kategorie: A2000/A3000, Mediator
[#31] Re: Mediator do Amigi 3000D

@Rafał A-3000, post #29

Pozdrawiam Rafał...W Bolesławcu miałem zaszyt się urodzić, a 18 lat mieszkałem w pobliskim Kruszynie...Chyba ze to inny Bolesławiec (Dolny Śląsk, trasa Legnica- Zgorzelec).

Co do mediatora, mogę na razie pomarzyć, jeśli by to się ziściło to byłby to medek do A1200 OK

Sorry za offtopka..

@glichtanski

Kupiłem inną z układem RTL 8139D i ta też nie działa Myślę że musi być taka RTL 8129 PCI

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 20:17:37 przez Voyox
[#32] Re: Mediator do Amigi 3000D

@Voyox, post #31

Jak już to 8029, ale na stronie elboxu widnieje informacja że obsługiwane są również 8139 A/B/C/D
[#33] Re: Mediator do Amigi 3000D

@glichtanski, post #30

Musisz mieć jakąś kartę graficzną, bo inne karty wpięte w PCI korzystają z jej pamięci.
[#34] Re: Mediator do Amigi 3000D

@ITU, post #33

Rozumiem, że musi to być karta z serii Voodoo, Radeon lub Virge?
[#35] Re: Mediator do Amigi 3000D

@Voyox, post #31

Tak to ten Bolesławiec. ;)
Miło poznać.

Ad sieciówek PCI to też na razie nic nie zwojowałem. Mam dwie: RTL8029 (chyba AS) i RTL 3139D. Próbowałem kiedyś z kartą gfx S3 Virge DX 4MB i jakąś dźwiękową - nic tylko zawiechy. Tylko grafika ruszyła ale z czasem krzaczki się malowały.
Teraz walczę na nowo ale już na Medku do A3000D (wcześnij był do tower) i nawet z kartą gfx mam problem. Niby miałem te ustawienia zapisane ale coś jest nie tak. Mam nadzieję, że nie gryzie się z CV64 - z tej trudno mi zrezygnować. Z sieciówką może jeszcze popróbuję, bo mam już dobre ustawienia na X-Surf 100 (obecnie wypięta na rzecz kart PCI). Niestety ostatnio doba na to za krótka. :) Testy były i są robione na AmigaOs 3.5.
Mam też jakąś z tych lepszych gfx na PCI ale jej jeszcze próbowałem. Wolę najpierw na PC sprawdzić. Mniej żal będzie sprzętu w razie draki.
[#36] Re: Mediator do Amigi 3000D

@glichtanski, post #34

Ja testowałem z Voodoo3 oraz R9250. Z tym, że uruchamiałem Spidera II USB do przenoszenia danych, a sieciówka nie była mi potrzebna. Ale na Medku 4000D(i) nie miałem żadnych kłopotów z uruchomieniem karty sieciowej, a Mediator 3000Di to w zasadzie 4000Di, tylko nieco niższy (logika w obu Mediatorach jest taka sama).

Co do zwiech, to problemem może być ułożenie kart. Tzn. te karty ZIII, które potrzebują mniejszej przestrzeni adresowej muszą być włożone bliżej płyty głównej Amigi, a te, które potrzebują większej przestrzeni muszą być wyżej. Przez długi czas walczyłem z tym próbując spiąć razem FastATA 4000 i BigRamPlus i okazało się, że właściwe ustawienie kart sprawę rozwiązało. Za informacją z Elbox: "W sloty Zorro najbliżej Mediatora należy włożyć karty potrzebujące najmniejszych przestrzeni Zorro (na FastATA 4000), a najdalej karty potrzebujące największej przestrzeni, czyli BigRam. "

Adresowanie urządzeń w Mediatorach ma być zoptymalizowane w kolejnej wersji biblioteki pci.library.
[#37] Re: Mediator do Amigi 3000D

@ITU, post #36

To muszę poczekać na Voodoo 3.
Mam jakąś kartę USB, którą kupiłem razem z A3000T i mediatorem. Ale ona chyba nie zadziała z medkiem. Wiem tyle że układ na tej karcie to jakiś NEC
[#38] Re: Mediator do Amigi 3000D

@glichtanski, post #37

Może zadziałać, ponieważ można często spotkać karty, które są Spiderami II wytworzonymi domowymi sposobami.
[#39] Re: Mediator do Amigi 3000D

@ITU, post #36

Ja w A3000 mam Radeona 9200, Spidera i Forte Media i pod OS 3.9 ładnie leci. Sieciówki tu nie potrzebuję i do przenoszenia danych postawiłem na USB (jeszcze coś nie chce napędów wykrywać ale "coś" już trybi). Grafika i muzyka śmigają ślicznie.
W A4000 Radeon 9200, USB, 8029 i SB 128 - pod OS 3.9 poza siecią wszystko inne pięknie hula, pod 4.1 - brak USB.

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 21:29:48 przez Tom Rain
[#40] Re: Mediator do Amigi 3000D

@Tom Rain, post #39

Muszę jeszcze gdzieś napęd SCSI CD lub DVD zdobyć bo mój nie działa, i prawie nic poza gołym OS3.9 nie mogę zainstalować. Przy wielu płytach sypie błędami.
[#41] Re: Mediator do Amigi 3000D

@Tom Rain, post #39

A powiedźcie mi jak się ma szybkość wyświetlania grafiki przez Radeona/Voodoo na PCI względem dobrej karty Zorro jak Picasso IV czy CV64?

Pytam bo waham się czy kupić X-Surfa 100 i jakąś grafikę Zorro czy taki mostek i karty PCI za bezcen.
Byłoby to używane na konfigu 030 25MHz z Fast RAMem i OS 3.1 (lub 3.9 o ile jest wymagany przez Mediatora).
[#42] Re: Mediator do Amigi 3000D

@Davka, post #41

Na 030 to wszystko będzie się ślimaczyć... no chyba, że wystarczy ci 800x600/8bit - ja tak pracuje na mojej A3000 z Picasso IV i jest znośnie. Na 030/25Mhz (subiektywnie) było to koszmarnie wolne ale komuś może to odpowiadać.

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 22:09:20 przez _arti
[#43] Re: Mediator do Amigi 3000D

@_arti, post #42

OK, powiedzmy że początkowo na 030, potem być może 040/40MHz.

Kolejne pytanie, jak się ma wydajność pamięci z karty graf PCi udostępnionej systemowi do Fast RAMu w kościach ZIP na A3000? Warto mieć taki Fast RAM wtedy?
[#44] Re: Mediator do Amigi 3000D

@Davka, post #43

To raczej będzie najwolniejsza pamięć FAST w systemie.
[#45] Re: Mediator do Amigi 3000D

@_arti, post #44

Ciekawe, że w instrukcji napisali, że pamięć sgram z karty graficznej bedzie szybsza od Fastu w kartach turbo
[#46] Re: Mediator do Amigi 3000D

@glichtanski, post #45

hmm ale procesor do tej pamięci ma dostęp przez szynę Zorro III jedynie transfery DMA między kartami mogą ją pominąć
[#47] Re: Mediator do Amigi 3000D

@glichtanski, post #45

Bo sama pamięć jest (dużo-dużo) szybsza... tylko Zorro 3 nie jest ;)
[#48] Re: Mediator do Amigi 3000D

@_arti, post #42

CV64 ma tą zaletę, że masz przelotkę i na wyjściu karty także tryb PAL z Amigi.
Mi się to bardzo przydaje, bo choćby filemaster działa w tym trybie i przełącza ekran na PAL. Nie mówiąc o sporej ilości gier nawet pod systemem. Inne karty na zorro muszą mieć scandubler/flicker fixer. Nie wiem, czy coś takiego można też użyć do kart gfx na PCI. Wszystko zależy od tego, jak będziesz korzystał z komputera i na jakim monitorze. Ja 800x600 8bit i 030/25 jestem zadowolony. Okienka śmigają ładnie. Spowolnienie widać tylko przy GlowIcons pod OS3.5, bo procesor je dłużej maluje. Pod WB 3.1 o dziwo jest to prawie niezauważalne. Pewnie ma szybszą newicon.library.

A może ktoś robił "moduły" w pewnym programie do testowania grafiki (wyleciała mi nazwa) na kartach gfx PCI i je porównywał z tymi na zorro?

Kiedyś próbowałem porównać szybkość pamięci fast z płyty głównej, rozszerzenia w zorro i CV64 ale o ile pamiętam to nie udało mi się uzyskać jakichś wyników.

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 07:38:56 przez Rafał A-3000
[#49] Re: Mediator do Amigi 3000D

@glichtanski, post #40

Co do tego napędu, to chyba jednak winna była CS MKIII. Dzisiaj postanowiłem zainstalować system od nowa - po zamontowaniu Voodoo 3 i napęd działa bezproblemowo

1. Czy karta Voodoo musi być w pierwszym (od dołu) slocie PCI żeby poprawnie działała razem z innymi kartami PCI? Bo karta ma za wysoki radiator i zahacza o płytkę Mediatora i muszę ją zamontować w drugim od dołu slocie PCI.

2. Czy karty PCI będą widoczne w ShowConfig?


Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 20:23:17 przez glichtanski
[#50] Re: Mediator do Amigi 3000D

@glichtanski, post #49

1. nie musi;
2. od tego jest PCIinfo (jakoś tak);
[#51] Re: Mediator do Amigi 3000D

@_arti, post #50

O to mi chodziło. Dzięki.OK
[#52] Re: Mediator do Amigi 3000D

@glichtanski, post #51

Próbował ktoś pogodzić kartę graficzną na Zorro i na Pci? System AmigaOs 3.5.
Mam CV64 na P96 (przy starcie wypisuje jakiś błąd: "not create graphic board context" ale włącza 800x600x8bit. Po dodaniu monitora Virge wyświetla błąd: display id already exist, virge and virge both use display id 50001000. Mimo to P96 wykrywa drugą kartę graficzną i dobrze wyświetla test - także 800x600x8bit. W screen mode na Virge mam jednak tylko dwa dziwne tryby lub wcale, albo zamrożenie systemu. Reinstalacjia P96 nic nie daje. Po zapisie zmian w P96 (już po wykryciu virge) wywala mi ustawienia i po resecie nie ma nawet CV64. W czym może tkwić problem? Walczę z tym już kilka wieczorów.
[#53] Re: Mediator do Amigi 3000D

@Rafał A-3000, post #52

A mi zdechł chyba mostek między Zorro a PCI. Bez tego A3000 się odpala, z nim nie. Przełożyłem z mediatora od A4K i zadziałało.

Ktoś potrafi sprawdzić/naprawić sam ten mostek?
[#54] Re: Mediator do Amigi 3000D

@Rafał A-3000, post #52

Problemem może być ten sam chip (Virge) i w konsekwencji - ten sam sterownik P96.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem