kategorie: Programy, Sprzęt
[#1] Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1
Czy to prawda, że starsze wersje CSPPC nie działają w ogóle bądź nie działają poprawnie z AmigaOS 4.1? Jeśli tak to jaka jest granica nr seryjnych od których działają poprawnie?
[#2] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #1

Nic o tym nie wiem, a używam AOS 4.1 na CPPC. Nie przypominam sobie także takie wątku na formum Hyperiona. Może tam zadaj to pytanie w dziale Classic?
[#3] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@alekc, post #2

W jakim dziale? Jak mogli nazwać ten dział w ten sposób.
[#4] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #1

Zgodnie z tą informacją: list kompatybilnego sprzętu z AOS 4.1 Classic

Processor Cards

phase5 or DCE Blizzard PPC (all models - no SCSI driver yet)
phase5 or DCE Cyberstorm PPC (all models)


Tutaj jest FAQ dla classic Classic FAQ

FAQ stwierdza tylko, że najnowszy firmware na kartach PPC phase5/DCE spowoduje brak obrazu na kartach graficznych PPC tejże firmy i należy wykonać downgrade.

Mam nadzieję, że to rozwiewa wszystkie Twoje wątpliwości. Oczywiście niesprawne chłodzenie, niesprawne zasilanie lub niesprawna karta PPC spowoduje, że system nie będzie działał.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 14:34:45 przez alekc

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 14:35:34 przez alekc
[#5] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@alekc, post #4

Akurat u mnie nie przeszkadza firmware - ma to działać na Mediatorze z Radeonem Elboxu albo VooDoo 3 3000.
Karta świeżo od Stacha. Płyta na tantalach. RAM od Stacha. Proc 060 i PPC od Stacha. Amiga od Bonia z mocnym zasilaczem ATX.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 14:43:37 przez pong777
[#6] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #5

Z powyższego opisu wnioskuję, że próbujesz zainstalować AOS 4.1 na takiej konfiguracji, ale coś nie działa?

Uwaga do Radeona z Elboxu: pamiętam, że były jakieś problemy z niektórymi Radeonami od nich (ja akurat tego nie miałem) i Elbox udostępniał potem bibliotekę... dokładnie nie pamiętam, jest do sprawdzenia na netcie z pewnością

Uwaga ogólnie do Radeona: wielu osobom zdarzyło się, że po włożeniu Radeona do Mediatora kończyła się przestrzeń adresowa i system nie wstawał. Działo się tak często po dołożeniu ZorRam. Generalnie wyjmij wszystkie karty oprócz Radeona z Mediatora i spróbuj tak wystartować system.

Uwagi do Mediatora: sprawdź czy zworki WINSIZE i SWAP są poprawnie ustawione oraz włóż Radeona do najniższego slotu. Punkt Classic FAQ 2.2 opisuje ustawienia zworek a 2.3 kolejnośc kart. Z doświadczenia wiem, że kolejność jest bardzo istotna.
[#7] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@alekc, post #6

Nie mam ZorroRAMu. W Medku jest tylko Radeon lub Voodoo 3. Stach testował na CV i było ok. System albo nie inicjuje obrazu na karcie graficznej, albo się instaluje i zawiesza, albo instaluje i chwilę działa. Najgorzej jest wystartować Ami - czasem w kółko się restartuje przy OS 4. Najdłużej podziałał 3 godziny.

Podlinkuj proszę do tego FAQ.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 15:21:40 przez pong777
[#8] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #7

A jak jest na AGA i AOS4.1 z WYJĘTYM Mediatorem?
AOS4.0 i CVPPC - testowane, działa.
[#9] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@stachu100, post #8

Właśnie takie testy odbędą się w poniedziałek. O tym nr seryjnym dowiedziałem się od jednego z zaawansowanych użytkowników dużych Amig z PPA stąd moja chęć potwierdzenia ew. problemu.
[#10] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #9

Gdyby informacja z numerami byłaby prawdziwa to należałoby zmienić AOS 4.1 classic oraz wszystkie oficjalne dokumenty. Czy mógłbyś poprosić osobę która podała tą informację o wskazanie źródła i ewentualne ujawnienie się... Nie znam nikogo z 4.1 classic kto by zgłosił ten problem a kart PPC nie ma aż tak wiele patrząc właśnie po numerach seryjnych.

Po drugie proponuję żebyś dokładnie opisał co chcesz zrobić i co się dzieje jeśli ktoś ma Ci pomóc. Zaczęliśmy od numerów seryjnych kart PPC a okazuje się, że chodzi o problem z instalacją. Kilka pytań:

- czy OS 3.9 działa?
- czy OS 4.0 działa?
- czy z płyty i dyskietki daje się zainstalować system na innej Amidze?
[#11] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #9

A może zasilacz? Masz standardowy?
[#12] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@stachu100, post #8

Czy używając ATA zamiast SCSI musimy obowiązkowo zapiąć terminator na CSPPC?

@alekc

Na razie idzie na 1 ruszt OS 4.1. Na innej Amidze nie wiem jak jest - Stach tylko u siebie testował CSPPC ale nie na 4.1 tylko na 4.0.
OS3.9 ma problem z rozpoznawaniem kart w slotach często jest "Unknown" w "pciinfo".
Madek jest z "drugiej ręki" ale właściciel się zarzeka, że jest sprawny i sprzedaje bo przechodzi na Zorro i nie jest mu już potrzebny.

Płyta i dyskietka są ok. Udało się kilka razy odpalić system i nawet zainstalować updaty od 1 do 6.

Najgorzej jak się wyłączy, odczeka kilka godzin i chce włączyć - wtedy nie wstaje. Problem taki jak opisuje ITU - mruga zielona dioda i restarty w kółko.



Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 17:24:06 przez pong777
[#13] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #12

Czy używając ATA zamiast SCSI musimy obowiązkowo zapiąć terminator na CSPPC?


Jeśli nic nie jest podłączone do CSPPC, to terminatora może nie być.

OS3.9 ma problem z rozpoznawaniem kart w slotach często jest "Unknown" w "pciinfo".


Coś jest ewidentnie... od storny sprzętowej. I tym czymś jest pewnie Mediator, jak znam życie. Tak jak napisał stachu, wywal go i przetestuj ponownie.

Widziałem już kilka Mediatorów w życiu, które cierpiały na takie problemy. I prawie zawsze był to brak kontaktu na którymś machu głową w mur .
[#14] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@glichtanski, post #11

Zasilacz ATX Fortron 450 albo 500W (w tej chwili nie pamiętam). Napięcie na linii 5V około 5.01 - 5.02V na płycie głównej.
[#15] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #14

A jakie masz pamięci na tym CSPPC ? jeżeli komplet był razem CSPPC to OK, jeżeli kompletowałeś swoje to mogą nie banglać, zmień w menu karty na 70ns, no i wyłącz MapROM lecz chyba masz to wył. bo w ogóle wystartowała tobie instalka OS4.1.
Jeżeli karty PCI masz unknow to nie łączą karty, wyrobione lub zabrudzone styki na kartach lub w złączach PCI, lub pomiędzy medkiem a płytą główną. Mierzyłeś napięcia na samych kartach PCI ? Ewentualnie spotkałem się też z za krótkimi wycięciami w kartach PCI co powodowało "nie wskakiwanie" ich do końca gniazda PCI.
Różnego rodzaju zwiechy mogą też powstawać na skutek Fastłaty oraz źle skonfigorowanych partycji a także systemu plików.
Jeżeli masz dysk SCSI to odłącz FastAtę i spróbuj na dysku SCSI, ewentualnie na zwykłym złaczu IDE wbudowanym w płytą A4kD.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 18:45:36 przez superbonio
[#16] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@superbonio, post #15

Kontroler z płyty. Ns tak jak ustawił Stanisław. RAM jego. MapRom wyłączony. Na PCI nie mierzone jeszcze napięcia. FastATA nie posiadam.
[#17] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #16

Bez medka dzialalo. po wlozeniu medka i radka w kazdym slocie rozowy ekran nie odpala. po wyjeciu medka system juz nie odpala . cs svsi no terminators. not scaning for devices i zwis reset z klawiatury nie dziala.
[#18] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #17

znawcy...
podstawowe pytanie na jakim dysku instalujesz ? IDE czy SCSI? Jak IDE to wyłącz podczas instalacji możesz wyłączyć ładowanie cs scsi.device....
[#19] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@x86, post #18

A jakie niby to ma znaczenie skoro IDE to właśnie scsi.device, a SCSI na CSPPC to cybppc.device ?
Druga sprawa jest taka że, np. jak u siebie instaluję OS4.1 to nie ma żadnych problemów i to nie ważne czy na SCSI podłączonym do CSPPC, IDE na płycie czy też na FastAcie, w każdej opcji wszystko działa.
[#20] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #17

Możesz spróbować przestawić zworki okna, bo coś mi się kojarzy że OS3.9 działa na jednych ustawieniach z Radeonem, a na innych z 4.1.

Co do tego że karty CSPPC z bardzo niskimi nr mogą nie działać, to źródło informacji pewnie pochodziło ode mnie. I jest to prawda, ale nie jestem pewien czy tak samo jest z AOS 4.1, ale problem czasem był z AOS 4.0, że po prostu AOS 4.0 nie odpalał na karcie, która miała bardzo niski nr seryjny (pewnie też oznaczenie serii się liczy i nie koniecznie każda karta z niskim nr (niski to pewnie w granicy pierwszych 10szt.) będzie miała taki problem. Ja miałem CSPPC z nr w okolicy 30 i była to wersja 180MHz (czyli pewnie początek serii, bo nr dla różnych serii są inne). Karta miała problem ze współpracą z Warp3D pod AOS 3.9, za to pod 4.0 i 4.1 chodziła poprawnie.
[#21] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@flops, post #20

Wg FAQ Classic z OS 4.1 wszystkie zworki na Medku dla Radeona powinny być zamknięte. Sam Radeon powinien być w slocie PCI2. Sprawdzane było też na innej logice od innego Medka. Dopóki się nie włoży Medka wygląda, że jest OK. Jeśli włożę Medka nawet bez kart cały system trafia - pomaga dopiero reinstall. Z niecierpliwością czekam na CV 64/3D na Zorro. Myślę, że da to odpowiedź na wiele pytań...

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 17:55:41 przez pong777
[#22] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #21

Medek został sprawdzony w innej A4000. Działa podejrzanie. Mrozi system z tym samym Radeonem w różnej konfiguracji zworek.
[#23] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #22

No i chyba masz winnego. Masz jeszcze gwarancję na tego Medka?
[#24] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@BULI, post #23

Idzie instalka na CV64/3d w Zorro i na razie śmiga!
[#25] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #24

W takim razie to na 99% Mediator - ja też miałem jednego uszkodzonego i dłuuugo szukałem winowajcy. Problemy pod 3.9 nie były częste ale system się sypał a 4.1 dosyć szybko po starcie Workbencha także się zawieszał. Mój był na gwarancji i Elbox go szybciutko wymienił.
[#26] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@flops, post #20

To ciekawe. Chyba warto to zgłosić do Hyperionu. Problem niestety jest taki, że zarówno karty PPC jak i sprzęt do których je wkładamy ma już wiele lat i nie zawsze łatwo jest określić co tak naprawdę jest winowajcą. Po drugie pomiędzy np. A4000D a A4000T występują istotne różnice itp, itd...

Faktycznie na niektórych konfiguracjach ustawienia zworek w Mediatorzą będą inne dla 3.9 i 4.1. Przy okazji zdaje mi się, że jeśli Radeon ma tylko 128MB pamięci to wtedy można mieć jedno ustawienie, które oba systemy akceptują.
[#27] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #24

System się zainstalował ale po resecie dostaję "Not a DOS disk in device DH0". Co nie jest prawdą. Partycja utworzona i sformatowana wcześniej. Przed formatem restart. Sugerowałem się podpowiedziami na stronie Pekdara. System to FFS z długimi nazwami plików. Zmiany na dysku zostały zapisane po utworzeniu partycji (potem restart).
Co ciekawe ta partycja jest widoczna jak wystartuję z dyskietki instalacyjnej i płytki z OS4.1. Partycja systemowa ma niecały 1 GB.
[#28] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #27

Nie masz w ROMie ani w bootblocku wersji filesystemu w jakiej sformatowałeś dysk.
Albo dorzuć ten filesystem do bootblocku albo sformatuj partycję systemową wersją filesystemu jaką masz w ROMie.


Pozdrawiam
[#29] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@RadoslawF, post #28

W jaki sposób zapisać OSowym partycjonerem ten FFS do bootblocku? Używam domyślnego FFS z płyty instalacyjnej OS4.1u2.
[#30] Re: Numer seryjny CyberStorm PPC a kompatybilność z OS 4.1

@pong777, post #29

HDToolBoxem lub jego odpowiednikiem z OS4. OS4 nie znam i tylko zakładam że powinien potrafić to samo co WB.


Pozdrawiam
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem