[#1] ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0
Zainteresowałem się tematem diagnostyki Amigi. Poza uruchamianymi z poziomu Workbencha programami do testowania klawiatury (KME 1.2), joysticków (JoyTest 1.04, JoyTester 2.9), pamięci RAM (MemCheck 1.2) i innymi, świetnymi programami diagnostycznymi (Advanced Amiga Analyzer 2.00, WhichAmiga 1.3.3, SysInfo 3.24), znalazłem pewną ciekawostkę.

Z tej strony można się dowiedzieć, że firma Logica w 1993 roku wypuściła na rynek ROM (Dialoga 1.0) z testami diagnostycznymi, który montuje się w Amidze zamiast Kickstartu. Razem z kością pamięci był sprzedawany moduł diagnostyczny z diodami LED, podłączany do portu szeregowego, równoległego i złącza zewnętrznej stacji dyskietek (ciekawe, jak wygląda schemat tego urządzenia).
Najlepsze jest to, że ten ROM w wersji 2.0 (30.10.1997) znajduje się na płytach Amiga Forever. Zawiera on bardzo szczegółowe testy diagnostyczne (całość była pisana w asemblerze) dla prawie każdej Amigi, pracującej w standardzie PAL.
Można go uruchomić pod WinUAE albo wgrać do kości pamięci FLASH lub EPROM, założyć zamiast Kickstartu i uruchomić z niego Amigę. Tak też zrobiłem, a tu jest film z uruchomienia tego ROM'u na mojej Amidze 600 (jakość obrazu jest kiepska, bo sygnał pochodzi ze złącza Composite). Jedynym "mankamentem" jest to, że nie działa pod nim klawiatura od PC, podłączona za pomocą zrobionego przeze mnie interfejsu. Wszystkim można jednak sterować za pomocą samej myszki.

Oczywiście w pakiecie Amiga Forever ROM ten jest zakodowany (wymagany plik "rom.key"). Nie można więc tak poprostu wgrać go do kości pamięci i uruchomić z niego Amigi. Natomiast na szczęście WinUAE posiada debugger (SHIFT+F12), dzięki któremu średniozaawansowany użytkownik poradzi sobie z tym problemem.

Polecam, każdy Amigowiec powinien mieć taki ROM pod ręką.
[#2] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@RomanWorkshop, post #1

O, dzięki! Nie miałem pojęcia o takim romie. Przyda mi się, bo nadciąga smutny moment, kiedy będę musiał się przyjrzeć jednej z moich Przyjaciółek, która nieco fiksuje. Poza tym, bardzo dobry zbiór linków do narzędzi diagnostycznych. Kliknąłbym "Lubię to" gdyby było ;) a tak, dodałem wątek do ulubionych :)
[#3] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@RomanWorkshop, post #1

Hmmm.... Żeby ten test zadziałał Amiga musi być dość sprawna. Musi być sprawny generator, Agnus, Denise, część pamięci.... Więc co on da, gdy Ami naprawdę szlag trafił?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 19:27:18 przez *y
[#4] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@*y, post #3

To fakt, nie pomogą leki, zioła, jak... wiadomo co ;)
[#5] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@*y, post #3

Niekoniecznie, nie wiadomo, co pokazują te ledy podłączane do Ami. Być może jeśli padnięte są któreś z układów informują o tym odpowiednie diody?
[#6] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@baderman, post #5

Ze zdjęć wnioskuję, że te diody pokazują tylko stan sygnałów na portach Amigi.
W dokumentacji jest napisane, że ROM wymaga minimum 90 kB sprawnej pamięci CHIP.
[#7] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@RomanWorkshop, post #1

w X-Power Professional 500 też jest JoyTest

i wiele innych fajnych przydatnych rzeczy







Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 22:35:51 przez Dorian3d
[#8] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@RomanWorkshop, post #1

Można go uruchomić pod WinUAE albo wgrać do kości pamięci FLASH lub EPROM, założyć zamiast Kickstartu i uruchomić z niego Amigę.


można wgrać jako drugi kick do pamięci flash i w razie potrzeby za pomocą przełącznika mieć pożądany kick albo selftest:)
[#9] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@*y, post #3

Jedynym urządzeniem diagnostycznym, które może pomóc w przypadku "martwej" Amigi 500/1000/2000 jest Commodore Diagnostic Box. Fajnie by było zobaczyć schemat lub instrukcję obsługi tego sprzętu.
[#10] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@RomanWorkshop, post #1

Odgrzeje temat, gdzie można pobrać/kupić ten rom diagnostyczny Dialoga 2.0 Logica ?
[#11] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@rs2008, post #10

W pakiecie Amiga Forever jest ten rom. Czy w każdej wersji? Tego nie wiem.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 08:05:38 przez misiek2
[#12] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@misiek2, post #11

A czy można pobrać gdzieś ten pakiet?
[#13] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@Marcin74, post #12

A czy można pobrać gdzieś ten pakiet?


Tu spróbuj.
[#14] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@misiek2, post #11

min. pakiet plus.
link
[#15] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@recedent, post #13

Dziękuję.
[#16] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@Marcin74, post #15

Chciałem sobie zaprogramować Kickstart z ROM'em diagnostycznym.
W wersji 6 pakietu jest dostępny tylko folder z taką zawartością: amiga-os-130.rom, amiga-os-310.rom, rom.key. Rozumiem, że to są ROMy 1.3 i 3.1 ale diagnostycznego tu nie ma. Być może został dodany w późniejszych wydaniach pakietu. W tym przypadku konieczny zakup nowej wersji.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 20:15:41 przez Adinfo
[#17] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@Adinfo, post #16

Tak a propos - te pliki nie nadają się do softkick'u/flashowania tak "od ręki". Są zaxorowane tym plikiem rom.key. Byś się nie zdziwił, że nie działa

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 00:23:39 przez tbone
[#18] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@tbone, post #17

W poście #1 RomanWorkshop pisze:
Oczywiście w pakiecie Amiga Forever ROM ten jest zakodowany (wymagany plik "rom.key"). Nie można więc tak po prostu wgrać go do kości pamięci i uruchomić z niego Amigi. Natomiast na szczęście WinUAE posiada debugger (SHIFT+F12), dzięki któremu średnio zaawansowany użytkownik poradzi sobie z tym problemem.

W wolnej chwili sprawdzę czy to zadziała.
[#19] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@Adinfo, post #18

Sam bym też chętnie sprawdził, czy zadziała zamiast superkickstartu w A3000.
[#20] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@Rafał A-3000, post #19

Działa z A3000ok, racja
[#21] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@Rafał A-3000, post #19

Co o tym sądzicie - DiagROM, projekt otwarty, ostatnia aktualizacja z października. W wolnej chwili postaram się przygotować taki ROM i zrobić testy.
[#22] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@Adinfo, post #21

Widziałem ten ROM ze 2 lata temu i wtedy nie był on tak dopracowany, jak Logica Dialoga. Zajmuje się nim jedna osoba od podstaw więc przypuszczam, że nigdy nie będzie "lepszy".
[#23] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@RomanWorkshop, post #22

Rozumiem, że nie istnieje ROM diagnostyczny, który coś wykaże jak mam czarny ekran w A500 rev. 6a, bo wynika z tego, że procesor nie działa.

Jeżeli chodzi o dostępność tego ROMu z pakietu to muszę się zaopatrzyć w Amiga Forever Plus, chociaż na wykazie ROMów (opisie) w pakiecie go nie znalazłem. Niestety wersja 6 tego nie ma, ROM jest od wersji 6.2.
[#24] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@Adinfo, post #23

No zdecydowanie żadne oprogramowanie diagnostyczne wtedy nie pomoże. Trzeba usunąć usterkę sprzętową. Może to być procesor albo układy generujące obraz, trzeba wymieniać na próbę.

Możesz się zaopatrzyć albo sprawdzić, czy np. nie dostałeś prezentu od Mikołaja.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 16:00:00 przez RomanWorkshop
[#25] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@RomanWorkshop, post #24

DiagROM chyba coś wysyła po serialu?
[#26] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@tbone, post #25

Logica Diagnostic nie wysyła, a DiagROM to nie wiem. Jeśli procesor jest uszkodzony, to żaden ROM nie zadziała.
[#27] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@RomanWorkshop, post #26

DiagROM Johna to świetne narzędzie, obecna wersja jest już bardzo dobrze dopracowana i działa też po serialu (przez nullmodem), co bywa nieocenione. Bardzo polecam wypalić sobie ten kawałek softu do ROM-u i używać do diagnozowania Amig. Ja sobie w tej chwili nie wyobrażam diagnozowania sprzętu bez DiagROMu.
[#28] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@alt_, post #27

Jest jakiś schemat tego kabla? (czy to zwykły kabel nullmodem) - czy da się to sprzęgnąć z PC przez i wyświetlać komunikaty w konsoli np. w Putty?
Widziałem instrukcję kompilacji źródeł dla DiagROM, mam nadzieję, że sobie z tym poradzę.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 08:14:12 przez Adinfo
[#29] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@Adinfo, post #28

Po co kompilować.?
Jest gotowy na stronie.
[#30] Re: ROM diagnostyczny Logica Diagnostic 2.0

@Norbert, post #29

Jakoś patrzyłem tylko na GitHub, a tam tylko źródła są. DiagROM znalazłem do pobrania tu
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem