kategorie: A1200, Programy
[#1] SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP
Zmieniłem wszystkie partycje na moim dysku na SFS, który dużo przyspiesza operacje dyskowe - czuć zwyw i fajnie. Zrobiłem to w 2 maszynach niezależnie - A1200 w towerce z FastATA mk3 i A1200 w desktopie. Na obydwu maszynach obserwuję drastyczny spadek pamięci CHIP w momencie np. wchodzenia do poszczególnych katalogów na dysku. Po uruchomieniu systemu (z FBlitem) pozostaje około 700 KB pamięci CHIP! Jeśłi wystartuję Workbench 3.1 z dyskietki to pamięci wolnej jest tylko 1200 KB. Dopiero gdy odepnę zasilanie od dysku i wystartuję WB z dyskietki mam 1980 KB wolnej pamięci. W desktopie mimo, że nie mam FA jest jeszcze gorzej. Tam mam prawie 60 GB dysk DH1 w SFS prócz dysku 1 GB DH0 też w SFS. Po włączeniu systemu z FBlitem zostaje około 300 KB wolnej pamięci CHIP (przy 128 MB FASTu prawie nieruszonego). Co może być przyczyną? Jak sobie z tym radzić?
[#2] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #1

Musisz użyć jakiś program (nie pamiętam jaki), który spowoduje, że Amiga zacznie zjadać pamięć FAST a nie CHIP. Powodem tego stanu rzeczy są duże bufory dla dysków. Niestety i SFS i PFS właśnie powodują zjadanie pamięci.
[#3] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #1

Wygląda na to że to problem z FBlitem lub jego konfiguracją. Ile buforów masz na partycji SFS?
[#4] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #1

Oprócz FBlita (Tu masz moją konfigurację) sprawdź też konfig icon library - może wrzuca ikonki do CHIP, zamiast do FAST.
[#5] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@APC74, post #4

Mam "Strona przeniesiona" a jak zapiszę "element docelowy jako" i potem chcę rozpakować UnArc to mam "Error on reading file".

Gdzie się ustawia bufory dla SFS? W HDToolBoxie czy przez AddBuffer w S-S?
[#6] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #5

Bufory można dodać na dwa sposoby - w HDToolbox lub przez komendę Addbuffers. Żeby sprawdzić, czy SFS alokuje bufory w pamięci CHIP zamiast FAST uruchom system z dysku, sprawdź wolną ilość pamięci CHIP, uruchom shella i dodaj bufory (powiedzmy 500) komendą Addbuffers do partycji, która jest w SFS. Jeżeli ubędzie pamięci CHIP to mamy stuprocentowego winowajcę - ja mam u siebie dwa dyski po 40GB i oba mają partycję w SFS - nie mam problemu z pamięcią CHIP. Za to jak ktoś wcześniej wspomniał, nowa biblioteka icon.library zabierała mi sporo tej pamięci.
[#7] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@gorzyga, post #6

Ok to właśnie kluczowe pytanie jak wepchnąć bufory SFS do fastu?
[#8] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #7

Trzeba przewertować dokumentację - jeżeli już jesteś pewien w 100%, że to partycje SFS zżerają CHIP to coś w Twoim wypadku poszło nie tak (może to kwestia ustawień zmiennych partycji w HDToolbox?). Ciężko mi coś poradzić - nie miałem nigdy takiego problemu.
[#9] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #7

Uzywasz os 3.9 z boingbagami? jaka wersja sfs ?
[#10] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@HanSolo, post #9

BB4 właśnie... Może tam jest nowe icon.library.
[#11] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@gorzyga, post #8

Może chodzio o ustawienie maski,chyba ona określa typ pamięci.U mnie mam 7FFFFFFE na FFS-sie.
[#12] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #5

Spróbuj teraz

Archiwum lzx
Archiwum lha

Nie wiem jakim cudem archiwum zniknęło z konta - gdy tworzyłem linka, to sprawdziłem i się ściągnął.
[#13] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #10

nowe icon.library uzywa fast ramu całkowicie jesli w ustawieniach prefs/workbench masz włączone "ikony w pamięci" zamiast chip "inna pamięć". Chyba że uzywasz directory opusa jako zamiennika workbencha to wtedy na kazda ikonke kilka bajtów pamięci chip jest zawsze zuzywane.Na szczescie jak sie ma karte grafiki to tego problemu nie ma.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 12:12:04 przez HanSolo
[#14] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@HanSolo, post #13

Wygląda to tak: włączony sam OS39: (patrzcie na wolny CHIP)



Otworzony katalog C:



Ustawienia Workbencha:




To już jest z FBlitem!
Użyłem ustawień kolegi APC74. FBlit i inne pliki wrzucone do C:
ustawienia w Prefs/ENV
W S-S odpalony FBlit.

Ale FBlitGUI i tak u mnie wywala GURU!




I jeszcze jedno. Ten problem występuje też w Amidze z bVision z odpalonym CGX!

Jak wyrzucę tapetę dostaję ok 500 KB więcej pamięci CHIP. To w takim razie jak/czy działa FBlit i to ustawienie w WB!?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 12:52:15 przez pong777
[#15] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #14

Twój problem nie dotyczy filesystemów.
Skup się na icon.library (zdecydowanie polecam najnowszą, lub przedostatnią nie ma ich w BB4), FBLITcie (sprawdź czy masz najnowszy, w archiwum z nową icon.library są gotowe ustawienia dla FBlita) i ewentualnie ustawieniu WB.

O ile dobrze kojarzę przy nowej Icon.library nie trzeba nawet FBLita wystarczą ustawienia WB- sprawdzę to w domu.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 13:24:21 przez BULI
[#16] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@HanSolo, post #13

Dodałem 100 000 buforów dla DH0 i zjadło ale z 60 MB pamięci FAST więc pewnie to nie to. Jeszcze zrobię to samo na FFS i zobaczę co się będzie działo. W drugiej kolejności skorzystam z rady kolegi Buli.
[#17] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@BULI, post #15

Zaczytuję się jeszcze tu: link
[#18] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #17

FBlit + Icon.library 46.4 niby zadziałałby ale nie do końca. Pamięć utrzymuje się na poziomie około 1,5 MB free. Po chwili używania obraz wygląda jak poniżej i pojawiają się artefakty.



Z innej beczki - dlaczego FBlitGUI miałby powodować GURU?

Otworzenie np. C: gdzie jest masa ikonek nadal pożera 500 KB CHIPu! Na razie wydaje misię, że tapetka już nie zjada nic.

Usunąłem wersję od APC74 i wrzuciłem najnowszą z Aminetu. Artefakty zniknęły. Pisze w Readme żeby nie mieszać między wersjami FBlit/library/cfg.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 14:30:48 przez pong777
[#19] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #18

Włącz SnoopDOSa czy coś podobnego i zobacz co program próbuje zrobić w momencie wywalenia Guru.
[#20] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #18


Z innej beczki - dlaczego FBlitGUI miałby powodować GURU?


O ile pamiętam, to w dokumentacji FBlita pisze o tym, aby nie odpalać FBlitGUI.
Zapewne FBlita masz w C:, więc wpisz tylko "fblit".
FBlit sam sobie odpali GUI.

Druga sprawa...ja zostałbym przy AOS3.1 i odpowiednich łatkach.OK
[#21] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #18

jakie w koncu masz wersje fblit i ftext ? bo w aminecie nie zawsze sa najnowsze.
ps mozesz dodatkowo zwiekszyc ilosc wolnej pamieci chip uzywajac mmulib zobacz tu szczeguly http://amiga.ct8.pl/?p=1

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 21:16:03 przez HanSolo
[#22] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@BULI, post #15

Hmm, pewnie masz rację, ale w pierwszym poście jest informacja, że podczas uruchomienia Amigi z dyskietki z WB 3.1 z podpiętym dyskiem zostaje tylko 1200KB pamięci. Szczerze mówiąc ja już się trochę pogubiłem, jednak jak po komendzie addbuffers zmniejszył się fast ram, to znaczy, że nie SFS "zjada" chip.
[#23] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@gorzyga, post #22

A może jednak zjada? Tutaj screen z A1200 po wystartowaniu z dyskietki startowej i dodaniu buforów do DH0:

[#24] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@gorzyga, post #22

Chyba wpadłem na jakiś trop! Dysk był partycjonowany pod AOS 4.1 FE. Tam tworząc partycję ustawia się bufory czego nie ma w HDToolBoxie w OS3.9. Domyślne budowy dla partycji SFS to 600 - czyli 300 KB pamięci CHIP. Mając 3 partycje traciłem 900 KB pamięci CHIP. Wszedłem jeszcze raz do HDToolBoxa z 4.1 i zmieniłem bufory na 60 KB dla każdej z partycji. Teraz po reboocie i starcie z dysku startowego OS3.9 mam aż 1600KB wolnego CHIPu. Jak to zatem rozwiązać aby były te bufory tylko w pamięci FAST?

Czy jest jakaś komenda w AmigaDOS zabierająca zamiast dodająca bufory?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 01:27:33 przez pong777
[#25] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #14

U mnie FBlit też słabo działał na AmigaOS3.9 dopóki nie skasowałem pliku z jego ustawieniami. Teraz lata na domyślnych ustawieniach i nie ma problemu.
[#26] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #24

Czy jest jakaś komenda w AmigaDOS zabierająca zamiast dodająca bufory?

Wystarczy wpisać ADDBUFFERS z ujemną liczbą.
[#27] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #24

Czy jest jakaś komenda w AmigaDOS zabierająca zamiast dodająca bufory?


Spróbuj dodać ujemne wartości, np:

addbuffers dh0: -512
[#28] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #24

.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 01:55:52 przez Norbert
[#29] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #24

SFS wymaga 100. Nic mniej, nic więcej. Sprawdź to w dokumentacji. Jakiej wersji SFS używasz i na jakim systemie go instalowałeś?
[#30] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@odyseja_lkc, post #27

Tak działa z "minusem" :)
SFS mam 1.29.

Co ciekawe - pod WinUAE bufory zjadają FAST i dobrze
a w realu CHIP :/
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem