kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?
witajcie, niedawno nabylem amige 1200, pierwsze co mi przyszlo do glowy:

Czy mozna dolutowac powiedzmy 2MB ramu na istniejacy na plycie i zmapowac go tak, zeby go komputer widzial jako FAST, czy jednak trzeba kupic jakis ram do slotu ew. karte z CPU?

PS/. widzialem piggyback mod do amigi 600...
[#2] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@rafvte, post #1

Pewnie się da ale zdecydowanie łatwiej kupić kartę OK
[#3] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@rafvte, post #1

PS/. widzialem piggyback mod do amigi 600...

Piggyback mod rozszerza pamięć Chip Amisi 600 do 2MB, a w Amidze 1200 ta ilość pamięci jest już zainstalowana fabrycznie.
[#4] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@waldiamiga, post #3

no ok, ale ludzie do amigi 500 ze wsparciem 1mb chip potrafili mapowac dodatkowo 512k jako fast, chyba ze cos pomieszalem albo nie kumam? (jestem noobem jesli chodzi o amige)
[#5] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?
[#6] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?
[#7] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@rafvte, post #1

tu masz link Blizzard 1240/40 idealna na start

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 00:04:58 przez Dorian3d
[#8] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@Dorian3d, post #7

Dobrze że napisałeś 040/40 ;)

Ciekawe ilu będzie myślało że to 060/80 ;)
[#9] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@atarens, post #8

Każdy kto uwierzy sprzedającemu i nie obejrzy dokładnie zamieszczonego ekranu z SysInfo.


Pozdrawiam
[#10] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@RadoslawF, post #9

Jak by tam była 1260 to i tak w SysInfo pokaże 40 bo dopiero od SysInfo 4.0 pokazuje 60
no chyba że Mips
[#11] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@Dorian3d, post #10

Nie ta liczba MIPS, prawda? Powinno być +/- zdaje się coś koło 40 :)



... i "Phone me now!!!!!!!!!!"

Czyli szwindel na Allegro.



Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 06:31:54 przez mccnex
[#12] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@mccnex, post #11

Fotka z widocznym oznaczeniem procka wyjaśniłaby wszystko
[#13] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@atarens, post #8

Dobrze że napisałeś 040/40 ;)

Ciekawe ilu będzie myślało że to 060/80 ;)

Historia lubi się powtarzać, ale na szczęście niektórym nauka z tego wątku nie poszła w las. I o to chodziło. OK
[#14] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@rafvte, post #1

A600 niegdyś wyśmiewana z powodu nierozszerzalności oprócz stricte komercyjnych rozwiązań od Jensa ma obecnie wiele alternatywnych opcji rozszerzenia: 2 mb chip by ragfc, turbo Furia, Vampire, rozszerzenia FAST od Kippera2k etc. Dziwne, że w przypadku A1200 brakuje takich "garażowych" projektów.

Użytkownicy A1200 skazani są zatem jedynie na czysto komercyjne rozwiązania: ACA i takie właśnie okazje
http://allegro.pl/blizzard-1230-50-32mb-turbo-do-amigi-1200-i3845334879.html

Autor tematu powinien pogadać z olooo, który po zakupie "czterotysiączki" sprzedaje jakieś grat do A1200, w tym rozszerzenie pamięci FAST.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 08:35:58 przez charliefrown
[#15] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@charliefrown, post #14

No tak, ale dobrze by było chociaż, jak by można było kopić rozszerzenia pamięci a'la Elsat do 8 MB Fast bez problemu, ale tu i z tym jest problem.
[#16] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@stachu100, post #13

Też od razu pomyślałem o tym ok, racja
[#17] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@gilban, post #15

Dokładnie, może sam Kipper coś takiego wykombinuje. A1200 z FastRAM'em to bardzo przyjemny i używalny komputerek. Zanim moje Apollo było gotowe z 060'tką to przejechałem wiele miesięcy na Elboxowym +4MB. Trochę brakowało pamięci, ale wydajnościowo byłem usatysfakcjonowany.

Z drugiej strony jednak taka ACA1220 z 128MB Fastu za 370PLN w RetroAmi to bardzo dobra oferta dla osoby szukającej przede wszystkim rozszerzenia pamięci. Miłym bonusem jest przecież i lepszy procek i możliwość mapowania ROMU...

[ Post zawierał lokowanie produktu ]
[#18] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@sebbb, post #12

Fotka z widocznym oznaczeniem procka wyjaśniłaby wszystko


ktoś kto ewidentnie ściemnia raczej takowej nie zamieści... to powinno być rozwiązane systemowo vide ebay gdzie pytania do sprzedającego oraz odpowiedzi są publikowane na stronie przedmiotu, ale niestety allegro nie czerpie z dobrych rozwiązań
[#19] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@Kilos, post #18

Ad.1 Ktoś po prostu się pomylił i już naprawił swój błąd (pewnie ktoś do niego napisał i podpowiedział, że to 68040).
Ad.2 Dokładnie, do A1200 można kupić nowe rozwiązania za przyzwoite pieniądze, albo zapolować na coś co urywa d... i wydać troszkę więcej. Nie ma na co narzekać, bo Amig oraz starych i nowych karty do A1200 jest pod dostatkiem. Dlatego też Kipper nie robi nic do A1200.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 10:30:05 przez flops
[#20] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@Kilos, post #18

Sprzedawca ma psuć kartę odrywając radiator z wentylatorem aby zrobić zdjęcie procka ?
Wysłałem do sprzedawcy maila z informacją (nie tylko ja zresztą) , rano odpisał że nie wiedział i podejmie odpowiednie kroki. Stara aukcja jest już zakończona a karta jest w nowej z prawidłowym opisem.


Pozdrawiam
[#21] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@RadoslawF, post #20

jak dla mnie to nie musi, bo bez tego widzę to czego tam nie widzę i nie chodziło mi nawet o ten konkretny przypadek, a raczej ogólnie, bo sytuacji gdzie taka funkcjonalność była by przydatna nie brakuje
[#22] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@flops, post #19

Ad.1 Ktoś po prostu się pomylił i już naprawił swój błąd (pewnie ktoś do niego napisał i podpowiedział, że to 68040).


Ja napisałem do niego wczoraj , że się pomylił i żeby zmienił na 1240/40,
bo ludzie będą mieli pretensje .
Napisał, że nie było to celowe i że przepraszam i że wynikało to z jego niewiedzy.
Wiadomo nie każdy się musi znać.
[#23] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@Dorian3d, post #7

Też pisałem do gościa i wystawił nową aukcję.
Tu jak widzę co niektórzy czekają aż ktoś się potknie a tak by było jak by aukcja została. Potem były by pretensje że sprzedawał coś innego niż było w opisie.
[#24] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@11111olo, post #23

gosciu wiedział że to blef , stary handlarz , niedawno kupił Amige 1200 , potem inną sprzedawał , ma doczynienia z retro komputerami
[#25] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@kolega, post #24

Mnie też wydaje się, że to nie była pomyłka z jego strony.
[#26] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@BULI, post #25

Nie chcę być posądzony o stronniczość.
Tego sprzedającego nie znam. Pisanie zdaje mi się to trochę mało aby z całą pewnością stwierdzić że zrobił to z pełną świadomością.

Nawet jeśli niedawno kupił A1200 to automatycznie oznacza że także nabył całą wiedzę z nią związaną?
Mam A1200 przeszło 10 lat a prawie nic o niej nie wiem
[#27] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@Dorian3d, post #7

wracajac do tematu - czy wy ludzie wiecie czy tez i nie ktore magistrale miedzy fast a chip sa wspolne, ze niemozliwe jest nalutowanie ramu na istniejacy chip i zamapowanie tego jako fast?

proste pytanie, prosta odpowiedz, CZY TO SIE DA, nie chce kupowac karty turbo, wolalbym nie placic 200zl za ledwie 4MB ram, ale ram dolozyc hackiem i karte cf do tej 1200 moge sie poswiecic....
[#28] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@rafvte, post #27

I potencjalnie zniszczyc plyte tudziez popsuc jej oryginalny stan? Ciekawe podejscie... w koncu plyt do a1200 jest tak duzo... i sa tak tanie, c'nie?
[#29] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@rafvte, post #27

Nie da się dolutować RAMu na płytę A1200, przynajmniej nie w prosty sposób. Trzeba to zrobić rozszerzeniem.
Powód - pamięć FAST z tego co wiem musi mieć kontroler który ją odświeża (jest to zawsze DRAM), a na płycie A1200 takowego nie ma.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 18:58:18 przez madman15
[#30] Re: Amiga 1200 - rozszerzenie ramu przez piggyback na plycie?

@rafvte, post #27

@Raf, tego chyba nikt jeszcze nie próbował, więc pewnie ciężko będzie Ci uzyskać bona-fide odpowiedź TAK/NIE, bo teoretycznie wszystko jest możliwe, a praktyka umie zaskoczyć w najmniej oczekiwanych momentach :)

Z tego co mi wiadomo (tu na forum było to poruszane), to z "poważniejszych" modyfikacji na mobo A1200 można z powodzeniem zamontować koprocesor matematyczny, na który jest przygotowane miejsce.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem