kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?
Czytam sobie stare numery Magazynu Amiga i tam w nr 3/93 znalazłem ciekawostkę w artykule opisującą nowość czyli Amigę 1200: na zdjęciu jest płyta główna na której zaznaczono najważniejsze elementy - a przy pamięci czip znajduje się opis: złącze dodatkowego 1MB pamięci RAM. Podejrzewam iż to kucha wynikająca z niewiedzy ale sprawdziłem i tutaj:

link

i faktycznie widać 2x11 pinowe złącze. DO czego ono służy?
[#2] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@conrdd, post #1

Port zegara :)
[#3] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@BULI, post #2

A do portu zegara podłączysz np. Delfinę. :)
[#4] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@BULI, post #2

No nie do końca.

W założeniu to gniazdo miało rozszerzać pamięć CHIP na A1200 z 1MB (tak tak, A1200 miała mieć fabrycznie 1MB CHIP) do 2MB.
Ale przed masową produkcją zdecydowano, że A1200 będzie miało fabrycznie 2MB CHIP. A wolne złącze nazwano portem zegara z racji możliwości podłączenia modułu RTC dla A1200.

Czyli opis płyty prototypu jest jak najbardziej prawidłowy.
[#5] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@stachu100, post #4

Stachu, dzięki za info. To tylko potwierdza, jak ograniczeni byli włodarze Commodore'a w schyłkowym okresie istnienia tej firmy...
[#6] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@OSH, post #5

Tu nie chodzi o ograniczenie ,raczej szukałbym oszczędności w produkcji i zrzucenie dodatkowych kosztów na użytkownika.

Tak naprawdę to te pozostałości po oryginalnym złączu rozszerzającym to tak na siłę zrobiony tzw. port zegara, A1200 ma na płycie miejsca lutownicze pod fabryczny zegar ,podobnie jak A500+,ma tez przecież miejsce na koprocesor, mogli to wszystko ładować do komputera ,tylko ile by kosztował i kto by go kupił.

Podobnie było z A500 ,ona w serii mogłaby mieć od razu 1 mb chip, ale że ram wtedy był drogi to i cena końcowa komputera by znacznie podskoczyła więc to zrzucili to na użytkownika.
[#7] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@damianx, post #6

Dziwne rozumowanie ? Jakoś nie daleko w czasie wszystko w pecetach perfidnie zrzucano na użytkownika. I wszystko to poszło w rozwój x86. Znam ludzi co kupowali na raty drogie karty grafiki czy inne elemety bo koniecznie chcieli grać w ładne gry.
Rozumowanie ludzi z Commodore przypominało próbę jedzenia spod siebie. A 1200 powinna mieć pootwierane wszystkie możliwe drzwiczki do rozbudowy i złośliwie każda kolejna gierka powinna wymagać elementu którego nie posiadała oryginalna sklepowa konfiguracja. Na początek powinien to być hdd, później fast ram, czy lepszy procek czy rozszerzenie o jakiś akcelerator grafiki (port powinien byćw A1200).
Takie żebracze rozumowanie doprowadziło do upadku C=
[#8] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@Voyox, post #7

Nie tylko w pecetach, zawsze i wszędzie całość kosztów trafi na kupującego. Chodziło o coś innego, o utrzymanie niskiej ceny zestawu podstawowego, zestaw podstawowy kupiły miliony a dyski, fast czy wręcz karty turbo już tyko tysiące. Więc pisanie gier po konfigurację niestandardową było by ekonomiczną głupotą, wręcz robiono odwrotnie czyli pisana tak grę aby działała na gołej A1200 i na A500 z megabajtem RAMu.

Ale prawdą jest że Commodore miało idiotyczne pomysły na obniżanie kosztów, pierwszym i największym z nich było wypuszczenie na rynek A1000 z ćwiercią megabajta RAMu w sytuacji kiedy przy starcie większość tej pamięci zżerał ładowany z dyskietki kickstart.


Pozdrawiam
[#9] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@RadoslawF, post #8

Chodziło o coś innego, o utrzymanie niskiej ceny zestawu podstawowego, zestaw podstawowy kupiły miliony a dyski, fast czy wręcz karty turbo już tyko tysiące.


Jednak historia pokazała, że było to złe rozumowanie... przynajmniej w dłuższej perspektywie niż 2-3 lata.
[#10] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@_arti, post #9

A to już zależy na którą historie się powołasz. W przypadku porównania A1200 z Falkonem to wygrała zdecydowanie oszczędność i niska cena. Co do dłuższej perspektywy to jakim cudem Commodore miało przewidzieć że czasy kiedy kilkanaście lat sprzedawało się ten sam komputer znikną bezpowrotnie ?


Pozdrawiam
[#11] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@_arti, post #9

Kupując grę czy zdobywając ją (czasy zeszłe-brak oprogramowania w sklepach), słysząc że gierka wymiata, szło się po "trupach". Gra wymagała lepszego konfigu, załatwiało się taki konfig w "try miga", więc C= miał od początku problemy z IQ...i tak do końca Amigi, powstawały gry na golasa A1200 w dodatku na dyskietkach. Pamiętam iż przeszedłem Black Crypt "dyskietkowo" i zrobienie kroku w przód skutkował zmianą i doczytaniem lokacji, a jak się cofnołem było to samo....masakra...Śpioch Dlatego jak ktoś tęskni za stacją dysków to mnie trafia..

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 12:27:11 przez Voyox
[#12] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@RadoslawF, post #8

Ale prawdą jest że Commodore miało idiotyczne pomysły na obniżanie kosztów, pierwszym i największym z nich było wypuszczenie na rynek A1000 z ćwiercią megabajta RAMu w sytuacji kiedy przy starcie większość tej pamięci zżerał ładowany z dyskietki kickstart.

Był już kiedyś poruszana ta kwestia. A1000 ma osobny blok pamięci dla kickstru odizolowany od pamięci operacyjnej (WCS) i pamiętam dokładnie, że to Ciebie oświecano wtedy w tej materii (mnie zresztą też bo tego nie wiedziałem), ktoś rzucił nawet screenem z WB :)
[#13] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@BULI, post #12

Słabo pamiętasz, ci którzy mnie "oświecali" nagle zamilkli kiedy się okazało że posiadacze A1000 potwierdzają moją wersję. Ja też akurat mam w domu A1000 i po uruchomieniu nie pokazuje tyle wolnej pamięci ile powinno zakładając że na kicka jest dodatkowa pamięć jak to w niektórych gazetach opisano.


Pozdrawiam
[#14] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@RadoslawF, post #13

Ok. To po załadowaniu kicka, przerwij startup-sequence (mniemam, że wiesz jak to zrobić) i sprawdź co powie Ci availl.
[#15] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@BULI, post #14

Nie dam rady, nie mam klawiatury w tej Amidze. Ale zaproponuj to komuś kto ma kompletną, zapoznaj się z wynikami i przestań innych wprowadzać w błąd.


Pozdrawiam
[#16] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@RadoslawF, post #15

Wystarczy wejść na Wikipedię i przeczytać, że A1000 ma coś, co się nazywa WCS (Writable Control Store) Memory o pojemności 256Kb - dokładnie tylu, ile potrzebuje kickstart ładowany z dyskietki. 256Kb CHIP pozostaje w całości do dyspozycji użytkownika (minus pamięć na ekran i bufory oczywiście).

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 14:06:58 przez _arti
[#17] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@RadoslawF, post #15

Jestem ciekaw, nie zakładam, że nie masz racji, ale jesteś jedyną osobą która ma odmienne zdanie na ten temat (niż reszta, łącznie z stronami www z neta).

Tutaj jest ten wątek w którym się wypowiadałeś :)

Pisałeś, że po wczytaniu WB zostaje Ci ponad 300 kB ram a posiadasz łącznie 512kB!
To chyba nie masz racji bo kick-rom to 256kB więc na dzień dobry powinien Ci zjeść połowę rozszerzonego RAMu.
Na dodatek jak byś nie miał rozszerzonej pamięci to w ogóle byś niczego nie uruchomił na swojej A1000 bo Twój cały ram poszedł by na kickstart- tak mi się wydaje.

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 14:03:02 przez BULI
[#18] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@BULI, post #17

Dokładnie amigahistory i amiga.resource.cx potwierdzają.
[#19] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@_arti, post #18

I ja potwierdzam, z tego co pamiętam, z ostatniego odpalania Amigi. Kick wędruje do specjalnej pamięci, po załadowaniu WB zostaje ponad 300kB, więc nie jest możliwe, że kick wylądował w zwykłym ramie.

Czym więcej możliwości rozszerzenia tym lepiej, ja bardzo ubolewam, że A1200 po prostu nie wyszło z choćby 512kB Fast od razu, a CD32 mogłaby być troszkę droższa, ale za to z np. extra 2MB Fast i można by z takiego sprzętu wycisnąć o wiele więcej, wiele lepszych gier by wyszło.

Commodore tak, czy siak jako korporacja musiała upaść, odszkodowania za wyciek w MOS jeszcze z przed przejęcia firmy i tak by ją wykończyły. Wiele rzeczy można było zrobić lepiej, przede wszystkim nie przyjmować na stanowisko CEO Mehdi Ali, który był tak głupi, albo dostawał drugą gażę za wykończenie Commodore.
[#20] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@flops, post #19

I ja potwierdzam, z tego co pamiętam, z ostatniego odpalania Amigi. Kick wędruje do specjalnej pamięci, po załadowaniu WB zostaje ponad 300kB, więc nie jest możliwe, że kick wylądował w zwykłym ramie.


A wyjaśnisz dlaczego po uruchomieniu A500 z takiej samej dyskietki zostaje ponad sto kB więcej wolnej pamięci ?

Znam wersję oficjalną równie dobrze jak pozostali, nie spotkałem się natomiast z logicznym wyjaśnieniem różnicy w wyświetlanej na belce ilości wolnej pamięci. Wszak gdyby na ten kickstart była faktycznie oddzielna pamięć to nie było by różnicy między A500 a A1000 w wyświetlanej ilości na belce. A jest i tona tyle spora że nie da się tego wytłumaczyć buforami dla urządzeń.


Pozdrawiam
[#21] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@flops, post #19

Czym więcej możliwości rozszerzenia tym lepiej, ja bardzo ubolewam, że A1200 po prostu nie wyszło z choćby 512kB Fast od razu, a CD32 mogłaby być troszkę droższa, ale za to z np. extra 2MB Fast i można by z takiego sprzętu wycisnąć o wiele więcej, wiele lepszych gier by wyszło.

Zgadzam się, konstrukcja A1200/CD32 aż proszą się o chociaż odrobinę FASTu.
[#22] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@RadoslawF, post #20

No to ciekawe- niech ktoś sprawdzi na czysto (ze sprawną klawiaturą) za pośrednictwem avail ile tej pamięci faktycznie jest.

Radosław F możesz użyć AVAIL pod systemem (np klikając jakimś filemasterem) i sprawdzić ile masz dostępnej w ogóle pamięci "systemowej" ewentualnie co o twojej pamięci powie SysInfo (ile bloków, jakie adresy itp).
[#23] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@BULI, post #22

Musiał bym robić do tego specjalne dyskietki a ostatnio przy takich zabawach miałem na dziesięć dziewięć padniętych i szlak mnie trafiał na marnowanie czasu. A co pokaże avail czy sysinfo to obaj wiemy, 512kB pamięci w jednym lub dwu blokach a z tego jakieś 330kB wolnej.

Ale jest na forum kilku posiadaczy sprawnych i kompletnych A1000 których zapraszam do sprawdzenia i napisania co ustalili.


Pozdrawiam
[#24] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@flops, post #19

Ale Ty pewnie miałeś pamięć CHIP rozszerzoną do 512kB, fabrycznie A1000 ma 256kB RAM zamiast ROMu (można było zastąpić ten RAM specjalną podstawką z kickstartem,) zarezerwowany tylko na wczytanie kickstartu z dyskietki. Fabrycznie pamięci CHIP było 256kB.

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 18:13:21 przez rafgc
[#25] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@rafgc, post #24

Fabrycznie pamięci CHIP było 256kB.

No właśnie wydaje się mało prawdopodobne, żeby do tej pamięci był wczytywany kickstart bo zająłby ją całą i nie było by mowy o odpaleniu czegokolwiek na gołej A1000!
[#26] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@BULI, post #25

Właściwie to nie mogę pojąć, dlaczego niektórzy nie potrafią pojąć, że RAM przeznaczony na kickstart w A1000 nie ma nic wspólnego z pamięcią CHIP. Widocznie wyraz "RAM" oraz zbiegająca się z pamięcią chip ilość pamięci, powodują nieprawidłowe interpretację, jakoby kickstart był wczytywany do pamięci CHIP. Pamięć RAM przeznaczona na kickstart jest całkowicie oddzielnym blokiem w przestrzeni adresowej, która jest tylko i wyłącznie traktowana jako kickstart, jest to pamieć RAM jako pamięć ulotna, która traci zawartość w momencie wyłączenia zasilania i trzeba ją potem z powrotem zapełnić, system nie korzysta z niej jako pamięci systemowej. Za pomocą specjalnej podstawki, można zastąpić tą pamięć RAM, zwykłym ROMem, co definitywnie dowodzi, że kickstart nie jest ładowany do pamięci CHIP. Zresztą, czemu to udowadniać? Logicznie myśląca osoba od razu stwierdzi przecież, że jak 256kB kickstart zostanie załadowany do 256kB pamięci CHIP, to nie zostanie ani jedna komórka wolna dla systemu, co na starcie dyskwalifikuje teorię wczytywania kickstartu do pamięci CHIP.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 23:00:02 przez rafgc
[#27] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@rafgc, post #26

Nie wiem, czy to polemika z tym co napisałem czy rozszerzenie treści- tak czy inaczej wnioski są te same i straszna tajemnica kickstartu A1000 dręcząca dotąd ludzkość została wyjaśniona :)
[#28] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@BULI, post #27

Nie została.
Skąd wynika różnica w ilości wolnej pamięci wyświetlanej na belce WB miedzy A500 a A1000 mającymi 512KB RAMu ?


Pozdrawiam
[#29] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@RadoslawF, post #28

Proponuję wyjąć Kickstart z podstawek w A500 i załadować go z dyskietki do pamięci CHIP w A500. Jesteś w stanie to zrobić?
[#30] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@RadoslawF, post #28

Skąd wynika różnica w ilości wolnej pamięci wyświetlanej na belce WB miedzy A500 a A1000 mającymi 512KB RAMu ?

Jeśli rzeczywiście są różnice, to jest to bardzo ciekawa kwestia (może wynikająca z różnic w kickstrcie typu odwołanie do bibliotek (inne wersje itp), urządzeń itd strzelam oczywiście), ale nie jest to kwestia tego, że w pamięci CHIP ląduje obraz "romu".

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 12:05:21 przez BULI
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem