kategoria: A600
[#1] Drukarka do Amigi
Szukam drukarki do Amigi, która musi spełniać następujące wymagania:
- działać na gołej A600, Kick 2.x;
- być igłową (wystarczy 9, czarno-biała);
- taki, model do którego da się jeszcze kupić zapas taśm z tuszem;

Jakieś propozycje? Czy to w ogóle jest jeszcze możliwe?
[#2] Re: Drukarka do Amigi

@_arti, post #1

Ja mogę polecić OKI Microline 320 - pojedyncze kartki lub traktor, Centronics lub karta RS232, emulacja IBM Proprinter i Epson FX (wybór w prostej konfiguracji), z tego co pamiętam ma polskie znaki (niestety nie w trybie AmigaPL), no i jest praktycznie nie do zdarcia. Taśmy na Allegro za grosze.
[#3] Re: Drukarka do Amigi

@_arti, post #1

Może seria Star LC? Tusze można jeszcze kupić w paru firmach i resztę wymagań też spełnia.
[#4] Re: Drukarka do Amigi

@tOMashBe, post #3

Dostałem propozycję STAR LC20 + komplet tuszy za stówkę. Dobre to?
[#5] Re: Drukarka do Amigi

@_arti, post #4

Jeśli chodzi o igłówki to moim zdaniem tak. Miałem kiedyś LC-100 i byłem zadowolony. W ogóle Stary swojego czasu były uznawane za dobry sprzęt.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 17:13:33 przez tOMashBe
[#6] Re: Drukarka do Amigi

@_arti, post #4

Używałem swego czasu do Amigi. Sama drukarka spoko tylko jak z każdą igłówką - należy się upewnić czy głowica jest oki i wszystkie igły drukują - u mnie niestety złamała się jedna igła i dooopa :(
[#7] Re: Drukarka do Amigi

@_arti, post #4

Jeśli nie przeszkadza ci hałas to dobre.
Ja bym wybrał jednak jakiś stary laser od HP.


Pozdrawiam
[#8] Re: Drukarka do Amigi

@RadoslawF, post #7

Z laserów HP to może być np. LaserJet 4L albo 1100. Z tego co wiem dość sprawdzone modele.
[#9] Re: Drukarka do Amigi

@_arti, post #4

Dobre Arti.

Taśmę jeśli dobra możesz sam nasączać tuszem. Tu link do mojego zestawu

A500+ Star LC20

Pozdrawiam,

Azz
[#10] Re: Drukarka do Amigi

@tOMashBe, post #8

Mam LaserJet 5 z JetDirectem, modułem PS i pamięcią rozbudowaną chyba do 32MB. Zachęcony tym wątkiem, dzisiaj przysiadłem do konfiguracji i działa idealnie i z driverem Laserjet 5 i Postscript. Oczywiście przez sieć (NetParLpr.lha z Aminetu). Konfiguracja bardzo prosta - instalator podmienia parallel.device i WB widzi drukarki jakby normalnie były podłączone przez LPT.
[#11] Re: Drukarka do Amigi

@RadoslawF, post #7

To ma być pod konkretne zastosowanie - ekspozycja do galerii jednej z prac ś.p. Bruwszewskiego (aka Garry/Voytek, twórca AmigaPL), w którego skład wchodziła:
- goła A600, generująca i wyświetlająca pseudojęzyk i czytająca go Say'em;
- drukarka igłowa, która to na bieżąco drukowała;

Ot, takie "multimedia" z 1992 roku ale całkiem efektowne
[#12] Re: Drukarka do Amigi

@_arti, post #11

Miałem LC-20 podpiętą do gołej A600 działa świetnie, tylko strasznie hałasuje podczas druku. Stare czasy.
[#13] Re: Drukarka do Amigi

@_arti, post #1

Podejrzewam, że każda igłówka z centronicsem zadziała z Amigą, a już na pewno w trybie tekstowym. Z tego, co pamiętam, może być problem z polskimi znakami, ale szczegółów nie pomnę, trzeba by w MA poczytać. Co do taśm, sprawa jest przecież prosta - wystarczy sprawdzić na Allegro dostępność dla konkretnego modelu. Problemu generalnie nie ma - igłówki nadal są popularne do druku faktur i tym podobnych zastosowań.

Dodatkowo musisz się ustosunkować do zagadnienia pinu nr 14...
[#14] Re: Drukarka do Amigi

@Daclaw, post #13

Pin 14 trzeba wyciąć (odlutować we wtyczce). Inaczej istnieje ryzyko uszkodzenia portu.

Sam miałem kilka drukarek podłączonych do Ami. Igłowe działały praktycznie na "gołej" A500. Jednak już atramenty drukujące w GDI (np HP serii 5xx) drukowały mi wolno, i to nie tylko na 68000. Ruch głowicy - 5 sek - ruch głowicy... Lasera nie podłączałem do Ami. W trybie tekstowym pewnie nie ma problemu, dokument ASCII wyśle błyskawicznie, drukarka obrobi i gotowa strona po kilku sekundach się nam pojawi. Obrobienie grafiki za to potrwa...
[#15] Re: Drukarka do Amigi

@_arti, post #1

ja używałem Seikoshy 2000, stare czasy
[#16] Re: Drukarka do Amigi

@Romlen, post #14

Taka ciekawostka:

Nie wiem, czy ktoś z Was próbował druku pod PC-Taskiem, np. z Worda. Zaskoczenie moje było wielkie. Sam Windows z Wordem oczywiście się wlekły, ale wydruk wielostronicowego dokumentu na HP3xx przebiegał szybko, jak na normalnym pececie. O niebo szybciej, niż podobna operacja pod Workbenchem z użyciem standardowych sterowników (A4000 040/060). Podobnie zachowują się pecetowe DOSowe wynalazki, drukujące w trybie graficznym, np. Chiwriter lub TAG. ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 11:34:12 przez Daclaw
[#17] Re: Drukarka do Amigi

@sebbb, post #12

Ja swego czasu (jak jeszcze mamuty po ziemi biegały) miałem do Amigi drukarkę STAR ZA-200. Wcześniej to była Commodore MPS-1230/Olivetti - tak, ta drukarka była na licencji olivetti i wszystkie taśmy działały z drukarki olivetti. Ten STAR po AmitekstPro drukował jak burza w trybie tekstowym i to z polskimi znakami, aż się cała trzęsła. Pamiętam sterownik od Polskich locali chyba tłumaczy Amiga Pl na standard Latin 2 polskie znaki w locie. Aa. Drukarka drukowała nawet w kolorze. Jednak musiała być wtedy specjalna taśma 4-ro kolorowa. Drukarka ją sobie opuszczała i podnosiła (Fajnie to wyglądało). I z Amigą bardzo ładnie to działało.

Wtedy kupiłem ją z uszkodzoną głowicą. Jednak w tamtym czasie działał jeszcze serwis STARa i wymieniłem głowicę na nową.

Pod koniec to miałem nawet do niej podajnik pojedynczych kartek.

PS. O ile pamiętam, ten mój STAR miał już gumowy wałek, przez co nie hałasował aż tak jak wersja z wałkiem metalowym.

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 13:13:25 przez gilban
[#18] Re: Drukarka do Amigi

@gilban, post #17

Ja miałem Stara LC24-200C - drukarka kolorowa 24 igłowa.
Drukowała bez problemów i bardzo pięknie :D
[#19] Re: Drukarka do Amigi

@Azzorek, post #9

Jak wygląda sprawa drukowania polskich liter w standardzie AmigaPL na drukarce Star LC-20 ? Czy sterownik PL_StarLC10 to obsługuje ? Gdzie go znaleźć ?
[#20] Re: Drukarka do Amigi

@_arti, post #1

Cóż, za czasów A500 miałem do niej podpiętą i to BEZ ŻADNYCH PRZERÓBEK kabla (użyłem tego dołączonego fabrycznie do tego modelu), no i wszystko chodziło - drukarki POLSKIEJ : D100 MPC.

Drukarka to 9 igłowa głośna maszyna, a taśma barwiąca do zwykła taśma od maszyn do pisania (ok 16mm - rolki w każdym razie były kompatybilne z rolkami z kamery na film celuloidowy 2x8 MM DS). Taśma powoli przesuwa się jak w maszynie , a gdy dojdzie do końca - odwracamy rolki i jedziemy dalej. Taka taśmę można latami regenerować (tuszem do pieczątek powoli ją nasączamy) - zreszta w pierwszej dekadzie lat 2000 tak regenerowałem w redakcji wszystkie kardridżowe taśmy drukarek Star i Oki i tez działało.

Zaznaszę że model D100 MPC najbardziej lubi nie kartki A4, ale papier na rolce o czerokości 193mm (A4) - rolka BEZ PERFORACJI. Wiąże się to z problemem przy zakładaniu pojedynczych kartek A4 (trudnio nawinąć kartkę na wałek przesuwu - podobnie jak w maszynie do pisania - nie hacząc o prowadnice głowicy by nie zabrudziła lekko początku kartki - przynajmniej tak było w moim egzemplarzu).

Jeśli chodzi natomiast o drukarki atramentowe to używałem popularnej wtedy HP 600 (model do którego zakładamy kardridż czarny LUB kolor, bo ma jedno miejsce na taki LUB taki)
[#21] Re: Drukarka do Amigi

@MarX, post #19

Co do PL liter w trybie TXT to ja w D 100 MPC uzyskałem je z A500 dopiero na emulatorze PC-Task z odpalonego w emulowanym w trybie EGA edytorze TAG... drukowało sie wszystko z niego od razu natywnie bez jakichkolwiek kombinacji.... Nie udało mi się z wewnętrznych mikroprzełaczników ustalić ich konfiguracji pod sterownik tej drukarki dla Amigi. Po prostu pracowała odbierając kody Mazovii lub Latin2

--- edit ---

W polskie litery udało mi się wejść na software amigowym na tym modelu dopiero drukując z deluxe painkt (ale to wiadomo) a w trybie graficznym pod Final Writerem (czcionki stworzyłem sam pod Type Smith), jednak było to na A4000.

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 12:57:03 przez xtro
[#22] Re: Drukarka do Amigi

@xtro, post #21

Ok... znalazłem przed chwilą sterownik PL_StarLC10 na MACD2. Mam też pod ręką artykuł "Kłopoty z ogonkami" z MA 5/94, więc powinienem sobie już poradzić
[#23] Re: Drukarka do Amigi

@MarX, post #22

Ciekawe czy się uda z poziomu Ced'a czy AmiTextu zapodać zwykły ASCII i uzyskać ogonki. Mi chyba NIGDY nie udało się tego zrobić dla D100MPC , poza wspomniana emulacją PC i odpaleniem Tag edytora gdzie chodziło natywnie. Polskie ogonki zaczęły wie dopiero pod trybem przekazywania tekstu graficznie WYSIWYG z Final Writera. Ale takie problemy miałem również pod dosowym softem księgowym na PC z drukarką OKI ... program zopodował tablicę kodów Latin a Drukarka miała bodaj 20 mikroprzełączników do konfiguracji ustawionych kombinacją dającą Mazovię.... i oczywiście wówczas nie dało się wyszukać jak to przestawić. W końcu ustawiłem bodaj konfig bez ogonków jak w SMS'ach.... trzeba było jakoś se radzić... ;)
[#24] Re: Drukarka do Amigi

@xtro, post #23

Ciekawe czy się uda z poziomu Ced'a czy AmiTextu zapodać zwykły ASCII i uzyskać ogonki

Udało się . Skorzystałem ze sterowników PL_StarLC10 dla standardu AmigaPL, zmieniłem też zworki w drukarce na 1-1 ON, 1-2 OFF, 1-3 ON (to ustawienia dla Stara LC20, dla LC10 są inne). Info o tych zworkach znalazłem w dokumencie Ks. Pikula opisującym standard AmigaPL.



Tak na marginesie, czy na Amigę są jakieś programy typu "PrintMaster Plus" z C64, za pomocą których można wydrukować kalendarz albo ogłoszenie, że zgubiłem psa ?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 22:07:36 przez MarX
1
[#25] Re: Drukarka do Amigi

@MarX, post #24

Jakiś program był w pakiecie WFMH lokale na dyskietce.

Jakieś print mastery miałem na 1 i 4 dyskietkach ale za olere nie pamiętam ich nazw
[#26] Re: Drukarka do Amigi

@MarX, post #24

ale przecież sterowniki polskie były tylko dla druku jako tekst, jak drukujesz jako grafike to możesz robić co chcesz, a jak masz turboprinta to nawet wiecej
[#27] Re: Drukarka do Amigi

@MarX, post #24

Polskie znaki w trybie tekstowym, pięknie !

Mam w szafie nieużywaną od lat 90-tych Commodore MPS-1250, z tego co pamiętam nigdy nie udało mi się tam uzyskać ogonków, choć też nie do końca kojarzę czy i ile z tym walczyłem. Pamiętam, że głównie drukowałem w trybie graficznym z PageStream. Wydruk jednej strony trwał baaaaardzo długo, do tego wszystko było na kilku dyskietkach więc żonglerka była spora, bo każdy font i co się tylko dało dogrywało się z różnych miejsc. Czasem się zastanawiam jak człowiek miał cierpliwość na takie manewry.

Pod wpływem tego tematu mam ochotę reanimować tą igłówkę i sobie coś wydrukować
1
[#28] Re: Drukarka do Amigi

@brain030, post #27

No właśnie ja też mimo sterowników jakie już istniały w '91 do D100 MPC które teoretycznie po wskazaniu drukarki w Prefsach powinny tłumaczyć AmiPL na Mazowię, dostawałem albo krzaki, albo litery bezogonkowe. Nie pamiętam by kiedykolwiek poza PROCESOREM tekstu wysyłającym reprezentację graficzną z Final Writera udało mi się uzyskać wydruk PL w trybie czystego tekstu z tablicy ASCII, za wyjątkiem TC Task plus TAG na wolno emulowanym PC (na Ami 500 z 3 MB ram, dyskietka PC task i MSDOS w df0: a Tag w DF1:). I do tego Tag bez kompletnie jakichkolwiek kombinacji dawał na tej polskiej drukarce ogonki. Jeszcze raz zaznaczę też, że drukarkę D100 MPC wpinałem zarówno w A500 jak i A4000 dołaczonym doń kablem LPT do Paranell amigowego bez jakichkolwiek przeróbek słynnego pinu.
[#29] Re: Drukarka do Amigi

@michal_zukowski, post #26

ale przecież sterowniki polskie były tylko dla druku jako tekst, jak drukujesz jako grafike to możesz robić co chcesz, a jak masz turboprinta to nawet wiecej

To jasne, ale zależało mi na drukowaniu polskich znaków w szybkim trybie tekstowym. Turbo Printa znam i namiętnie go używałem w latach 90 w połączeniu z drukarką atramentową
[#30] Re: Drukarka do Amigi

@xtro, post #28

@xtro Piszesz, że udawało Ci się wydrukować polskie znaki tylko z poziomu PCTask'a. To się trzyma kupy, bo Twoja drukarka pewnie miała zapisany w pamięci ROM zestaw polskich znaków w standardzie np. Mazovia. I jeśli Tag operował na tym samym standardzie to spokojnie drukowałeś polskie znaki . Ciekawe czy ta Twoja MERA miała jakieś zworki. Dla przykładu te trzy zworki w Starze oznaczają:

1-1 ON => tryb standardowy (OFF to tryb IBM)
1-2 OFF => opcja "software download characters to the printer" włączona
1-3 ON => opcja "line feed" włączona

Podrzucam link do dokumentacji Ks. Pikula. Jest tak sporo informacji o tym jak konfigurować poszczególne typy drukarek. Może komuś się przyda.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 09:40:52 przez MarX
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem