kategoria: A600
[#31] Re: Drukarka do Amigi

@brain030, post #27

Mam w szafie nieużywaną od lat 90-tych Commodore MPS-1250, z tego co pamiętam nigdy nie udało mi się tam uzyskać ogonków

Potrzebujesz zapewne sterownika PL_EpsonX-Mzv. Twój Commodore MPS-1250 jest zgodny ze standardem Epson FX 80, więc powinieneś spokojnie uzyskać polskie znaki w trybie tekstowym
[#32] Re: Drukarka do Amigi

@MarX, post #30

W D100 MPC po zdjęciu klapy nad wałkiem dającej dostęp do maszynowej taśmy uwidaczniały się takie mikroprzełaczniki zgrupowane po 2 x8 i 1 x 4 , w sumie 20 szt. Dokumentacja w twardej komunistycznej introligatorskiej okładce napisana na maszynie i całkiem ładnie odbita na powielaczu donosiła właśnie o różnych przykładowych ustawieniach tychże. Już dokładnie nie pamiętam bo to były 3 dekady nazad... Ale na pomysł pc taska i Taga naprowadziła mnie ta instrukcja bo pisali iż standardowa kombinacja zawiera ustawienie w standardzie Mazovii, a wydawany wówczas bodaj tygodnik PC Kurier informował , że Tag wysyła czysty txt w tym właśnie ustawieniu tablicy ascii. A że miałem wypas jak na tamte czasy (A500 z MB chip i Supra Ram 2 MB Fast, 2 stacje FDD) w miare wygodnie zapuszczało sie z jednej stacji emulator z drugiej dos i Tag. Mimo iż pisałem zwykle nie za szybko emulacja EGA w interlace była "TAG" wolna , że tekst wbijany w klawiaturę pojawiał się rysując litera po lierze z tempem zdania prostego na 5 sek. Ale najważniejszy TO DZIAŁAŁO NA WYDRUKU ! Nie musiałem już nic kombinować i tak do czasu odkrycie Final Writera pod A4000 nic już nie kombinowałem. Z foliowych guzików na panelu przednim dobrze opisanych w komunoinstrukcji nauczyłem przełączać się kroje i jakoś to szło. Trzeba pamiętać , że w tamtym czasie ten model był chyba najtańszą nową drukarką igłową do nabycia w sklepie (A500 ok 5.700 000 , D100 MPC 1. 100 000) i do tego taśmy z maszyny do pisania.
1
[#33] Re: Drukarka do Amigi

@MarX, post #31

Wiem o Epson FX, taki sterownik wybierało się pod Win-em. Jak znajdę czas to sprawdzę na Amidze ten tryb tekstowy ze sterownikiem, o którym mówisz. Na razie widzę problem, gdyż drukarka jest na 110V, a nie mam takiego zasilacza, ani nawet kabla do zasilania. Gdzieś mi zginęły i nie mam pojęcia gdzie.

Wygląda dość żółto, ale to mi nie przeszkadza, prezentuje się tak:

MPS-1250

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 17:56:26 przez brain030

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 17:57:08 przez brain030
2
[#34] Re: Drukarka do Amigi

@MarX, post #30

Zapytam przy okazji tego tematu. Wyjąłem parę dni temu z szafy moją Star LC20 (z zamiarem sprzedaży). Podpiąłem do Amigi A1200, ale jest problem. Jest taki dziwny objaw że nie działa automatyczny obrót rolki z nawiniętą kartką (A4) (rolki którą można ręcznie kręcić pokrętłem z prawej strony). Kartkę papieru ręcznie ładuję przy wyłączonej drukarce (zgodnie z instrukcją). Jednak po włączeniu i trzymaniu klawisza "On line" + klawisze "Paper feed" i "Pitch" (zamiennie), ta rolka nie przesuwa się choć widzę, że te kółka zębate z lewej strony są obracane silniczkiem. Nie przenoszą jednak momentu obrotowego na koło zębate na rolce. W efekcie tego drukarka ciągle drukuje w tej samej linijce nie wysuwając kartki dalej. "Relase lever" mam ustawioną w pozycji na max do tyłu drukarki (ikonka kartki zagiętej bez dziurek - na obudowie). Macie pomysł co to może powodować?

Dodam tylko, że w AmitekstPro drukarka reaguje na zlecenie drukowania, tylko drukuje w tej samej linijce zawsze :( .

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 20:23:28 przez Azzorek
[#35] Re: Drukarka do Amigi

@Azzorek, post #34

Nie wiem jak w Star LC20 ale w wielu starych drukarkach gumy do przesuwania papieru się lasują/odkształcają i przestają przenosić papier. Może to ten przypadek.
[#36] Re: Drukarka do Amigi

@Azzorek, post #34

Obejrzyj:

https://www.youtube.com/watch?v=aByL8JTu8EE

Facet fajnie tłumaczy, w niej może być podobnie.

Ma też film z MERĄ, ale wątpię, że w STAR LC będa rozwiązania jak w Merze.
[#37] Re: Drukarka do Amigi

@Hubez, post #36

Dzięki chłopaki. W między czasie udało mi się rozwikłać zagadkę. Oś rolki nawijania papieru była odchylona do góry z lewej strony. Dlatego koła zębate mechanizmu napędowego nie były w stanie obrócić kołem zębatym osi, które znajduje się na lewym końcu na czarnej oprawce. Docisnąłem lewy koniec wałka na oprawkę tak, aby ta "wskoczyła" w dedykowane jej wycięcie w blasze i wszystko działa jak trzeba ;) . Kupiłem już nową kasetę drukującą bo aktualna ledwie zipie.

Poniżej zdjęcia z moim opisem - może ktoś będzie miał podobny problem z tym Starem LC20.





Pozdrawiam,

Azz
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem