kategoria: Sprzęt
[#1] Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM
Chcielibyśmy zaprezentować nowy adapter dla komputerów Amiga (i nie tylko) ...

Cechy urządzenia TOM:

- współpracuje z większością dostępnych myszek, padów, joysticków oraz klawiatur USB (także zestawów klawiatura+myszka),

- obsługuje zarówno urządzenia przewodowe jak i bezprzewodowe (na donglu usb),

- umożliwia pracę w trzech trybach: Amiga (domyślne), Atari ST/FALCON/TT, Commodore 64
(zmiany trybów możemy dokonać w prosty sposób za pomocą myszki),

- we wszystkich wymienionych trybach można emulować myszkę lub joystick za pomocą klawiatury, pada lub joysticka (w przypadku komputera amiga pozwala dodatkowo na emulację pada od CD32 wraz z 7 przyciskami),

- nie wymaga instalacji dodatkowych sterowników,

- w trybie joystick/pad oferuje obsługę aż do 10 przycisków programowalnych, ustawienie zapamiętywane,

- oferuje płynne działanie myszki na każdym z wymienionych komputerów,

- wbudowany wskaźnik LED prezentujący aktualny tryb pracy urządzenia oraz status niektórych operacji,

- obsłuży także pada od PSX za pomocą taniego dodatkowego adaptera.

Produkt jest w 100% wykonany w Polsce, objęty jest gwarancją i dostępny na razie w serwisie Allegro* w cenie 86zł. Ze strony: http://electronica4u.com/docs/adapter_tom_instruction_pl.pdf można pobrać aktualną instrukcję obsługi adaptera.

Pozdrawiamy wszystkich forumowiczów :
Paweł i Mariusz
[#2] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #1

Proponuję artykuł w formie testu razem z fotkami z działania w dziale sprzęt.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 19:47:31 przez Ender
[#3] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #1

Testowaliście pada xbox360 wireless?
[#4] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@misiek2, post #3

jakby bezprzewodowy pad od xboxa 360 zadziałał to bajka, ale samo to, że można emulować pada od CD32 wysoko klasyfikuje ten adapter nad podobnymi... o ile to działa, bo podobną funkcję miał też spełniać Ryś po którejś aktualizacji...

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 19:58:39 przez zmiennik
[#5] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #1

Ciekawe rozwiązanie.
Mam pytanie. W instrukcji jest na czerwono:
"Podłączenie urządzenia w trakcie działania komputera może
spowodować uszkodzenie portu komputera!"

Czy zatem odłączenie urządzenia w trakcie działania komputera jest bezpieczne?
[#6] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #1

Ryś MKII


obsługa myszek USB HID oraz USB-PS/2,
obsługa joystików USB HID,
obsługa padów USB HID,
współpraca z każdą Amigą (niektóre modele mogą wymagać dodatkowej przejściówki),
współpraca z Commodore 64 (bez obsługi myszki),
współpraca z Atari ST (wymaga dodatkowej przejściówki),
wewnętrzny stos USB,
funkcja "Bootloader" do aktualizacji oprogramowania,
kontrolka "Status" informująca o stanie urządzenia,
pamięć EEPROM do przechowywania ustawień,
16 bitowy mikrokontroler firmy Microchip w technologii nanoWatt,



Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 20:17:29 przez Dorian3d
[#7] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@Dorian3d, post #6

Ryś jest dużo droższy, w Polsce jest dostępny tylko na Retro Ami, ma mniejszą funkcjonalność,
ma osobne oprogramowanie układowe do Amigi i do C64 (przynajmniej tak wynika z oficjalnej strony).
Zdrowa konkurencja szeroki uśmiech
Może teraz potanieje


Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 20:26:36 przez Vato
[#8] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@Vato, post #5

Ryzyko uszkodzenia w przypadku podłączenia "na gorąco" zawsze istnieje jak ze strony interfejsu jak i Amigi. Tak naprawdę 100% bezpieczeństwa mamy zawsze wtedy kiedy podłączamy przy wyłączonym zasilaniu komputera - żeby była jasność dotyczy to podłączenia adaptera do amigi, same urządzenia usb można podłączać do woli i według potrzeb.
[#9] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@Vato, post #7

Ryś może jeszcze działać jako adapter, żeby do PC podłączyć joystick od Amigi np do WinUAE, a w tym nic nie słychać o takiej funkcji, więc z tym, że
ma mniejszą funkcjonalność
bym uważał, tym bardziej, że Rysia można aktualizować.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 20:40:02 przez zmiennik
[#10] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@zmiennik, post #9

Ale ryś działa TYLKO na amidze na tą chwile... No i ew. jako "adapter" joya pod winuae

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 20:33:41 przez sunater
[wyróżniony] [#11] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@sunater, post #10

Ryś działa też z ATARI ST(e) i C64.
[#12] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@sunater, post #10

link

z c 64 też działa


Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 20:53:45 przez Dorian3d
[#13] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@zmiennik, post #11

Owszem Ryś działa z Commodore 64 ale nie emuluje myszki np pod GEOS-em.

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 20:46:34 przez eldream
[#14] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@zmiennik, post #9

Brak bootloadera jest podyktowany tylko i wyłącznie kwestiami bezpieczeństwa przed skopiowaniem naszej własności. Posiadając hex od Rysia jesteśmy w stanie zrobić identyczne urządzenie w ciągu jednej doby, więc przypuszczam że na rynku jest wiele "nielegalnych" Rysi. My chcieliśmy uniknąć tego, a zarazem zapewnić użytkowników że nawet jak się coś zmieni programowo to jesteśmy w stanie wykonać jedną aktualizację w cenie urządzenia, oczywiście kupujący pokrywa koszty przesyłek (mimo tego i tak cena TOMa jest dużo atrakcyjniejsza). Mimo softwarowych zmian często musi też wystąpić zmiana sprzętowa... a wtedy żaden bootloader nie pomoże.
[#15] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #1

Czyli działa mysz i klawiatura bezprzewodowa, na raz ? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
[#16] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@misiek2, post #3

Testowaliśmy z oryginalnym jak i podrabianym odbiornikiem pada bezprzewodowego pod Xbox 360 i obydwa nie działają z jednej prozaicznej przyczyny - nie są urządzeniami HID, owszem można "dopisać" wsparcie dla tych padów ale wymaga to już sporo czasu a na tą chwilę jesteśmy zajęci przygotowaniem kolejnego interfejsu. Jednakże jeżeli byłoby duże zainteresowanie tematem to możemy rozpatrzyć implementację obsługi tego pada jako kolejny priorytet po wypuszczeniu nowego adaptera.
[#17] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@cossack, post #15

Owszem - zestaw klawiatura i myszka na jednym "donglu" USB - działają równolegle/jednocześnie.
[#18] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #17

do usunięcia :(

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 21:09:09 przez sunater
[#19] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@Dorian3d, post #6

TOM nie wymaga żadnej dodatkowej przejściówki aby działać z komputerami klasy Atari ST / TT / FALCON - wystarczy za pomocą myszki zmienić tryb pracy urządzenia (zapraszam do lektury instrukcji obsługi), jak i emuluje myszkę w trybie Commodore 64
[#20] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #19

TOM nie wymaga żadnej dodatkowej przejściówki aby działać z komputerami klasy


a do a 600 nie wymaga i do a 2000 ?
[#21] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@sunater, post #18

Klawiatura w naszym interfejsie emuluje joystick i myszkę - to dla fanów używania jej jedynie w grach
[#22] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #14

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym, że bootloader nie jest potrzebny. Otóż jest... i to nawet z tego względu, że za cenę Ryśka użytkownik dostaje DARMOWE aktualizacje w których pojawiają się także nowe funkcje.
Dzięki bootloaderowi Ryśiek dostał możliwość podłączenia starych joyów poprzez usb do PC/Maca/Linuxa. To oczywiście dla użytkownika za darmo szeroki uśmiech

Co do własności intelektualnej, to wsady dla Ryśka także posiadają zabezpieczenia (nie mówię tu o jakiś super-hiper-kosmicznych zabezpieczeniach), jeśli ktoś ma tyle samozaparcia, czasu na "rozbrajanie" wsadu... no cóż...
"Nielegalnych" Ryśków nie widziałem

Tak czy inaczej w przypadku Ryśka użytkownik płaci RAZ, cała reszta to wartość dodana dla użytkownika.
[#23] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@Dorian3d, post #20

Generalnie może ja akurat źle zrozumiałem dokumentację Rysia w tym sensie jak najbardziej przejściówka potrzeba (jak i do A600 czy 2000) - choć bardziej na tą chwilę pasowałoby przedłużka - dziękuję za zwrócenie uwagi !
[#24] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@spidi, post #22

Nie do końca kwestionujemy obecności bootloadera i jest to na pewno jakaś dodatkowa funkcjonalność tylko z punktu widzenia konstruktora nasuwa mi się pytanie dlaczego powstał RYŚ MK2 ? Nie można było załatwić jego funkcjonalności booloaderem jeżeli jest to remedium na wszelkie dolegliwości adaptera ? Jeżeli faktycznie jest to taki HIPER SUPER DODATEK to obiecujemy że w następnym adapterze będzie dostępny - kolega Spidi przekonał mnie !

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 21:26:35 przez eldream
[#25] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #24

po co się męczyć, sklonujcie Ryśka w 24h i udostępnijcie wsad z waszymi udogodnieniami. Tylko tak żeby pasował tez do Rysia. OK
[#26] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@zmiennik, post #25

Jesteśmy pełnym zapału zespołem który chciałby amigowcom dać produkty w rozsądnej cenie i brzydzimy się takimi nieetycznymi działaniami jak kolega opisał - nasz interfejs opiera się na zupełnie innych podzespołach niż RYŚ. Mamy swój punkt widzenia i wielokrotnie otarliśmy się o nieuczciwość konkurencji więc staramy się "dmuchać na zimne".
[#27] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #24

Jeżeli faktycznie jest to taki HIPER SUPER DODATEK to obiecujemy że w następnym adapterze będzie dostępny - kolega Spidi przekonał mnie !


No to cieszę się, że spełniłem dobry uczynek szeroki uśmiech

Rysiek MKII powstał tylko dlatego, że zabrakło eeproma na przechowywanie ustawień oraz dystrybutor wycofał z oferty stabilizator użyty w konstrukcji. Oczywiście można było dodać programową emulację eeproma korzystając z pamięci flash mikrokontrolera. Tylko takie rozwiązanie zabiera cenną pamięć flash w której to można umieścić kod odpowiedzialny za nowe funkcje. Co nie zmienia faktu, że Ryś MKI także otrzymuje uaktualnienia
[#28] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #1

Bardzo pozytywnie się prezentuje wasz produkt, z moje punktu widzenia, czyli użytkownika/klienta to szansa na zdrową konkurencję.

Wasze urządzenie posiada pewne funkcje niedostępne jeszcze w Ryśkach.
Podoba mi się emulacja pada cd32, emulacja Joya/Myszki na klawiaturze.

Mam też pytanie:
1. Czy jest zaimplementowana obsługa rolek w przypadku myszki pod Amigą?
2. Czy programowalność przycisków daje możliwość przypisania np kierunku pod przycisk fire, lub kombinacji przycisków np duł + fire pod jeden klawisz?
[#29] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@BULI, post #28

- nie ma wsparcia dla rolek,
- klawisze kierunkowe nie są programowalne , jest możliwość zaprogramowaniu kilku klawiszy pod jeden nie mniej jednak przedstawiony tutaj przykład zawiera przycisk kierunku więc nie jest możliwa konfiguracja tych dwóch klawiszy i przypisania ich pod jednym

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 19:09:09 przez eldream
[#30] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #23

Generalnie może ja akurat źle zrozumiałem dokumentację Rysia w tym sensie jak najbardziej przejściówka potrzeba (jak i do A600 czy 2000) - choć bardziej na tą chwilę pasowałoby przedłużka - dziękuję za zwrócenie uwagi !


cena będzie zawierała ową przedłużkę pod A600?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem