kategorie: A600, Programy
[#1] Personal Paint 7
Witam, mam taki problem.
Staram sie przekonwertować png na format widoczny dla workebench (ILBM) i za każdym razem komputer sie zawiesza podczas zapisu.
Mam też starszą wersję PP i tam dziej się to samo.

2ga sprawa jak zmienić tło w workbench na pulpice i jaki jest optymalny rozmiar takiego obrazku?
WBPalette nic mi nie daje a tylko tyle znalazłem na ten temat w necie.
[#2] Re: Personal Paint 7

@Climat, post #1

Jaki os? Jeśli masz 2.x to trzeba doinstalować specjalny programik, żeby zobaczyć coś więcej niż proste wzorki na blacie workbencha. Jeśli masz 3.x to wystarczy uruchomić wbpattern z katalogu prefs na dysku systemowym i po sprawie. Dostosowanie obrazka do blatu to już druga sprawa, to kwestia jaki obrazek i jaka rozdzielczość i liczba kolorów. W PP jest taka opcja do skanu palety z wybranego ekranu. Da się w prosty sposób zgrabować paletę z WB i wyrenderować żądany obrazek, który będzie prawidłowo się wyświetlał.

Zakładając że ekran WB otwarty na 640x512 16 kolorów, ja zazwyczaj postępuje tak:
1. Znalezienie obrazka i dostosowanie do rozdzielczości, zazwyczaj skalowanie z wyższej rozdzielczości do 640x512
2. Redukcja liczby kolorów do 16 z wykorzystaniem dokładnego ditheringu F-S
3. Grab palety wb przy odpalonym pp i wb
4. Rendering obrazka w palecie WB
5. Wczytanie gotowego obrazka do WB

Co do PP - ile pamięci Ram masz?

P.S. Aha, co do os 2.x to trzeba będzie zainstalować program Nickprefs http://aminet.net/package/util/wb/NickPrefs



Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 21:03:20 przez thomek
[#3] Re: Personal Paint 7

@thomek, post #2

Amiga 600.
2MB Ram + ACA.
WB 3.1.

Jak uruchamiam WBPattern to mam tam możliwość wyboru obrazka. Jak to zrobię to i tak tło pulpitu pozostaje nie zmienione. Czy wybieram obrazek czy pattern cały czas mam ten sam pulpit i tło się nie zmienia.

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 22:27:54 przez Climat
[#4] Re: Personal Paint 7

@Climat, post #3

Czy wybieram obrazek czy pattern cały czas mam ten sam pulpit i tło się nie zmienia.

Może jakiegoś składnika brakuje w systemie. A system to gotowiec typu AmigaSYS czy golizna z dyskietek? Jaki ekran pod wb - Pal standard 640x256 w kilku kolorach, czy coś innego?

Aha, sprawdź jeszcze czy jeśli zmieniasz załóżmy obrazek lub pattern czy to dotyczy blatu. Bo do wyboru jest ekran, workbench lub okno (przynajmniej na moim wb-ku).

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 22:49:06 przez thomek
[#5] Re: Personal Paint 7

@thomek, post #4

Nie wiem czym się różni od siebie gotowiec od dyskietek ale ten był na dysku CF.
Ekran Pal 640x256 x 16
W ustawieniach podaje mi:
AmigaOS V 3.1
OS V40
Workbench V40
set patch V43

Próbowałem zmieniac Workbench , Screen oraz Window i nic sie nie dzieję.

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 23:13:38 przez Climat
[#6] Re: Personal Paint 7

@Climat, post #1

Spróbuj tego: http://aminet.net/util/dtype/akPNG-dt.lha
Powinno pomóc.
[#7] Re: Personal Paint 7

@Climat, post #5

Meh 5 min i juz nie można edytować posta.

Jest zainstalowany SCALOS. Tam tez jest opcja Pattern ale jak tam zmieniam to też nic sie nie dzieje.

[#8] Re: Personal Paint 7

@Climat, post #5

Moim zdaniem wniosek z tego jeden - czegoś brakuje lub coś jest namieszane w systemie. Nawet jeśli byłby to goły oryginał wgrany z dyskietek na cf, to wbpattern powinien działać bez zbędnych kombinacji. Być może należy wymienić którąś z bibliotek na nowszą (trzeba by było sprawdzić jakie masz), może trzeba dograć jakiś zagubiony plik do sys:devs/datatypes, ewentualnie sprawdzić startup-sequence. Trzeba poszukać, no chyba, że ktoś z kolegów od razu znajdzie receptę Jeśli to nie pomoże, to może warto pomyśleć, żeby skorzystać z jakiegoś gotowca na A600 np. link i postawić system od nowa, że tak powiem "po swojemu".

Nie wiem czym się różni od siebie gotowiec od dyskietek...


Różnica jest taka, że "gotowiec" ma po prostu doinstalowanych sporo rzeczy (łatki, nowsze libsy, patche itp.), których nie zawiera oryginalny system. Jest kilka pakietów, można o tym sporo poczytać na forum.
[#9] Re: Personal Paint 7

@Ocelot, post #6

Ale przecież Climat napisał, że nawet zwykły pattern workbenchowy mu nie chodzi, bo go po prostu nie widać (chyba, że coś źle zrozumiałem), a co tu mówić o obrazku png dopiero....
[#10] Re: Personal Paint 7

@thomek, post #9

Nie zmienia się.
Mam ustawiony jakiś obrazek i za diabła nie da sie go pozbyć ani zmienić.

****************

DOBRA. Moja wina. Już mam.
Ku*^*&% to nieintuicyjne ale w SCALOS wgrywa się obrazki i przypisuje do nich numer nastepnie sliderem wybiera się nr do czego chce się dany obrazek przypisać.
Teraz działa






Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 23:38:33 przez Climat
[#11] Re: Personal Paint 7

@Climat, post #7

SCALOS, na A600?
[#12] Re: Personal Paint 7

@thomek, post #9

Pod Scalosem Wbpattern nie działa. Zarówno PPaint jak i mechanizm tapet ze Scalosa korzystają z datatypów. Wniosek - problem z datatypami.
[#13] Re: Personal Paint 7

@Climat, post #10

Chwila, to masz jakąś tapetę, czy nie? Bo już nie kumam. Jak masz tapetę, to musi się dać zmienić, nie ma innej opcji.
[#14] Re: Personal Paint 7

@thomek, post #13

W post #10 opisałem o co chodzi.
Tak jest SCALOS. Taką tą CF otrzymałem.
Działa nawet sprawnie. Szybciej wstaje system niż mój Mac z 2014r
[#15] Re: Personal Paint 7

@Climat, post #10

[#16] Re: Personal Paint 7

@Climat, post #14

Dla mnie osobiście SCALOS to utrudniacz (spowlaniacz zarazem) i nie trawię go, zwykły WB bardziej czytelny jest, a wbpattern na scalosie nie działa jak wcześniej napisał kolega, tylko działa scalosowy prefs. Najważniejsze, że będziesz mógł zmienić tapetę w końcu
[#17] Re: Personal Paint 7

@Climat, post #14

A co z tym PPaintem, nadal się wiesza?
[#18] Re: Personal Paint 7

@thomek, post #16

Tak. PP wiesza się przy zapisywaniu w innym formacie niż oryginał.
Nie wiem o co chodzi.

Hmmm... Jeśli się jeszcze da przyspieszyć system to by było super ale na odinstalowywanie takich opcji to chyba jestem jeszcze zbyt zielony.

Trochę mi zajmie poznanie wszystkiego jak działa bo w sumie w sieci nie ma aż tak dużo materiałów na ten temat a szukam w różnych językach

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 23:51:25 przez Climat
[#19] Re: Personal Paint 7

@thomek, post #16

Scalos wcale nie jest taki zły. Używałem go do końca - tzn. dopóki używałem Amigi jako podstawowego komputera. Choć konfigurację rzeczywiście miałem nieco mocniejszą...
[#20] Re: Personal Paint 7

@Ocelot, post #19

Używałem dość długo i nie twierdzę, że jest zły, ale to jednak nakładka, która mi osobiście "mydliła" czytelność systemu. Wolałem Magellana, bo to już był niezły kombajn i ma potężne możliwości konfiguracyjne. Na dzień dzisiejszy używam stuningowanego oryginału

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 00:05:56 przez thomek
[#21] Re: Personal Paint 7

@Climat, post #18

Jak pisał OCELOT, jest problem z datatypami, trzeba doinstalować pewnie co nieco.
[#22] Re: Personal Paint 7

@thomek, post #21

Nie wydaje mi się, żeby PP przy zapisywaniu obrazków korzystał z Datatypów. Przy wczytaniu chyba tak (opcja DType).
[#23] Re: Personal Paint 7

@thomek, post #11

SCALOS, na A600?

A ACA620 działa, ale przyjemności z korzystania nie ma.
Nie wydaje mi się, żeby PP przy zapisywaniu obrazków korzystał z Datatypów. Przy wczytaniu chyba tak (opcja DType).

Normalnie nie korzysta, ma własne dekodery grafiki.
[#24] Re: Personal Paint 7

@recedent, post #22

U mnie przy wczytywaniu np. jpg-a korzysta z datatypu, a przy zapisywaniu może korzystać z wbudowanych wtyczek typu bmp, pcx, ilbm itp. Coś mi jednak się wydaje, że może również korzystać z datatypów przy zapisie. Chociaż na dobrą sprawę rzadko zdarza mi się zapisywać obrazek rastrowy na amidze w czym innym niż png, iff lub gif.
[#25] Re: Personal Paint 7

@QkiZ, post #23

A ACA620 działa, ale przyjemności z korzystania nie ma.
Domyślam się
[#26] Re: Personal Paint 7

@thomek, post #25

W porównianiu do Opus5 to niebo a ziemia
[#27] Re: Personal Paint 7

@thomek, post #2

W jaki sposób robi się grab palety wb przy odpalonym pp i wb? Mam polską wersję PPaint.
[#28] Re: Personal Paint 7

@tukinem, post #27

Menu "Kolor->Paleta->Wez z ekranu"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 20:43:27 przez Phibrizzo
[#29] Re: Personal Paint 7

@Phibrizzo, post #28

To mi to psuje kolory całkowicie. Chyba że najpierw się pobiera paletę a później obniża liczbę kolorów
[#30] Re: Personal Paint 7

@tukinem, post #29

Nie napisales co konkretnie chcesz zrobic.
Mozesz np: przejsc klawiszem "j" na drugi ekran. Wykonac grab kolorow a pozniej wybrac z menu:
"Kolor->Polacz palety kolorow".
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem