kategorie: A1200, Sprzęt
[#31] Re: Witam i o turbo do 1200 pytam :)

@deejayremix, post #28

Mam/maiłęm 2 Apolla 040 na różnych A1200 i tez zero problemów :)
[#32] Re: Witam i o turbo do 1200 pytam :)

@baderman, post #30

- możliwosć wyłączenia karty to faktycznie dobra rzecz, ale tylko jeśli chodzi o stare gry. Do nowszych produkcji lub demek - sprawa zbędna.


Nie taka dobra jak niektórzy twierdzą. Praktyka wykazuje że im szybszy sprzęt tym więcej "zwieszek" i wszelakich śmieci startuje z systemem. Po wyłączeniu karty okazuje się że komp na dzień dobry ma mniej niż megabajt wolnego chipu. Trzeba przygotować drugą partycję z systemem dla golasa bez fastu lub skorzystać jak większość z WDHLoad, wygrywa WDHLoad poza fanatykami uruchamiania gier bezpośrednio z dyskietki. Były użytkownik Blizzarda IV i aktualny użytkownik Blizzardów 040 i 060.


Pozdrawiam
[#33] Re: Witam i o turbo do 1200 pytam :)

@RadoslawF, post #32

Nie taka dobra jak niektórzy twierdzą.

Nie twierdzę, że to jakaś rewolucyjna sprawa, po prostu dodatek, który świadczy o większym przemyśleniu konstrukcji kart bizz.
Fakt - dzisiaj, przy hobbystycznym używaniu amig, także apollo 060 pewnie by wystarczyło - mój post miał inne zadanie - przedstawienie mojego zdania - że w większości opinii blizz przeważa nad apollo - co nie znaczy że ktoś może być w innym miejscu krzywej gaussa i mieć w 100% bezroblemowe apollo lub beznadziejnie działającego bizzarda.
Co zaś do wyłączenia karty, mi się parę razy przydało kiedy zapomniałem (pomimo przypomnień i dostania dyskietki od Stacha po upgrade z 040 na 060 wgrać poprawek do systemu). Oczywiście prawo Murphy'ego sprawdziło się w 100% i zorientowałem się gdy cała Amiga była złożona, 1260 włożone wraz z kontrolerem scsii oraz wyprowadzoną taśmą scsii do zew. cd. W przypadku apollo byłby delikatny zgrzyt, ale inżynierowie phase5 mieli więcej pomysłów i bzyk start amigi bez 060...
Ale RadosławF ma w sumie rację, należy to traktować w ramach gadget-u.
Ale w sumie ilu z was mając do wyboru zakup blizza i apollo (zakładając podobną cenę) wybrało by tą drugą kartę? Fakt, że lepsze apollo 1260 niż blizz 1230, ale co user to inna opinia i w sumie każdy ma rację.
Ja już obgadywałem zakup apollo, ale blizz trafił się jak "ślepej kurce ziarko" i wystarczyło jedno pytanie do Stacha by zdecydowanie postawić na konstrukcję phase5 - ale to moje prywatne, mało doświadczone w Amigowym boju zdanie.
[#34] Re: Witam i o turbo do 1200 pytam :)

@posylus, post #33

Co zaś do wyłączenia karty, mi się parę razy przydało kiedy zapomniałem (pomimo przypomnień i dostania dyskietki od Stacha po upgrade z 040 na 060 wgrać poprawek do systemu).


Tak informacyjnie. Faktem jest że bez zainstalowanych odpowiednich dla 040 czy 060 bibliotek komputer się nie uruchomi z WB3.x. Jak ktoś ma starą dyskietkę narzędziową czy systemową z WB2.x to z niej bez problemu wystartuje i dogra potrzebne biblioteki bez konieczności wyłączania czy demontażu karty z 040 czy 060. Sprawdzone na A1200 z Blizzardami 040 i 060 oraz A4000 z CyberStormem II.


Pozdrawiam
[#35] Re: Witam i o turbo do 1200 pytam :)

@RadoslawF, post #34

I tutaj się kłania doświadczenie, którego ja nie ukrywam nie mam. Ale przyznasz, że zaimplementowanie przez phase5 opcji wyłączania karty oznacza, że goście mocno kombinowali nad użytecznością karty - co dzisiaj przekłada się na jej większą niezawodność w opinii użytkowników i mniejsze fanaberie w stosunku do sprzętu - to też potwierdzają właściciele. W żadnym razie nie skreśla to apollo, po prostu inna drużyna inżynierów, może inne doświadczenia i inny plan biznesowy. Ot co. Zresztą ograniczenia w wielkości pojedynczej kości ram, która w żadnym razie nie wynika z ograniczeń procesora też niezbyt dobrze świadczy o przemyśleniu konstrukcji (ale tutaj fakt jest, że dzisiaj więcej ramu niż 32 to już bardziej sprawa zabawy niż potrzeby).
[#36] Re: Witam i o turbo do 1200 pytam :)

@posylus, post #35

Większa niezawodność nie wynika z możliwości programowego wyłączenia karty. Wyroby fazy były lepsze, miały więcej możliwości i nie sprawiały problemów ale były sporo droższe. Apollo 040 i 060 były kartami dla uboższych Amigowców ale miały dwie zalety: były tańsze i miały szybszą obsługę pamięci co niestety w pewnych przypadkach (sloty i karty zorro) było wadą.


Pozdrawiam
[#37] Re: Witam i o turbo do 1200 pytam :)

@vojo, post #1

Moj Blizzard 1230-IV z FPU / 50MHz bez zadnego radiatora czy wiatraczka pracuje sobie spokojnie w desktopie. Jest to nad wyraz stabilna karta, ktora bardzo sobie chwale. Amiga potrafi ladnych pare godzin przechulac bez wylaczania i zadne problemy nie wystepuja. Nawet na standardowym zasilaczu (ciezkim) 3.0A od A500, z tym, ze w takim zestawie nie dzialalem za dlugo (wole oszczedzac zabawki) i ostatecznie mam przy tej Amidze 4.5A. Jesli chodzi o grzanie - jest wyczuwalne - zwlaszcza po dluzszym czasie (dodatkowo w Amidze jest dysk IDE 60GB, ktory swoje pare stopni tez dorzuca) - niemniej jednak nawet po dluzszym czasie nie ma to zadnego wplywu na stabilnosc komputera. Mimo to w przyszlosci planuje dokoptowac jakis wiatraczek do tego zestawu - lepiej dmuchac na zimne :) i oszczedzac sprzet, ktorego coraz mniej na tym swiecie...
[#38] Re: Witam i o turbo do 1200 pytam :)

@mccnex, post #37

Potwierdzam wytrzymałość Blizzarda IV. Kiedyś gry karta była młoda grałem latem w pirata Hired Guns zapisując do Ramu, i Amiga była włączona ponad 60 godzin. Zapis na dysk oczywiście kończy się po 5 zapisach.
[#39] Re: Witam i o turbo do 1200 pytam :)

@prophesore, post #38

To nie dotyczy tylko Blizzardów, byłem dumny ze swojej IV do czasu aż w firmie uruchomiłem A1200 z MTecem 42MHz który pracował przez ładnych kilka lat dwadzieścia cztery godziny na dobę. Średnio dwa razy na tydzień był resetowany z okazji aktualizacji skryptu z prezentacją.


Pozdrawiam
[#40] Re: Witam i o turbo do 1200 pytam :)

@vojo, post #1

To, czy będziesz musiał robić timing fixa na płycie bardziej zależy od samej płyty głównej Amigi a nie od karty. Ja miałem pecha, mimo tego że miałem A1200 z płytą w wersji 1D4, gryzła się z Blizzardem IV. Po wykonaniu owej przeróbki problem ustąpił w 100 %.
Jeśli na Ami chcesz popykać w gierki, czasem luknąć jakieś demko to Blizzard IV jest najlepszym wyborem - sprawia najmniej problemów pod WHDLoad.
Jeśli chodzi o karty phase5/DCE - z tego co pamiętam, to ponoć karty produkowane przez DCE były niego gorzej wykonane.
[#41] Re: Witam i o turbo do 1200 pytam :)

@Nightmare777, post #40

Z tego co wdziałem na zdjęciach, ścieżki i złącze SCSI na kartach od Phase 5 był pozłacane, od DCE już nie.
[#42] Re: Witam i o turbo do 1200 pytam :)

@tom256, post #41

100% true, potwierdzam. Opinia nt. obnizonych kosztow produkcji kart wypuszczonych przez DCE jest powszechna, temat wielokrotnie byl walkowany m.in. na EAB/AmiBay. Sa raporty, ze karty od DCE charakteryzowaly sie zauwazalnie krotsza zywotnoscia, od lamliwosci PCB zaczynajac, na termowytrzymalosci konczac. Kupujac Blizzardy (1230-IV i 1260) nie ryzykowalem, postawilem na Phase5. Warto.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem