kategoria: A1200
[#1] Zniknął RAM
Panowie, a może i Panie :)

Pomóżcie!
Z racji świąt i odrobiny więcej wolnego czasu odpaliłem wreszcie moją poczciwą tysiącdwusetkę. Zacząłem się bawić w przerzucanie adf-ów, zabawy z lha itp.
Ale zastanowiło mnie jedno - Amiga wypluwa co jaskiś czas komunikat, że ma za mało pamięci.
No i kurde blaszka rzeczywiście. 1MB mi wyparował
Co się mogło stać? Kość padła? Sama Amiga działa bez zarzutu, nie wiesza się, brak żadnych crashy. Pracuje normalnie. A po odpaleniu WB mam na pasku raptem 554,624 graphics mem/0 other mem.

Co się sknociło?
[#2] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #1

Pewnie zainstalowałeś za dużo zżerających pamięć zwieszek. Co wyświetla komenda avail ?


Pozdrawiam
[#3] Re: Zniknął RAM

@RadoslawF, post #2

Chyba masz rację.

Avail pokazuje 2MB, w użyciu 1,6MB

Kurde, standardowa instalka WB3 na 2,5" wewnętrzny dysk i nic więcej.

Co by tyle zżerało?

EDIT: Po uruchomieniu bez startup-sequence mam 952kB

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 22:30:50 przez A1200_Mavv
[#4] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #3

Dysk HDD masz sformatowany w standardowym FFS (Fast File System) czy w np. PFS? Ile masz partycji? Wygląda na to, że pamięć zabierana jest przez bufory partycji.
[#5] Re: Zniknął RAM

@gorzyga, post #4

Wiesz co, nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć.
Jak można to sprawdzić?

Generalnie do przygotowania dysku do pracy z Amigą użyłem jakijś dołączonej do WB dyskietki o nazwie 3.0Install. Pakiet firmy Skyline COmputers z UK.
Utworzyła ona dwie partycje Work i System3.0.

Dużo na dysku nie mam i generalnie nie jest mi szkoda go sformatować jeszcze raz.
[#6] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #5

Uruchom systemowy HDToolbox, możesz w nim sprawdzić jakie masz partycje i ile masz do nich przypisanych buforów (na obrazku Buffers). Napisz jakiej wielkości masz partycje (bo z tego co pamiętam od tego zależy wielkość pojedynczego bufora w pamięci RAM), a także ile buforów masz przypisanych do każdej z partycji - na obrazku masz 100, na próbę wpisz np. 20. Każdą zmianę tym programie trzeba zatwierdzić enterem.

[#7] Re: Zniknął RAM

@gorzyga, post #6

Ok, wygląda to tak.
Nie mam narzędzia HDToolBox, ale przekopiowałem go do C: z tej dyskietki, o której wspomniałem. I teraz tak:
Pierwsza partycja (systemowa) rozmiar 10MB, bufor 30.
Druga partycja rozmiar 2055MB, bufor 30.
System plików FFS.

Zmienię bofor na 20 i zobaczę.
EDIT: W zasadzie bez zmian, mam 1KB więcej. Jest 555kB

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 23:01:18 przez A1200_Mavv
[#8] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #7

To nie bufory. Musiałbyś ich dodać z tysiąc...
[#9] Re: Zniknął RAM

@_arti, post #8

Gdzie szukać?
[#10] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #9

Pewnie to nie bufory, ale ta druga partycja jest dość duża - spróbuj wpisać jej 1 bufor... ew. odłącz dysk i wystartuj z dyskietki i sprawdź ilość pamięci - jeżeli po starcie z dyskietki bez hdd i startup-sequence nadal będzie za mało ramu, to znaczy, że prawdopodobnie jest jakiś problem sprzętowy.

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 23:16:28 przez gorzyga
[#11] Re: Zniknął RAM

@gorzyga, post #10

Fizycznie nie odłączałem dysku, jedynie zablokowałem go (Disable) w Boot Menu. Wystarowałem WB z flopa bez s-s i mam wg avail 1MB w użyciu i 1MB wolnego.

Radzisz odpiąć fizycznie twardziela?
[#12] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #11

Jeżeli do Amigi nie masz podłączonego jeszcze jakiegokolwiek sprzętu (np. karta PCMCIA) to tylko dysk może zabierać pamięć, no chyba, że coś jest uszkodzone na płycie... Więc ja bym na Twoim miejscu go odpiął.
[#13] Re: Zniknął RAM

@gorzyga, post #12

Moja to golas. Nic do niej nie jest podpięte, a port PCMCIA nie działa (tak mówił poprzedni właściciel).

Sprawa wygląda tak. Twardy leży na stole. Avail pokazuje 1,93MB wolnego, 162kB w użyciu. AMiga wystartowana z WB z flopa bez s-s.

Coś kojarzę, że poprzedni twardziel (zewnętrzny 3,5") miał około 1,5MB wolnego RAMu po starcie systemu. No i miał też małą pojeność - chyba to było jakieś 130MB. Ten, co mam teraz (2,5") ma 2,1GB.

No to wiemy, że pamięć zżera HDD. Jak to ugryźc teraz?
[#14] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #13

Możesz spróbować do tej dużej partycji dopisać tylko jeden bufor, ew. jak nie potrzebujesz takiej dużej to zrób mniejszą - np. 500mb, a reszta miejsca na dysku niech będzie niewykorzystana - jak dorobisz się fast ramu, to pobawisz się w większe partycje.
[#15] Re: Zniknął RAM

@gorzyga, post #14

Tak duża nie jest mi potrzebna. Czy da się ją zmniejszyć bez straty danych? Mam tam zainstalowany Combat Air Patrol :)
[#16] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #15

Z tego co wiem, to niestety nie da się zmniejszyć partycji bez utraty danych :/ Sprawdź pierw ustawienie z jednym buforem.
[#17] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #13

A możesz wkleić tutaj s-s z hdd, co byśmy zobaczyli czy może jest coś dodane, co niepotrzebnie zżera pamięć?

PS. Dorzuć jeszcze user-startup
PS2. Znalazłem podobny problem na Amiga.org-niestety bez rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 00:01:29 przez glichtanski
[#18] Re: Zniknął RAM

@glichtanski, post #17

Autor w drugim poście napisał, że startował z podłączonym HDD bez startup-sequence i nadal miał niecały jeden megabajt dostępnej pamięci...
[#19] Re: Zniknął RAM

@gorzyga, post #16

Okidoki. Partycja Work: została pocięta na mniejsze, po 500MB. Każda z nich ma bufor = 1.
Mam teraz 4 ekstra partycje, które jeszcze czekają na sformatowanie.
Jak narazie mam jeszcze mniej RAMU - 544kB.
[#20] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #19

Zostaw tylko systemową i mniejszą partycje work, resztę partycji po prostu usuń.
[#21] Re: Zniknął RAM

@glichtanski, post #17

S-S z twardziela:

; $VER: startup-sequence 39.9 (9.8.92)

C:SetPatch QUIET
C:Version >NIL:
C:AddBuffers >NIL: DF0: 15
FailAt 21

C:MakeDir RAM:T RAM:Clipboards RAM:ENV RAM:ENV/Sys
C:Copy >NIL: ENVARC: RAM:ENV ALL NOREQ

Resident >NIL: C:Assign PURE
Resident >NIL: C:Execute PURE

Assign >NIL: ENV: RAM:ENV
Assign >NIL: T: RAM:T
Assign >NIL: CLIPS: RAM:Clipboards
Assign >NIL: REXX: S:
Assign >NIL: PRINTERS: DEVS:Printers
Assign >NIL: KEYMAPS: DEVS:Keymaps
Assign >NIL: LOCALE: SYS:Locale
Assign >NIL: LIBS: SYS:Classes ADD
Assign >NIL: HELP: LOCALE:Help DEFER

IF NOT EXISTS SYS:Fonts
Assign FONTS:
EndIF

BindDrivers
C:Mount >NIL: DEVS:DOSDrivers/~(#?.info)

IF EXISTS DEVS:Monitors
IF EXISTS DEVS:Monitors/VGAOnly
DEVS:Monitors/VGAOnly
EndIF

C:List >NIL: DEVS:Monitors/~(#?.info|VGAOnly) TO T:M LFORMAT "DEVS:Monitors/%s"
Execute T:M
C:Delete >NIL: T:M
EndIF

SetEnv Workbench $Workbench
SetEnv Kickstart $Kickstart
UnSet Workbench
UnSet Kickstart

C:IPrefs

C:ConClip

Path >NIL: RAM: C: SYS:Utilities SYS:Rexxc SYS:System S: SYS:Prefs SYS:WBStartup SYS:Tools SYS:Tools/Commodities

IF EXISTS S:User-Startup
Execute S:User-Startup
EndIF

Resident Execute REMOVE
Resident Assign REMOVE

C:LoadWB
EndCLI >NIL:



User-startup? Gdzie go szukać? W S: go nie ma. Kurde, 100 lat nie pracowałem na WB i prawie wszystko pozapominałem!

Dzięki za temat z amiga.org.

Rozważam dokupienie RAMu, ale muszę jakiś argument dla kobitki znaleźć bo dla niej Amisia to tylko miejsce pod telewizorem, gdzie się kurz zbiera
[#22] Re: Zniknął RAM

@gorzyga, post #20

W sumie to też rozwiązanie pomysł

To Wy tu Panowie czytajcie ten prosty s-s, a ja idę wykopać kilka partycji. :)

EDIT: Po wywaleniu 3 nadmiarowych partycji mam 575kB. Zawsze to 20kB więcej ;)

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 00:17:49 przez A1200_Mavv
[#23] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #21

Jak go nie ma to ok. A później, bliżej południa porównam twój s-s z moim.

A możesz zameldować swoją A1200 na WinUAE i sprawdzić, czy będzie to samo? Spróbuj na tym dysku co w Amidze używasz jak dasz radę. Ja idę juz spać.
[wyróżniony] [#24] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #22

user-startup pewnie nie masz, bo jak widać, to golutki system.

Kurczę, dziwna sprawa... nie pamiętam, żeby partycje małego dysku zabierały aż tyle pamięci. Jeszcze jedno możesz zrobić - po uruchomieniu workbnecha wpisz w CLI : "Addbuffers DHx: -1000" , gdzie DHx to partycja systemowa i work - zrób to dla obu partycji - powinien Ci zwrócić komunikat o ilości buforów przypisanych do każdej z partycji - ew. potem możesz obserwować, czy zwolnił Ci pamięć.

Może to nie jest kwestia buforów, a zajęcia pamięci przez filesystem dysku, ale nie pamiętam, żeby aż tak dużo ramu było zabierane.

Ale cóż, to jest argument za zakupem pamięci - co najmniej 8mb fastu by się przydało :)

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 00:26:46 przez gorzyga
[#25] Re: Zniknął RAM

@gorzyga, post #24

Idziemy małymi kroczkami do przodu. Po wpisaniu mu -1000 ustawił na 3, a ja mam 590kB.

Z podłączaniem pod WinUAE dziś nie ma raczej szans, ale spróbuję i tą opcję.
[#26] Re: Zniknął RAM

@glichtanski, post #23

To i ja się wtrącę do tego wątku.

1. Przy Twardym dysku ja proponuję aby nasz kolega zainteresował się następującym programem:
link do programu

Nazywa się HDEnv

2. Następnie niech zajrzy co ma w WBStartup. Te programy w tym katalogu też zżerają pamięć.

3. Proponuję również zajżeć do Ram Dysku i zobaczyć co tam siedzi. Zapewne siedzi bardzo dużo.

4. Ja powiem, że mam A1200 z 2 MB chip i 4 Mb Fast

Dysk twardy 2 GB ma 4 partycje i używam wspomnianego programu HDEnv.

Po odpaleniu Amigi mam zajęte 1 967 568 Chip i 3 451 544 Fast.

W wbstartup mam programy: FontPLPatch, DontShowBorder, MagicCopper, MagicMrnu i NoClick - ten ostatni jest super - nie klika stacja dyskietek, bo to klikanie mnie do szału doprowadzało.

Także na start proponuję pomyśleć właśnie o HDEnv.
[#27] Re: Zniknął RAM

@gilban, post #26

Dzięki, już ściągam programik.

Co do WBStartp - jest pusty. W Ram Dysku jest niemal pusto - tyle, co w gołym systemie - 3 foldery. Łącznie kilkadziesiąt kB.
[#28] Re: Zniknął RAM

@glichtanski, post #23

A możesz zameldować swoją A1200 na WinUAE

Chodziło oczywiście o emulację, ale mój telefon wie lepiej
[#29] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #13

Troche to dziwne ze HDD zabiera tyle pamieci.
Nigdy sie z tym nie spotkalem.
Zrob kilka testów z podlaczonym HDD i napisz co pokazuje AVAIL :
- wystartuj z dyskietki.
- wystartuj z dyskietki bez s-s (wylacz w early menu)
- uruchom z hdd bez s-s (wylacz w early menu)

Najlepiej po kazdym tescie wylaczaj Amiga z zasilania.
Jakie partycje/dyski widac w lewym menu w early menu ?
Co pokazuje komenda VERSION, CPU, INFO ?
[#30] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #27

Usuń wszystkie partycje i sprawdź z dyskietki ile masz pamięci, jeśli będzie mało to skasuj system plików z dysku i sprawdź ponownie stan pamięci z dyskietki. Na koniec, jeśli nic się nie zmieniło, włożyć dysk do PC, założyć partycje i zrobić pełne formatowanie, po czym włożyć dysk do Amigi i sprawdzić stan pamięci, jeśli będzie dobrze to najpierw wgrać system plików i sprawdzić stan pamięci, a potem dopiero założyć partycję.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem