kategoria: A1200
[#1] Kupiłem Amigę i mam pytania
Witam.
Jako że kiedyś miałem Amigę, postanowiłem powrócić do niej.
Zakupiłem Amigę 1200 z kartą CF.
I pytania mam:
1. Czy lepiej było kupić z dyskiem 40 MB (chyba taki specjalny do Amisi) czy z kartą CF to dobry wybór?
2. Amigę którą kupiłem ma rom 3.0. Jaki najwyższy numer rom'u jest? I czy ten 3.0 jest gorszy od np. 3.1?
Pozdrawiam i witam Amigomaniaków :)
[#2] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@PTR, post #1

1. Więcej chyba znaczy lepiej, nie? Nie bez znaczenia jest też fakt, że karta CF jest z tego dziesięciolecia ;)
2. 3.1 to najwyższy, produkowany seryjnie. Nie powinno ci to jednak robić różnicy, jeśli masz 3.0 - całkowicie wystarcza;
[#3] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@_arti, post #2

Dzięki za szybką odpowiedź. Amisi jeszcze nie mam, dopiero kupiłem, ale już nie mogę się doczekać kiedy ja podepnę do monitora :D
Chyba mi na starość odbija ze sprzętem Commodore. Mam już skompletowany C64 a teraz zacząłem Amigę. I pewnie dużo będę musiał poczytać z czym się teraz ją je.
ad.1 Więcej lepiej - wiadomo, tylko że CF jako tako nie jest stworzony do pracy z Ami ;) dlatego pytam. No i zasadnicza sprawa, Różnica w cenie była 75 zł (tą co kupiłem ma też joy i kabel euro). Opłacało się brać droższą? :P
ad.2 aha, to ok, bo już sprawdzałem możliwości wymiany na 3.1 :D

Zacząłem czytać o wdhload. Żeby działało musi być dopałka?
Jeszcze kolejne pytanie: którą wersję Workbencha mogę zainstalować?
oczywiście chodzi o jak najnowszą

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 15:10:26 przez PTR
[#4] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@PTR, post #3

ad. 1 Technicznie jest to dla Amigi takie samo urządzenie IDE ja dysk ale mniej prądnożerne pewnie i bardziej niezawodne... szczególnie z porównaniu z 20-letnim HDD.

WHDLoad - tak, chociaż 8Mb Fast, a coś takiego, do starych gier będzie idealne + dodatkowo pozwoli na zabawę w sieć na Amidze przez Wifi (na PCMCIA, przenoszenie danych etc.) czy na gierki pod emulatorem Classic Maka.




Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 15:14:07 przez _arti
[#5] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@_arti, post #4

Ta dopałka to chyba nie teraz. Za Amisię już tyle dałem, a drugie tyle teraz
żona nie byłaby zadowolona :P
myślałem teraz tylko o jakimś ramie.
aha, mam też kabel do wymiany danych z PCtem, to chyba będzie okej, żeby obrazy dyskietek zgrywać?
[#6] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@PTR, post #5

Na początek okey... ale nie jest to szczyt wygody ;) Ja bym na twoim miejscu załatwił sobie jakiś CD-ROM i przygotował dyskietkę z Wb i startującym sterownikiem. Na 2Mb CHIPu zadziała bez problemu.
[#7] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@PTR, post #5

Będzie szybciej i wygodniej jeżeli kupisz do amigi przejściówkę na pcmcia w raz z dodatkową kartą cf - nie musi być duża i do tego czytnik do komputera pc :)
[#8] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@mikser, post #7

O, albo tak. Adapter to ok. 10PLN a karta, nawet 256Mb wystarczy. I do tego to i to.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 15:27:04 przez _arti
[#9] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@PTR, post #1

Jaki najwyższy numer rom'u jest? I czy ten 3.0 jest gorszy od np. 3.1?



3.5/3.9
[#10] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@Dorian3d, post #9

ROM 3.5? Seryjny? ;)
[#11] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@Dorian3d, post #9

Dzięki za wszelkie odpowiedzi :)
Jeszcze pytania. Mam możliwość wybrać jaką klawiaturę chcę. Zostawić qwertz (taka jest oryginalnie) czy wymienić na qwerty? One się tylko tym jednym klawiszem różnią?

A opcja cd albo adaptera mi się podoba. Tylko ciekawe czy dam radę podłączyć z moimi zdolnościami elektronicznymi. Jak Ami dojdzie porobię zdjęcia i wstawię co by ocenić gdzie wiercić na cd :D

Arti: te linki co podałeś - dla mnie czarna magia. Muszę dużo poczytać i Amidze
Ja miałem kiedyś Amigę 600 bez dysku to tylko dyskietkami wachlowałem hehe

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 15:32:39 przez PTR
[#12] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@_arti, post #10

Nie
[#13] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@PTR, post #11

zamień (z) z (y) i po sprawie
[#14] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@Dorian3d, post #13

ale poważnie? :D to nie wymieniam, po co wyciągać coś co jest oryginalne
[#15] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@PTR, post #11

Klawiaturę bierz tę, która jest w lepszym stanie. Jeśli chodzi o przenoszenie danych, to adapter CF będzie chyba najlepszym wyjściem dla ciebie. Programy z aminetu - oba archiwa ściągasz i ich zawartość wrzucasz na dysk, do odpowiednich katalogów, wg. opisu, który jest w każdym z nich lub po prostu instalujesz dołączonym installerem - żadna magia. Na koniec, dla wygody z SYS:Storage/Dosdrivers wyciągasz ikonkę z mountlistą na blat (o ile pamiętam, to będzie CF0), która "montuje" kartę CF i możesz już przenosić dane. Karta CF musi być tylko sformatowana na windowsowy FAT.


Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 15:39:26 przez _arti
[#16] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@PTR, post #14

no mówię Ci tak zrób, będzie widać że są zamienione bo mają inny kształt
ale nie będziesz musiał kupować nowej klawiatury


Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 15:55:40 przez Dorian3d
[#17] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@Dorian3d, post #16

Ale ja jej nie muszę kupować. Muszę wybrać czy ma zostać ta qwertz (oryginalnie jest) czy mam mieć zamienioną na qwerty:D
[#18] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@_arti, post #8

chodzi co coś takiego ?

http://allegro.pl/czytnik-kart-cf-na-pcmcia-do-laptopa-od-reki-i3611326652.html
[#19] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@PTR, post #18

Tak. Podlinkowałem ci wyżej za dychę.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 16:04:55 przez _arti
[#20] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@_arti, post #8

[#21] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@PTR, post #17

Jeżeli masz taką możliwość, poproś o zdjęcia taśmy którą wpina się w płytę komputera. Wybierz tą która jest w lepszym stanie i nie jest wyrobiona. Klawisze zawsze możesz doczyścić, a nowej taśmy nie kupisz...
[#22] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@PTR, post #1

rom 3.0. Jaki najwyższy numer rom'u jest? I czy ten 3.0 jest gorszy od np. 3.1?

Musze w tym miejscu podwazyc odpowiedz Artiego. ROM 3.0 ma kilka bugow, ktore chociaz subtelne, zwiazane sa ze stabilnoscia pracy systemu i latwoscia sypania Guru (np. proba nagrania dyskietek na DF0: pod DMS; przyklady mozna mnozyc). Jezeli wiazesz z Amiga wielogodzinna zabawe/prace, zdecydowanie warto zafundowac sobie 3.1.

Jesli chodzi o wybor HDD lub karty CF do Amigi, to w temacie tych pierwszych z czystym sumieniem musze polecic ten.

Najcichszy jaki posiadam, zero problemow z kompatybilnoscia, dziwnymi zwiechami, jakie niejednokrotnie maja miejscu w przypadku interfejsow CF itd.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 19:12:53 przez F7sus4
[#23] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@F7sus4, post #22

Wymienisz te kilka bugów ? ja znam tylko jeden, nieprawidłowe wyświetlanie zawartości RmaDysku na ekranach otworzonych z użyciem CGX, z DMSami nie miałem problemów na 3.0 ani na 3.1.


Pozdrawiam
[#24] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@RadoslawF, post #23

użyj Google!
[#25] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@F7sus4, post #22

Nie demonizowałbym tych bugów, wszystko ma jakieś bugi. Używam 3.0 i 3.1. I specjalnych, rzucających się w oczy różnic w codziennej pracy nie widzę. Pewnie lepiej mieć to, co nowsze, czyli 3.1, ale nie jest to coś, co zauważalnie wpływa na komfort pracy z Amigą.
Zatem na liście priorytetów zmiany z 3.0 na 3.1 nie stawiałbym zbyt wysoko.

Serdeczności
Des
[#26] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@PTR, post #1

Polecam CF adapter + PCMCIA CF do wymiany danych
[#27] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@Des, post #25

Więc na razie romu nie wymieniam.
Najpierw będę chciał kupić jakąś dopałkę. Czy jakiś fastram z 8MB wystarczy do WDHLoad?
Aha kolejne pytanie. Czy ktoś jeszcze sprzedaje kable aby połączyć Amigę z 1084S? bo mam taki monitor i do niego chcę podłączyć Amigę, a nie do tv
[#28] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@PTR, post #27

Tak, osiem mega fastu raczej skutecznie załatwia kwestię WDHLoad. Jednakowoż miej na względzie możliwy konflikt na styku fast/obsługa PCMCIA - http://www.ppa.pl/forum/amiga/24724/blokowanie-pcmcia-w-a1200-przy-fast-kiedy

Co do kabloteki - zerknij na Allegro, praktycznie wszelkie możliwe i niemożliwe kable/przelotki et cetera znajdziesz.

Serdeczności
Des
[#29] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@Des, post #28

Reasumujac, przy 4MB Fastu nie bedziesz mial konfliktu z PCMCIA, przy 8MB - tak, poniewaz adresowanie portu dubluje sie z obszarem pamieci powyzej 4MB. Na karcie np. Blizzard 1230 nie mialbys tego problemu bez wzgledu na ilosc posadzonego RAMu, jednak jest to niewatpliwie wieksza inwestycja.

Z ROMem 3.0 vs 3.1 - w dalszej perspektywie bylbym jednak za wymiana. Roznice sa subtelne, dlatego nieuwazny uzytkownik przypisze zwiechy innemu czynnikowi (kondensatorom, oprogramowaniu etc.). Po prostu miej z tylu glowy ta informacje przy okazji kolejnych czerwonych ramek z Software Failure. Samo sie zweryfikuje.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2013 10:17:43 przez F7sus4
[#30] Re: Kupiłem Amigę i mam pytania

@_arti, post #4

a coś takiego, do starych gier będzie idealne + dodatkowo pozwoli na zabawę w sieć na Amidze przez Wifi (na PCMCIA, przenoszenie danych etc.) czy na gierki pod emulatorem Classic Maka.


Z tymi gierkami pod emulatorem Classic Maka tobym nie szarżował na 020/25. Ja mam 040/25 i wcale różowo nie jest. Bez karty GFX emulacja Maka naprawdę nie jest efektywna. Chyba, że ma się 060/66 (co najmniej) - wtedy ta konwersja C2P jako tako przebiega.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem