kategorie: A1200, A600, Sklepy, Sprzęt
[#1] Powrót do korzeni
Jestem nowym użytkownikiem, więc po pierwsze witam wszystkich!

Krótki wstęp:
Pod wpływem nostalgii zdarzyło mi się ostatnio zakupić Amige 600 by móc powrócić do lat
dzieciństwa, tak się 'wkręciłem' że aż z tego wszystkiego postanowiłem przekopać
strych w poszukiwaniu resztek moich starych Amig.
Poszukiwania okazały się owocne gdyż wykopałem dwie mocno zabrudzone, nieco zawilgotniałe płyty główne od A500+ i A1200, obudowę czarną jak smoła do 1200, klawiatury równie czarne do obydwóch egzemplarzy i inne pierdoły typu rozwalone stacje dyskietek itp. Po wstępnym wyczyszczeniu płyty A1200 i podłączeniu pod zasilacz od A600 stało się to... czyli nic ale cos kazało mi dalej próbować, aż za którymś razem
płyta od A1200 odpaliła!piwo cóż to było za uczucie, bez kitu!ok, racja
I teraz tak:

1. Chciałem podpiąć stacje dyskietek pod tą płytę A1200 z A600, obojetnie jaką dyskietke zaczytuje tylko przez chwilke, obraz na chwile znika i znów się pojawia i nic, wyczytałem m.in. tutaj że moja A1200 była od Escom'u i takie płyty nie obsługują stacji od 'typowych' Amig tylko od PC, więc moje pierwsze pytanie czy po podłączeniu stacji od PC Amiga odrazu odpali gry z dyskietki?

2.Pytanie drugie. Czytałem też że można przerobić płytę od Escom'u tak żeby współpracowała z 'klasycznymi' stacjami dyskietek, tyle że jak? nie znalazłem instrukcji, więc jakby ktoś poratował poradą bądź linkiem będę wddzięcczny.

3. Sprawa trzecia, gdzie dostać Joysicki do mej Amigi? Na Alledrogo same szroty i do tego ostro sobie cenią...

4. Sprawa czwarta dysk hdd. Właściwie zastepstwo za niego. Na Allegro znalazłem Adapter kart SD na IDE co o tym sądzicie? jest tańsze od zabawy z kartą CF, ale czy będzie śmigał z Amigą jak trzeba? Link do aukcji:
link

Z góry wielkie dzięki za pomoc! Pozdrawiam.OK
[#2] Re: Powrót do korzeni

@Right, post #1

od 3.

tutaj. Mają jeszcze inne modele. Podpytaj.
[#3] Re: Powrót do korzeni

@Right, post #1

2) Skoro masz płytę Escom z obsługa stacji od PC to po co przerabiać? Stacje od PC kupisz za grosze.
3) EBay ewentualnie firma Matt sprzedaje nowe joye - [url= http://www.matt.com.pl]link[/url].
4) Ja używam adaptera IDE - CF, z kartą 4 Gb cena porównywalna i działa bez problemów.
[#4] Re: Powrót do korzeni

@Tomski, post #2

#2
Nie przypuszczałem że ktoś zajmuje się jeszcze produkcją Joysick'ówOK
Fajne, fajne... szkoda że fire jest tylko na górze, ale zastanowię się, dzięki.

#3
2) A no bo po pierwsze czytałem że stacje Escom'owe mają problem z czytaniem
dyskietek ze starymi grami na Amigę(czy coś w ten deseń, już nie pamiętam), a po
drugie udało mi się zmotać stację od PC'ta i po podłączeniu A1200 nie przeczytała żadnej
działającej dyskietki z A600, nie wiem czy to wina stacji(może walnięta, ale wyglądała na
stan idealny) dlatego zapytałem też czy tak po prostu można podłączyć stacje od PC.

4) Mam laptopa, więc nie bardzo wiem jak miałbym podłaczyć kartę CF do niego, aby wymienić dane, dlatego pytałem o ten patent z adapterem SD/IDE
[#5] Re: Powrót do korzeni

@Right, post #4

Jak podłączyć CFa żeby zgrać dane z PCta ?
link Tak jak to robią wszyscy.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 17:38:28 przez Vato
[#6] Re: Powrót do korzeni

@Vato, post #5

Przypuszczalnie Right ma dużo kart SD i dlatego chce zastosować taki rodzaj nośnika jako dysk twardy w Amidze.
Odpada zakup czytnika kart oraz CF

Ps.
Right mam dostep do adaptera sd2ide, więc zrobię testa jak to działa z ami


Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 17:47:20 przez Norbert
[#7] Re: Powrót do korzeni

@Norbert, post #6

Dokładnie tak jak Norbert piszesz, mam 3 karty SD, no i czytnik wbudowany w lapku,
więc nie trzeba byłoby kupować karty CF i czytnika usb do tej karty.

Norbert byłbym bardzo wdzięczny za test, na aukcji z allegro którą podpiąłem pod pierwszy post pisze że działa, ale kto wie...
[#8] Re: Powrót do korzeni

@Norbert, post #6

Z doświadczenia wielu Amigowców wiemy, że CF działa najstabilniej (a i tak robi często problemy). SD działa zupełnie inaczej.
Znalazłem na necie wiele informacji na temat różnic pomiędzy CF i SD.
Można łatwo odgadnąć dlaczego CFy są popularniejsze w naszych amigowych rozwiązaniach :)

Karta CF ma kontroler IDE wbudowany, dlatego ten typ przejściówek, ma tak duże powodzenie w zastosowaniu jako zamiennik dysku.

Prześciówka IDE->CF jest tylko przejściówką mechaniczną, gdyż karta CF może pracować jako dysk...

Na CF wszystkie problemy z głowy, łącznie z czasami dostępu. Karta SD w tym układzie zawsze będzie protezą i parametry czasowe z pewnością będą znacznie gorsze.


Ja bym jednak wolał kupić CFa na Twoim miejscu.
Osobiście w obu moich Amigach mam 2,5" dyski twarde :) Bo wolę je od CFa :D
[#9] Re: Powrót do korzeni

@Vato, post #8

Ok, dzięki Vato za Twoje zdanie, jestem 'świeży' w temacie, więc na pewno się przyda i wezmę je pod uwagę przy wyborze CF/SD, zobaczymy co powie Norbert jeśli uda mu się przetestować ten adapter SD/IDE.
[#10] Re: Powrót do korzeni

@Right, post #9

Zdecydowanie hdd 2.5'' ide kupisz takiego za grosze, u mnie to chodzi ładnie jest szybsze od CF (kingstone z kwiatkiem), większa pojemość dysk 120GB lata elegancko, żaden problem czy będzie działać czy nie jak w przyopadku kart CF.Chciałem zapiąc do amisi ssd sata, ale ciężko trafić działąjąca przejsciówkę SATA/IDE. Kartę CF można wykorzystać do przenoszenia danych z PCeta, problem w tym, że nie wszystkie cfki są widziane w pcmcia amigi np Kingostona z kwiatkiem nie widzi, widzi natomiast sandiska.
[#11] Re: Powrót do korzeni

@Right, post #4

Escomy potrzebują tzw Floppy Fixa, zwykle jest to wlutowany na płycie mały kabelek. Dla każdej rewizji płyty może to wyglądać trochę inaczej. Bez tego nie działa większość produkcji NDOS.
[#12] Re: Powrót do korzeni

@koxy, post #10

Również myślałem o hdd 2.5" głównie ze względu na "klimat" starych, oryginalnych rozwiązań, ale to w przyszłości, teraz nie mam jak się pobawić w przeróbke zasilacza, a nie chce nadwyrężać jedynego jaki mam.
Na tą chwile więc na razie w gre wchodzi SD/IDE bądź CF/IDE.
Czyli nie wszystkie karty CF współpracują z Amigą?

Sokok miałbyś może jakąś instrukcje bądź link? mam płyte 1 D4.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 11:35:43 przez Right
[#13] Re: Powrót do korzeni

@Right, post #12

O jakiej przeróbce zasilacza wspominasz?
Dyski 2.5cala mają zasilanie w taśmie IDE.
[#14] Re: Powrót do korzeni

@Right, post #12

Wszystkie karty CF działają z Amigą, jeśli podpinasz je do złącza IDE przez adapter CF-IDE. Natomiast nie wszystkie będą działać podłączone do złącza PCMCIA przez adapter CF-PCMCIA.

Drugą ważną sprawą, jeśli chodzi o wybór karty CF jest jej szybkość. Tanie karty (np. Kingston) mają dużo wolniejszy transfer danych na złączu IDE (nawet 200 kB/s mniejszy), niż karty innych producentów.
[#15] Re: Powrót do korzeni

@Norbert, post #13

Pewnie chodziło mu o to, że to "zasilanie z taśmy" znikąd się nie bierze i i tak obciąży zasilator. Ale dyski 2,5" to nie są jakieś demony prądożerności, szczególnie te w miarę współczesne.
[#16] Re: Powrót do korzeni

@RomanWorkshop, post #14

Tak z tego co czytam to chyba SANDISK ultra/ extreme w pojemności 4 GB to dobra alternatywa dla obu zastosowań
[#17] Re: Powrót do korzeni

@Norbert, post #13

Chodzi o przeróbke zasilacza PC->Amiga żeby nie nadwyrężać Amigowej płyty głównej i oryginalnego zasilacza (tak wyczytałem) i jak napisał to recedent,
ale skoro to nie jest jakiś wielki problem z tym poborem energii to może
nie ma się czego bać.

Norbert próbowałeś może już ten motyw z adapterem SD/IDE?

RomanWorkshop, Cadderlik - dzięki za informacje na temat kart CF
[#18] Re: Powrót do korzeni

@Right, post #17

Tutaj jest tabelka w której jest napisane "Measured Amiga power consumption" czyli ile Amiga pobiera mniej więcej prądu.
[#19] Re: Powrót do korzeni

@Right, post #17

Tak. Probowalem.
Hdtoolbox rozpoznaje SD na tym adapterze.
Testy prędkości i ogólnego zachowania się SD jako dysk podam jutro.

Ps.
Dziwne jest to ze bez karty SD , hdtoolbox pokazuje dysk 32MB.
Czyżby adapter miał wbudowana pamięć?
[#20] Re: Powrót do korzeni

@Norbert, post #19

Jeśli dostałeś ten adapter z jakiegoś Urzędu albo rozdawali je "za darmo" to może jest to szpiegowski adapter.
[#21] Re: Powrót do korzeni

@Norbert, post #19

Z tego co widzialem kiedys na ebay to jest kilka modeli tych adapterow.
Na roznych ukladach. Jak testujecie napiszcie jaki model tego glownego ukladu jest.
[#22] Re: Powrót do korzeni

@Norbert, post #19

Być może jest w nich jakiś układ pamięci na bufor czy coś, będe czekał na Twoją opinie Norbert, a i cóż to za adapter, ten z allegro?

Amizet- Z tabelki wynika że hdd nie robi wielkiej różnicy, więc mojej gołej A1200 nie powinien skrzywdzić.
[#23] Re: Powrót do korzeni

@Right, post #22

No nie biorąc pod uwagę że Amiga 1200 jaki i 600 fabrycznie były sprzedawane z twardym dyskiem.
[#24] Re: Powrót do korzeni

@RomanWorkshop, post #14

..Wszystkie karty CF działają z Amigą, jeśli podpinasz je do złącza IDE przez adapter CF-IDEą...
.

Niekoniecznie się zgodzę. W żaden sposób nie mogłem poradzić sobie z kingston 2gb i 8gb (kwiatki). Kingston 4gb z kolei działa. Podobnie sandisk 2 gb. Z kolei z sandisk 4gb mam pewne problemy tj. zwisy oprogramowania (np. Banshee). Oczywiście maxtransfer 1fe00. Z racji problemów takich czy owakich będę miał kopię danych na dysku 2,5" 6gb. Jest masa wątków i wypowiedzi na ten temat. CF niestety nie jest doskonałym rozwiązaniem.
[#25] Re: Powrót do korzeni

@misiek2, post #24

Jest dokładnie tak jak mówisz, u mnie natomiast jest na odwrót Kingston z kwiatkiem 8gb działa w ide bez problemów, natomiast za chiny ludowe nie widzi go w pcmcia, sandisk 4gb chodzi w pcmcia a nie działa w ide. Od cf wole zdecydowanie hdd, chociaż i tak chciałbym podpiąć mały dysk ssd (8gb) na sata, ale przejściówki które mam sobie z tym nie radzą więc póki co zostaje z hddkiem.
[#26] Re: Powrót do korzeni

@Right, post #12

No to masz tę samą rewizję co ja. Zrobiłem dokładnie tak jak tutaj: http://www.ppa.pl/forum/amiga/28205/sdcard-hxc-floppy-emulator-escom-a1200#m389353

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 15:15:35 przez Sokok
[#27] Re: Powrót do korzeni

@Sokok, post #26

Dzięki Wszystkim za pomoc.

Dzięki Sokok za namiary z przeróbką płyty, polutowałem i po podłączeniu stacji z A600
do A1200 giery zaczytuje śpiewająco!OK

Co do Joysick'a to udało mi się wyhaczyć sprawnego Quickshota za 35zeta wraz z przesyłką, gorzej idą polowania na mysz...

Co do sporu HDD/CF/SD zaryzykuje i zamówie adapter IDE/SD z allegro,
jak uda mi się postawić na nim system to zdam relacje jak to śmiga.
Pozdrawiam.
[#28] Re: Powrót do korzeni

@Right, post #27

No i jak śmiga? Sądząc po braku newsów to pod górkę ...
[#29] Re: Powrót do korzeni

@misiek2, post #28

A no wszystko pod górke na razie... adapter SD przyszedł już dawno, namęczyłem się żeby zainstalować na nim OS pod WinUAE, najpierw WinUAE nie wykrywał karty SD, problemem okazał się czytnik kart w lapku, podłączyłęm zewnętrzny czytnik i WinUAE wykrył w końcu kartę, później problem z formatowaniem jej pod WinUAE, wtedy wyczytałem że trzeba najpierw usunąć na karcie partycje windows'owskie i wtedy udało się zainstalować WB 3.1 i
gdy już chciałem podłączyć adapter SD/Ide z kartą i OS'em do Amigi okazało się że gdzieś przesiałem moją starą tasiemke Ide 44pin... polatałem po okolicznych sklepach komputerowych i okazało się że ciężko teraz dostać to ustrojstwo, w niedziele więc wybrałem się na giełdę elektroniczną i znalazłem tylko jedną tasiemke i to dość nietypową, a że byłem już na giełdzie zakupiłem też od razu dysk 4gb 2.5". Po powrocie i podłączeniu wszystkiego okazało sie że Adapter SD/Ide nie bootuje ani z A600, ani z A1200... ( próbowałem z zainstalowanym WB 2.1 i WB 3.1) Zaatakowałem więć dysk 2.5"(w pełni sprawny) i efekt był ten sam... (dysk raz tylko rozpedził się na chwilke z A600) Problem stanowiła chyba taśma 44pin która bardzo szybko pękła (jak pisałem wcześniej była dość nietypowa, coś podobnego do tego link oczywiście z dwóch stron moja miała wejscia 44pin). Na tą chwile sytuacja ma się tak że wczoraj zamówiłem dwie taśmy 44pin z neta, więc zobaczymy jak z nimi będzie to wyglądało.

Dodam też że w między czasie polutowałem sobie kabelek LPT/FDD do ADTwin aby móc nagrywać ADF'y z PC ze stacji podpiętej pod LPT i oczywiście również i tu poległem... próbowałem nagrywać na 4 różnych stacjach (2 Amigowe,2 PC) wszystko ładnie, pięknie "chrobocze" przy nagrywaniu, ale gdy próbuje odpalić dyskietke na Amidze (600 lub 1200) to stacja zastuka ze cztery razy i nic... próbowałem nagrywać różne obrazy, na dyskietkach DD jaki i HD, na czterech stacjach i za każdym razem efekt taki sam... Brak mi już cierpliwości, nie wiem co mąci, ale entuzjazm już mi się kończy pomału.
[#30] Re: Powrót do korzeni

@Right, post #29

Dodam też że w między czasie polutowałem sobie kabelek LPT/FDD do ADTwin aby móc nagrywać ADF'y z PC ze stacji podpiętej pod LPT i oczywiście również i tu poległem... próbowałem nagrywać na 4 różnych stacjach (2 Amigowe,2 PC) wszystko ładnie, pięknie "chrobocze" przy nagrywaniu, ale gdy próbuje odpalić dyskietke na Amidze (600 lub 1200) to stacja zastuka ze cztery razy i nic... próbowałem nagrywać różne obrazy, na dyskietkach DD jaki i HD, na czterech stacjach i za każdym razem efekt taki sam... Brak mi już cierpliwości, nie wiem co mąci, ale entuzjazm już mi się kończy pomału.
Nagrywasz adfy z PCta z wbudowanym LPT na płycie czy z jakiejś przejściówki ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem