kategoria: A1200
[#31] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@damianx, post #6

A1200 ma na płycie miejsca lutownicze pod fabryczny zegar ,podobnie jak A500+,ma tez przecież miejsce na koprocesor, mogli to wszystko ładować do komputera

Po to, żebyśmy teraz musieli się bujać z rozlanymi bateriami od RTC w A1200? ;)
[#32] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@bogumil, post #29

Nie jestem, A500 miałem w domu gdzieś koło 1990 roku a potem wymieniłem ją na pluskwę która potem wymieniłem na A1200. Te ostatnią mam a właściwie mam to co z niej zostało czyli pudełko i obudowa. Przez lata używania A 1200 zajechałem trzy zasilacze, stacje dysków, niezliczoną ilość mikro włączników w myszkach a ze dwa lata temu padła płyta główna.
Ale mam świadomość że A1000 w odróżnieniu od innych Amig (poza częścią A3000) powinna mieć jakiś układ który umożliwia wczytanie tego kicka a przedtem wyświetla obrazek o taką dyskietkę proszący.


Pozdrawiam
[#33] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@RadoslawF, post #28

może miały różne wersje kickstart, wb
[#34] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@RadoslawF, post #28

Nie wiem, o jakiej różnicy mówisz, zarówno na A1000 z 512kB chip i ks1.3 jak i A500 (też 512kB chip) uruchomionej z dyskietki WB1.3 zostaje 360kB wolnej pamięci. Nie wiem skąd wzięła się informacja o ponad 400kB wolnej pamięci (chyba, że bez s-s i z add21k lub add44k), ponad 100kB zajmuje ekran z konfiguracją systemu z startup-sequence, przy kickstarcie 2.05 i WB2.1 zżerane jest jeszcze więcej pamięci , bo prawie 200kB.

Po przerwaniu s-s z dyskietki WB1.3 zaraz po tym jak zaczyna się ładować i wydaniu polecenia avail, otrzymujemy informację o 407kB wolnej pamięci, czyli otwarte okno CLI + ekran zajmują 100kB, jakim cudem ktoś miał więcej niż 400kB na skonfigurowanym WB? Jedyne co mi przychodzi do głowy, że ktoś pomylił uruchomiony Workbencha uruchomionego z dyskietki WB1.3 z jakąś gierką, którą odpala się z ikonki, a w startup sequence jest tylko polecenie loadwb i endcli, bo wtedy jest na belce około 410kB.


Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 07:14:35 przez rafgc
[#35] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@rafgc, post #34

Jedyne co mi przychodzi do głowy, że ktoś pomylił uruchomiony Workbencha uruchomionego z dyskietki WB1.3 z jakąś gierką, którą odpala się z ikonki, a w startup sequence jest tylko polecenie loadwb i endcli, bo wtedy jest na belce około 410kB.

Prawdopodobna teoria.
[#36] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@bogumil, post #29

Kolega moim zdaniem trafił w sedno.. czy w przypadku A500, która nie ma dodatkowej pamięci RAM na wczytanie KS, jest on w ogóle wczytywany z tej dyskietki? Czy też program na dyskietce próbuje zapisać KS z dyskietki pod adresem kości ROM(gdzie w A1000 ma się znajdować dodatkowy RAM na KS), który jest.. cóż, ROMem, więc efekt jest zerowy, i KS odpalany jest normalnie, z kości?
[#37] Re: Amiga 1200 - do czego służy złącze pod pamięcią chip?

@okejokej, post #36

A1000 posiada tkzw. "bootstrap", czyli mały programik, który po włączeniu komputera sprawdza, czy kicstart jest załadowany do specjalnego RAMu, w przypadku braku danych pojawi się rączka prosząca o dyskietkę z kickstartem, w A500 jest to niemożliwe, bo nie posiada "bootstrapu" a podstawka pod kickstart nie obsługuje możliwości zapisu.

Osoby, które twierdzą, że kickstart jest ładowany do pamięci CHIP powinni się zastanowić nad faktem, że A1000 była pierwszą Amigą i została zbuudowana z myślą o ładowaniu kickstartu z dyskietki (pomysł z ROMem nadszedł dopiero przy A500), a tym samym zastanowić się gdzie jest logika poświęcania 256kB cennej specjalizowanej pamięci chip, aby zapchać ją kickstartem. Poza tym skoro można zamienić te kości RAM na ROM z wgranym kickstartem, to czy nie wydaje się to absurdalne, żeby można było wyjąć część pamięci CHIP i zastąpić ją jakimś ROMem? Nie róbmy z konstruktorów Amigi debili, każdy kto by miał możliwość uczestniczyć przy konstruowaniu A1000, wpadłby na pomysł, aby przeznaczyć specjalny blok pamięci tylko na kickstart, by nie zajmować pamięci operacyjnej, a tym bardziej tej graficzno/muzycznej.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 20:58:52 przez rafgc
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem