kategorie: A1200, Sprzęt
[#31] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Tom3k, post #30

Ja nie twierdzę że nie da się tych 64MB zapchać, ja twierdzę że programów wymagających takiej liczby praktycznie nie ma (znam tylko jeden). A programy potrafiące taką ilość zapchać są nieliczne i nie znane przez gardłujących za taką ilością. Skanera też używałem ale interesowały mnie rozdzielczości do DTV więc efekt skanowania nie przekraczał megabajta a potem i tak był zmniejszany, pliki wielkości kilkudziesięciu megabajtów tworzyli ludzie od DTP i używali jednak szybszych i bardziej rozbudowanych komputerów niż Amigi.
Co do 3D to kiedy miałem z tym styczność ludzie pracujący przy tym mniej lub bardziej zawodowo uciekali na inne platformy, głownie PC a w rozmowach podawali przykłady prostych (na PC) projektów które Amiga renderowała kilka godzin a pecet pół godziny czy szybciej. Nie byłem zainteresowany migracją na "lepsze" sprzęty więc tylko pooglądałem sobie programy do 3D.


Pozdrawiam
[#32] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@RadoslawF, post #26

Na temat BSD nie dyskutuje, wierze że wykorzysta pamięć na cache, ale da się na tym sensownie pracować z normalnym interfejsem graficznym czy dalej tylko shell ?


Na 68060 + grafika na custom chips X11 serwer działa całkiem sprawnie. Jak ktoś ma kartę graficzną to i na 68030 da się suwać okna bez zamuły. Oczywiście czy da się "sensownie pracować" zależy od tego jakie oprogramowanie chcemy odpalić. O rzeczach typu GIMP, OpenOffice można zapomnieć na m68k.

Na youtube można obejrzeć krótki filmik, z którego można wywnioskować jak działa na 68060 + AGA.
[#33] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Tom3k, post #30

Programy typu VMM powstały głównie ze względów finansowych. Kości pamięci były koszmarnie drogie i trzeba się było ratować jakoś. Bawiłem się taką pamięcią przy używaniu ImageFX i PPainta, ale tylko bawiłem, bo zasoby cierpliwości mam ograniczone. Muliło się tak, że włosy bolały.
Do zawodowej pracy używałem Amig z 16 i 32 mega ramu. Starczało z zapasem. Owszem, "Zawodowo" nie oznacza "profesjonalnie" i bardzo możliwe, że do pewnych zastosowań i 64 mogło być mało. W każdym razie - dłubiąc w Scali, ImageFX, DPaincie, Brillance, Broadcast Titler, Adorage, ClariSSA i tak dalej, nie miałem kłopotów z brakiem pamięci.
Przy używaniu programów 3D problemem była prędkość, a w zasadzie jej brak Ale jak ktoś był uparty... Pierwsze wersje Cinema 4D można było uruchomić na Amidze 1200 golusieńkiej, bez twardego dysku i rozszerzenia pamięci. Owszem, to masochizm, ale i fajna ciekawostka. Jak ktoś się pobawił i zanęcił, to leciał do sklepu kupować twardziela i turbo z pamięcią.

Serdeczności
Des
[#34] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Des, post #33

Programy typu VMM powstały głównie ze względów finansowych.


Blizzard 030 z kooprocesorem i 8MB simmem kosztował 18 milionów (przed denominacją), 8 milionów warty był simm a 10 milionów cała karta z dołożonym dodatkowo kooprocesorem. To powinno pokazać ceny kości pamięci. Karta była kupowana w znanym Amigowym sklepie w Lublinie i każdy z pracujących tam pytał zatroskany czy aby na pewno potrzebuje tyle Fastu bo mogę łatwo sporo zaoszczędzić.


Pozdrawiam
[#35] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Des, post #33

Programy typu VMM powstały głównie ze względów finansowych.

Zgoda, ale skoro powstały to znaczy, że ludzie potrzebowali więcej pamięci przy pracy i o to mi chodziło. Ktoś tu pisał, że prawie nigdy nie potrzeba dużego RAMu, a to zależy od tego nad czym i jak pracujesz. Wiadomo, że na Amidze "da się" na małej ilości pamięci, ale niekoniecznie trzeba się tak ograniczać.
[#36] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@RadoslawF, post #34

"(...)8 milionów warty był simm a 10 milionów cała karta z dołożonym dodatkowo kooprocesorem. To powinno pokazać ceny kości pamięci".

Otóż to, ceny zwalały z nóg.
Ludzie o tym jakoś nie pamiętają, co młodsi Amigowcy nie wiedzą, że tak to wyglądało.
Czasami słyszę/czytam pretensje - "czemu Commodore sprzedawał takie golasy, jak A1200 z 2 MB Chip, nie można było trochę fastu dołożyć"?
Ano, nie można było, bo cena komputera skoczyłaby straszliwie. Podstawowa, "sklepowa" konfiguracja starczała do tego, czego oczekiwała większość nabywców. Czyli do bezproblemowego grania, narysowania obrazka w DPaint, skomponowania kawałka muzyki, zrobienia czołówki do filmu z wakacji, napisania listu do cioci w prostym edytorze/procesorze, pobawienia się np. Amosem w celu własnoręcznego stworzenia programu do typowania liczb w lotto. Czyli wypas.
A jak kto potrzebował czegoś więcej, to darł włosy z głowy, łapał za portfel i inwestował w twarde dyski, turbo, pamięć i tak dalej.

Serdeczności
Des
[#37] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Tom3k, post #35

Potrzebowali więcej, bo 4/8 mega to był wypas, a od 16 to już się w głowie kręciło.

Serdeczności
Des
[#38] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Des, post #37

Kiedyś nie teraz
ram kosztował fortunę
[#39] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@RadoslawF, post #29

"Twierdzę że nie znasz żadnego konkretnego przykładu w którym było by wymagane 64MB Fast w Amidze,"

Ty tak twierdzisz ok, Twoje zdanie:D Nie mam zamiaru robić tu wykładu jak zapchać tą pamięć w grafice 3D na Amidze ;] OK
[#40] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@parallax, post #39

Wiesz, jak się mocno uprzesz, to zapchasz pamięć pisząc pamiętniczek w Cygnusie. A tak serio - bawię się Cinema 4D, Imagine, Realem, LightWave (owszem, amatorsko/hobbystycznie), ale nawet przy jakichś "dzikich" pomysłach nie zapchałem sobie tych sześćdziesięciu czterech megasów.
Nie wygłaszaj obszernego wykładu, ale podaj jakiś przykład, do czego tak koniecznie trzeba więcej niż 64?

Serdeczności
Des
[#41] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Des, post #40

Skoro mowa o pomaganiu to ja też potrzebuję pomocy. Zastanawiam się, która jest lepsza i czym się różnią te procesory:

ACA 1232 030/33MHz 128MB RAM
ACA 1232 EC030/40MHz 128MB RAM
[#42] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Esio, post #41

EC030 nie ma MMU, ale przydaje się w FreeBSD i dla pamięci wirtualnej (z której nie ma potrzeby korzystać). W normalnym użytkowaniu Amigi nie będzie potrzebne, a czasem zdarza się, że wersje EC i tak mają MMU (choć oficjalnie nie powinny mieć).
[#43] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@flops, post #42

EC030 nie ma MMU, ale przydaje się w FreeBSD


Nie ma FreeBSD i nigdy nie było na Amigę ;).

Jest niezbędne w Linuxie i NetBSD.

Poza tym warto przeczytać ten artykuł o jego wykorzystaniu pod AmigaOS.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 18:39:42 przez strim_
[#44] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@flops, post #42

mogłbyc rozwinac swoja myśl ? bo własnie zakupilem ACA EC030/40 mhz
dopiero jutro wyjedzie do mnie ale ciekawi mnie komu sie tak przytrafilo... (EC z MMU)

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 19:33:49 przez fibi
[#45] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@fibi, post #44


ale ciekawi mnie komu sie tak przytrafilo... (EC z MMU)

Z tego co wiem to tylko Chuck Norris kupił ACA bez MMU, a dostał z MMU.
Ale chętnie się dowiem kto jeszcze.
[#46] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@stachu100, post #45

Ja mam A3630 z procesorem 68EC030 który ma MMU szeroki uśmiech Od dziś możecie mówić mi Chuck szeroki uśmiech
Faktycznie pomyliło mi się z tymi BSD, nie FreeBSD :-/
[#47] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@flops, post #46

A3630 to nie ACA.
[#48] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Tom3k, post #28

Elbox 1230LC - M-Tec, Elbox 1230-II - Apollo 1230. Tak to chyba wyglądało. LC ma 8MB on-board bez możliwości rozszerzenia - czyli dokładnie tak jak w M-Tekach. E1230-II miała normalnie slot na SIMM + punkty do przylutowania drugiej podstawki. Nawet ograniczenie pamięci takie samo jak w Apollo, E1230-II obsługuje 64MB w dwóch SIMM po 32MB. Z tym ograniczeniem nie musiało tak być - wiek, skleroza, więc mogłem coś pokręcić. Chodziło mi generalnie o to, że E1230-II to karta jak najbardziej godna zakupu, LC już nie bardzo.

Pisałem o 16MB w kontekście używania Amigi do czegoś więcej niż WHDLoad. Za starych czasów orało się na DigiBoosterze + kilka narzędzi odpalonych w tle i te 16MB czasami nie wystarczało. Wiem że teraz nikt się w takie rzeczy nie bawi bo na UAE takie rzeczy załatwia się jednym suwakiem. Poza tym, jak coś robię na Ami to lubię jak mi muzyczka przygrywa. Kolekcja Scene Xplorer jest potraktowana XPK. Gdzieś to się musi rozpakować, coś tam w tle odpalone i ilość wolnej pamięci szybko się kurczy. Przy 64MB nie ma tego problemu. Poza tym dzisiaj SIMMy odzyskuję ze starych laserówek Apple czy HP (to chyba nawet to samo było), więc koszt ich to 0 PLN. Wiadomo że lepiej mieć 64MB niż 8MB czy 16MB WHDLoad też wykorzysta większą ilość pamięci, ale raczej tylko przy grach które wyszły na dużej ilości dyskietek (np. na 10). Wpakuje wszystkie obrazy do ramu i nie będzie nic doczytywał. Nie wiem jak takie projekty jak Teenagent CD korzystają z ram. Oczywiście rozumiem, że dyskutujemy tak naprawdę o wyższości Bożego Narodzenia nad Wielkanocą

Tak jak napisałem, Blizzard IV osiąga obecnie takie ceny, że głowę urywa. Ja miałem farta niesamowitego, że swoją sztukę kupiłem na 2-3 miesiące przed skokiem cenowym. Czasem widzę na allesrogo tysiaka za Blizza, to stwierdzam że ludzie poupadali na głowy. Przy takim dictum nie pozostaje nic innego niż kupić ACA w najbardziej wypaśnej wersji. Drożej na pewno nie będzie a karta nowa. Jak się trafi Blizzard w cenie 500-600PLN to można brać śmiało. Nie wiem z czego te karty są zrobione (chyba z tytanu), że działają po mimo swego wieku (już ze 20 lat mogą mieć). M-Teki już mam w szufladzie 2 uwalone. To też należy mieć na uwadze przy zakupie karty.
Podsumowując kwestię zakupu karty turbo do A1200: "jak nie chcesz czekać na okazję zakupu BlizzaIV w rozsądnych pieniądzach, to bierz ACA i nie wnikaj". Obecnie zakup ACA ma uzasadnienie ekonomiczne, no i gwarancja też nie jest bez znaczenia.

Pozdrawiam.
[#49] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@Red_Bullet, post #48

ja się przyłącze
ACA 1232 030/33MHz 128MB RAM
czy
ACA 1232 EC030/40MHz 128MB RAM

oczywiście mówimy głównie o graniu :), przy użyciu WHDLoad
[#50] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@macRush, post #49

Więc MMU jest Ci raczej nie potrzebny.
[#51] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@waldiamiga, post #50

a na rev 2B , będzie działać czy trzeba będzie coś lutować ?
[#52] Re: Pomoc w wyborze karty turbo.

@macRush, post #51

Masz 50% szans, jak w totka ;) - albo zadziała albo nie. U mnie niestety WiFi na PCMCIA nie chce działać z ACA 1220 na 2B. Jutro spodziewam się przesyłki z Farnella z zestawem do zrobienia timing fixa. A właściwie kilkoma zestawami bo nie sprzedają pojedynczych sztuk.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem