kategoria: A1200
[#31] Re: Zniknął RAM

@Norbert, post #29


Zrob kilka testów z podlaczonym HDD i napisz co pokazuje AVAIL :
- wystartuj z dyskietki.
- wystartuj z dyskietki bez s-s (wylacz w early menu)
- uruchom z hdd bez s-s (wylacz w early menu)


Te testy robiłem. Cały czas pożera ponad 1MB RAMu


Najlepiej po kazdym tescie wylaczaj Amiga z zasilania.
Jakie partycje/dyski widac w lewym menu w early menu ?


Robiłem tylko reset A+A+Ctrl.
Partycej tylko te, ktore są na dysku, czyli System3.0: i Work:
Ponadto urządzenia jak DF0: CC0:

Teraz Ci nie powiem, co pokazują te komendy. Spróbuję nieco później lub jutro.
[#32] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #31

A czy przypadkiem nie masz załozonego dysku RAD: , albo jakiegoś innego pożerającego RAM wirtualnego napedu?
Wpisz sobie w CLI komendę assign i na dole listy powinny być wszystkie urządzenia fizyczne i logiczne: DH0, DH1, DF0.... napisz co tam masz.
[#33] Re: Zniknął RAM

@wali7, post #32

Wiesz co, nie kojarzę nic takiego jak RAD: Zresztą zobacz na mój plik s-s wklejony kilka postów wyżej.

Pamiętam, że przy poprzednim dysku miałem ok. 1,5MB RAMu po starcie WB.
[#34] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #33

Rad możesz zamontować wpisując stosowny assign do startup-sequence, bądź user-startup, można też po prostu przenieść ikonkę RAD z storage/dos-drivers do devs/dos-drivers. Sprawdź czy cos masz w devs/dos-drivers.
Może być też jakiś śmieć w envarc lub t - sprawdź jakie masz rozmiary katalogów ram:envarc oraz ram:t
Sam startup-sequence masz standardowy. Sprawdź jeszcze user-startup (jeśli istnieje).

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 18:23:52 przez wali7
[#35] Re: Zniknął RAM

@wali7, post #32

Gdyby miał rad: to by miał dodatkowy napęd o wielkości ok 1MB, a o tym nie ma wzmianki.
Próbowałeś przetestować pamięć programem MemTest lub Advanced Amiga Analyzer?
[#36] Re: Zniknął RAM

@Rafał A-3000, post #35

komenda avail podaje 1.6 MB w użyciu, więc pamięć 2 MB jest wykrywana i użyta przez system
[#37] Re: Zniknął RAM

@wali7, post #36

Tez myslalem o rad: ale on znika po wylaczeniu Amigi i dlatego napisalem autorowi wątka, żeby testy wykonywał po kazdym wylaczeniu zasilacza z sieci.
Pozostają tylko za duze bufory ustawione dla partycji (1000 buforow to 512kb mniej)

Najlepiej zeby A1200_Mavv napisal ile partycje maja buforow:
addbuffers dh0:
addbuffers dh1:
[#38] Re: Zniknął RAM

@Norbert, post #37

Post nr7, dwie partycje każda po 30 buforów, dane z HDTB
Przypominam że pamięć zżera coś po starcie z dysku, bez wykonywania sekwencji startowej też zżera czyli odpada sprawdzanie WBStartup i SS oraz US.
Winnego szukał bym startując z dyskietki z włączonymi pojedynczymi partycjami jak już ktoś sugerował. Ewentualnie wykasował bym partycje i założył nowe.


Pozdrawiam
[#39] Re: Zniknął RAM

@Norbert, post #37

Fakt, natomiast mount rad możesz zrobić w skryptach startowych, lub poprzez ikonkę mountlisty w dos-drivers. Ma to niewiele sensu, ale gdyby takie coś było zrobione na dyskietkach instalacyjnych, to również świeża instalacja by to miała, bo przecież instalacja AmigaOS to zwykłe kopiowanie tego co jest na dyskietkach.
Nie wiem co jeszcze... może jakiś filesystem siedzi w rdb (mimo tego, że partycje są w ffs). Ale to już szukanie dziwnych przyczyn.
Jeśli po starcie z dyskietki i bez HDD jest normalna ilość RAM, to najpierw spartycjonowałbym dysk całkowicie od nowa, założyłbym też od nowa bootblock komendą install dh0: . Jeśli wtedy po restarcie z dyskietki jest poprawna ilość RAM, to sformatowałbym partycje HDD i na SYS przegrałbym całą zawartość dyskietki z której Ami wystartowała: copy df0: dh0: all . I jest system. Potem można podogrywać zawartość fonts: do katalogu fonts, locale do locale, extras do głównego katalogu, storage, do storage. Nidgy nie ufałem skryptom automatycznym.

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 20:59:05 przez wali7
[#40] Re: Zniknął RAM

@RadoslawF, post #38

Niby próby nowego podziału nic nie dały jak dobrze czytalem.
Może program do partycjonowania coś miesza. Remap kickstartu też tu nie pasuje. Zresztą bez ss/us to mało możliwe raczej i następowałby reset.
Warto też sprawdzić w SysInfo jakie ma device'y itp i co odbiega od "standardu". Tylko tu trzeba kogoś z A1200 lub UAE by było z czym porównać.
[#41] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #33

Tak jak mówią koledzy, spartycjonuj dysk od nowa uważając na ilość buforów.
[#42] Re: Zniknął RAM

@jaa2, post #41

Jako iż mam akurat pracujący weekend, i to na nockach, to do kompa siadam sporadycznie.
Dziękuję za wszystkie porady. Dopiero jutro po południu/wieczorem będę mógł pokombinować z partycjami. Napiszę wtedy, co i jak.
A Wy piszcie, jeśli jeszcze jakiś pomysł Wam przyjdzie do głowy. :)
[#43] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #42

Cześć.

W pierwszej kolejności przeleciałbym pamięć tym. Najbardziej zaawansowany ramtest jakiego używałem. http://amiga.resource.cx/install/M1230XA-101.dms

Jeśli wszystko się powiedzie i kostki są zdrowe to: http://aminet.net/package.php?package=util/moni/PriMan20.lha Swego rodzaju amigowy taskmanager, niestety nie pokazuje ile dany task żre pamięci. Ale można przy jego pomocy powyłączać co poniektóre taski. (zabicie kluczowego tasku może zawiesić system) Po każdym zabiciu taska http://aminet.net/util/cli/ClrMem.lha i dla pewności avail czy coś się ruszyło.

Może wrzuć screenshota z uruchomionego primana, popatrzymy sobie co tam się odpala.
Jakby co będziemy myśleć dalej ;)

Pozdro.
[#44] Re: Zniknął RAM

@wali7, post #32

Witam po przerwie :)

Szczęśliwego Nowego Roku!

Mam znów chwilkę i grzebię. Rzeczywiście - jest dysk RAD:, który pożera 856kB. Jak się go pozbyć?
W s-s nie ma nic o jego utworzeniu. Kiedy system go tworzy i czy można go wywalić/zmniejszyć?

W odpowiedzi na inne posty:
Oto, co mam:

VERSION:
Kickstart 39.106 Workbench 39.29

CPU:
System 68020 (INST: Cache)

INFO:
PC0:
RAD: 837K
RAM: 15K
WB_3.x: 10M
DF0:
Volumes availale:
RAM_0
Ram_Disk
System3.0



Edit: wywaliłem RAD: komendą dismount, ale dalej mam tyle samo pamięci. Nic sie nie zmieniło.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 07:37:38 przez A1200_Mavv
[#45] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #44

Zajrzyj do katalogu WBStartup. I przejrzyj S:User-Startup.
Pozdro.
[#46] Re: Zniknął RAM

@groovebox, post #45

WBStartup jest pusty.
S:user-startup nie ma.
[#47] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #46

No i praktycznie mamy winowajcę. Zajrzyj do DEVS:DOSDrivers (tudzież SYS:Devs/DosDrivers), na 99% masz tam urządzenie RAD. Przekopiuj do SYS:Storage/DosDrivers lub gdziekolwiek indziej.
A do wywalenia RAD-dysku służy zdaje się komenda "remrad".

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 07:51:28 przez madman15
[#48] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #44

Spóźniłem się. Słaby refleks - porada podana poniżej jest już powyżej :)

----edit----
Przejrzyj plik s:user-startup, czy nie jest tam wywołane startowanie lub jakiś inny skrypt. Dodatkowo zajrzyj do katalogu devs oraz wbstartup na partycji systemowej i poszukaj czy nie ma tu jakiejś mountlisty zawierającej wolumen rad. Więcej grzechów nie pamiętam.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 07:56:01 przez gegu
[#49] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #46

Dobra już chyba widzę. W startup-sequence masz dwie takie linie

BindDrivers
C:Mount >NIL: DEVS:DOSDrivers/~(#?.info)


dopisz średnik ";"przed nimi:

;BindDrivers
;C:Mount >NIL: DEVS:DOSDrivers/~(#?.info)


zapisz i teraz powinno hulać bez RAD'u.
[#50] Re: Zniknął RAM

@groovebox, post #49

Ale po zaremowaniu tych linijek nie będzie ładowało wszystkiego co się tam znajduje. O wiele rozsądniej jest znaleźć mountlistę dla rad i przenieść ją do storage - tak jak zostało podane powyżej.
[#51] Re: Zniknął RAM

@gegu, post #50

A co kolega ma w katalogu DEVS:DOSDrivers ?
[#52] Re: Zniknął RAM

@groovebox, post #49

Tak zrobiłem, jednak nadal RAD: był zamontowany.

W DEVS:DOSDrivers mam AUX, PC0, PC1, PIPE, RAD.

Pokombinowałem trochę i mam w końcu 1,5MB RAMu! :D

Co zrobiłem:
Te dwie linijki w s-s zasłoniłem średnikiem, na końcu przed LoadWB dodałem linię RemRAD >NIL: i na wszelki wypadek zmieniłem nazwę pliku RAD w DOSDrivers dodając znak "_" przed nazwą pliku.

Śmiga moja Amiga.
[#53] Re: Zniknął RAM

@gegu, post #48

S:User-startup nie istnieje.

Natomiast nie mogłem znaleźć nigdzie, w którym miejscu i kiedy system montuje RAD:
Ważne, że już go nie ma ;)
[#54] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #52

Otóż to. Tak jak pisałem wyrzucenie RADu gdziekolwiek poza ten katalog jest bardzo dobrym pomysłem.
[#55] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #53

Używasz dyskietek sformatowanych pod PC?
[#56] Re: Zniknął RAM

@gegu, post #50

Tak się przypatruję tej linijce - jesli dobrze widzę, to system montuje wszystkie urządzenia z katalogu DEVS/DOSDrivers

Jeśli tak, to dpisałbym jedynie Mount DEVS:DosDrivers/PC0: bo jedynie ten napęd jest mi potrzebny.

DObrze kombinuję?
[#57] Re: Zniknął RAM

@groovebox, post #55

Tak, i własnie (post powyżej) zastanawiam się, czy nie domontować napędu PC0: w s-s. Chyba nie mam wyjścia.
[#58] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #56

Bardzo dobrze. W katalogu DEVS:DosDrivers zostaw tylko PC0, reszte wywal tak jak pisali koledzy wyżej do: storage. przywróć w s-s te dwie linie i usuń na końcu polecenie remrad.
[#59] Re: Zniknął RAM

@groovebox, post #58

Oki, zaraz tak zrobię, jak tylko zainstaluję Civilization

Dzięki Panowie za pomoc, wirtualne piwko dla wszystkich! piwo

Kurcze, ile wody w Wiśle musi upłynąć, zanim sobie poprzypominam to, co wiedziałem o Amidze w latach 90-tych... Ale nie powiem - dzieki Wam i temu wątkowi już mi sporo do głowy powraca :)
[#60] Re: Zniknął RAM

@A1200_Mavv, post #59

Gdybys zrobił tak jak polecalem to wczesniej mialbys "naprawioną" Amigę
http://www.ppa.pl/forum/amiga/29196/zniknal-ram#m407867

Napisalem Ci zebys po kazdym uruchomieniu Amigi wyłączał ją z zasilania
RAD: by znikął i mialbys cała dostępną pamięc.
Startujac z bootmenu bez s-s nie wgrywają się żadne sterowniki.

Jednak tak nie zrobileś.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 09:39:35 przez Norbert
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem