kategoria: Mediator
[#1] Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?
Próbował ktoś pogodzić kartę graficzną na Zorro i na Pci? System AmigaOs 3.5.
Mam CV64 na P96 (przy starcie wypisuje jakiś błąd: "not create graphic board context" ale włącza 800x600x8bit. Po dodaniu monitora Virge wyświetla błąd: display id already exist, virge and virge both use display id 50001000 (zmiana ID na virge nie pomaga, dalej jest zdublowany). Mimo to P96 wykrywa drugą kartę graficzną i dobrze wyświetla test - także 800x600x8bit. W screen mode na Virge mam jednak tylko dwa dziwne tryby lub wcale, albo zamrożenie systemu. Reinstalacjia P96 nic nie daje. Po zapisie zmian w P96 (już po wykryciu virge) wywala mi ustawienia i po resecie nie ma nawet CV64. W czym może tkwić problem? Walczę z tym już kilka wieczorów.
[#2] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #1

Czy osobno, karty poprawnie dzialają pod P96 ?
Jak wyglada zawartosc ikony sterownika dla CV96 i Virge ?

ps.
mogłbym podjechac do Ciebie. Mam tylko godzinę pociągiem.
Myśle ze uda sie rozwiazac problem.
[#3] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Norbert, post #2

Osobno Virge poszła (gdy wywaliłem CV64 z devs:monitors przed resetem, a potem uruchomilem Virge). Może P96 ma jakieś ograniczenia, że pamięta/obsługuje ustawienia tylko jednej karty. Po resecie jednak nie miałem ani Virge ani Pal :). Nie wiem co się wyświetlało i gdzie?
Na razie muszę odłożyć testy, bo po zmianie priorytetu jednej z partycji, dysk blokuje mi start kompa. Być może czeka mnie jego podmiana. Niby startuje normalnie ale potem tylko pyka, a start Amigi zatrzymuje się na HDD (dioda HDD wciąż miga). Z innego wszystko startuje normalnie. Mam kopię na Ide ale ostatnich zmian nie będzie... Mam nadzieję, że coś da się jeszcze odzyskać. Dam znać jak postawię drugi dysk SCSI i wrócę do testów Mediatora. Została jeszcze jedna gfx, dźwięk i sieciówka na PCI. ;)
[#4] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #3

A nie trzeba przypisać odpowiedniej karty "board" w P96 Settings w katalogu Prefs? Przykładowo, board 0 przypisujesz do CV64, a board 1 do Virge.
[#5] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@glichtanski, post #4

Przypisałem. CV64 ma P96setting a Virge P96setting.virge. Mimo to po "wyłączeniu" CV64 i Virge, P96 ma najwyraźniej domyślne CyberVision. Tylko board(ów) nie ma. Pokazują się dopiero po zamontowaniu. Przy zamontowaniu obu były widziane obie karty. Test Virge się pokazywał, ale trybów w ScreenMode nie było (tylko Pal i CyberVision). Po uruchomieniu systemu bez CV64 i zamontowaniu Virge, tryby w ScreenMode są.
Nie wiem tylko dlaczego gdy mam aktywną CV64, przy montowaniu Virge P96 wywala błąd dublowania grafiki lub adresu ID. Zmieniłem go w ustawieniach Virge i zapisałem pod P96setting.Virge ale błąd pozostał. Zmienił się tylko numer ID.

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 07:29:06 przez Rafał A-3000
[#6] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #5

Sprawdzę w piątek z Voodoo i CV64 i dam znać.
[#7] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@glichtanski, post #6

P96 działa z dwoma kartami GFX na raz.
Ja mam Voodoo 3 i Radeon'a.
[#8] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@BULI, post #7

Jak przypuszczam, masz osobne P96setting na obie karty w tooltype i np devs A czym się poza P96setting i board różnią tooltype obu monitorów? Nie wiem gdzie u mnie tkwi problem, że mam zdublowane ID. Pewnie dlatego nie dopisuje mi Virge w ScreenMode po włączeniu monitora. Nie wiem tylko dlaczego zmiana ID w opcjach P96 dla .virge nie poprawia tego błędu, a tylko zmienia nr ID. Czyżby coś z ustawieniami Virge? Tylko dlaczego ładnie działa bez zamontowanej CV64?
[#9] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #8

Nie ma teraz dostepu do Amigi, ale z tego co pamiętam to też miałem problem, żeby poukładać ustawienia w prefsach P96 i też myślałem, że trzeba w toltype każdego monitora/karty podać inny plik konfiguracyjny.
Okazało się, że nie- działa na jednym pliku konfiguracyjnym (tym samym).
Trzeba się namęczyć w programie konfiguracyjnym, musisz mieć tam widoczne 2 karty (board) i w razie jak się zakręcisz, stwórz sobie kilka podstawowych rozdzielczości i skopiuj je na obie karty.
Stworzone rodziałki sprawdź "test screenem" (czy uruchamiają się na właściwej karcie) i zapisz, powinno ruszyć.
[#10] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@BULI, post #9

Wróciłem do tematu i chcę jeszcze raz spróbować pogodzić te dwie karty. Czy w tzw. międzyczasie komuś udało się może stworzyć taką (lub podobną) konfigurację?

EDIT: Obecnie próbuję z CV64 i Radeonem 9250.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 23:33:30 przez Rafał A-3000
[#11] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #10

Zworka SWAP zwarta?
[#12] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@_arti, post #11

Wiesz, że nie wiem.
Muszę znów chyba trochę poczytać nt. Mediatora. Poleżał trochę na półce i mam amnestię. System też chyba przeszedł jakąś przemianę, bo pciinfo nawet karty nie rozpoznaje... szeroki uśmiech
[#13] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #12

Już zwarta. Pewnie została otwarta z testów na S3 Trio. Zapowiada się dłuższe grzebanie, bo pciinfo kartę wykrywa ale jej nie identyfikuje...
[#14] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #13

Podesłałem Ci plik na prv.

Zanim pokonfigurujesz dwa monitory na raz, to skonfiguruj sobie samego S3VirgeDX pod Medkiem/P96.
[#15] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@BULI, post #14

Wreszcie jakieś postęp...
Pciinfo wykrywa i rozpoznaje karty PCI.
W ustawieniach P96 (gdy wcześniej dodam monitor Radeon) mam dwie karty i zostaje dodana pamięć. Po zapisaniu ustawień P96 jednak miałem po resecie jakiś konflikt kart graficznych i by uruchomić system musiałem wyrzucić Radeona z devs:monitors. Po sprawdzeniu ustawień okazało się, że dla Radeona był zły odnośnik do pliku p96setting (dla oby kart były dwa różne, a ma być oczywiście jeden).
Teraz po resecie mam dodaną pamięć Radeona, są niby obie karty w P96 (CV64 i Radeon) ale brak jest wyboru ekranu w ScreenMode. Mam tylko Pal i CyberVision. Testowałem ekrany 800x600 na obu kartach i wszystko jest ok. System uruchamiam na takim ekranie na CV64, A Radeona do wyboru brak. Czego jeszcze może mi brakować?
[#16] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #15

Masz stworzone rozdzielczości dla obu kart ?
[#17] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Norbert, post #16

Co masz na myśli? Po przełączeniu ,boardów' na obu kartach są takie same listy i dla rozdzielczości 800x600 obie karty mniej więcej mieszczą się na monitorze. Innych nie sprawdzałem. CV64 jest super, Radeon nieco obcina lewą i dolną stronę.
[#18] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #17

Czy probowales odpalac system na kazdej karcie oddzielnie? (tylko jeden sterowniki w MONITORS )
Czy zdefiniowane rozdzialki nie mają takich samych numerów ? DisplayIDBase
Jaka karta widoczna jest w SCREENMODE jesli uruchamisz recznie oba sterowniki gfx z ikony? (Amiga uruchamiona w PAL. Na poczatku tylko PAL widoczny w SCREENMODE)

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 23:37:25 przez Norbert
[#19] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Norbert, post #18

Jak ustawić te ID dla dwóch kart? Zmieniłem nazwy dla Radeona to po zapisaniu ustawień i resecie miałem znów samego Radeona... :) Nazwy CV64 były oczywiście takie same jak dla Radeona ale karty CV64 nie było.
[#20] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #19

Kazda rozdzielczosc ma swoje MODEID.
Ten numer ustala Picasso96Mode.
Zobacz czy są rozne dla obu kart
[#21] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Norbert, post #20

Są właśnie takie same dla obu kart. Przy zmianie nazwy zmieniają się obydwa okna z rozdzielczościami.
Może jednak obie karty muszą mieć oddzielne P96setting.. Jeszcze raz spróbuję wrócić do dwóch plików konfiguracyjnych. Tylko ciekawe, który wtedy otworzy P96Mode. :) Nie przypuszczam, aby się przełączał na drugi plik dla drugiej karty... Stąd pewnie wcześniej był komunikat o jakimś błędzie P96.

EDIT: Chyba jednak muszą być dwa osobne. Teraz zmieniłem dla Radeona adres na P96setting.radeon i mam w ScreenMode Pal, CV64 i Voodoo. :D Jakiś mały błąd ale chyba jestem na dobrej drodze...

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 10:49:44 przez Rafał A-3000
[#22] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #21

Jednak nie..
Obie karty mają różne nazwy ale za to nr (1) i nie da się zmienić id ekranów na różne dla obu kart.
Doszedłem, że trzeba prawdopodobnie dodać kartę w setting, potem pododawać ekrany i poustawiać ich parametry. Miałem nadzieję, że to się zrobi bardziej automatycznie...

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 11:24:29 przez Rafał A-3000
[#23] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #22

Udało się. pomysł
Ustawiłem drugą kartę w setting, potem ekran, ustawienia i już działa. Jeszcze nie wiem tylko dlaczego nawet gdy ustawię ekran na inactive (CV64) on i tak w ScreenMode pozostaje aktywny, a dla Radeona znów odwrotnie.
[#24] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #22

To juz wiadomo dlaczego nie działało.
Nie wziales pod uwagę ze trzeba zrobic to recznie
[#25] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Norbert, post #24

Liczyłem, że wykrywając kartę doczyta jakieś standardowe ustawienia i będzie działać. Dla pierwszej karty tak jest. Z drugą niestety trzeba najwyraźniej robić na piechotę, dodać kartę, dodać listę rozdzielczości, potem do rozdzielczości głębię kolorów. Długo nie przyszło mi to do głowy... :D
[#26] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #25

Widocznie miales gotowy konfig
Ja jak ustawialem kartę w picasso96mode to robilem to ręcznie
[#27] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Norbert, post #26

Mam jeszcze jedno pytanie. Z czego może wynikać różnica w obrazie z Radeona z wy DVI i SVGA? Na DVI obraz jest wycentrowany ale jakoś ,mocno zielony' - kolory są jakby z szumami, natomiast na SVGA kolory są naturalne ale obraz jest obcięty - ekran ,wychodzi poza monitor'.
[#28] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #27

Mysle ze to pytanie do Elboxu.
Z mojej strony sprawdzilbym inny kabel DVI oraz obraz ze zlacza DVI i DVI przez przejsciowke VGA.
Moznaby wtedy wyeliminować kilka przyczyn
[#29] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #27

Może parametry ekranu nie są w P96mode ustawione precyzyjnie?

W przypadku monitorów LCD powinno się korzystać z ich natywnej rozdzielczości.
Poniżej parametry jakie należy ustawić w P96mode, dla monitorów z najczęściej występującymi rozdzielczościami ekranów:

Resolution: 1360 x 768
Clock: 85.50 MHz
Timings horiz. vert.
FrameSize 1792 795
BorderSize 0 0
Position 64 3
SynchSize 112 6
SynchPolarity v v
Frequency 48 kHz 60 Hz

Resolution: 1680 x 1050
Clock: 146.25 MHz
Timings horiz. vert.
FrameSize 2240 1089
BorderSize 0 0
Position 104 3
SynchSize 176 6
SynchPolarity _ v
Frequency 65 kHz 59 Hz

Resolution: 1920 x 1080
Clock: 148.50 MHz
Timings horiz. vert.
FrameSize 2200 1125
BorderSize 0 0
Position 88 4
SynchSize 44 5
SynchPolarity v v
Frequency 68 kHz 60 Hz

Resolution: 1920 x 1200
Clock: 154.13 MHz
Timings horiz. vert.
FrameSize 2080 1235
BorderSize 0 0
Position 48 3
SynchSize 32 6
SynchPolarity v _
Frequency 74 kHz 59 Hz

Resolution: 2560 x 1600
Clock: 267.75 MHz
Timings horiz. vert.
FrameSize 2720 1646
BorderSize 0 0
Position 48 3
SynchSize 32 6
SynchPolarity v _
Frequency 98 kHz 59 Hz

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 23:20:28 przez elbox
[#30] Re: Mediator i dwie grafiki CV64 i S3 Virge DX - jak je pogodzić?

@Rafał A-3000, post #27

Też bym obstawiał parametry trybów obrazów (rozdziałek).
Można jeszcze pokombinować od strony monitora i skorzystać np funkcji autodopasowanie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem