kategoria: A2000/A3000
[#1] A2000 rozbudowa i użytkowanie
Witam,
Świeżo zakupiłem A2000 bez żadnych dodatków. Mam kilka Amig klasycznych, ale specjalnie ich nie rozbudowywałem dotąd (poza dołożeniem ramu do A1200). W związku z tym mam kilka pytań.
Do A2000 dokupiłem sobie Gotek'a, interfejs do klawiatury PC i kartę turbo:
http://amiga.resource.cx/exp/gforce2030 (rev 3, CPU 68EC030 + HDD SCSI)

Teraz moje pytania:
1. Jakie kości pamięci pasują do tej karty i na co zwracać uwagę przy ich dobieraniu?
2. Na co pozwoli mi taki zestaw?
3. Jakie kolejne kroki rozbudowy (najlepiej bez customowych przeróbek)?

Dodam, że docelowym zastosowaniem będzie odpalanie gier z WHDLoad'a, zabawy w edytorach graficznych, trackerach i programowanie w Amosie lub innych językach najchętniej wysokopoziomowych... no chyba, że mi się naprawdę będzie nudzić to może się Assem pobawię.
Pytam Was bo na hardwarze nie znam się zupełnie :/

Z góry dziękuję za poświęcony czas!
[#2] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@gohanks, post #1

1. Jak podaje strona z linku, działają tylko 64 pinowe SIMMY GVP (supports only special 64 pin 1 or 4 MB 60 ns GVP SIMMs)
2. Do odpalania gier z WHDLoad? Ale tylko po dołożeniu ramu.
3. Kickstart 3.1, ewentualnie 8MB Zorro II i scandoubler.
[#3] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@SuperBuster11, post #2

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Ad1. Będę musiał poczytać o tych pamięciach zatem. Rozumiem, że nie są to SIMMy używane w PC i pewnie będą kosztować majątek?
Ad2. Czy mam rozumieć, że do reszty z podanych zastosowań sprzęt nie wystarczy?
Ad3. Pamięć dodatkowa przy ewentualnym rozszerzeniu na karcie turbo do 13MB będzie w stanie coś zmienić? Scandoubler się chyba nie przyda jeśli używam sprzęt z 1084S?

Wiem, że pytania laickie, ale serio średnio się w tym orientuję, w większości się interesowałem C64 i C128, z Amigą dopiero zaczynam, także proszę o cierpliwość :)
[#4] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@gohanks, post #3

Ad.1 No czasem się pojawiają na Amibay te pamięci. Ale nie wiem jaki jest koszt.
Ad.2 Jeśli masz 1 MB Chip i 1 MB Fast z karty turbo, to problem będzie z WHDLoad, pozostale wymienione programy powinny działać.
Ad.3 Jeśli rozszerzysz do 13 MB (nawet do 5 MB), to spokojnie możesz używać WHDLoad.
Scandoubler może się przydać w przyszłości, jak będziesz chciał użyć lepszego monitora z PC. Do 1084 nie jest potrzebny.
[#5] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@SuperBuster11, post #4

Dziękuję bardzo, już sytuacja staje się dużo jaśniejsza.
Jeśli z dostępnością kości faktycznie byłby problem to co byście zaproponowali? Jakieś konkretne sprzęty na które powinienem zwracać uwagę?
[#6] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@gohanks, post #5

Ok, Kickstart 3.1 zakupiony. Czekam na jakieś wskazówki w kwestii ramu. Interesuje mnie taki setup, żeby WHDLoad'owi nie brakowało. A propos Kicku, czy warto montować switch'a i ewentualnie co by mi to dało poza kompatybilnością ze starszymi grami? (od tego mam A 500, więc nie wiem czy warto się bawić).
[#7] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@gohanks, post #6

W kwestii ramu, to szukaj czegoś na Zorro II, najlepiej 8 MB. No chyba, że ktoś z forum będzie miał pamięci GVP.

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 11:35:18 przez SuperBuster11
[#8] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@SuperBuster11, post #7

Na RAM GVP bym nie liczył, ja akurat w poniedziałek wyspałem ostatnie 5 czwórek w świat.
Wartość jest potężna za sztukę, 5 x 4 MB GVP tyle warte jak dwie 1230IV.
Dodatkowe rozszerzenie ZorroII będzie dużo tańsze.
[#9] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@micromars, post #8

Ja kupiłem na amibayu 3 kości 4MB GVP 64pin z wliczoną wysyłką za 310zł.
Wystarczy poszukać , spytaj może bedzie miał.
Kości w bardzo dobrym stanie.
Polecam
[#10] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@_Skiba, post #9

Do szukania ramu chyba wrócę po kolejnej wypłacie. A na tą chwilę mam kolejne pytanie. Wsadzam właśnie Goteka do amigi i mam go ustawionego na df0. W jaki sposób ustawia się fdd na fd1? (już kompletnie zapomniałem jak się takie rzeczy robiło)
[#11] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@gohanks, post #10

A jaką masz stacje?
Musisz zewrzeć zworke J301, potem ustawić odpowiednio stacje
[#12] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@_Skiba, post #11

Chinon, ale już sobie poradziłem ze wszystkim :)
Co dziwne tylko zdarzyło mi się, że ani Gotek ani stacja nie zareagowały po którymś włączeniu, a po kolejnym restarcie znowu zadziałały. Chwilowo jeszcze mam problem z normalnym użytkowaniem, bo czekam na interfejs do klawiatury, a na jeden dzień nie chce mi się kombinować z klawiaturami od innych amig.
[#13] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@gohanks, post #10

Jeżeli posiadasz płytę w tej Amidze minimum rev.6 (można to poznać po 8 układach pamięci CHIP) można wtedy tanim kosztem uzyskać pełne 2MB CHIP oczywiście dodatkowo będzie potrzebny AGNUS z A500+ lub A600 ewentualnie z A3000 (tego trudno zdobyć)
Ja tak przerobiłem swoją i działa bez problemowo.

Pamięć FAST na karcie turbo, a dokładniej SIMM 64pin. można przerobić z klasycznych SIMMów 72pin. na Aminecie jest schemat, lecz trochę jest przy tym roboty.
[#14] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@superbonio, post #13

Płytę mam rev.6.2 ale na niej poza kickiem nie chcę kompletnie nic ruszać, już wolę się pomęczyć z SIMM'ami albo kupić coś gotowego. Poszperam na Aminecie.

BTW Jaką sieciówkę do A2000 najlepiej wciągnąć? Wystawiłbym sobie FTP najchętniej.
[#15] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@gohanks, post #14

Najszybciej i najwygodniej byłoby X-Surf100 w trybie Zorro II, przyszłościowo możesz do tej karty dołożyć moduł USB. http://retroami.com.pl/index.php?id_category=31&controller=category&id_lang=6
[#16] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@gohanks, post #14

Myślę, że najrozsądniejszą sieciówką do A2000 będzie zwykły plipbox (ostatnio kolega Jenot zbierał zamówienia).

Ja również kiedyś zastanawiałem się nad zbudowaniem simm-ów 64 pin, ale na razie dałem spokój. Tutaj link na aminecie.

Mnie do szału doprowadza w A2000 gwiżdżący dysk SCSI. Na kontrolery IDE (buddha) na razie nie ma szans, a moim zdaniem, aktualnie najfajniejszym pomysłem, jest australijski wynalazek SCSI2SD.

Obawiam się jednak VATu i cła przy wysyłce, które znacznie podroży zabawkę.

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 14:44:53 przez Tomek79
[#17] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@Tomek79, post #16

Dzięki za link, poczytam w weekend. Dzisiaj przyszedł Kick, wymienię go jak odbiorę turbo.
Napisałem do Jenota PW. Dzięki za pomoc, teraz się wkurzam, bo póki nie przyjdzie interfejs do klawiatury, to nic praktycznie nie mogę zrobić, poza odpaleniem niektórych gierek.

Kolejna rzecz która mnie ciekawi to jaki soft użytkowy odpalacie na swoich Amigach, bo osobiście poza WHDLoadem i grami to tej pory nie wiele robiłem, a chciałbym się szarpnąć na zrobienie gry w C++ lub jakimś Basic'u (Amos lub Blitz), tylko nie chciałbym utonąć w niepotrzebnie przekombinowanym API.
[#18] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@_Skiba, post #9

Na a1k.org jest zbiorcze zamówienie na PCB do GVP SIMM, trzeba zamówić i kostki przylutowac.
[#19] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@SuperBuster11, post #4

Ok, sytuacja wygląda następująco:
1. Wymieniłem Kick'a na 3.1 (sprawdzane - działa),
2. wsadziłem dysk SCSI i podpiąłem zasilanie,
3. wsadziłem turbo z kontrolerem (G-Force 030 (Impact A2000-030 Combo Series II)) i spiąłem z dyskiem.
Efekt:
Włącza się zgłasza się kick 3.1 dysk nie startuje (nie wiem czy powinien sam z siebie) dalej nie testowałem ale podejrzewam, że dysk powinien ruszyć od razu.
Tak powinno być? Ponoć ta karta ma wbudowaną obsługę bootowania z dysku, a wygląda na to, że nie próbuje nawet.
[#20] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@gohanks, post #19

Tak powinno być? Ponoć ta karta ma wbudowaną obsługę bootowania z dysku, a wygląda na to, że nie próbuje nawet.


A jak duży dysk masz podpięty? Bo to obsługuje chyba do 2 GB.

Tu masz zworkologię, sterowniki itd.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 19:19:26 przez SuperBuster11
[#21] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@SuperBuster11, post #20

Jest to stary dysk od apple, 85MB. Na razie jest bo jest z czasem wciągnę coś większego.
[#22] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@gohanks, post #21

Odpal hdtoolboxa i skonfiguruj partycje, zainstaluj system.
Ja na tej karcie używam dysku 68pinowego 18,4GB chodzi pięknie.
[#23] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@gohanks, post #21

Z tą pamięcią to na "amiga.resource" jest napisane że. Jak się przestawi kartę na 40/50 MHz to pamięć na karcie wzrasta do 4mb


processor
68EC030 @ 25 / 40 MHz or 68030 @ 50 MHz, PGA
68882 @ 25 / 40 / 50 MHz, PGA - clocked at the same speed as the 68030

memory
25 MHz: 1 MB on board + three SIMM sockets gives 13 MB max
40 / 50 MHz: 4 MB on board + three SIMM sockets gives 16 MB max


A co do dysko to masz na nim System.
[#24] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@amizet, post #23

To tak nie działa. Karty 25Mhz miały 1MB kart 40/50Mhz miały 4MB.
[#25] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@_Skiba, post #24

Sprawdzałaś jaką masz 25MHz czy 40/50 MHz, jeśli tą drugą to może przestaw ją na 25MHz i zobaczymy czy zmniejszy się ilość pamięci. Czyli inna pamięć byłą by na kartach wolniejszych?

A na amiga.resource. jedna karta ma tylko miejsce na cztery simy a np: jest zdjęcie karty na której jest nalepka 40MHz i są podstawki pod trzy simy. Masz może do tego instrukcje obsługi. Takie rzeczy powinny być opisane chyba gdzieś.

Do tego są simy jedno i cztero megowe. A aby uzyskać 13 mega w karcie 25MHz musimy użyć trzy simy 4 megowe i jeden mega on board. To znaczy że simy 4 i 1 mega można na przemian stosować w obu rodzajach kart.


Oczy wiście może mi się tak tylko wydawać, ale w takim razie po co była by możliwość zmiany prędkości procesora na karcie.
[#26] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@amizet, post #25

Sprawdzałaś jaką masz 25MHz czy 40/50 MHz, jeśli tą drugą to może przestaw ją na 25MHz i zobaczymy czy zmniejszy się ilość pamięci. Czyli inna pamięć byłą by na kartach wolniejszych?


Na kartach wolniejszych jest 1MB, a na szybszych 4MB

A na amiga.resource. jedna karta ma tylko miejsce na cztery simy a np: jest zdjęcie karty na której jest nalepka 40MHz i są podstawki pod trzy simy. Masz może do tego instrukcje obsługi. Takie rzeczy powinny być opisane chyba gdzieś.


Każda z kart ma miejsce na trzy simmy po 4MB, tylko na szybszych jest 4MB na płycie przez to daje 16MB.

Do tego są simy jedno i cztero megowe. A aby uzyskać 13 mega w karcie 25MHz musimy użyć trzy simy 4 megowe i jeden mega on board. To znaczy że simy 4 i 1 mega można na przemian stosować w obu rodzajach kart.


Można stosować, ale lepiej chyba 4megowe


Oczy wiście może mi się tak tylko wydawać, ale w takim razie po co była by możliwość zmiany prędkości procesora na karcie.


W większosci przypadków jest taka możliwość, przetaktowałem kiedyś swoją na 40Mhz i po za brakiem stabilności nic więcej nie zauważyłem.
[#27] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@amizet, post #25

Sprawdzałaś jaką masz 25MHz czy 40/50 MHz, jeśli tą drugą to może przestaw ją na 25MHz i zobaczymy czy zmniejszy się ilość pamięci. Czyli inna pamięć byłą by na kartach wolniejszych?

Nic się nie zmniejszy, ani się nie zwiększy Poza Mhz

Oczy wiście



Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 21:46:40 przez SuperBuster11
[#28] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@_Skiba, post #26

Ta karta ma cztery simy.


[#29] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@amizet, post #28

Bo nie ma wlutowanej pamieci na karcie jak ta
[#30] Re: A2000 rozbudowa i użytkowanie

@_Skiba, post #29

Haha, się wątek rozwinął, ja mam wersję rev.3 25MHz, bez sensu zrobiłem, że wsadziłem kartę nie sprawdzając zworek. Musiałem zrobić szybką trasę na granicę i z powrotem, więc dopiero teraz mogę ponownie przysiąść do sprzętu. Będę pisał co mi dalej się uda.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem