywac funkcji map rom ?
[#8] Re: turbo a1200

@pyzio2, post #1

Powiem Ci tak: kartę do amigi nie kupujesz co miesiąc. Kupujesz raz, będziesz miał na lata.
Więc dozbieraj kasy i kup sobie :
Blizzard 1230 IV lub
Blizzard 1230 III
nie ładuj się w jakieś szajsy, takie jest moje zdanie.
[#9] Re: turbo a1200

@conrdd, post #2

Mtec 1230 8mb blokuje PCMCIA

To do końca nie jest prawda dlatego, że jak masz alfa data cd 1200 controller
to normalnie cd- rom działa
[#10] Re: turbo a1200

@pyzio2, post #5

Są różnice, takie najważniejsze to min. w LC masz wlutowaną pamięć na stałe w płytę i procesor 42 Mhz. RTC jest slot na kostkę simm. Jeżeli chodzi o ram to były sprzedawane w różnej konfiguracji tj. 4/8 Mb. W niektórych są zworki takie jak w dyskach twardych w innych lutowane na płytę karty.
[#11] Re: turbo a1200

@pyzio2, post #1

Dorian słusznie prawi. Oba Blizzardy, które wymienił, to najszybsze i chyba najmniej awaryjne karty do tysiącdwusetki. Otrzymujesz najszybsza wersję procesora i nie masz aż takiej blokady ram jak w wypadku M-Tec'a. Dołóż dwie setki do 400-tu i szukaj. I jeszcze z koprocesorem znajdziesz.
[#12] Re: turbo a1200

@amper, post #11

mteca znalazem za okolo 300 a taki blizzard na allegro za 700 jest .... chyba ciezko bedzie ...
[#13] Re: turbo a1200

@pyzio2, post #12

Ja mam Elbox Apollo 1230LC 40mhz 8mb i polecam Ci tę kartę OK
Całkiem niedawno kupiłem za trochę ponad 300zł, co i tak było sporym wydatkiem gdyż zakładałem wydać ok 200zł na jakiś fast, ale jednak za niewiele więcej można mieć solidnego kopa, a do whdload jak znalazł. Karta wg opisów w necie blokuje pcmcia przy 8MB, jednak u mnie tego nie robi Wyczytałem gdzieś, że ponoć blokuje jak się ma kick 3.1, natomiast przy 3.0 (właśnie taki mam) blokady nie ma.
[#14] Re: turbo a1200

@pyzio2, post #12

Mam blizzarda IV 68030 i jestem z niego zadowolony ale dałem za niego 700zł gdzie golas A1200 kosztował mnie ponad dwa razy mniej. A i tak za chwilę usłyszysz że Amigę składa się raz w życiu i lepiej odłożyć na kartę z 68060 za 2 tysiące bo wszystkie nowe demka tego procka wymagają. Więc nie daj się zwariować i sam musisz ocenić swoje możliwości i wymagania.

A'propos: kilka lat temu kupowałem pierwszy TV - po stwierdzeniu że musi to być plazma kolejny miesiąc spędziłem na dedykowanym telewizorom forum gdzie najlepsi eksperci (i ludzie uważający się za ekspertów) doradzali, pisali, oceniali i krytykowali. Napompowany wiedzą kupiłem Panasonica FullHD, znakomita czerń itd. Po roku kupowałem kolejny TV plazma (do kuchni): miejsce determinowało iż nie analizując modelu wziąłem taniego LG HD ready a jedyną dopłatą do stopień wyższego modelu była obsługa filmów po USB. Obecnie generalnie nie widzę różnicy między tymi dwoma TV z dwóch różnych półek cenowych (odtwarzacza BluRay nie mam). Nie oznacza to że ich nie ma ale nie będąc maniakiem filmów ani estetą kinowego obrazu nie jestem w stanie docenić niuansów podobnie jak nie docenię wina za 7500$ za butelkę ;)

A morał: każdy ma swoje fiksacje i nie ma sensu płacić za cudze. Blizzard IV czy III 68030 to świetna karta ale do sporadycznego amigowania bez wielkich ambicji trochę droga. W gołej A1200 najbardziej boli brak fastu.
[#15] Re: turbo a1200

@conrdd, post #14

Blizzard IV 30/50 można kupić za 400 zł

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 07:18:21 przez Dorian3d
[#16] Re: turbo a1200

@Dorian3d, post #15

Trzeba tylko mieć cierpliwość i nie obierać allegro jako główny rynek zaopatrzenia w części do Amigi. Ja wyraziłem swoje zdanie. Nie ma lepszej karty z 030 na pokładzie niż Blizzard IV/III. Wszystkie LC/RTC/EC to tylko "liźniecie" obudowy plcc :D .
[#17] Re: turbo a1200

@conrdd, post #14

Sam masz Blizzard 1230
[#18] Re: turbo a1200

@amper, post #16

Potwierdzam mam Blizzarda 30/50 IV i jestem bardzo zadowolony. Można nawet w Dooma pograć w sensownej prędkości :)
[#19] Re: turbo a1200

@Duracel, post #18

Również potwierdzam. Mam Blizzarda 1230 II 50Mhz - karta jest jak dzwon. Ma dwa miejsca na simmy więc sobie można tanio wsadzić 64 MB (nie trzeba szukać jednej drogiej kostki wystarcza dwie 32 MB). Do tego ta karta jest bardzo kompatybilna z softem systemowym i różnymi płytami głównymi. Montowałem ja do 3 rożnych płyt i nie trzeba było robić żadnych timing fixów.

Wcześniej miałem Apollo 1240/40 mach 130, poźniej Apollo 1240/33 mach 131. Karty nie były przerabiane. Niestety strasznie mi się wryły w psychike jako bardzo niestabilne. Lubiały z płyta Rev2B po prostu nie działać. Dlatego jeśli o mnie chodzi to nigdy więcej apollo.

Jeszcze taki mały niuans na koniec. Jeśli masz A1200 w stanie kolekcjonerskim to pod karty ACA trzeba podciąć mały plastik w środku obudowy żeby je poprawnie zamontować...
[#20] Re: turbo a1200

@amper, post #16

No już nie przesadzaj. Karta to tania alternatywa dla fastu i to z 030. Idąc takim tokiem myślenia może w ogóle nie kupować 030 tylko od razu 060 żeby mieć ''na zapas'' :)
[#21] Re: turbo a1200

@pyzio2, post #1

Gdybym mial wybierac wylacznie z listy, wzialbym MTeca. Jest to karta turbo w cenie nieznacznie wyzszej, niz "gole" rozszerzenie, a jest to juz 030. Rowniez mialem te karte i dalo sie jej uzywac bez przeszkod z PCMCIA (Kick 3.0).

Natomiast, skoro ACA jest karta 1220 (a nie 1230!), w tym momencie zostalbym juz przy zwyklym rozszerzeniu FastRAM 4MB/8MB. Roznica niewielka, a koszt dwukrotnie wiekszy. Jak dla mnie, ta ACA odpada kompletnie.

Oczywiscie Blizzard 1230-IV bylby w tym miejscu najlepszy, natomiast zrozumiale, ze nie kazdy musi chciec ladowac 500-600zl w turbo.
[#22] Re: turbo a1200

@F7sus4, post #21

A jak realnie kształtuje się porównanie wydajności ACA1220 do gołej i "sfastowanej" A1200? Bo na razie działa magia liczb: 68030 rakieta, 68020 żółwik. W najnowszym PPA ma się ukazać porównanie ACA1220 do ACA1230 więc przynajmniej na część pytań będzie można odnaleźć odpowiedzi.
[#23] Re: turbo a1200

@conrdd, post #22

Aca 1220 25 Mhz -->

Blizz 1230 II 50 Mhz -->

Elbox 1230 40 Mhz -->
[#24] Re: turbo a1200

@conrdd, post #22

link
link

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 12:57:12 przez Dorian3d
[#25] Re: turbo a1200

@pyzio2, post #1

Temat dość często poruszany.

Ja mam A1200 zrobioną tylko do whdload i osobiście uważam że to jest ostateczny i jedyny konfig do tego celu, czyli:

A1200 3.0 Escom
M-tec 1230/68882 42mhz 8 mb nie blokuje pcmcia u mnie prędkośc wg sysspeeda ok ok 9 mipsów sys info pokazuje ciut mniej.
do tego przejściówka pcmcia/cf aby coś wgrac /przenieść.
Ide/cf karta 4 gb wiadomo jako hdd

wchodzi na to prawie wsio co wyszło z gier whd ,chodzi szybko i bezproblemowo.

Jeżeli masz większe aspiracje to rzeczywiście 030 to za mało ,tym bardziej jak ten m-tec to wersja 28mhz.

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 12:58:37 przez damianx
[#26] Re: turbo a1200

@damianx, post #25

na ile byscie wycenili takiego Amiga Power mtec T1230 RTC 8mb ? ;)

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 13:18:56 przez pyzio2

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 13:22:41 przez pyzio2
[#27] Re: turbo a1200

@pyzio2, post #1

Bierz cokolwiek, tylko jedna rada, aby choc podstawka na FPU była. Ja mam ACA 1230/56 MHz z MMU ale bez FPU i już mi parę razy kooprocka brakowało. Ujżec komunikat że program wymaga FPU i nie odpali, jest bolesny...;)
[#28] Re: turbo a1200

@Voyox, post #27

Pytanie jaki to program ? Swojego czasu kiedy miałem A1200 z samym Fastem zebrałem na dysku ładną kolekcję programów skompilowanych pod kooprocesor. Jak już się dorobiłem tego kooprocesora to okazało się że większość tych programów to nic nie warte kalkulatory, a programy warte używania zdecydowanie wolą kooprocesor wmontowany w 060.
Biorąc pod uwagę że raczej nikt dziś na Amidze nie będzie się bawił w renderowanie 3D to jakie jeszcze programy wykorzystają kooprocesor ? no może poza kilkoma portami gier FPP.


Pozdrawiam
[#29] Re: turbo a1200

@Dorian3d, post #8

Posłuchaj Doriana i tych co polecają Blizzarda 1230. Nie ma sensu inwestować w inną kartę. Kupując produkt phase5 masz najszybszą i najbardziej pancerną 030. Mam Blizzarda IV i to był najlepszy zakup jakiego dokonałem. Kupiłem jeszcze po starej cenie (280PLN z 64MB SIMM) więc nie wydałem 700PLN, ale tyle też jest wart. Miałem jeszcze MTeca 1230/42 (w zasadzie to jeszcze gdzieś się przewraca) i z tej karty byłem bardzo niezadowolony. A to guru, a to inna zwieszka - no i ograniczenie do 8MB. 15 lat temu robiło to różnicę. Kumpel wtedy miał Elboxa 1230/40 i pomijając fakt posiadania dwóch slotów SIMM (a nie wlutowanych kostek), to jego karta była po prostu szybsza. Chciałem ją od niego wyrwać, ale chyba poszła na elektroszrot razem z Amigą i moim monitorem. Blizzarda sobie chwalę, bo bezproblemowo mapuje różne różności do Fastu. Dzięki temu mam rom 3.1 zmapowany do FAST RAM i wsadzony scsi.device z obsługą dużych partycji. Rom 3.1 mam fizycznie w Amidze, ale z Fastu trochę szybciej działa - albo to efekt placebo. Na innych kartach miałem z mapowaniem problemy. Spoko były tez karty GVP, tylko ta pamięć... Podsumowując, gdyby zrobić zestawienie, to wyglądało by mniej więcej tak:
- Top Topów phase 5 Blizzard 1230 (we wszystkich odmianach),
- Elbox 1230/40 - całkiem szybka, możliwość dołożenia drugiego slotu na ram, niezawodna,
- GVP 1230 - stabilna i dość szybka, wady: miała nietypowe (czyli trudno dostępne i drogie) kości ram i brak MMU (czyli 68EC030),
- M-Tec 1230 - jedyna zaleta to turbo, ram max. 8MB nierozszerzalne, blokuje PCMCIA, awaryjna.

Poza konkursem jest rozszerzenie o 8MB Fast. To tylko dodatkowa pamięć, blokujące PCMCIA, minimalnie przyspiesza działanie komputera.

Do mało wymagających gier pod WHDLoad spokojnie wystarczy, ale np. już taki Seek & Destroy korzysta z dobrodziejstw 030. Civilization czy UFO też chyba skorzystają z dobrodziejstw "trzydziestki". Poza tym sam system żwawiej działa. Szybciej przebiega komunikacja komputera z dyskiem i takie tam. Moja rada? Zbieraj kasę kupuj Blizzarda, albo jak trafisz Elboxa. MTeca odpuść.
[#30] Re: turbo a1200

@Red_Bullet, post #29

Poza konkursem jest rozszerzenie o 8MB Fast. To tylko dodatkowa pamięć, blokujące PCMCIA, minimalnie przyspiesza działanie komputera.


Ponad dwukrotne przyspieszenie to nie "minimalne" ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem