kategoria: Sprzęt
[#31] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #29

Z tymi programowalnymi klawiszami to świetny pomysł, szkoda, że nie można ruszyć kierunków
No i rolek też mi osobiście brak
..ale duży plus za emulację Joya i myszki na klawiaturze (szkoda, że samemu nie można wybrać sobie klawiszy do sterowania, albo nie ma kilku schematów do wyboru- chyba przydał by się wspomniany bootloader) , no i plus za emulację pada CD32 OK
[#32] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #1

Kupiłem i chwile protestowałem :) Z myszką przewodową i bezprzewodową współpracuje bez problemu :) Jedyny mankament jaki widze to brak obsługi rolek...
[#33] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@sunater, post #32

No niestety, z obecnie produkowanych rolki obsługuje tylko jeden interfejs z Allegro
[#34] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #14

Posiadając hex od Rysia jesteśmy w stanie zrobić identyczne urządzenie w ciągu jednej doby


Z zaszyfrowanego też?



więc przypuszczam że na rynku jest wiele "nielegalnych" Rysi.


Chyba w Rosji albo na wyspach Bergamutach, bo nie widzę zalewu Rysi na rynku, u nas i tak mało kto grzebie się w czymś takim, a i nawet jak wszystko jest podane na tacy, to czasem nic się nie dzieje, albo w żółwim tempie, większość z nas to ludzie po 30-tce, mający własne sprawy i rodzinę na głowie. Nie bądźmy paranoikami.
[#35] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #29

Odświeżam wątek. Zakupiłem niedawno adapter TOM razem z przedłużką (sztywną). Poniżej moje pierwsze wrażenia:
- obsługa myszki pod Workbench na A600 - działa prawy i lewy, rolka oczywiście nie, środkowego nie sprawdzałem. Trumienka idzie na emeryturę. Komfort użytkowania o niebo wyższy.
- tryb joya pod A600 z padem Manta USB - działa super np. w UGH zdecydowanie wygodniej steruje się grzybkiem niż joyem na mikrostykach
- tryb pada na CD32 z padem Manta jw. - sprawdzony krótko ale przyciski działają bez dodatkowej konfiguracji. Przyjemność użytkowania zdecydowanie lepsza niż rachitycznego kółeczka na oryginalnym padzie CD32.

Teraz zastrzeżenia:
- nie działają przyciski pod workbench w myszy Gigabyte ECO600 - kursor pracuje ale nie działa prawy ani lewy przycisk. WB2.1 KICK 3.1
- stara myszka USB (obsługująca tryb PS/2) nie była przed kilkanaście sekund rozpoznawana. Potem zaskoczyła i dalej już nie było problemów. Może nie docisnąłem wtyczki do końca.
- adapter do A600 - lepszy byłby jednak kawałek kabelka/przedłużki zamiast sztywnego połączenia. Nawet niewielkie poruszenie TOMem (przy podłączaniu myszki/joya USB) powodowało wyłączenie adaptera (dioda gaśnie i nie daje się uruchomić ponownie). Pomaga dopiero wyłączenie Ami z zasilacza. Podejrzewam, że przy poruszeniu TOMa w dół lub górę przedłużka traci styk z gniazdem co nie jest zbyt bezpieczne dla Ami i TOMa. Po wpięciu TOMa w inną przedłużkę (na kablu - rozdzielacz Mysz/Joy) problemu nie ma - zatem wina leży zapewnie po stronie przejściówki.

Podsumowując - dobry sprzęcik - zwłaszcza przydatna obsługa pada do CD32. Jeśli byłaby jeszcze dodana obsługa rolki i może jeszcze "giętka" przedłużka to byłby komplet jak na moje potrzeby.
[#36] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@Fiszer18, post #30

Witam,

Jesteśmy autorami adaptera TOM. Chcielibyśmy tylko powiedzieć że oprócz zwykłych padów przewodowych i joysticków najnowsze oprogramowanie także wspiera wiele padów bezprzewodowych także tych nie tanich ale naprawde fajnych takich jak Logitech F710 czy Gioteck VX-2.

Poprawiona została także obsługa myszek.

Pozdrawiamy i życzymy udanego giercowania.
Zespół electronica4you

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 14:29:23 przez eldream

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 14:31:21 przez eldream
[#37] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #36

A temat padów z xboxa poruszycie? Będzie fajnie jakby były dodane ich obsługa;)
[#38] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@wsklive, post #37

a konkretnie chodzi o jakie pady do xboxa starego czy 360? one sa zabezpieczane RF z tego co pamietam - te do xbox360
[#39] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #38

Wlasnie chodzi mi o ten do 360 + adapter do podłączenia do PC.
Jak są faktycznie zabezpieczone to nie pocieszająco brzmi ta informacja.
[#40] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@wsklive, post #39

Pod Morphosem na Mini maku działa pad bezprzewodowy z adapterem na USB. Więc widać że taki sterownik jest do wykonania. Również chyba działa wersja kablowa.
[#41] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@gilban, post #40

Czy znajdę gdzieś listę joy'ów, które były przetestowane z adapterem TOM?
[#42] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@slay, post #41

Nabyłem Toma R2 (firmware w wersji 05) i nie działa mi bezprzewodowy pad Logitecha F710, choć widnieje na liście kompatybilności.
Napisałem do producenta, ale na razie cisza.
Ktoś miał taki przypadek?
[#43] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@Jacques, post #42

A sprawdziłeś baterie?
[#44] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@slay, post #41

Od siebie dodam, że nie działają poprawnie lub wcale:
- pady od PS3 org.
- pady dualne poprzez USB tzn. np. pad USB obsługujący PS3 i jednocześnie działający pod USB bez problemu w Linuxie
Same pady od PS3 są chyba dość popularne, bo sporo graczy jak ma inny sprzęt do grania to często jest to konsola...

Natomiast z joystickiem Ravcore Javelin jest problem - prawdopodobnie brakuje energii elektrycznej("napięcia"), niestety podłączenie przez hub USB nic nie daje.
[#45] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@ZbyniuR, post #43

Tak, baterie OK.
[#46] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@Jacques, post #45

Może inaczej, czy komukolwiek działał/działa pad Logitech F710? (a jeśli tak, jaka wersja firmware? Da się to sprawdzić programem do jego update'u)
Mój pad jest na 100% sprawny, działa z PC, działa z Android Smart TV, niestety TOM R2 go nie widzi, pomimo tego, że jest na liście kompatybilności.

Nie działa też Competition Pro USB, niby na liście nie ma, ale jest to mimo wszystko niemiłe zaskoczenie, bo joy bardzo typowy.
A komunikacja mailowa z autorami odbywa się w dość zwolnionym tempie
[#47] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@Jacques, post #46

Nie działa też Competition Pro USB, niby na liście nie ma, ale jest to mimo wszystko niemiłe zaskoczenie, bo joy bardzo typowy.

Jest kilka rodzajów "Competition Pro USB" w sensie bebechów związanych z HID.
RyśMKII je obsługuje
[#48] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@spidi, post #47

Muszę (i chcę ) szczerze skomplementować autora/sprzedawcę interfejsu Tom.
Otóż problemy z padem Logitech F710 oraz joystickiem Competition Pro w wersji USB zostały przeanalizowane i poprawione nowym firmwarem - obecnie wszystko śmiga jak trzeba OK
[#49] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@Jacques, post #48

Witam,

Od miesiąca w temacie cisza.

Zatem "podbijam".

Czy ktoś z użytkowników "dongla" może podzielić się doświadczeniami? W szczególności interesują mnie kwestie bezpieczeństwa Amigi.

Studiując schematy widzę, że zbyt wielkiej filozofii tutaj nie ma, ale jaki jest pobór prądu przejściówki z podłączonym padem? Czy nie jest "zabójczy" dla 30-to letniego komputera? Zakładam, że nie ale wolę spytać...
[#50] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@silelis, post #49

Poboru prądu nie mierzyłem, ale nie miałem problemu ani z padem (model "kundel"), ani z kierownicą z pedałami (również jakiś kundel z marketu za małe pieniądze).
[#51] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@silelis, post #49

fajnie toto wygląda:

adapter myszki USB
[#52] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@silelis, post #49

Mi Tom R2 uwalił CIA w C64 (jednocześnie nie rozpoznał Logitecha F710, którego normalnie rozpoznaje).
W Amidze i Atari 8-bit nie miałem nigdy problemu, ale po akcji z C64 bałem się podłączyć do CPC6128.
Napisałem do autora zapytanie jakiś czas temu o działanie z CPC, ale pozostało bez odpowiedzi.
[#53] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@Jacques, post #52

Te maszynki typu TOM albo Ryś do działania potrzebują zasilania 5V na pinie 7, a CPC tego tam nie ma więc nie ruszy. Chyba że dorobisz interfejs do interfejsu, który da mu te volty z innego źródła niż port joya w CPC, bo inaczej się nie obudzi. Tam są potrzebne jakieś dodatkowe kombinacje bo pin z niby masą jest na plusie a prądzik zamiast wychodzić z pinów kierunków to do nich wchodzi. A w dodatku jakbyś chciał podłączać myszkę zamiast pada to dodatkowo trzeba by zanegować sygnały na kierunkach żeby wskaźnik nie działał na odwrót niż chcemy. Prościej jest skorzystać z interfejsów myszy PS/2 albo USB robionych z myślą o CPC. Ale one raczej nie rozpoznają padów. Pady do CPC łatwo przerobić z padów do Segi albo z tych co dodają do klonów NESa typu Polistation lub pady firmy MATT.

https://www.cpcwiki.eu/index.php/PS2Mouse
Ten link to już stary projekt, na ich forum są jakieś nowsze na USB.

A tu ktoś przerobił pada os PSX dając normalną wtyczkę i pomijając scalak jaki jest w tym padzie:
https://www.cpcwiki.eu/index.php/PSX_controller_mod_for_Amstrad_CPC

Ostatnio z TOMami i Rysiami eksperymentują także Spectrumowcy na Speccy.pl Przypuszczam że kwestią czasu jest aż zaczną kombinować jak to wykorzystać w CPC. :)

Są też projekty Ultimate z kupą ROMów RAMu sterownikiem twardziela i myszami w USB, razem (Symbiface), ale tanie to nie jest.
[#54] Re: Nowy adapter myszek , joysticków, padów i klawiatur TOM

@eldream, post #1

Nie działa z amiga 3000d
Ani prawy guzik, ani lewy.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 13:41:40 przez Dorian3d
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem