kategorie: CDTV, Sprzęt
[#1] Interfejs myszy do CDTV
Proszę o informację jaki model interfejsu pozwalający na korzystanie z myszek PC jest obecnie polecany. Zainteresowałem się modelem AmiZorro opisanym na forum ale CDTV ma większe gniazdo RS232 i nie wiem czy będzie pasować.
morian
[#2] Re: Interfejs myszy do CDTV

@morian, post #1

Wpierw to pewnie musisz kupić to: link.

Amiga ma własny standard obsługi myszy. To nie jest port szeregowy. Myszy szeregowe były podpinane do Amigi przez przejściówkę Elboxu o nazwie Mroocheck: link.

Więc AmiZorro podłączysz ale najszybciej do tego adaptera montowanego wewnątrz A CDTV co Ci wpierw dałem linka.
[#3] Re: Interfejs myszy do CDTV

@gilban, post #2

Bardzo dziękuję za informację. Szkoda że w sklepach piszą "pasuje do wszystkich Amig". Mam swoją czarną Przyjaciółkę od ca 22 lat (uśpioną na 10) ale niestety sprzętowo byłem i jestem kiepski dlatego jeszcze jedna prośba - mam interfejs na 2 joystiki (używany do gry 2 osób m.in. w Celtic Legends ). Na jego obudowie jest opis joy-joy oraz mouse-joy (przy kablu do gniazda A), czy mogę podpiąć tam mysz PS2 od PC?
morian
[#4] Re: Interfejs myszy do CDTV

@morian, post #3

Moje 2 pytanie jest nieaktualne. Znalazłem odpowiedź na forum dotycząca interfejsu dla joysticków - niestety nie da się podpiąć myszki PS/2, opcjonalnie tylko oryginalną myszkę Amigi.
morian
[#5] Re: Interfejs myszy do CDTV

@morian, post #4

Da sie podpiąc myszkę PS2 czy USB, ale trzeba odpowiedni interface
Poczytaj cały wątek
http://www.ppa.pl/forum/amiga/29826/interfejs-joystickow-myszy-do-cdtv/3
[#6] Re: Interfejs myszy do CDTV

@Norbert, post #5

Dziękuję za podpowiedzi. Zdecydowałem się jednak na próbę zewnętrznego rozwiązania- kupiłem AmiZorro, złączę go po przeróbce z posiadanym interfejsem do 2 joyów (oczywiście po przeróbce na gniazda joy-mysz (ta opcja jest wytłoczona na obudowie chyba na myszkę A.)
Bez przeróbki próbowałem-myszka optyczna PS/2 jest zasilana z gniazda 1 joy, świeci ale nie działa.
Może ktoś z Was wie kto w Krakowie bawi się sprzętem na Amisię. Dawne punkty zajmują się obecnie blaszakami. W tą sobotę wybieram się na giełdę może tam coś znajdę.
morian
[#7] Re: Interfejs myszy do CDTV

@morian, post #6

A nie możesz kupić tego: link. To będzie naprawdę najlepsze rozwiązanie. W CDTV ta mysza z okrągłą wtyczką pracuje w zupełnie innym standardzie przesyłania danych niż standard Ps/2 czy standard amigowej myszy. Ten adapter najszybciej sprawę rozwiąże. I do tego interfejsu bez problemu podepniesz AmiZorro.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 09:37:50 przez gilban
[#8] Re: Interfejs myszy do CDTV

@gilban, post #7

Dziękuję ale wolę interfejs zewnętrzny. Napisałem na forum: temat "Interfejs joysticków do CDTV", autor socha6 prośbę o sprzedaż 1 egz. (jeżeli tylko będzie miał).
morian
[#9] Re: Interfejs myszy do CDTV

@morian, post #8

Czyli jednak zostaje Ci się kupno tego wewnętrznego gdyż autor socha6 już tych interfejsów nie ma i nie będzie miał. Pewnie szkoda no ale cóż. Ja Amigi CDTV nie mam i pewnie już miał nie będę, no chyba że sama wpadnie w ręce.
[#10] Re: Interfejs myszy do CDTV

@gilban, post #9

Witaj - może jednak nie
morian
[#11] Re: Interfejs myszy do CDTV

@morian, post #10

A się zapytam: co jest złego w tym wewnętrznym interfejsie, że się go tak boisz ? I tak kable wystawiasz na zewnątrz.
[#12] Re: Interfejs myszy do CDTV

@gilban, post #11

Ten interfejs nie działa do końca poprawnie. Aby używać portu myszki/joy1 trzeba wcześniej odłączyć oryginalną mysz CDTV i nacisnąć przycisk na pilocie, za każdym razem po uruchomieniu amigi/poruszaniu myszką CDTV. To resetuje układ U75 i odblokowuje port 1. Port Joy2 działa od strzała.
[#13] Re: Interfejs myszy do CDTV

@Maniu, post #12

Czyli rozumiem - zastępuje oryginalną mysz. Czyli jednym słowem trzeba by zapomnieć/ odłączyć tę mysz i używać wyłącznie te wpięte w ten adapter. Czyli co to przeszkadza. Ja rozumiem, że jak mamy uszkodzoną oryginalną mysz to i tak byłby ok. No bo wiadomo że oryginalna jest nie dokupienia.

On ma być zamiennikiem za tę oryginalną mysz, a nie dodatkiem. Tak to rozumiem.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 21:42:23 przez gilban
[#14] Re: Interfejs myszy do CDTV

@gilban, post #13

Witam. Rzeczywiście ma być zamiennikiem, na optyczną myszkę PC przez AmiZorro, oryginał na razie chodzi ale nie wiem jak długo. Widzisz jestem antytalentem technicznym, ręce mi drżą-może z powodu wieku, może z nadużywania :} i boję się uszkodzić Przyjaciółkę.
Trudno o fachowców, ostatnio dałem oryginalną,dedykowaną CDTV stację dysków celem oczyszczenia i konserwacji, zlecenie zostało wykonane tyle że stacja przestała czytać-powód złe złożenie (2 fachman). Byłem w sobotę na giełdzie-pusto, mało sprzedawców (praktycznie nie wiedzieli co to jest Amiga), mało ludzi - szkoda.
morian
[#15] Re: Interfejs myszy do CDTV

@morian, post #14

kupujesz stacje chinon od A500 i bebechy przekładasz do stacji od CDTV, elektronika zostaje i cieszysz się sprawną stacją.
sprawdzone
[#16] Re: Interfejs myszy do CDTV

@dez3, post #15

Witaj.
Po drugim fachowcu oryginalna stacja chodzi jak złoto :)
morian
[#17] Re: Interfejs myszy do CDTV

@dez3, post #15

kupujesz stacje chinon od A500 i bebechy przekładasz do stacji od CDTV, elektronika zostaje i cieszysz się sprawną stacją.
sprawdzone


Jesteś pewien? W stacji CDTV nie siedzi zwykła stacja z interfejsem zewn.->wewn. Kabel jest wpięty bezpośrednio do stacji.

A z myszką to nie jest tak, że wystarczy tylko wypiąć oryginalną z portu CDTV. Tak jak pisałem za każdym razem trzeba nacisnąć przycisk na pilocie żeby móc używać 9pinowego portu myszki. Gorzej jak ktoś nie ma pilota. Innym rozwiązaniem jest wyciągnięcie układu U75 z podstawki i wtedy można dołożonego portu używać normalnie. Tyle że nie będzie działał pilot i port myszki CDTV, ale jeśli tego nie ma to bez znaczenia.
[#18] Re: Interfejs myszy do CDTV

@Maniu, post #17

Witaj
Na chłopski rozum wszystko jest OK. Stacja ładnie strzela po włożeniu,wyjęciu dyskietki, sprawdzona na co najmniej 7 grach oraz rzęzi i wydaje ciekawe odgłosy na niektórych nośnikach-słowem cała Ami. Powodem niedyspozycji było złe złożenie po czyszczeniu i konserwacji, sprawa czysto mechaniczna. Mam ją jak i całą Przyjaciółkę od ok. 22 lat i sądzę że mnie przeżyje :) - poza myszką.
morian
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem