kategorie: A2000/A3000, Mediator
[#1] Mediator do Amigi 3000D
Ponieważ nie wiem na ile to jest sprawdzone info, zamieszczam news na forum, nie na głównej:
W wątku nt. Mediatora do Amigi 3000 padł cytat, będący rzekomo deklaracją ze strony Elboxu nt. rozpoczęcia projektowania daughterboardu mediatora do Amigi 3000 Desktop. Czy to prawda, czy też nie, ciężko potwierdzić, zatem było by bardzo miło, gdyby udzielający się czasem na PPA pan Śmietana potwierdził, lub zdementował to info. Dodatkowo, korespondujący wątek na Amibayu.
[#2] Re: Mediator do Amigi 3000D

@baderman, post #1

To pewnie dlatego, że gseb na Amibay chwalil się niedawno, że pracuje nad wersją Prometheusza dopasowaną zarówno do A4kD jak i A3kD, z nowymi sterownikami Konkurencja, hell yea! Ale to dobrze.
[#3] Re: Mediator do Amigi 3000D

@_arti, post #2

Było by super gdyby powstał taki mediator do A3000D bo obecne rozwiązania mi nie odpowiadają. Niedawno zastanawiałem się, czy nie zorganizować jakiegoś głosowania na PPA na temat medka do A3000D i napisać do Elboxu petycji o produkcję takiego urządzenia.
[#4] Re: Mediator do Amigi 3000D

@glichtanski, post #3

Ja bym zlozyl petycje o Medka do A1200 z choc jednym zlaczem ZIV. Ktos pewnie powie ze zwariowalem, ale ciagniecie tych tasm sygnalowych z pod Medka gdy ma sie FastATE jest troche przykre.
A proba wymiany takiego kabla jakby padl to dopiero zabawa w klocki.

A tak FastATA pod ZIV rozwiazala by problemy.
[#5] Re: Mediator do Amigi 3000D

@_arti, post #2

Szkoda tylko, że Pan Śmietana zapytał w wątku dotyczącym nowego XSurfa, ale nie dał odpowiedzi w wątku dotyczącym potencjalnego produktu jego macierzystej firmy. Może jednak @elbox da się namówić na odpowiedź?
[#6] Re: Mediator do Amigi 3000D

@Phibrizzo, post #4

Jestem ZA OK
[wyróżniony] [#7] Re: Mediator do Amigi 3000D

@baderman, post #5

Może jednak @elbox da się namówić na odpowiedź?


ok, racja


Temat: ppa.pl data: 08.09.2013 18:38
Nadawca: TUPCOM
Dzień dobry. Czy coś Panu wiadomo w tej sprawie?


Temat: Re: ppa.pl data: wczoraj 23:49
Nadawca: elbox
Pracujemy nad tym modelem Mediatora.



OK

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 07:04:29 przez TUPCOM
[#8] Re: Mediator do Amigi 3000D

@TUPCOM, post #7

Ale nad którym? Do Amigi 3000D czy 1200 bo jest w tym wątku namieszane i się pogubiłem.
[#9] Re: Mediator do Amigi 3000D

@glichtanski, post #8

Wątek dotyczy oczywiście mediatora do Amigi 3000D (w obudowie desktop).
[wyróżniony] [#10] Re: Mediator do Amigi 3000D

@glichtanski, post #8

Temat: Re: ppa.pl data: dzisiaj 07:08
Nadawca: TUPCOM
Dzień dobry.
Dziękuję za odpowiedź.
Czy moglibyśmy na forum ppa.pl uzyskać od Pana garść informacji na temat opracowywanego Mediatora?



Temat: Re: ppa.pl data: dzisiaj 21:33
Nadawca: elbox
Pełną specyfikację opublikujemy na naszych stronach, gdy tylko projekt zostanie ukończony.

To co mogę już teraz powiedzieć, to że będzie to Mediator instalowany tak samo jak Mediator 4000Di, czyli zastępujący w A3000D oryginalny daugtherboard. Oprócz slotów Zorro III na daughterboardzie znajdować się będą 3 aktywne sloty PCI
[#11] Re: Mediator do Amigi 3000D

@TUPCOM, post #10

No to już nie mogę się doczekać ok, racja
[#12] Re: Mediator do Amigi 3000D

@TUPCOM, post #10

No to spłacam to co mam do spłacenia (A2000, A3000 i A1000) i odkładam na nowego medka OK
[#13] Re: Mediator do Amigi 3000D

@TUPCOM, post #10

Też chyba zacznę odkładać kasę. :)
Mam Mediatora do A3000D ale bez obudowy Mirage to taki pająk, że szok! Leży więc nieużywany.
[#14] Re: Mediator do Amigi 3000D

@Rafał A-3000, post #13

Mediator 3000Di ma zastępować w A3000D oryginalny daughterboard i montowany będzie tak jak Mediator 4000Di w A4000D. Ty zapewne masz Mediatora 3000D.

Czasami trochę żałuję, że projekt Dragon dla Amigi 1200 umarł.

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 21:29:15 przez TUPCOM
[#15] Re: Mediator do Amigi 3000D

@baderman, post #1

Wiadomość świetna :) OK
Jeszcze lepsza byłaby, gdyby umożliwili tworzenie sterowników do każdego sprzętu, a nie tylko swojego.
Mają możliwości na wiele cudów&cudeńków ;) ale jakoś słabo go wykorzystują...

Ale jak będzie medek do A3000D gotowy - pewnie kupię :D Z tego A4K jestem zadowolony ;)
[#16] Re: Mediator do Amigi 3000D

@Tom Rain, post #15

Ale jak będzie medek do A3000D gotowy - pewnie kupię


No to klik OK
[#17] Re: Mediator do Amigi 3000D

@TUPCOM, post #16

Już zamówiony OK
[#18] Re: Mediator do Amigi 3000D

@TUPCOM, post #16

Ja już kupiłem, za pośrednictwem sklepu RetroAmi naszego forumowego kolegi. Za kilka dni powinien On otrzymać mediator do testów i będzie wiadomo coś więcej na jego temat.
[#19] Re: Mediator do Amigi 3000D

@glichtanski, post #18

Ano dzisiaj Mediator doszedł do mnie i miałem chwilę, żeby go zainstalować w mojej A3000D.

Pierwsze wrażenia pozytywne. Mediator siedzi ciasno i stabilnie w złączu płyty głównej. Logika Medka też pasuje dobrze. Co więcej w przeciwieństwie do Mediatora 4000Di, gdzie logika prawie dotykała płyty głównej, tutaj zachowana jest pewna odległość. Jeden z kondensatorów na karcie logiki zachowuje się jak dystans i opiera na obudowie podstawki pod układ specjalizowany. Zapewnia to również dodatkową stabilność i zapobiega opadaniu karty w dół.

Karty PCI również trzymają się dobrze i poza sieciówką nie była potrzebna większa siła, aby wskoczyły na optymalną pozycję w slocie PCI. Nie ma tu możliwości (jak to się dzieje w Medkach do A1200 w obudowie tower), aby karta wysunęła się ze złącza PCI i przestała działać.

Na tę krótką chwilę, jaką udało mi się dzisiaj znaleźć, zmontowałem wszystko razem i odpaliłem P96, ustawiając tryb dla rozdzielczości 800x600. Postaram się niebawem przetestować Mediatora z kartą sieciową, Spiderem, Voodoo3 i kartą muzyczną.

Na stronie sklepu wrzuciłem kilka fotek jak wygląda Mediator włożony do A3000D.

Gdyby ktoś miał jakieś pytania niech pisze tutaj albo do mnie na priv.
[#20] Re: Mediator do Amigi 3000D

@ITU, post #19

Miło się ogląda nowe zabawki do Amigi klasycznej w 2013 roku. Elbox, kurde, byście coś jeszcze fajnego zrobili po godzinach, no! Jak to mówią - "Shut up and take my money!"


Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 20:43:51 przez _arti
[#21] Re: Mediator do Amigi 3000D

@ITU, post #19

Sam A3000 nie posiadam, ale ciesze się z tej aktywności Elboxu OK
[#22] Re: Mediator do Amigi 3000D

@ITU, post #19

Wygląda rzeczywiście ładnie. Czekam na swoj komplet. :)
[#23] Re: Mediator do Amigi 3000D

@ITU, post #19

Kocham Amigi. Właśnie po włączeniu Amigi okazało się, że padła partycja systemowa... Testy Mediatora odłożone do czasu postawienia nowego systemu.
[#24] Re: Mediator do Amigi 3000D

@ITU, post #23

Heh, dlatego jak kopię każdego systemu, z każdej Amigi, trzymam w chmurze. Coś padnie, zgrywam na USB. Mam czysty 3.1 ze stosem, który odpalam, kopiuje i rozpakowywuje + backup raz na 2-3 miesiące. Polecam OK
[#25] Re: Mediator do Amigi 3000D

@_arti, post #24

Yep, też o tym pomyślałem, ale już po szkodzie ;)
[#26] Re: Mediator do Amigi 3000D

@ITU, post #25

Dzisiaj miałem okazję pobawić się trochę Medkiem. Szukając sposobu na zgranie dancyh z dysku twardego podpiąłem do Amigi kartę Thycline USB w slot Zorro Mediatora, ale po uruchomieniu stosu Poseidon, cały system dostaje ciężkiej zadyszki. Nie wiem, czy to kwestia Mediatora, sterowników, Thylacine, czy słabego procka (mam tam stock 030/25). Kopiowanie danych szło koszmarnie wolno i zakończyłem je przed czasem.

Postanowiłem odpalić Spidera II. I tutaj już było znacznie lepiej. System w żadnym wypadku nie zwolnił, działał dobrze, kopiowanie danych leciało z przyzwoitą prędkością. Pendrive 4GB obsługiwany elegancko.

Sam system mam odpalony na R9200 i póki co ustawione na karcie 128MB (karta ma 256). Rozdzielczość 800x600 w 16bit wygląda dobrze, obsługa systemu sprawna i generalnie nie przeszkadza zbytnio procek 030 (choć przydało by się coś szybszego).

Nieco martwiące jest to, że doughterboard Mediatora dosyć mocno się grzeje (szczególnie w górnej jego części) - ja mam póki co górną pokrywę zdjętą i nie jest za ciekawie, myślę zatem, że bez dodatkowej wentylacji (wentylatora[ów]) się nie obędzie, bo inaczej się wszystko w środku usmaży .
[#27] Re: Mediator do Amigi 3000D

@ITU, post #26

Zadałem pytanie do Elboxu nt. temperatury na doughterboardzie a dokładnie elementów znajdujących się nad najwyższym slotem Zorro, które grzeja się najbardziej i uzyskałem odpowiedź, że:
"To są rezystory (220 i 330 ohm) terminujące wszystkie kluczowe linie Zorro III.
Dokładnie takie same terminacje (220 i 330 ohm) znajdują się na oryginalnym
daugthhterboardzie i dokładnie tak samo się grzeją. Proszę się tym absolutnie
nie przejmować - tak ma być."

Zapiąłem dzisiaj FastATA 4000 i przy okazji robiłem porównanie prędkości. Jak wspominałem wcześniej A3000D ma zamontowany fabrycznie procek 030/25 i 8MB FAST. Do testów wykorzystałem dysk ATA Maxtor D740X-6L (PIO4), SCSI IBM 4GB 50pin i Pendrive GoodRAM EDGE 4GB. System plików FFS i FAT95 (USB)

Operacje w SysSpeed 2.6

FastATA
Create (Op./s) 149
Open (Op./s) 248
DirScan (Op./s) 754
Delete (Op./s) 460
Seek Raw (Op./s) 684
Create File (MB./s) 4,39
Write File (MB./s) 4,28
Read File (MB./s) 5,66
Raw Read (MB./s) 6,38

OnBoard SCSI
Create (Op./s) 42
Open (Op./s) 47
DirScan (Op./s) 119
Delete (Op./s) 133
Seek Raw (Op./s) 652
Create File (MB./s) 1,96
Write File (MB./s) 1,41
Read File (MB./s) 1,43
Raw Read (MB./s) 2,10

USB
Create (Op./s) 73
Open (Op./s) 82
DirScan (Op./s) 1537
Delete (Op./s) 84
Seek Raw (Op./s) 900
Create File (MB./s) 2,01
Write File (MB./s) 1,74
Read File (MB./s) 3,22
Raw Read (MB./s) b.d.
[#28] Re: Mediator do Amigi 3000D

@ITU, post #27

Dzisiaj odebrałem z poczty swojego Mediatora. Wygląda podobnie do tego z A4000D.
Zabrakło tylko polskiej instrukcji, co dla niektórych może stanowić mały problem.

Na razie nie mam jak sprawdzić (zasilacz w naprawie), ale już zaczynam się martwić o temperaturę, bo mam jeszcze CS MK III. Kupiłem wentylator montowany na "śledziu", mam nadzieję, że pomoże utrzymać wentylację OK
[#29] Re: Mediator do Amigi 3000D

@glichtanski, post #28

Jak sprawdzanie mostka?
Dziś chciałem go spróbować u siebie i jak się okazało mam do lekkiego przerobienia płytę główną. W płycie rev. 9.03 mam zbyt wysoki pewien mostek (HY456 - wzdłuż gniazda PCI) co uniemożliwia włożenie mediatora. Czeka mnie chyba wymiana dwóch lub trzech elektrolitów przy tym elemencie, by dało się go przechylić tak, by nie blokował Medka. Trzeba dać im dłuższe nóżki i od niego odsunąć. Mam nadzieję że sam mostek nie będzie się buntował. A może znacie jakiś niższy zamiennik? Oznaczenie: 390229-03 rev. E
[#30] Re: Mediator do Amigi 3000D

@Rafał A-3000, post #29

Kurde, jak to jest z tymi kartami sieciowymi i dźwiękowymi:
1. Jest wymagana karta graficzna PCI do ich obsługi czy nie? Mam kartę z układem RTL8139DL i nie działa z mediatorem - niby oficjalnie sterownik z nią nie działa więc OK. Kupiłem inną z układem RTL 8139D i ta też nie działa. Zainstalowałem sterownik z dołączonej płyty, w Genesis wpisuję Devs/Networks/FastEthernet.device lub MediatorNET.device i program wyświetla komunikat, że nie ma takiego urządzenia.
W early boot menu karta się nie pojawia, w systemie w ShowConfig też jej nie ma.
2. Czy wpięta karta PCI pojawi się w early boot menu lub w ShowConfig?

Próbowałem z różnymi ustawieniami zworek w Medku: MASTER - closed, WINSIZE - open lub closed, SWAP CONFIG - open lub closed. Na razie nie mam karty graficznej PCI, ale kolega superbonio obiecał mi odsprzedać.

3. A przy okazji. Może to pytanie pozbawione jest sensu, ale mam kartę PCI ELSA WINNER 2000 z układem Permedia 2. Ciekawe, czy dało by się ją uruchomić na sterowniku do BVision lub Cybervision PPC?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem