kategorie: A1200, Programy
[#31] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #30

A zainstalowałeś wersję 68k czy AOS4?
[#32] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #30

Zaraz zaraz a czy to nie maska definiuje gdzie beda buffory w pamięci ??? Jaką masz maske i maxtransfer ?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 19:38:46 przez HanSolo
[#33] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@HanSolo, post #32

Pisałem o tym powinno być chyba 7FFFFFFE.
[#34] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@HanSolo, post #32

Maska definiuje tylko zakres pamięci, nie jego typ.
Rodzaj pamięci łatwo sprawdzić:
Scout -> Mounted Devs -> Name -> More -> BuffMemType -> włala.
[#35] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@cholok, post #34

U mnie są dwa rodzaje MEMF_ANY oraz MEMF_PUBLIC. Czym się różnią ?
[#36] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@Pawelek, post #35

W praktyce, niczym.
[#37] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@Pawelek, post #35

zalezy pod jaką nazwą będzie pamięć CHIP, FAST czy SLOW FAST
[#38] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@Andrzej Drozd, post #31

Pod AOS4 robione ale w L: w OS39 mam SFS dla M68k.
Zmieniłem maskę ale to nie to.

Scout - 2 wpisy ale główny to: $00000200 oraz dodatkowo $00000000

Wg opisu jest to 24 BIT DMA! ale addbuffers tego nie potwierdza.

Pod WinUAE mam $00000000 ale system to FFS i tam bufor dodaje się z FASTu.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 22:01:12 przez pong777
[#39] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #38

Poprawka SFS to 1.277.
[#40] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #38

Pod AOS4 robione ale w L: w OS39 mam SFS dla M68k.


To że w L: w OS3.9 jest SFS 68k, nic nie znaczy, ponieważ HDD nie odczytuje tego sterownika podczas startu z L: . Twardy dysk ma ten sterownik załadowany na stałe. Oczywiście można go zmienić, ale wszystkie ważne dane zapobiegawczo lepiej wrzucić na inną partycję.
Czy gdy tworzyłeś partycje SFS, to AOS4 zrobił to z automatu, czy sam ustalałeś gdzie ten sterownik się znajduje?

PS. Ja pod AOS4 używam SFS w wersji 68k i jest wszystko OK. System działa bez problemu i widoczne są wszystkie inne partycje SFS.
PS2. Zamiast HDToolboxa użyj HDInstTools z Aminetu.

Dodane: Oczywiście updejt wersji SFS 68k na wyższą wersję 68k przebiega bezboleśnie, ale co się stanie gdy zrobisz updejt z wersji AOS4 na 68k tego nie wiem. Parę lat temu, coś, gdzieś mi się obiło o uszy że nie są zbytnio kompatybilne. Tylko nie pamiętam czy chodziło o wersje 68k, AOS4 czy MOS i która z którą ma problemy.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 22:36:07 przez Andrzej Drozd
[#41] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #39

Poprawka SFS to 1.277.


Ja na Ami z PPC mam 1.279, a na drugiej z Apollo + AGA + FBlit, chyba trochę wyższy numer, bo instalowałem jakiś czas później (jutro sprawdzę). W obu przypadkach nie ma problemu z Chipem.
[#42] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #38

24-bit DMA ogranicza dostęp do 16 MB przestrzeni adresowej.
Wejdź w Scoucie do Memory -> pamięć -> More i zobacz flagi. Jeśli FAST nie ma tej flagi to bufory będą i tak w pamięci CHIP.
[#43] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #24

Bufory dla partycji pozwala ustawić zarówno HDToolBox z OS3.9 jak i jego starsze wersje z OS3.0/3.1 po włączeniu trybu Advanced.
[#44] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@lord_spider, post #43

U mnie nie ma tego trybu advanced nie wiem czemu tak jak tutaj: link. Przetestowałem jeszcze raz pod WinUAE - jeśli tam (w OS3.9) się zakłada SFS to bufory są w pamięci FAST! Wygląda na to że winny jest HDToolBox z OS4.1 - jeśli się tam stworzy partycje to OS3.9 je widzi ale bufory idą do pamięci CHIP i tyle razy po 300KB ile jest partycji bo domyślnie bufor w SFS pod OS4.1 i z SFS z płyty z 4.1 ustawia bufory 600. W instrukcji do SFS (z aminetu) pisze, że powinny być nie mniejsze niż 100. Pozostaje mi jeszcze raz zaorać dysk, stworzyć 1 partycję w SFS pod instalką OS3.9 oraz drugą partycję dla OS4.1 ale też spod HDToolBoxa w OS3.9 a dopiero dużą 30 GB partycję na dane robić pod OS4.1 i zmienić bufor na 100.
Do tego pod OS3.9 dorzucić FBlita i powinno grać - 1.5 MB CHIPu powinno być wolne w większości czasu szczególnie podczas pracy na BVision.
[#45] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #44

Przecież w Media Toolbox można ustawić BufMemType
[#46] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@cholok, post #45

Tak widzę teraz - przy dodawaniu SFS. Jakie wartości można tam podawać i które oznaczają FAST a które CHIP?
[#47] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #44

Nowięc tak:
1. Moja wcześniejsza podpowiedz dotyczyła problemu znikania pamięci CHIP przy otwieraniu katalogów.
2. Tak jak Ci piszą koledzy, w każdej wersji hdtoolbox'a jest możliwość dodawania buforów (w starej wersjiz automatu partycje dostają wartość 30, którą można rzecz jasna zmienić).
3. Mam obecnie zainstalowany system 4.1 i pod nim przygotowałem cały nowy dysk i ten dysk pod Os 3.9 ma bufory w pamięci Fast.
4. Przy karcie graficznej zostaje Ci 1,5 MB Fastu? To zdecydowanie za mało, ja mam cały czas prawie równe 2MB pod systemem i nie ma znaczenia czy mam tapety, otwarte okna - ta pamięć jest nietknięta, dopiera otwarcie ekranu/ puszczenie czegoś przez Paule itp zabiera mi tą pamięć.
[#48] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@BULI, post #47

A stawiałeś OS39 i OS41 na jednym dysku? Masz obydwie partycje w SFS? Jakie ustawiłeś bufory dla poszczególnych partycji? Jaki MemType? Partycje tworzyłeś pod OS4.1, OS3.9 czy każdą dla danego systemu pod danym systemem? SFS w RDB masz w wersji PPC czy 68k? SFS dla OS3.9 masz w wersji 1.277 czy 1.279? Formatowałeś SFSFormat czy pod OS4.1 wbudowanym narzędziem do formatowania? Wrzucasz dodatkowo "smartfilesystem" do "L:"?
[#49] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #48

Tai jak ci napisałem, cały dysk (wcześniej to był dysk do PC) przygotowałem pod aos 4.1 (tworzenie partycji, formatowanie itp.).
Mam tam 3 partycje pierwszą w FFS pozostałe dwie w SFS.
Partycje SFS mają:
Blocksize: 512
Buffers: 600
Maxtransfer: 1FE00
Mask: FFFFFFFE

Pod aos4.1 w l: mam sfs w ver 1.277
A pod 3.9 w l: mam sfs ver 1.279

We wszystkich możliwych konfiguracjach pod BPPC, z fastata i bez niej mam bufory (600) w pamięci Fast.
[#50] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #46

bity:
0-public
1-chip
2-fast
9-24-bit dma

wartości np:
0-any (fast jeśli istnieje)
1-any public
2-chip
4-fast
itp.
[#51] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@cholok, post #50

Mam odpowiedź na moje pytanie odnośnie buforów.

Trzeba przestawić bufmemtype z 512 (domyślnie ustawia to MediaBox z OS4.1) na 0 (tak ustawia HDToolBox z OS3.9) i wtedy bufory idą do pamięci FAST.

@BULI: Jaką Ty masz wartość bufmemtype w MediaBoxie pod OS4.1?

Jeszcze kwestia ustawień FBlita.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 17:00:10 przez pong777
[#52] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #51

Ok. Po zainstalowaniu CGX (ale jeszcze bez FBlita) mam 1920 KB CHIPu wolnego - jest dobrze. Jak otworzę folder w którym jest dużo obiektów np "C:" to wtedy zjada CHIP. Pewnie jeszcze muszę i tak zarzucić FBlit albo zmienić icon.library.
[#53] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #52

Zrobiłem eksperyment. Pod WinUAE zmieniłem icon.library na nowe - to niczego nie zmieniło. Wrzuciłem więc FBlit i... działa RAM nie ucieka.

Pod real Ami FBlit gryzie mi się z CGXem - mam czarną tapetę i co chwilkę reboot.

@Buli: używasz FBlita przy karcie graficznej mimo wszystko? W który miejscu w S-S dokładnie wpisujesz "C:FBlit"?

Czy można nie wrzucać żadnej konfiguracji do Prefsów od FBlita?
[#54] Re: SFS z FA a zjadanie pamięci CHIP

@pong777, post #53

Nie używam fblita przy karcie graficznej i raczej jest to niewskazane.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem