kategorie: A600, Programy
[#31] Re: Personal Paint 7

@Phibrizzo, post #30

Na przykład dostosować sobie tapetę do ekranu workbencha. Chociaż ostatnio zacząłem bawić się w tworzenie ikonek amigowych lecz jakoś w PPaincie to mi nie po drodze. PPaint nie obsluguje plików info a chciałem sobie poprzerabiać kilka ikon i pododawać kanał alfa bo mam szare kwadraty dookoła ikonek i nie wiem jakim programem to ugryźć.
[#32] Re: Personal Paint 7

@tukinem, post #31

Ale masz na myśli ikony w stylu Glowicons czy PNG, a może klasyczne?
[#33] Re: Personal Paint 7

@tukinem, post #31

Na przykład dostosować sobie tapetę do ekranu workbencha.

Da sie to zrobic nawet na PPaincie ale do takich rzeczy to lepiej zaprzadz jakis image processor.
Przepis jak sobie poradzic w PP:
0. Uruchamiasz PPainta z otwartym ekranem o ilosci kolorow i palata jaka potrzebujesz. Rozdzielczosc bez znaczenia.
1. Ustawiasz w menu:
a) Ustawienia->Redukcja kolorow-> Jakosciowa
b) Ustawienia->Roztrzasanie->Floid-Steinberg
c) Ustawienia->Roztrzasanie->Najlepsza jakosc
2. Wczytujesz obrazek przez: Wycinek->Wczytaj
3. Czekasz az sie przemieli i nie przejmujesz sie tym co wyjdzie
4. Wybierasz w menu: Wycinek->Kolory->Przekoloruj
5. Zapisujesz na dysk: Wycinek->Zapisz

Tu masz przyklad ktory zrobilem na poczekaniu: link

Co do ikon, to PP potarfi obsluzyc ikony ale trzba z palca wpisac ich nazwe np: katalog.info.
Innym ograniczeniem jest to ze radzi sobie tylko z MagicWB. NewIcon i Glow sa dla niego problemem.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 16:25:34 przez Phibrizzo
[#34] Re: Personal Paint 7

@tukinem, post #31

Jeśli chcesz robić ikonki z kanałem alfa, czyli 32-bit p PNG, to polecam ArtEffect. Jeśli chcesz wczytać ikonkę PNG do PPainta to najpierw w np. DOpusie zmień nazwę końcówki, z info na PNG. Potem wczyujesz jako standardowy brush. On Ci zrobi jakościową redukcję kolorów do 8 bit (256 kolorów, lub mniej w zależności na jakim ekranie pracujesz). Potem bierzesz paleta weź z wycinka. Przy zapisywaniu ikonki wybierasz w opcjach czy ikonka ma być wielokolorowa new icons dwuwarstwowa czy jednowarstwowa.
Oto efekt prac na ikonkach w PP (mój rzecz jasna)
link
A tu w ArtEffect
link
[#35] Re: Personal Paint 7

@don_rafito, post #34

Te ikonki z ArtEffect są śliczne ale nie chcę się bawić w ikony png tylko chciałbym newicons i glowicons w plikach .info. z ArtEffect da się zapisywać od razu pliki .info? Oraz drugie pytanie: jak się tam dodaje kanał alfa?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 20:39:34 przez tukinem
[#36] Re: Personal Paint 7

@don_rafito, post #34

A co to znaczy że ikona jest jednowarstwowa lub dwuwarstwowa?
[#37] Re: Personal Paint 7

@tukinem, post #36

Może źle się wyraziłem, ubrałem to w swoje słowa, chodzi o to, że w PPaint jest opcja zapisu ikonki w taki sposób żeby była animowana i składa się z dwóch brushy. Np. otwierająca się szuflada, po kliknięciu na nią, albo pojawienie się żółtej obwódki w ikonkach Glow. Choć tę funkcję z automatu wykonuje teraz nowe icon.library, nawet jak ikonka ma jedną warstwę.
Co do kanału alfa, w PP nie da się zrobić czegoś takiego, bo program robi ikonki max 8-bitowe. Przezroczysty jest tam tylko kolor "0". Jeśli chcesz uzyskać cień w ikonce, jak w ikonkach 32-bit PNG, trzeba zrobić taki myk, że rysuje się go za pomocą siatki, czy raczej szachownicy, piksel po pikselu, złożonej z koloru "0" oraz innej dowolnej (najczęściej czarnej, lub szarej), za lub pod ikonką. Jeśli chcecie ikonkę z przeźroczystym cieniem, lub np. pół przezroczystą (np. imitującą szkło) to musi już to być ikonka PNG i musi być zrobiona w 24/32-bitach. Czyli w ArtEffect 'ie.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 09:53:14 przez don_rafito
[#38] Re: Personal Paint 7

@tukinem, post #35

Tak, można. Zapisujesz wycinek do PNG i od razu nadajesz mu końcówkę info. Ale to bez znaczenia, bo równie dobrze można zapisać jako PNG a potem w DOpusie zmienić końcówkę pliku na .info i pod odświeżeniu okna ukaże się ikonka a nie plik PNG.
Jeśli chcesz robić ikonki New Icons, to tylko w PPaintcie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem