kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Pomoc w wyborze karty turbo.
Witam!

Jako, że wystawiłem ogłoszenie na Giełdzie PPA o wymianie pełnego zestawu CDTV w zamian za działającą kartę turbo do A1200, otrzymałem już trzy oferty różnych kart. Niestety, nie mam doświadczenia w kartach turbo do Amigi, więc chciałbym prosić o poradę w tej kwestii, tj. którą kartę wybrać, co mieć na uwadze, jak sobie radzić z taką kartą, itd.

Karty, o których mowa to:

* M-Tec Viper 1230 - z 68030/42MHz, 8MB fastu i 688/25MHz
* Elbox 1230LC z 68030/33MHz + MMU, 8MB fastu i 68882/33MHz
* ACA1232 z 68030/33MHz, 128MB RAM

Z góry dziękuję za wszelkie cenne informacje
[#2] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Skrzyp, post #1

to
ACA1232 z 68030/33MHz, 128MB RAM

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 20:34:06 przez Dorian3d
[#3] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Dorian3d, post #2

Poza ilością RAMu, w czym ta karta jest lepsza od pozostałych?
Czy zawiera FPU/MMU?
Ponoć z kartami ACA są pewne problemy, z tego co tu kiedyś przeglądałem - jakie?
[#4] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Skrzyp, post #3

nie blokuje portu pcmcia jak
M-Tec Viper 1230
[#5] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Dorian3d, post #4

A czy te 128MB FastRAM są w pełni wykrywalne i używalne poza systemem.
[#6] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Skrzyp, post #5

Tak, są normalnie widoczne. Z tym, że ciężko tyle wykorzystać w praktyce :)

Aca to najnowsze rozwiązanie, na pewno mniej zużyty sprzęt.
Elboxa miałem około 1997 roku i z tego co pamiętam byłem bardzo zadowolony, do momentu przesiadki na 040 :) Ale z kartą nie było żadnych problemów.

O M-tecach różne historie słyszałem... ale kumpel ma i sobie chwali.

Brałbym Acę , w drugiej kolejności Elboxa.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 20:57:20 przez twardy
[#7] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Skrzyp, post #1

Wszystkie trzy są fajne. Z tym, że dwie pierwsze mają swoje lata i trza mieć świadomość spaceru po kruchym lodzie.
ACA daje jakąś tam pewność długiego działania. Masa (jak na Amigę) ramu (w zasadzie nie do wykorzystania w Klasyku, no ale nadmiar pamięci nikomu jeszcze nie zaszkodził. Sentymentalnie wziąłbym Vipera, pragmatycznie - ACA.

Serdeczności
Des
[#8] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Des, post #7

Właśnie jako iż żadnych sentymentów nie mam, ponieważ za późno się urodziłem, wybieram kartę ACA1232. RAM spokojnie można zapchać ramdyskiekm, więc o to nie ma problemu.

Na co muszę zwrócić uwagę i z czym specjalnym liczyć się przy używaniu tej karty?
[#9] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Skrzyp, post #8

Co prawda miałem ACA 1230 ale to prawie to samo. Z kickiem 3.1 Amiga będzie od razu "widziała" Fast na ACA, z 3.0 dopiero po uruchomieniu acatune. Poza tym u mnie jedna płyta wymagała zrobienia Timing fixa żeby wszystko było stabilnie. No i moja ACA nie chciała współpracować z Mediatorem (z Zorro II Micronika działała bez problemu).
[#10] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Skrzyp, post #1

Pierwsze dwie sobie odpuść. To te same karty, tylko pod innymi nazwami. Elbox LC też blokuje port PCMCIA. Chyba że trafisz Elbox 1230-II to już zupełnie inna karta. Poluj jeszcze na Blizzarda 1230 IV - to chyba najlepsza karta z 030 do Amigi 1200 i najlepsza do WHDLoad. Tak naprawdę to wybór za wielki nie jest: ACA, GVP i Blizzard, Elbox 1230-II - te karty na pewno nie blokują PCMCIA po zapełnieniu "górnych" 4MB pamięci. Pewnie są też inne, ale to już raczej egzotyka.
[#11] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Red_Bullet, post #10

Pierwsze dwie sobie odpuść. To te same karty, tylko pod innymi nazwami.

Nie do końca. Sprawdź nawet zdjęcia w sieci, M-Tec i Elbox mają inne rozmieszczenie układów itd. Są podobne, ale nie takie same.

Elbox LC też blokuje port PCMCIA.

Nie blokuje, przynajmniej nie moja wersja, bo mam tę kartę z 8 MB Fastu i korzystam z sieciówki PCMCIA. Specjalnie to sprawdziłem. Nawet po zapełnieniu całkowicie pamięci (zostawiam tylko niecały 1 MB Chipu, aby uruchomić Miami) port PCMCIA działa bez problemu, odpalam na nim sieć (FTP i WWW). Możliwe, że niektóre wersje blokowały, ale na pewno nie wszystkie.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 10:10:56 przez Tom3k
[#12] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Skrzyp, post #5

ale w Elbox 1230LC masz 8 Mb to bieda
[#13] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Dorian3d, post #12

8 Mb to bieda

Wiadomo, że im więcej RAMu tym lepiej. Tak samo lepiej brać kartę z zegarem 42 niż 33 MHz.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 10:10:39 przez Tom3k
[#14] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Tom3k, post #13

Mam Blizzarda MK4 i 60/66 działają świetnie tyle że są trudnodostępne np chyba że śpisz na kasie
[#15] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@sebbb, post #14

Jak wyzej, tylko Blizzard 1230-IV.
[#16] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Skrzyp, post #1

Bierz nowke sztuke, po co uzywana?
[#17] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Tom3k, post #13

podstawa to 32 RAMu
[#18] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Dorian3d, post #17

W obecnych czasach, to myślę że więcej, tak ze 64 megapomysł i to takie minimumOK

E: Mowa oczywiście o klasycznej AmidzeOK

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 13:45:35 przez parallax
[#19] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@parallax, post #18

Znam jeden program który wymaga 64MB ale i tak jest nieużywalny nawet na 060.
Napiszesz jakie programy lub jakie operacje wymagają tyle pamięci na klasyku ?


Pozdrawiam
[#20] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@RadoslawF, post #19

NetBSD spokojnie łyka 64MB i potrafi z nich zrobić użytek (choćby na cache I/O, co by za każdym razem byle ls'a nie ładować z dysku) . Właściwie to dopiero 64MB jest jakąś sensowną ilością aby go używać (choć odpali się na 16MB, ale przy tak małej ilości RAMu nie idzie nic zrobić).

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 16:26:14 przez strim_
[#21] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@RadoslawF, post #19

Przede wszystkim operacje graficzne Chcesz szczegółów, czy się domyślasz? pomysł
[#22] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@RadoslawF, post #19

Ja ze swojej strony wspomnę o demach Elude - z tego co pamiętam część nie uruchomi się na 32MB pamięci.

Więc moim zdaniem w przypadku używania 030 starczy spokojnie 32MB, a przy 68060 warto mieć 64MB fastu.
[#23] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Jenot, post #9

Pozwolę sobie podczepić się do tematu, żeby nie zakładać nowego. Zastanawiam się nad zakupem ACA 1220 do A1200 ks. 3.0. Nie chcę 030, albo 060, albo 020, poza tym liczę, że Elbox lub ktoś inny zrobi turbo zespolone razem z kontrolerem IDE. Mam pakiet WHDLoad. Jaką wersję brać? Czy różnica między 16 a 25 mhz jest na tyle widoczna, że warto ją kupić? W Quake zagram na Motylku.
[#24] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Tom3k, post #11

Nie upieram się przy swoim, ale za BBOAH:

An accelerator that plugs into the trapdoor slot of the A1200. The Viper 1230 LC and the Elbox 1230 LC are the same card, manufactured by different companies, probably under license.


Stąd moje stwierdzenie. Rozmieszczenie układów to kwestia drugorzędna, bo mogły być różne rewizje. Elbox turbówki robił chyba na licencji.

Co do ilości pamięci, to wg. mnie do klasyka 16MB to takie minimum. W klasyku mam 64MB i jeszcze mi się nie udało tego zapchać.

Blizzard 1230 IV jest drogi, ale to najszybsza 030 do A1200 (a może w ogóle?). W Amidze ma to znaczenie, bo to się przekłada na takie rzeczy, jak transfer z/do HDD. Z drugiej strony to widziałem już Blizza IV za 9 stówek - trochę przesada.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 18:24:56 przez Red_Bullet
[#25] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@parallax, post #21

Nie krępuj się i napisz jakie operacje graficzne i na jakich plikach wymagają 64MB pamięci.


Pozdrawiam
[#26] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@strim_, post #20

Na temat BSD nie dyskutuje, wierze że wykorzysta pamięć na cache, ale da się na tym sensownie pracować z normalnym interfejsem graficznym czy dalej tylko shell ?


Pozdrawiam
[#27] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@RadoslawF, post #25

Chociażby skomplikowane projekty 3D pomysł Oczywiście jak powszechnie wiadomo, im więcej tym lepiejOK Także nawet te 64 MB RAM może okazać się za mało. Nigdy nie brakowało Ci RAMu mając? pomysł Ale może w grafice nie siedzisz lub siedziałeś, to się za bardzo nie orientujesz
[#28] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Red_Bullet, post #24

Elbox turbówki robił chyba na licencji.

Tak, na licencji Apollo (karta Apollo 1230), a potem Elbox sprzedawał już zwykłe Apollo 1240 - wtedy cena była ok. 600-700 zł, a w promocji ok. 100 taniej Ale możliwe, że Viper jest jakąś wariacją na temat, też nie będę się upierał.

do klasyka 16MB to takie minimum

Zależy co robisz, mi 8 MB Fastu wystarcza do WHDLoad czy systemu typu MagicWB+VisualPrefs i parę innych dodatków, ale pewnie, że znajdziesz wiele zastosowań, przy których najlepiej pracuje się przy 16-32 MB najmniej. Byle moduły do trackerów potrafią zajmować po kilka MB, ale też nie przesadzajmy, że jest to regułą. Mi się akurat w Amidze zawsze podobało skromne korzystane z pamięci, chyba że już nie da się inaczej.

Blizzard 1230 IV jest drogi, ale to najszybsza 030 do A1200

To bardzo dobra karta z tego co się orientuję, ale jak widzę na Allegro za 600-700 zł to uważam, że to za dużo. Jeśli inne karty z 030 kosztują ok. 400 zł używane (a nawet nowe ACA są za ok. 500-800 zł - te najszybsze już porównywalne szybkościowo z Blizzardem) to albo Blizzard powinien kosztować podobnie albo inne karty powinny być tańsze. Chyba że w zestawie ze SCSI KIt, wtedy cena o 200-300 zł więcej jest jak dla mnie uzasadniona.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 19:50:48 przez Tom3k
[#29] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@parallax, post #27

Ładnych kilka lat zawodowo siedziałem w grafice 2D i DTV na Amidze.
O grafikę 3D otarłem się tylko amatorsko, Amiga była do niej za wolna (to tylko moje zdanie).
Twierdzę że nie znasz żadnego konkretnego przykładu w którym było by wymagane 64MB Fast w Amidze, ja znam tylko jeden i nie jest on związany z grafiką 2D ani 3D.
A skomplikowane projekty 3D wpływały głownie na czas renderingu który z godzin przechodził na dni a nie na wymagania pamięciowe.


Pozdrawiam
[#30] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@RadoslawF, post #29

Na Amidze większość oprogramowania działa na małej ilości pamięci, ale z drugiej strony zawsze możesz uruchomić wiele programów na raz z dużymi projektami typu edytor sampli czy grafiki i też zajmiesz pamięć. To jest kwestia tego jakie się ma nawyki przy korzystaniu z systemu. Multitasking pomaga zająć pamięć Mi się zdarzyło potrzebować kilkadziesiąt MB pamięci przy programach graficznych, przy skanowaniu przez SCSI na A2000 albo jak chciałem załadować dużego sampla do Audiomastera (albo samplować długi fragment) czy czegoś podobnego, więc też nie można mówić, że nie ma takich przypadków. Nie bez kozery powstały takie programy jak VMM tylko działa to kulawo i nikt specjalnie poważnie nie traktuje pamięci wirtualnej na klasyku. A co do grafiki 3D to zależy kiedy Amiga była za wolna, programy 3D powstawały właśnie na Amidze i wtedy wiodła prym w "renderingu" (przypomnij sobie np. Sculpt Animate 4D albo pierwsze Reale 3D). Co innego później - tutaj zgoda.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 19:59:29 przez Tom3k
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem